Jump to content



πρόβλημα με hibernate


kwsths946

Recommended Posts

έχω ένα προβληματάκι με το hibernate.

όταν το κάνω περιμένω να μείνει κλειστό το pc μέχρι να το ξανανοίξω εγώ

όμως μετά από κάποιοες ώρες ανοίγει αυτόματα

δεν έχω κάποιο πρόγραμμα για αυτόματη εκκίνηση

και από το bios έχω απενεργοποιήσει όλα τα wakeups

υπάρχει καμιά λύση?

έχω win 7 χ64 , foxconn mobo , cm 690 case

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ίδια, μονο που εμένα ξεκινάει μονο του μόνο το βράδυ. Δηλαδή αν κανω hibernation το πρωί μπορεί μέχρι το βράδυ να μην ξεκινήσει απο μόνο του, αν όμως το βάλω μετά τις 24.00 μπορεί 03.00 το πρωί να ξεκινήσει και να καίει τσάμπα μεχρι τις 07.00 που θα το πάρω χαμπάρι..το άτιμο (άσχετο αλλά DFI AM3 εχω μητρική)

Εσένα το κάνει τυχαίες ώρες? .. εγώ σκέφτομαι μηπως το κανει επειδή "ξυπνάει" απο το ethernet (δηλαδή κανει το router reconnect)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι το ξυπνάει προφανώς μιας και το μηχάνημα μπαίνει σε μια παρόμοια κατάσταση με την αναμονή (δεν εννοώ προφανώς ότι αναμονή και hibernation είναι το ίδιο πράγμα).

Μια απλή μπακαλοειδής λύση είναι να ξεκινήσετε το μηχάνημα μετά το hibernation και μόλις ακούσετε το beep του BIOS να το σβήσετε πατώντας το power button. Τουλάχιστον σε όσες μητρικές είχα μετά από αυτό ο υπολογιστής ξεκινάει ΜΟΝΟ πατώντας το power button ασχέτως αν έχει σβήσει με hibernation.

Link to comment
Share on other sites

@MUL

σα να μου φαίνεται πως κι εμένα είναι στις 3 νταν

ναι για αυτό είπα και τη μητρική και το κουτί μήπως κάτι από αυτά το ξυπνάει αλλά μπορεί να είναι και το ρούτερ.

ένα zte έχω της tellas αλλά μάλλον δε φταίει το μοντέλο

@yanni

δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι εννοείς :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να κάνετε hibernate σε desktop υπολογιστές...

Αν θέλετε να μπαίνει σε αναμονή και να ανοίγει γρήγορα τότε απλά αναμονή, διαφορετικά power-off και όταν το χρειαστούμε πάλι power-on.

Σε φορητούς έχει ένα νόημα, σε desktop όχι.

Link to comment
Share on other sites

@yanni

δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι εννοείς :p

Για να μην ανάψει ο Η/Υ στις 3 το πρωί, μόλις σβήσει μετά το hibernate άναψέ τον!!! Μόλις πάει να ξεκινήσει και ακούσεις το beep σβήσε τον κανονικά πατώντας το power button. Σαν να πάτησες κατά λάθος να ανάψει με λίγα λόγια και τον έσβησες ξανά με το που ξεκίναγε. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, αλλά το BIOS φαίνεται να ξεχωρίζει πότε ο Η/Υ έχει κλείσει με hibernation οπότε σε αυτή την κατάσταση το παραμικρό συμβάν ανοίγει το μηχάνημα. Όταν όμως τον ανάψεις και τον κλείσεις στο καπάκι από το power button ο Η/Υ είναι σαν να έχεις κάνει κανονικό shutdown. Το BIOS δεν κοιτάει αν θα συμβεί κάτι ώστε να ξεκινήσει το μηχάνημα αυτόματα. Βέβαια στο επόμενο power on θα μπουν κανονικά από hibernation τα windows.

Υποθέτω ότι μετά από hibernation και όταν ξεκινάει ο Η/Υ ξεκινάει με την εικόνα του BIOS το κλασικό BEEP κ.τ.λ. πριν προχωρήσει στην επαναφορά των windows. Δεν ξέρω αν η μητρική σου σου πετάει με το καλημέρα, από το BIOS κιόλας, μήνυμα ότι κάνει resume από hibernation. Μονο σε μια μητρική το έχω δει αυτό αν θυμάμαι καλά.

Σε φορητούς έχει ένα νόημα, σε desktop όχι.

