Jump to content



Αγορά SSD. Vertex 3 or not?


Sektor

Recommended Posts

στο λινκ που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ αναφέρει τι αγοράζει η OCz και γιατί εντελώς τυχαία έχει το μεγαλύτερο ποσοστό αποτυχίας σε nand cells RMA.

Πόσα RMA θα αντέξει ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply
@Chosen οι καλύτερες λύσεις για το φίλο μας είναι δηλαδή Intel 310 ή Samsung 470;

Για καλύτερες δεν ξέρω, όπως είπαμε και νωρίτερα από ένα σημείο και πάνω δεν βλέπεις διαφορές με το μάτι και γι'αυτό αποφεύγω τις ερωτήσεις "ποιος είναι γρηγορότερος". Γενικά δεν ψήνομαι από φουσκωμένες σειριακές ταχύτητες, με ενδιαφέρουν πλέον άλλα πράγματα, όπως οι τυχαίες εγγραφές και το να μην χρειαστεί να κάνω posts στο TheLab "Τι έπαθε ο SSD μου/Πως κάνω SecureErase" και τα ρέστα :)

Οι πιο δοκιμασμένες/αξιόπιστες λύσεις, ναι. Intel G2 ή G3 και Samsung 470 - γρανίτης.

wow! Διαβάστε τουλάχιστον τις 4 πρώτες σελίδες για να δείτε τι παίζετε. Από τη μια η OCZ παραδέχτηκε (ακόμα μια φορά) την πατάτα, από την άλλη ως πότε θα κάνουνε λούμπες και ως πότε θα βρίσκεται κάποιος να τους πιάνει στα πράσα έτσι ώστε να παίρνει ο κόσμος αυτό που πλήρωσε ή τα λεφτά του πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Χθες ο ενας απο τους 2 Vertex 2 που ειχα σε raid 0 ψόφησε. Τον εστειλα για RMA αλλα δεν ξανα εμπιστευομαι OCZ για κανένα λόγο. Πηγα πηρα 4 velociraptor τους εκανα raid kai se real world applications το σύστημα ειναι αρκετά ποιο γρήγορο. Ειχα καταντησει να κανς φορματ καθε μηνα με τους κωλοVertex 2 που με φρεσκο συστημα εγραφα blueray με 200mb/s και μετα απο κανα μηνα επεφτε στα μισα. Εκανα σημερα blue Ray copy στους velociraptor me 420mb/s !

Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερες δεν ξέρω, όπως είπαμε και νωρίτερα από ένα σημείο και πάνω δεν βλέπεις διαφορές με το μάτι και γι'αυτό αποφεύγω τις ερωτήσεις "ποιος είναι γρηγορότερος". Γενικά δεν ψήνομαι από φουσκωμένες σειριακές ταχύτητες, με ενδιαφέρουν πλέον άλλα πράγματα, όπως οι τυχαίες εγγραφές και το να μην χρειαστεί να κάνω posts στο TheLab "Τι έπαθε ο SSD μου/Πως κάνω SecureErase" και τα ρέστα :)

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν σήμερα. Benches, Benches, Benches, Benches, Benches...

Βλέπω ταχύτητες 500MΒ/s κλπ και σκέφτομαι ότι που θα στείλω με 500MB/s? Στον εξωτερικό USB 2.0 δίσκο? Από που θα γράψω με τόσο ταχύτητα στον SSD? Πάλι από τον USB 2.0 δίσκο, ή από το στικάκι που φέρνει ο κάθε ένας?

Απλά θέλω να μην έχω μηχανικούς δίσκους στο κουτί.

Να φορτώνουν τα Windows γρήγορα και γενικότερα τα πάντα και φυσικά να έχω άμεση απόκριση. Δεν νομίζω ότι λένε τίποτα τα Bench τίποτα, εκτός από το 4K αν έχω καταλάβει καλά.

