Jump to content



Αγορά SSD. Vertex 3 or not?


Sektor

Recommended Posts

Το ψήνω πολύ τελευταία να πάρω έναν SSD. Θεωρώ ότι είναι μία αναβάθμιση, σχετικά με λίγα λεφτά και η απόδοση που θα δώσει θεαματική.

Έτσι λοιπόν σκέφτομαι να βγάλω μέσα από το κουτί όλους τους σκληρούς δίσκους.

Να πουλήσω τον RaptorΧ και τους άλλους 2 Samsung να τους κάνω εξωτερικούς. Επίσης ο SSD θα μπει στο πλάι του υπολογιστή, φυσικά μέσα από το πλαϊνό καπάκι, ώστε να μη φαίνεται αυτός και τα καλώδια του. Ωστόσο θα αφήσω το Cage για τους δίσκος για ακόμα καλύτερο Airflow μέσα στο κουτί, αφού όπως φαίνεται και στη φωτογραφία έχει έναν 12άρι που βάζει αέρα.

Ο Vertex 3 με τα 120GB είναι νομίζω καλός Value/Money. Δεν θα ήθελα να πέσω κάτω από τα 120GB, γιατί ήδη έχοντας 150GB, πηγαίνοντας στα 120GB, υπάρχει υποβάθμιση.

OCZ Vertex 3 Series 120GB SSD (2.5", Sata 6Gb/s, VTX3-25SAT3-120G) - Solid State Drives - plaisio.gr

Έχει 3 χρόνια εγγύηση και δεν με ενδιαφέρει να αποθηκεύσω σημαντικά δεδομένα, οπότε και κάτι να συμβεί πιστεύω ότι σε 3 χρόνια να είμαστε καλά πρώτα ο θεός, θα έχω πάρει κάτι άλλο. Αυτά που θα βάλω θα είναι το λειτουργικό και τα παιχνίδια μου και κάποια προγράμματα φυσικά. Mp3, κλπ τα έχω σε άλλους δίσκους και μάλιστα έχω και Back Up.

Υπάρχει κάποιος Intel καλύτερος?

Διαθέτω το πολύ MAX όμως 280Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply

Είναι πολύ νωρίς για τον συγκεκριμένο SSD. Ακόμα δεν μπήκε στα ράφια και ρωτάς αν θα έχεις πρόβλημα; :D

Ψάχνεις για το απολύτως καλύτερο ή κάτι καλό γενικώς; Έχεις προηγούμενη εμπειρία από SSD;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ νωρίς για τον συγκεκριμένο SSD. Ακόμα δεν μπήκε στα ράφια και ρωτάς αν θα έχεις πρόβλημα; :D

Πράγματι είναι πολύ νωρίς, αν και τον έχει φέρει το παρακάτω κατάστημα στο εξωτερικό.

Newegg.com - OCZ Vertex 3 VTX3-25SAT3-120G 2.5" 120GB SATA III MLC Internal Solid State Drive (SSD)

Παρόλα αυτά, ετοιμάζομαι ψυχολογικά. Θα ήθελα να ξεζουμίσω το τι είναι καλύτερο να αγοράσω.

Ψάχνεις για το απολύτως καλύτερο ή κάτι καλό γενικώς; Έχεις προηγούμενη εμπειρία από SSD;

Ψάχνω κάτι τουλάχιστον 120GB. Ήδη έχω πέσει κάτω από τα 150GB που είμαι τώρα. Έχω μάθει στα 150 και με κάτι λιγότερο θα δυσκολευόμουν αρκετά.

Εμπειρία σε δικό μου σύστημα δεν είχα ποτέ. Ένας φίλος είχε δανειστεί έναν και λίγο που είχα κάτσει στο σύστημα του, ήταν θεαματική η διαφορά.

Αυτό που θέλω να βελτιώσω είναι αρχικά ο χρόνος boot-αρίσματος, καθώς σκέφτομαι να κάνω Restart. :tomato:

Μετά, θα μου άρεσε να κινούμε πολύ πιο γρήγορα στο λειτουργικό, να φορτώνουν πιο γρήγορα τα Games, προγράμματα κλπ.

Πιο συγκεκριμένα, δεν θα αλλάξω πλατφόρμα προς το παρόν, μιας και τα παιχνίδια και οι ταινίες που με ενδιαφέρουν στην ανάλυση της TV και της οθόνης μου, τρέχουν άνετα με Max Settings.

