Jump to content



Αγορά SSD. Vertex 3 or not?


Sektor

Recommended Posts

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply

ΠΟΤΕ δεν την χώνεψα την εταιρία αυτή !! Πάνω που είχα αρχίσει να πιστεύω ότι "διορθώθηκε" κάπως.

Βασιζόμενη πάνω στο πολύ καλό Sandforce και τα data protection features που έχει ο κοντρόλερ δίνει 2ο κλασάτα προϊόντα για μεγιστοποίηση του κέρδους της. Κρίμα σ'αυτούς που τρώνε το παραμύθι και επιλέγουν OCZ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τους Vertex 2 Turbo. Μηπως εννοείς τους Vertex2 LE ή Pro ?

O Vertex Turbo, που ξέρω, φορά indilinx barefoot και όχι Sandforce 15xx/12xx

ναι σορρυ.

ορίστε και κάτι το οποίο είδα και σε livestreaming

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=262035 <---- μυρίζει καμένο

Link to comment
Share on other sites

Samsung 470 128GB προτείνω εγώ 128GB Samsung 470 Series 2.5-inch SATA II Durable SSD Solid State Disk (250MB/sec read, 220MB/sec write) με την προοπτική κάποια στιγμή να μπεί άλλος ένας τέτοιος επάνω σε raid0 και άσε τον GC να καθαρίσει.

Προσωπικά έχω εδώ και ~1 χρόνο μαζέψει (από αυτούς που πωλούσαν εδώ μέσα σε αγγελίες σε ξεφτίλα τιμές) κάτι ρετάλια SSDs 64άρια (2 samsung SLC, 1 samsung MLC και 1 Kingston V+ 64 MLC) τα έχω στείσει σε raid0 και έχω 256GB με 420/380 ΜΒ/s και κάνουν το σύστημά μου να πετά. Δεν έχω trim αλλά πρέπει να δουλεύει καλά το GC μιας και δεν έχω πτώση σε επιδόσεις. Και το κόστος κάτω από 280Ευρώ. :)

τα σκουπίδια του ενός, θησαυρός για κάποιον άλλο

Link to comment
Share on other sites

ή samy ή M4 crucial σε λίγες μέρες

Flashing Vertex to Vertex Turbo

In order to flash your drives, you first need to identify you have the correct Drive Identity. Identify your drive here:

Drive Identitiy Tool:

Vertex 30GB = 051302 = You can flash it to a Turbo

Vertex 60GB = 061302 = You can flash it to a Turbo

Vertex 60GB = 051102 = You can flash it to a Turbo

Vertex 120GB = 081102 = You can flash it to a Turbo

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?86437-Flashing-Vertex-to-Vertex-Turbo

Link to comment
Share on other sites

Σκευτόμουν και εγώ για έναν Vertex3 τώρα για το πάσχα. Venom εσύ που έχει Vertex 2 για πες γνώμη? πόσο καιρό τον έχεις πόσο της 100 ποσοστό life έχεις. κτλ κτλ. . Πάντως για 510 Intel μην το σκεύτεσαι κάν στο 4κ (που το θές για το λογισμίκο είναι χειρότεροι και απο τους G2).

το 4κ το κοιτάς για το paging που κάνει ο ssd πλέον και το τονίζω ΠΛΕΟΝ το paging έχει αλλάξει στο 8κ γιαυτό βλέπουμε όλους τους νέους SSD να φαίνονται να έχουν χαμηλές επιδόσεις σε 4κ αρχεία.

Αυτό ισχύει για Vertex3, intel510, M4 και ότι άλλο βγει με SF2xxx ή με της intel (τον controller) οπότε μην μπερδεύεστε.

οι SSD έχουν βγει για enterprises data storage που χαίρονται ιδιαιτέρως για αυτήν την αλλαγή.

περιμένουμε λοιπόν να φτιαχτούν καινούργια benchmarks που θα λαμβάνουν υπόψιν τους τα 8κ.