Χθες ο ενας απο τους 2 Vertex 2 που ειχα σε raid 0 ψόφησε. Τον εστειλα για RMA αλλα δεν ξανα εμπιστευομαι OCZ για κανένα λόγο. Πηγα πηρα 4 velociraptor τους εκανα raid kai se real world applications το σύστημα ειναι αρκετά ποιο γρήγορο. Ειχα καταντησει να κανς φορματ καθε μηνα με τους κωλοVertex 2 που με φρεσκο συστημα εγραφα blueray με 200mb/s και μετα απο κανα μηνα επεφτε στα μισα. Εκανα σημερα blue Ray copy στους velociraptor me 420mb/s !

Εδώ για μένα είναι το πιο κρίσιμο σημείο.

Έκανες Format κάθε μήνα γιατί? Επειδή γέμιζε ο δίσκος? Δεν μπορούσες να σβήσεις μερικά πράγματα ή να απεγκαταστήσεις παιχνίδια?

Ήταν αργός παρόλο που έκανες αυτές τις ενέργειες? Είχε πρόβλημα το Trim δηλαδή?

Επίσης πως λες ότι το σύστημα πάει καλύτερα? Το Seek Time σου έχει αυξηθεί παραπάνω απ' ότι να είχες έναν Velociraptor. Έχεις PCI Express Controller ή ενσωματωμένο στη μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν σήμερα. Benches, Benches, Benches, Benches, Benches...

Βλέπω ταχύτητες 500MΒ/s κλπ και σκέφτομαι ότι που θα στείλω με 500MB/s? Στον εξωτερικό USB 2.0 δίσκο? Από που θα γράψω με τόσο ταχύτητα στον SSD? Πάλι από τον USB 2.0 δίσκο, ή από το στικάκι που φέρνει ο κάθε ένας?

Απλά θέλω να μην έχω μηχανικούς δίσκους στο κουτί.

Να φορτώνουν τα Windows γρήγορα και γενικότερα τα πάντα και φυσικά να έχω άμεση απόκριση. Δεν νομίζω ότι λένε τίποτα τα Bench τίποτα, εκτός από το 4K αν έχω καταλάβει καλά.

Εδώ για μένα είναι το πιο κρίσιμο σημείο.

Έκανες Format κάθε μήνα γιατί? Επειδή γέμιζε ο δίσκος? Δεν μπορούσες να σβήσεις μερικά πράγματα ή να απεγκαταστήσεις παιχνίδια?

Ήταν αργός παρόλο που έκανες αυτές τις ενέργειες? Είχε πρόβλημα το Trim δηλαδή?

Επίσης πως λες ότι το σύστημα πάει καλύτερα? Το Seek Time σου έχει αυξηθεί παραπάνω απ' ότι να είχες έναν Velociraptor. Έχεις PCI Express Controller ή ενσωματωμένο στη μητρική?

τα 500mb/s δεν είναι μόνο στο copy/paste που κάνουμε. Δεν νομίζω να σου έχει τύχει ποτέ να σου κάνει το μηχάνημα antivirus scan την ώρα που παίζεις ένα game, το ότι το λαπτοπ σου βράζει λιγότερο απ'ότι πριν, ότι η δεη σου έρχεται έστω ελάχιστα λιγότερη ή κρατάει η μπαταρία σου πιο πολύ?? είναι αμέτρητοι οι λόγοι που μπορώ να σου πω σε πραγματικές καθημερινές συνθήκες που σε "βοηθά" ο SSD

Το θέμα εδώ είναι το πόσο ποιοτικό είναι κάτι το οποίο μας το πουλάνε για 10 δραχμές ενώ έπρεπε να στο πουλάνε 3.

Όσο τώρα για το σχόλιο του παιδιού με τους vertex σε RAID δεν παίζει trim εκτός αν θέλεις GC στην 4ωρη παραμονή στο login.