Οπότε σκέφτομαι να δώσω κάποια χρήματα, τα οποία θα πιάσουν τόπο, αφού θα δω διαφορά με το First Boot.

Υ.Γ.: Ο Vertex 2 που είναι και στα 230Ευρώ αξίζει?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/OCZ-Vertex-2-Series-120GB-SSD-w-Bracket-2-5-Sata-II-OCZSSD2-2VTXE120G.htm

Link to comment
Share on other sites

πάρε έναν M4 crucial δεν νομίζω ότι θα αντέξει η Ocz πάνω από κανένα 6-7μηνο

Εξήγησε το μου λίγο αυτό. Θέλεις να πεις ότι η OCZ χαλάνε?

Υποστηριζει η μητρικη σου sata 3.0(6gbps)?

Σαφώς και όχι.

Έχει σημασία?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η ταχύτητα Copy / Paste είναι κάτι που δεν με απασχολεί καθόλου. Και ίδια με του Raptor να είναι, δεν έχω κανένα μα κανένα πρόβλημα. Εμένα με ενδιαφέρει να έχουν όλα άμεσε απόκριση.

Ξέρω ότι τεζάρουν οι μη Intel SSD και ότι γενικότερα δεν είναι τόσο αξιόπιστοι. Από την άλλη οι Intel SSD είναι αργοί και ακριβοί, ωστόσο αξιόπιστοι.

Τι συμβαίνει λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Σκευτόμουν και εγώ για έναν Vertex3 τώρα για το πάσχα. Venom εσύ που έχει Vertex 2 για πες γνώμη? πόσο καιρό τον έχεις πόσο της 100 ποσοστό life έχεις. κτλ κτλ. . Πάντως για 510 Intel μην το σκεύτεσαι κάν στο 4κ (που το θές για το λογισμίκο είναι χειρότεροι και απο τους G2).

Link to comment
Share on other sites

Τα IOPS που έχει ένας Raptor που μια χαρά κάνω τη δουλειά μου, δεν είμαι Server, είναι καλύτερα από έναν SSD? Θέλω να πω είναι κάτι που πρέπει να προσέξω μιας και μπορεί να είναι χειρότερα τα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι τεζάρουν οι μη Intel SSD και ότι γενικότερα δεν είναι τόσο αξιόπιστοι.

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, οι ελαττωματικοί SSD τεζάρουνε, είτε είναι Intel είτε είναι OCZ. Την αξιοπιστία την κρίνεις άμεσα βάση των αριθμών επιστροφών και έμμεσα βάση του πόσο εγγύηση δίνει ο κατασκευαστής.

Από την άλλη οι Intel SSD είναι αργοί και ακριβοί, ωστόσο αξιόπιστοι.

Δεν θα τους έλεγα αργούς, για την δουλειά που είναι προορισμένοι να κάνουν (επιτάχυνση λειτουργικού και προγραμμάτων) είναι οι ταχύτεροι. Για μεταφορές ταινιών και mp3, παίρνεις καλύτερα αποτελέσματα από 5-6 σκληρούς δίσκους των 7200 στροφών σε RAID0, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα :)

Τα IOPS που έχει ένας Raptor που μια χαρά κάνω τη δουλειά μου, δεν είμαι Server, είναι καλύτερα από έναν SSD?

Τα IOPS των σκληρών δίσκων είναι της κλάσης των δεκάδων και στην καλύτερη, εκατοντάδων. Στους SSDs μετριούνται με δεκάδες χιλιάδες.

Link to comment
Share on other sites

Σκευτόμουν και εγώ για έναν Vertex3 τώρα για το πάσχα. Venom εσύ που έχει Vertex 2 για πες γνώμη? πόσο καιρό τον έχεις πόσο της 100 ποσοστό life έχεις. κτλ κτλ. . Πάντως για 510 Intel μην το σκεύτεσαι κάν στο 4κ (που το θές για το λογισμίκο είναι χειρότεροι και απο τους G2).

Man τον πήρα μεταχειρισμένο και ο τυπάς τον είχε σε raid οπότε δε θα είμαι εντελώς αντικειμενικός αν μιλήσω για τον δικό μου.Αλλά όπως και να έχει τα σπάει.Από την άλλη άμα είχα τα φράγκα θα πήγαινα σε 120άρη vertex3.Όσο για το life είναι 100% αλλά δε μου λέει κάτι το κάθε πρόγραμμα!Από την πράξη τα βλέπω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.