Jump to content



Μπορώ να ενώσω ομοαξονικά καλώδια tv με καλάι;Σύνδεση nova


Spyrious

Recommended Posts

Το καλάι σε μικρή ποσότητα έχει τόσο μικρή ωμική αντίσταση, οπότε μπορείς να κολλήσεις οποιοδήποτε καλώδιο... πχ πρόσφατα κόλλησα έναν connector hdmi σε καλώδιο 15 μέτρων που έπρεπε να κοπεί για να περάσει μέσα από κανάλι στον τοίχο... καμία επίπτωση στα data και η τηλεόραση "κλείδωνε" κανονικά στον δέκτη, παρόλο το μήκος του καλωδίου...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.Έχω τελειώσει σχεδόν την εγκατάσταση της nova.μένει να συνδέσω τις τερματικές πρίζες.Έχω βάλει splitter κλπ.Σε κάθε πρίζα φτάνει το ένα ομοαξονικό καλώδιο.Η κάθε πρίζα όμως έχει 2 θέσεις για να συνδέσω το ομοαξονικό.Σε ποια το συνδέω.Δοκίμασα την tv τα κανάλια και στις 2 θέσεις και δεν έχει διαφορά.Αν βάλω όμως το sat θα παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 ειδών πρίζες για την κεραία, το ένα είναι τo pass-through και το άλλο είναι το terminal... όταν έχεις 3-4 πρίζες στο διαμέρισμα, τότε οι 3 είναι pass-through και η τελευταία είναι τερματική, έτσι ώστε να μην έχεις στάσιμα κύματα... Τώρα πάνω στις pass-though πρίζες θα πρέπει να δεις βελάκια που το ένα δείχνει ότι μπαίνει μέσα και το άλλο ότι βγαίνει, σε αυτό που μπαίνει μπαίνει το καλώδιο που έρχεται από την κεραία και σε αυτό που βγαίνει συνεχίζεις στις πρίζες σου και αντίστοιχα για τις υπόλοιπες... Στην τελευταία θα πρέπει να έχει μόνο μια είσοδο (βελάκι προς τα μέσα) και μέσα να έχει μια τερματική 75Ω...

Link to comment
Share on other sites

το σπίτι έχει 3 πρίζες.Η μια ήταν διελεύσεως αλλά δεν χρησιμοποιούταν και τράβηξα άλλο καλώδιο και έκαν άλλη μια τερματική και η 3 είναι τερματική.Ο τεχνικός αφού του εξήγησα μου έδωσε 2 τερματικές πρίζες και ένα σαν διακλαδωτή και το έβαλα εκεί που ήταν κάποτε η διελευσεως.Τώρα οι πρίζες δεν έχουν βελάκια απλά έχουν μια "κλέμα" με βιδάκι στην μέση και δεξιά αριστερά απο μια θέση για το ομοαξωνικό.

είναι ίδια με αυτήν

794_normal.jpg

όπου έχω κόκκινο είναι τα σημεία για καλώδιο.Αλλά όπως είπα δοκίμασα την tv (αναλογικό σήμα από επίγεια κεραία συνδεμένη στην έξοδο tv) συνδεμένη μια στο ένα και μια στο άλλο και δεν είχε διαφορά έπαιζε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Καλά οκ, άλλο κατάλαβα...

Κανονικά θέλεις μια πρίζα για κάθε κεραία, άλλη για την κεραία και άλλη για το πιάτο...

Αν όμως χρησιμοποιήσεις mixers για να κατεβάσεις από το ίδιο καλώδιο το σήμα ή κάπου στο ενδιάμεσο, τότε πριν την τηλεόραση θα χρειαστείς ένα splitter...