Είναι πολλά τα κακά των OCz ευελπιστώ να συμμορφωθούν και να προσφέρουν την ασφάλεια και την χαρά που θέλουμε από τα προϊόντα τους

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς άν μπεί controller sata 3 σε mainboard με sata 2 εάν ισχύουν οι επιδόσεις απ ότι σε main με ενσωματωμένο ελεγκτή sata 3?

Και άν ναί,υπάρχει κάποιος συμβατός με gigabyte ex58 extreme?

ανάλογα τον controller, τα λεφτά που διαθέτης, τι χρήση θες να κάνεις, πόσους θέλεις να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

τα 500mb/s δεν είναι μόνο στο copy/paste που κάνουμε. Δεν νομίζω να σου έχει τύχει ποτέ να σου κάνει το μηχάνημα antivirus scan την ώρα που παίζεις ένα game, το ότι το λαπτοπ σου βράζει λιγότερο απ'ότι πριν, ότι η δεη σου έρχεται έστω ελάχιστα λιγότερη ή κρατάει η μπαταρία σου πιο πολύ?? είναι αμέτρητοι οι λόγοι που μπορώ να σου πω σε πραγματικές καθημερινές συνθήκες που σε "βοηθά" ο SSD

Φυσικά. Αυτά είπα και πιο πάνω. :)

Το θέμα εδώ είναι το πόσο ποιοτικό είναι κάτι το οποίο μας το πουλάνε για 10 δραχμές ενώ έπρεπε να στο πουλάνε 3.

Όσο τώρα για το σχόλιο του παιδιού με τους vertex σε RAID δεν παίζει trim εκτός αν θέλεις GC στην 4ωρη παραμονή στο login.

Άρα τι αγοράζουμε?

Όταν έχουμε Raid δεν υπάρχει TRim?

Μήπως γνωρίζει κανείς άν μπεί controller sata 3 σε mainboard με sata 2 εάν ισχύουν οι επιδόσεις απ ότι σε main με ενσωματωμένο ελεγκτή sata 3?

Και άν ναί,υπάρχει κάποιος συμβατός με gigabyte ex58 extreme?

Νομίζω ότι μπορεί να είναι και καλύτερες. Κάποιος που το έχει δοκιμάσει στη πράξη, ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει.

Και εγώ έψαχνα...

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα τον controller, τα λεφτά που διαθέτης, τι χρήση θες να κάνεις, πόσους θέλεις να βάλεις.

1)Εχεις κάποιον υπόψην σου που να είναι συμβατός με το παραπάνω mobo?

2)Δέν έχω θέμα χρημάτων αρκεί να αξιοποιεί κ με το παραπάνω τον ssd..

3)120 Gb μόνο για os άντε κ κανα game.

4)Προς το παρόν για έναν λέω,αργότερα βλέπουμε για κανα raid 0.

:)

Νομίζω ότι μπορεί να είναι και καλύτερες. Κάποιος που το έχει δοκιμάσει στη πράξη, ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει.

Και εγώ έψαχνα...

Αναμένουμε τότε να μάθουμε.....

:hmm:

Link to comment
Share on other sites

LSI 9211 as passthrough device ή το max μέχρι 2 ssd γιατί έχει IO cap limit στις 90.000 ΙΟ's

LSI 9265 για να τα έχεις όλα εκτός από cache που είναι limited στο 1GB DDR3 όμως 465.000 IO's limit

και η extreme λύση ARC 1880 12-16-24 ports με 4GB cache.

Link to comment
Share on other sites

Thanks θα τους έχω υπόψην μου.

Πάντως για αγορά απο ελλάδα λίγο που κοίταξα δέν μου έδωσε κάτι..

Υπαρχει καμια ενδυκτική τίμή για τους προαναφέροντες?

Update

Ωπα τώρα τις είδα τις τιμούλες τους.

Λάθος δικό μου sorry...

