Jump to content



Blackberry... Πιο ειναι καλυτερο???


Dark Oblivion

Recommended Posts

BlackBerry Curve 8900 vs. BlackBerry Curve 8520 - GSMArena.com

To 8900 μου φαίνεται καλύτερο σε αρκετά σημεία από το 8520. Μόνα του μειονεκτήματα ίσως η έλλειψη 3.5mm jack και η ελαφρώς μικρότερη αυτονομία σε stand by.

Αλλά προσωπικά θα το προτιμούσα από το 8520.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο.... :p

Καταρχην στα 170 πχ σε μεταχειρισμενο εχω βρει και το HTC Wildfire.

Οποτε blackberry, HTC, κατι αλλο? (σαν δευτερο κινητο παντα μιλαμε μιας και εχω ηδη ενα Blackeberry 9500)

Οι χαρτες και το gps πως μπαινουν και ενεργοποιουντε στο Storm?

Link to comment
Share on other sites

Δες τα και αυτά side by side: BlackBerry Curve 8900 vs. HTC Wildfire - GSMArena.com

Αλλού υπερτερεί το 8900 και αλλού το wildfire (το οποίο βέβαια είναι και φθηνότερο).

Γνώμη μου είναι πως αν θέλεις να μείνει χαμηλά σε κόστος να κοιτάξεις και το ZTE blade (για το οποίο φαντάζομαι έχεις δει τι ντόρος έχει γίνει) το οποίο τα κάνει όλα και συμφέρει (και βγαίνει κάπου 140€)

Για το gps που ρωτάς εγώ δεν γνωρίζω. Υποθέτω βέβαια πως αν αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου έχει οδηγίες εγκατάστασης. Σε αντίθετη περίπτωση μια αναζήτηση στα σκοτεινά σοκάκια του διαδικτύο ίσως σου αποκαλύψει την απάντηση. :p

Link to comment
Share on other sites

Σε blackberry για έχεις BB maps είναι απαραίτητη η ύπαρξη ενεργής BIS συνδρομής στο συμβόλαιό σου. Μαζί με αυτό παίζουν και τα υπόλοιπα (facebook, msn κλπ) καθώς και το push mail. Δεν είναι διαθέσιμο σε καρτοκινητό. Χωρίς bis, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις με κάποια μέθοδο το google maps και να χρησιμοποιείς αυτό (θα κατεβάζει δεδομένα, δεν υπάρχει gps application στα blackberry που να κρατάει χάρτες στη μνήμη).

Μεταξύ 8520 και 8900 προσωπικά θα προτιμούσα 8900 - μειονεκτεί μόνο στο OS6 το οποίο δεν υποστηρίζει. Κατά τα άλλα είναι πιο καλοφτιαγμένη συσκευή με καλύτερη οθόνη/κάμερα.

Σε κάθε περίπτωση, 170 είναι πολλά τόσο για 8900 όσο και για 8520 (μεταχειρισμένα πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Σε blackberry για έχεις BB maps είναι απαραίτητη η ύπαρξη ενεργής BIS συνδρομής στο συμβόλαιό σου. Μαζί με αυτό παίζουν και τα υπόλοιπα (facebook, msn κλπ) καθώς και το push mail. Δεν είναι διαθέσιμο σε καρτοκινητό. Χωρίς bis, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις με κάποια μέθοδο το google maps και να χρησιμοποιείς αυτό (θα κατεβάζει δεδομένα, δεν υπάρχει gps application στα blackberry που να κρατάει χάρτες στη μνήμη).

Μεταξύ 8520 και 8900 προσωπικά θα προτιμούσα 8900 - μειονεκτεί μόνο στο OS6 το οποίο δεν υποστηρίζει. Κατά τα άλλα είναι πιο καλοφτιαγμένη συσκευή με καλύτερη οθόνη/κάμερα.

Σε κάθε περίπτωση, 170 είναι πολλά τόσο για 8900 όσο και για 8520 (μεταχειρισμένα πάντα).

Το 8900 έχει μόνο καλύτερη κάμερα. Το 8520 όμως έχει trackpad. Η οθόνη του 8900 μπορεί να έχει μεγαλύτερη ανάλυση, αλλά δεν είναι καλύτερη.

PS. Ούτε το 8520 υποστηρίζει OS6

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, έκανα λάθος για το OS6. Και πάλι όμως θεωρώ το 8900 καλύτερο συνολικά, ειδικά σε θέμα κατασκευής.

RU sure; Εγώ το λέω επειδή έχω το 8520 και ο κολλητός μου το 8900. Trackpad is so over trackball..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το trackpad είναι όντως καλύτερο, χωρίς όμως αυτό να εκμηδενίζει ένα καλοσυντηρημένο trackball. Στα υπόλοιπα όμως σημεία; Υλικά, στιβαρότητα κλπ. Αν και έχουν περάσει και τα δύο από τα χέρια μου, δεν ήταν σε κοντινά χρονικά σημεία - η εντύπωση όμως που μου είχε μείνει είναι πως ένα καινούριο 8900 ήταν πιο "δεμένο" από ένα καινούριο 8520, το οποίο δείχνει πιο χαμηλής ποιότητας πλαστική κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή κάπου το είδα παραπάνω, το 8900 έχει 3.5 mm jack.

Το κινητό το είχα για 1 μήνα περίπου και συνηθίζοντας κάποιες

"ιδιοτροπίες" των BlackBerry, ήταν μια αρκετά καλή συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.