Link to comment
Share on other sites

μίκτη μου έδωσε και τον έβαλα επάνω στο πιατο και την κεραια.Τις πρίζες τις έβαλα σωστά τώρα αλλά δεν παινει τίποτα ο δέκτης της nova.Εκεί που φθάνει στο διαμέρισμα το καλώδιο μου έδωσε και έβαλα ένα διακλαδωτή sat tv.Έχει μια είσοδο και 2 εξόδους για τις 2 tv.Ο διακλαδωτής είναι σαν αυτόν

Anttron R825 Διακλαδωτής TV-SAT 2 εξόδων (5 - 2150 MHz) με φις F και dc pass R-825*::*Διακλαδωτές φις F*::*Διακλαδωτές TV-SAT*::*Συστήματα λήψης*::*Ηλεκτρονικά Μιμίκος

και ο μίκτης

Μίκτης Επίγειου και Δορυφορικού Σήματος TECATEL, COMBINER-TV/SAT*::*Μίκτες (Combiner) TV/SAT*::*Δορυφορική Λήψη*::*Συστήματα λήψης*::*Ηλεκτρονικά Μιμίκος

Δεν μου είπε κάτι για splitter.Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο είναι το splitter που σου έλεγα... οπότε είσαι καλυμμένος...

Τώρα αν δεν παίρνει τίποτα ο δέκτης, μπορεί να είναι πολλά, όπως ότι δεν είναι ρυθμισμένο σωστά το πιάτο, όπως το ίδιο και το lnb, πρέπει να δεις με κάποιο τρόπο αν ο δέκτης στέλνει dc τάση ώστε να συγχρονίζει το lnb (το splitter απ' ότι λέει το επιτρέπει αυτό) και φυσικά ότι η καλωδίωση σου είναι σωστή... Στον δέκτη έχει κάποιο μενού για να βλέπεις την ποιότητα του σήματος...

Υπόψη είμαι άσχετος από nova και δορυφορικά, την θεωρία κατέχω... :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να προσπαθείς να βάλεις πάνω από 1 δέκτη σε ένα single output LNB ?

Τάση μετράς στο καλώδιο πρός το LNB ( θα δείς 13V ή 19V όπως σωστά είπε ο φίλτατος Jaco ).

Επίσης μπορείς να κάνεις κύκλωμα το καλώδιο και να μετρήσεις τι αντίσταση σου δίνει ( ground ( ring ) με το ωμοαξονικό στην μεριά του σπιτιού και το πολύμετρο στο καλώδιο του LNB ή το αντίστροφο προφανώς )

Link to comment
Share on other sites

Δες το καλώδιο αν περνάει η σωστή τάση για αρχή.

Μετά π.χ. μπορείς να δείς την εστίαση του πιάτου συνδέοντας αν γίνεται απευθείας τον δέκτη με το LNB.

Ξέρεις να το εστιάσεις σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Απο εδώ

Satellite Finder / Dish Pointing Calculator with Google Maps | DishPointer.com

το εστίασα στο περίπου.

Δυστυχώς τα δορυφορικά πιάτα δεν θέλουνε στο περίπου ( επίσης όσο μεγαλύτερη η διάμετρος του πιάτου, τόσο πιο πολύ ακριβώς θες την στόχευση ).

Μισή μοίρα εκτός και είσαι 0% signal ( ιδιαίτερα αν έχεις το... πιατάκι που δίνει η Nova ).

Για να κάνεις δουλειά, βάλε απευθείας ( για το καλό, να 'σαι σίγουρος, δεν λέει να φας ώρες άδικα αν κάτι δεν παίζει καλά στην καλωδίωση σου π.χ. ) το LNB στον δέκτη και έχε κάποιον να βλέπει το signal σε μια γνωστή δυνατή συχνότητα του δορυφόρου που θες να πιάσεις και κουνάς με υπερ-μικροκινήσεις το πιάτο μέχρι να πιάσεις το max signal με το quality στο 95% και πάνω ( η ποιότητα θα μένει σχεδόν κολλημένη σε κάποιο υψηλό νούμερο αν έχεις σωστά το LNB skew, δεν αλλάζει πολύ παρά μόνο αν πας πολύ εκτός στόχευσης το πιάτο ).

Αλλιώς πάρε ένα satfinder ( 10 euro έχει ένα ) για να κάνεις εύκολα την δουλειά σου.

Έχω φτιάξει ένα συνοπτικό guide επί του θέματος, θα το βάλω στο forum αν ταιριάζει σε κάποιο section και δεν έχει πρόβλημα η Δ.Ο. του lab.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.