Κατι λίγο απο controller sata 3 που έριχνα μιά ματιά είχα δεί αυτόν

Κάπου εκεί γύρω στα 60 ευρώ άντε κ μέχρι κανα 80ευρω να το έδινα.Δέν ήξερα οτι παίζουν τόσο ακριβοί...

Link to comment
Share on other sites

Άρα τι αγοράζουμε?

Όταν έχουμε Raid δεν υπάρχει TRim?

To TRIM παίζει μόνο στα Windows 7 και σε SSDs που δεν είναι σε RAID. Αγοράζουμε έναν SSD που να έχει τόσο καλό garbage collection ώστε να μην σε νοιάζει το TRIM.

Π.χ. 2x Samsung 470 Series 128Gb σε RAID0 με Vista Ultimate 64-bit, χωρίς TRIM, μόνο με το επικό garbage collection τους. Η εγκατάσταση των Vista που έχω έχει κάνει βόλτες με cloning εδώ και 2 χρόνια σε 4-5 διαφορετικούς δίσκους και SSDs, ενώ οι Samsung πρωτομπήκανε πάνω πριν από 3 μήνες. Τους έχω με 2 partitions, ένα 56Gb (42% γεμάτο) για τα Vista κι ένα 200Gb για ταινίες, παιχνίδια και μουσική:

attachment.php?attachmentid=44167&stc=1&d=1302310470

attachment.php?attachmentid=44168&stc=1&d=1302310592

Σα να μην πέρασε μια μέρα :)

post-129-1416075137,4489_thumb.png

post-129-1416075137,5788_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Σα να μην πέρασε μια μέρα :)

από το ναι του χωρισμού ? lol

αυτό ήθελα να τονίσω και με το λάθος που έκανε η OCz

βάλτε δίπλα 2 vertex να δούμε πως πάμε.

Μια συμβουλή από εμένα που έχω καεί-τριφτεί αρκετά στο κομμάτι των SSD.

εντελώς καινούργια προιόντα μην παίρνετε αφήστε άλλους να καούνε μέχρι το 1 firmware update και μετά αγοράστε ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ήθελα να τονίσω και με το λάθος που έκανε η OCz
Άθελά σου έτσι, δίνεις αξία στην OCZ λες και είναι η μόνη εταιρία που φτιάχνει SSDs. Και οι άλλοι SSD με Sandforce (corsair, adata, owc, patriot κλπ) από τα ίδια προβλήματα πάσχουν που είναι θέμα controller, ευτυχώς για αυτές δεν ακολουυθουν τις πρακτικές της OCZ στην ποιότητα και το beta-testing . Δεν διάλεξε τυχαία η Intel τον controler της Marvell (crucial c300, m4) για τα νέα της προϊόντα sata3.
To TRIM παίζει μόνο στα Windows 7 και σε SSDs που δεν είναι σε RAID.
Παίζει το τριμ σε single ssd και στους τελευταίους linux kernels, και νομίζω σύντομα (δεν παρακολουθώ) και σε macOS.
Σα να μην πέρασε μια μέρα :)
Γιαυτό λέω go Samsung, μπας και τους πάρω και εγώ πάλι μτχ σε τιμή ξεφτίλα σε 1-2 χρόνια, όπως έκανα με τους "αργούς/σκουπιδια" Samsung SLC 64GB (novatech) :p
να τρέξω και εγώ ένα ATTO? plzzzzzzzzzzz
ΝΑΙ, στο φλοπυ σου :p (αν έχεις)
Link to comment
Share on other sites

Δειτε ενα Single Vertex 2 VS Quad Velociraptor (oi 300αριδες με 16mb cache)

Σε X58A-UD3R Στον Onboard ICH10 Controller.

ImageShack® - Online Photo and Video Hosting

Το ειδαμε. Δες κι εσυ τωρα το access time. Τρεξε κι ενα CrystalDiskMark 3.0 και δες τα 4Κ και 4K QD32 score και πετα τους Velociraptor.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.