Και σε desktop έχει ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα το κάνει αυτό αλλά με την μια.Δηλαδή τι κλείνω κανωνοικά και μετά μπορεί να κάνει επανεκκίνηση αλλά εγώ κάνω όμως power off και έτσι αναγκάζομαι να περιμαίνω να δώ τη θα κάνει και μετά φεύγω απο το δωμάτιο μου!:wall::wall:

Link to comment
Share on other sites

κονσολα και powercfg -lastwake για να δειτε τι "ξυπνησε" το pc..

Σε μενα το προβλημα με τα ασχετα ξυπνηματα απο s3 λυθηκε απενεργοποιοντας magic packets και λοιπα wake on στα properties-configuration-advance της καρτας.

Ps και μενα μου φαινεται ακυρο το hibernate σε desktop..

Link to comment
Share on other sites

λυθηκε απενεργοποιοντας magic packets και λοιπα wake on στα properties-configuration-advance της καρτας.

αυτό έκανα και περιμένω , κάνωντας hibernation , να τον βρω κλειστό το πρωί.

θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

λπν update

από τις 5 το πρωί που το έκλεισα δεν άνοιξε μονο του μέχρι τώρα.

κατά 95% έπιασε η ιδέα του Astakos

άλλη μια δοκιμή με κλείσιμο πρις τις 3:00 το πρωί για επιβεβαίωση

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η ουσία του hibernation σε desktop ;;;

Σε τι διαφέρει τόσο ριζικά ένα desktop από ένα φορητό ώστε να μην έχει ουσία το hibernation? Εγώ παλιώτερα σχεδόν μόνιμα έκανα hibernate όταν έκλεινα το PC και μόνο τώρα τελευταία επιλέγω το STR. Μόνη εξαίρεση το HTPC όπου ακόμα το κλείνω με hibernation.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι γνωρίσεις την διαφορά μεταξύ stanby & hibernation.

Ένα desktop διαφέρει στο ότι είναι πολύ ποιό δυνατό από ένα φορητό και λειτουργεί στο 100% της επεξεργαστικής του δύναμης σε αντίθεση με τους φορητούς που αυτό καθορίζεται από την κατάσταση ενέργειας στην οποία βρίσκονται. (ρεύμα ή μπαταρία)

Αν θες να έχει το μηχάνημα άμεσα στη διάθεση σου τότε το stanby είναι αρκετό.

Η διαφορά εκκίνησης όμως μεταξύ του hibernation και του power-on δεν διαφέρουν και ιδιαίτερα έτσι ώστε να χρειάζεσαι να το έχεις μόνιμα στο πρώτο.

Πόσα δευτερόλεπτα γλυτώνεις όταν το επαναρφέρεις από hibarnation αντί να τό είχες κλειστό ;;;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι γνωρίσεις την διαφορά μεταξύ stanby & hibernation.

Ε μάλλον. Εδώ και 10 χρόνια τα έχω ως επιλογές πέραν του κλασικού shut down και το hibernate με έχει εξυπηρετήσει αφάνταστα.

Εσύ την γνωρίζεις; Αν όχι δες ποιο κάτω.

Ένα desktop διαφέρει στο ότι είναι πολύ ποιό δυνατό από ένα φορητό και λειτουργεί στο 100% της επεξεργαστικής του δύναμης σε αντίθεση με τους φορητούς που αυτό καθορίζεται από την κατάσταση ενέργειας στην οποία βρίσκονται. (ρεύμα ή μπαταρία)

Μια φορά και έναν καιρό τα desktops ήταν ξεκάθαρα ποιο δυνατά από τα laptops. Αυτό ως μια αρχική παρατήρηση ασχέτως που δεν παίζει ρόλο με το θέμα μας, αλλά τέλος πάντων. Τώρα αυτό που λες ότι το desktop λειτουργεί στο 100% είναι πολύ γενικό (C&Q έχουμε και στα desktops π.χ.). Από εκεί και πέρα και αυτό που γράφεις για τα laptops μου φαίνεται ολίγον παράξενο. Δηλαδή αν θέλεις να κάνεις μια βαριά εργασία ψάχνεις για πρίζα; Και στην τελική όλα αυτά που γράφεις περί ισχύος τι σχέση έχουν με το hibernate;

Αν θες να έχει το μηχάνημα άμεσα στη διάθεση σου τότε το stanby είναι αρκετό.