SSD « SQL Server Input/Output

Link to comment
Share on other sites

Samsung 470 128GB προτείνω εγώ 128GB Samsung 470 Series 2.5-inch SATA II Durable SSD Solid State Disk (250MB/sec read, 220MB/sec write) με την προοπτική κάποια στιγμή να μπεί άλλος ένας τέτοιος επάνω σε raid0 και άσε τον GC να καθαρίσει.

Προσωπικά έχω εδώ και ~1 χρόνο μαζέψει (από αυτούς που πωλούσαν εδώ μέσα σε αγγελίες σε ξεφτίλα τιμές) κάτι ρετάλια SSDs 64άρια (2 samsung SLC, 1 samsung MLC και 1 Kingston V+ 64 MLC) τα έχω στείσει σε raid0 και έχω 256GB με 420/380 ΜΒ/s και κάνουν το σύστημά μου να πετά. Δεν έχω trim αλλά πρέπει να δουλεύει καλά το GC μιας και δεν έχω πτώση σε επιδόσεις. Και το κόστος κάτω από 280Ευρώ. :)

τα σκουπίδια του ενός, θησαυρός για κάποιον άλλο

Το θέμα είναι οτι δίνεις τα ίδια λεφτα για έναν Sata 2 την στιγμη που η Sata 3 βγήκαν στο προσκίνιο. Αν έκανε 150-170έτσι μάλιστα.

Εγώ σήμερα πήρα τον Intel 510 120GB SATA3.

Δεν ξέρω πόσο καλά έκανα θα δείξει, αλλά σε ocz δεν πήγαινα με τίποτα.

Να φοβάσαι λίγο τον "Μη" Intel controler.

Εύχομαι να μην έχεις προβλήματα.

Πάντως τι να πω δεν ξέρω δυσκολεύεται πολύ η αγορά μου με αυτήν την συζήτηση.

και εγώ ήμουν υπέρ intel με τους Postville g2 αλλά τώρα μου τα χάλασε με τον 510.

(Βλέποντας και την τιμή απο 300ευρώ σε 270 σημαίνει πως κανείς δεν τον έπαιρνε.)

Επιμένω λίγο για Vertex 3. To Θέμα είναι να κρατήσει 3χρονάκια.

Απλά θα ήθελα απόψεις απο άτομα που έχουν Vertex 2 που τον έχουν αρκετό καιρό κατα πόσο καλά πάει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι δίνεις τα ίδια λεφτα για έναν Sata 2 την στιγμη που η Sata 3 βγήκαν στο προσκίνιο. Αν έκανε 150-170έτσι μάλιστα.

Και τι να πει το ότι είναι SATA2; Καταρχάς το ότι το SATA3 βγήκε "χτες", δε σημαίνει ότι θα πέσουν όλα τα υπόλοιπα 50% κάτω, ειδικά όταν δεν υπάρχουν δυνατές λύσεις.

Επίσης, πάλι θα λέμε για την διαφορά των σειριακών ταχυτήτων με τις τυχαίες και το ποιες παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στο λειτουργικό;

Πάρε έναν Intel 510 με τα 500+ Mb/sec αλλά και τα IOPS της εποχής 2007 κι άμα σε ρωτήσει κανείς, να λες "έχω SATA3".

Ή πάρε έναν άλλον SATA3 π.χ. Vertex 3 για να βλέπεις 500+ Mb/sec όταν γράφει μόνο μηδενικά. Και κάθε 2-3 βδομάδες που θα βλέπεις τα 500 να γίνονται 150, κάνε τον format και secure erase και πάει λέγωντας...

Κι άσε τον Samsung 470 (που ως μοντέλο 5 μηνών είναι "μόνο" SATA2) να παίζει κάθε μέρα σαν καινούριος χωρίς να ξαναχρειαστεί format :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ή πάρε έναν άλλον SATA3 π.χ. Vertex 3 για να βλέπεις 500+ Mb/sec όταν γράφει μόνο μηδενικά. Και κάθε 2-3 βδομάδες που θα βλέπεις τα 500 να γίνονται 150, κάνε τον format και secure erase και πάει λέγωντας...

