Jump to content



ΣΠΑΣΙΜΟ ΝΕΥΡΩΝ!!!


mktheater

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΟ ΨΗΤΟ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ PC.ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΕ ΑΝΥΠΟΠΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΕΝΩ ΤΟ ΤOWER ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.

ΚΑΙ ΛΕΩ ΣΕ ΑΝΥΠΟΠΤΟΥΣ ΧΡΟΝΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ(ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΙΣΩΣ ΟΧΙ).

ΑΛΛΑΞΑ ΔΥΟ ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΑ WIN ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΚΑΙ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ(RADEON 9200SE 128MB)

ΥΠΟΨΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤΑΡΩ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αν ειναι ευκολο να μας πεις την πληρη συνδεση του μηχανηματος σου.

Αν και το οτι δεν ανοιγει ειναι πιθανοτατα τροφοδοτικο πες μας τι ακριβως εχεις για να σου πουμε πιο συγκεκριμενα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ρωτησα την πληρη συνθεση. Εννοω να μας πεις ολες τις συσκευες του υπολογιστη σου.

Τροφοδοτικο, modem, ανεμιστηρια και αν ναι σε τι διαστασεις και ποσα,εξτρα PCI καρτες(ηχου, βιντεο) συσκευες CDRW,DVD-ROM αν εχεις κανει overclocking καθολου καθως επισης αν απο το Asus probe της μητρικης σου μπορεις να δεις τις τασεις του τροφοδοτικου και που κυμαινονται αυτες.

Δηλαδη ποσο ειναι η +5, +12 και +3,3.

Link to comment
Share on other sites

ok,δεν εχω εχτρα ανεμιστηρακι,οι τασεισ ειναι+5, +12 και +3,3 και το τροφοδοτικο ειναι 350w(αυτο που ειχε το κουτι του οταν το πηρα απο το πλαισιο)καρτα ηχου δεν εχω χρησιμοποιω την SPDIF της μητρικης,modem faΧ ths cxt 56k dvd+\-rw teac dv-58GA,

ΥΓ,ΤΟ DVD RW EINAI ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ PC.ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΕ VIRUS.MOY EXEI ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ VISUALISATION APO WINAMP KAI NA ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΝ ΥΠΟΨΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΑΦΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απ'οτι μου ειπε καποιο αλλο μελος του φορουμ θα ηταν καλο να βαλεις νεο BIOS στην μητρικη σου.

Κανε κλικ ΕΔΩ και θα κατεβασεις το τελευταιο BIOS για την μητρικη σου. Φλασαρε το και δες αν λυθει το προβλημα. Η ασους εχει και προγραμμα για το Flash μεσα απο τα Windows. Κανε το απο εκει. Ειναι ευκολη διαδικασια. Αν δεν το εχεις βαλει το προγραμματακι ειναι μεσα στο CD της Ασους που ηρθε με την μητρικη σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 03:01]

Βασικα απ'οτι μου ειπε καποιο αλλο μελος του φορουμ θα ηταν καλο να βαλεις νεο BIOS στην μητρικη σου.

Η ασους εχει και προγραμμα για το Flash μεσα απο τα Windows. Κανε το απο εκει.

Εγώ θα έλεγα να ΜΗΝ φλασάρεις τη μητρική μέσα από τα windows. Καλύτερα είναι να κάνεις με την ορθόδοξη διαδικασία. Το ξέρω ότι ακούγεται απίθανο αλλά το λέω αυτό ως παθών και μαθών.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου φαινεται οτι το προβλημα περιοριζεται στη καρτα γραφικων ή/και στο agp της μητρικης, αφου το PC κανει ποστ απλα δεν ανοιγει η οθονη. Το να κανεις αναβαθμιση στα bios της μητρικης φυσικα μονο να βοηθησει μπορει.

Θα δοκιμαζα αρχικα να κανω boot με αλλη καρτα γραφικων - που ειναι και σχετικα το πιο ευκολο αν υπαρχει καποια ευκαιρη καρτα δικια σου/φιλου σου.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό είναι η πιο πιθανή αιτία για μένα. Προφανώς δε πήρες το Chieftec κουτάκι και τα απλά τα midi towers που έχει το πλαίσιο είναι για πέταμα. Πάρε το Chieftec 360W από το Πλαίσιο και θα είσαι άψογος.

Ή μαλλον απαίτησε να στο αλλάξουν αυτοί. Πάνε να πουλήσουν τα κ*λόπαιδα ότι σαβούρα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 14:48]

Το τροφοδοτικό είναι η πιο πιθανή αιτία για μένα. Προφανώς δε πήρες το Chieftec κουτάκι και τα απλά τα midi towers που έχει το πλαίσιο είναι για πέταμα. Πάρε το Chieftec 360W από το Πλαίσιο και θα είσαι άψογος.

Ή μαλλον απαίτησε να στο αλλάξουν αυτοί. Πάνε να πουλήσουν τα κ*λόπαιδα ότι σαβούρα έχουν.

τα midi tower του Πλαισιου ερχονται με κατι psu της πλακας πραγματι...

(το συγκεκριμενο tower ειχε ενα psu μαρκας Μacro!!!)

ειχα βαλει ενα τετοιο σε ενα pc του θειου μου και με το που το εβαλα στην πριζα : τσαφ!!!

καπνοι και μυρωδια καμμενου πλαστικου!!!

θυμα η ατυχη Gigabyte 7VA (εαν θυμαμαι καλα)

την οποια φυσικα και αντικατεστησαν μαζι με νεο psu...

οι ασχετοι μεν αλλα εξυπηρετικοτατοι δε τεχνικοι του Πλαισιου Γλυφαδας...

δυο ωρες μετα την αγορα !!!

οποτε για τσεκαρισε πρωτα το τροφοδοτικο.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω που ολοι προτεινετε το τροφοδοτικο.

Αλλα δεν ειναι πιο λογικο να δοκιμασει πρωτα μια αλλαγη BIOS , που θα του κοστισει το πολυ 60ΔΡΧ (χρεωση ΟΤΕ με 56Κ) παρα ενα τροφοδοτικο που θα του κοστισει 17.000δρχ( τελικη Chieftec με ΦΠΑ απο Πλαισιο, 50)???

Γι'αυτο προτεινα πρωτα το BIOS και μετα τον ελεγχο του τροφοδοτικου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι διαφωνει κανεις μαζι σου jax7480 ;)

Το να κανεις αναβαθμιση στα bios της μητρικης φυσικα μονο να βοηθησει μπορει.

Για τους τυπους, εγω δεν πιστευω πως φταιει το τροφοδοτικο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτίνω προτούαρχίσεις τις αγορές τα εξής :

1) ΒΙΟS upgrd. (όπως ήδη αναφέρθηκε)

2) κατέβασε το memtest86 + φτιάξε μια boot floppy και άστο κμιά ωρίτσα να κάνει τα κουμάντα του.

3) Δες θερμοκρασία του GPU και αν έχει πάστα μεταξί ψύκτρας (βάλ της δαχτυλάκι:devil: )

4) Βάλε την κάρτα σε κανα άλλο pc να δείς αν τελικά φταίει αυτή

5) Για το τέλος άσε την αγορά ενός PSU.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.