Το αν είναι αρκετό ή όχι ΓΙΑ ΣΕΝΑ δεν με απασχολεί, δεν είναι δική μου δουλειά. Ομοίως και αν δεν σου είναι δύσκολο προφανώς, επέτρεψε σε εμένα ή σε κάποιον άλλον να έχουμε ΚΑΙ την επιλογή του hibernate. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν θέλεις να σβήσεις το μηχάνημα με STR διότι απλά δεν θέλεις να εξαρτάσαι από τις διαθέσεις της ΔΕΗ ή/και δεν θέλεις να καταναλώνει ρεύμα, έστω και ελάχιστο, όσο δεν το χρησιμοποιείς. Το hibernate σου επιτρέπει να ξεκινάς το μηχάνημα γρήγορα με όλες τις εφαρμογές όπως τις είχες αφήσει ΧΩΡΙΣ να έχει ανάγκη το ρεύμα σε αντίθεση με το STR που χρειάζεται σταθερά μια ποσότητα ρεύματος όσο περιμένει τον χρήστη.

Η διαφορά εκκίνησης όμως μεταξύ του hibernation και του power-on δεν διαφέρουν και ιδιαίτερα έτσι ώστε να χρειάζεσαι να το έχεις μόνιμα στο πρώτο.

Πόσα δευτερόλεπτα γλυτώνεις όταν το επαναρφέρεις από hibarnation αντί να τό είχες κλειστό ;;;

Δεν έχουμε όλοι ultra duper fast SSDs στα μηχανήματά μας. Επιπλέον δεν είναι μόνο θέμα ταχύτητας boot. Οι εφαρμογές σε περιμένουν όπως τις άφησες. Δεν έχεις λόγο να κλείσεις τις εφαρμογές κατά το κλείσιμο, δεν έχεις λόγο να τις ξανά ανοίξεις μετά το φόρτωμα του λειτουργικού. Ίδια φάση με το STR, ποιο αργό προφανώς μιας και στο STR το σύστημα επανέρχεται άμεσα, αλλά χωρίς την ανάγκη να τροφοδοτείται με ρεύμα το μηχάνημα.

Αν θέλεις να πας π.χ. για ύπνο γιατί να επιλέξεις το STR που σημαίνει ότι το μηχάνημα θα χρειάζεται σταθερά μια ποσότητα ρεύματος για ώρες, όσο κοιμάσαι με λίγα λόγια και να μην επιλέξεις το hibernate που αν θέλεις έχεις και την επιλογή να βγάλεις το μηχάνημα και από την πρίζα ακόμα;

Τι δεν καταλαβαίνεις από τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

ουπς

βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα...

εχθές και ώρα 3 νταν ο λιόντας βρυχήθικε ξανά μετά από hibernation

άρα η πατέντα με τις ρυθμίσεις στην κάρτα δικτύου δεν έπιασαν

σειρά τώρα έχει η ιδέα των ενημερώσεων

θα τις βάλω να γίνονται την ημέρα ή τλσπ σε ώρα που συνήθως δουλεύω στο pc ώστε και ενημέρωση να αναζητήσει, να μην βρήσκεται σε hibernation .

:getlost:

εδιτ

πήγα στις ενημερώσεις και όντως ήταν ρυθμισμένο κάθε μέρα στις 3:00πμ

άρα , χωρίς να θέλω να βγάλω γρήγορα συμπεράσματα...., μάλλον φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!!! Με κουφάνατε! Λετε λόγω ενημερώσεων? Εχω φάει ολο το bios, δεν βρηκα λύση που στο τελος ειπα "Κουσουρι ειναι θα το ανεχτώ"..

Δεν ξερω τι λετε για το hibernation εγω το θεωρώ χρήσιμο και στο desktop,ιδίως οταν εχω ανοικτό καποιο IDE ,εμαιλς ,5 - 6 word εγγραφα , αλλα αρχεια, 3-4 pdf.. ,καποια virtual machine, αν θελω να συνεχισω την δουλειά μου μετα απο 1-2 ημερες απλά κανω hibernation και μετά κατα την επαναφορά είναι σαν να μην σηκώθηκα απο το pc...

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να καταλάβεις τι σου έγραψα. Αν δεν είναι δυνατόν αυτό, απλά σβήσε το PC από τον διακόπτη του τροφοδοτικού αμέσως μετά το κλείσιμο με το hibernate. (Shutdown με hibernate.....ο Η/Υ κλείνει, πατάς τον διακόπτη του τροφοδοτικού στο off)

Τα πάντα σώζονται στον δίσκο οπότε δεν χάνεις απολύτως τίποτα. Μόλις ξανά ξεκινήσεις τον Η/Υ θα επανέλθεις στο λειτουργικό κανονικά από hibernation.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω τι μου λες

το έκανα και έπιασε όντως

αλλά ακόμα και να πιάνει, ο υπολογιστής μου δεν παύει να κάνει τα δικά του.

συμφωνώ ότι είναι μια πρόχειρη λύση αλλά το καλύτερο για μένα είναι να τον φτιάξω παρά να μπακαλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.