Θές να πείς κάτι συγκεκριμένο για τους vertex 3 (που ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει) ή γενικά για τους ocz;

Εγώ έχω 2 vertex2 σε raid 0 εδω και μερικούς μήνες και δεν βλέπω καθόλου την ανάγκη να κάνω φορματ.

Τρέχοντας το atto παρατηρώ μάλιστα οτι τα νούμερα είναι σχεδόν τα ίδια με όταν τους αγόρασα.

Link to comment
Share on other sites

Και τι να πει το ότι είναι SATA2; Καταρχάς το ότι το SATA3 βγήκε "χτες", δε σημαίνει ότι θα πέσουν όλα τα υπόλοιπα 50% κάτω, ειδικά όταν δεν υπάρχουν δυνατές λύσεις.

Επίσης, πάλι θα λέμε για την διαφορά των σειριακών ταχυτήτων με τις τυχαίες και το ποιες παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στο λειτουργικό;

Πάρε έναν Intel 510 με τα 500+ Mb/sec αλλά και τα IOPS της εποχής 2007 κι άμα σε ρωτήσει κανείς, να λες "έχω SATA3".

Ή πάρε έναν άλλον SATA3 π.χ. Vertex 3 για να βλέπεις 500+ Mb/sec όταν γράφει μόνο μηδενικά. Και κάθε 2-3 βδομάδες που θα βλέπεις τα 500 να γίνονται 150, κάνε τον format και secure erase και πάει λέγωντας...

Κι άσε τον Samsung 470 (που ως μοντέλο 5 μηνών είναι "μόνο" SATA2) να παίζει κάθε μέρα σαν καινούριος χωρίς να ξαναχρειαστεί format :hehe:

Θές να πείς κάτι συγκεκριμένο για τους vertex 3 (που ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει) ή γενικά για τους ocz;

Εγώ έχω 2 vertex2 σε raid 0 εδω και μερικούς μήνες και δεν βλέπω καθόλου την ανάγκη να κάνω φορματ.

Τρέχοντας το atto παρατηρώ μάλιστα οτι τα νούμερα είναι σχεδόν τα ίδια με όταν τους αγόρασα.

Αυτα δεν μπορώ να καταλάβω λές και τους είχες vertex2-vertex3 και ξέρεις οτι σε 2 weeks θα πάει 150write.

Όσο για το Sata 3 μόνο Vertex 3 βλέπω να έχει κ καλο read και IOPS καλό.

Για αυτό είπα απλά να μας μιλήσουν άτομα που έχουν vertex2 που μάλλον ξέρουν καλύτερα την κατάσταση

τώρα αν κάποιος μισεί εταιρίες στο έτσι είναι άλλο θέμα. Πχ εγώ δεν είμαι fun των Ati αλλά ίσως να είναι μερικές καλύτερες απο Nvidia. Τι πάει να πει. Τέσπα έγω το λέω εντελώς φιλικά. Και εγώ όπως έγραψα από πάνω fun σε SSD Intel είμαι αλλά.....

Αν θα γίνοταν να δει κανείς αυτό το πόστ στο οποίο είχε OCZ και πραγματικά έγιναν τα πράγματα όπως τα λέτε παραπάνω... τότε θα πειστώ πως η αγορά δεν αξίζει.

Ισώς και να τον πάρω και να ειμαι εγώ αυτός που θα ξεκινήσει τέτοιο πόστ (Είμαι και τρελός γκαντέμης.)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά επειδή και εγω δεν είμαι κανένας ειδικός ούτε θέλω να το παίξω ξερόλας και για να ικανοποιήσω την ανάγκη του φίλου απο πάνω που θέλει να δεί γνώμες απο άτομα που έχουν ocz παραθέτω τις παρακάτω μετρήσεις

Όταν πρωτολειτούργησε το raid 0

13538921.jpg

Και τώρα

44957998.jpg

Μεσα σε 4 μήνες δεν βλέπω τρομερη πτώση σε επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Peter_Line σε ευχαριστώ πολύ για το παραπάνω πόστ σου. και ελπίζω να μην σε έβαλα σε κόπο :p

Τα αποτελέσματα καλά φαίνονται. Εύχομαι και στον χρόνο πάλι τα ίδια να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.