Jump to content



Προσωρινη αδεια κυκλοφοριας - Εξωτερικο


Warlord

Recommended Posts

Παιδια ηθελα καταρχην να σας ρωτησω, μετα απο μεταβιβαση αυτοκινητου στην οποια σου δινουν μια προσωρινη αδεια κυκλοφοριας, σε ποσο καιρο ερχεται απο το υπουργειο η κανονικη αδεια κυκλοφοριας?

Δευτερον, με την προσωρινη αδεια κυκλοφοριας μπορω να τα ξιδεψω στο εξωτερικο?

(το αυτοκινητο ειναι στο ονομα της μητερας μου)

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγιζε περίπου στον 1 μήνα, λιγότερο όχι.

Για το εάν μπορείς να ταξιδέψεις εξωτερικό, δεν νομίζω μιας και το έντυπο είναι μόνο με Ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά ας απαντήσει και κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Θες σίγουρα πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική.

Η άδεια κυκλοφορίας βγαίνει σε μια βδομάδα περίπου.

Επειδή είναι αλλαγή ονόματος, θέλει 1 εβδομάδα.

Για αλλαγή πινακίδων κλπ. συνήθως επιτόπου ή αν έχουν πολύ δουλειά 1-2 μέρες.

Αυτά Αθήνα στη Νομαρχία στην Αγ. Παρασκευή.

Πάντως καλό θα ήταν να έχεις τα κανονικά έγγραφα και όχι τα πρόχειρα καθότι είναι μειωμένης ισχύος γενικότερα, και ήδη τα ελληνικά έγγραφα είναι ό,τι νά 'ναι, οπότε ελληνικό + φωτοτυπία = το παρατραβάς!

Link to comment
Share on other sites

1 εβδομάδα αλλαγή μεταβίβαση αδείας από ΚΕΠ;;;;;;;; Γιατί προσωρινή άδεια σου δίνει μόνο το ΚΕΠ, στο Υπουργείο συγκοινωνιών γίνεται αυθημερόν ή την επόμενη μέρα.

Τουλάχιστον Χαλκίδα έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας..

δηλαδη λετε να παω κατευθειαν στο υπουργειο να κανω τη μεταβιβαση να εχω την αδεια και αυθημερον?

τωρα οσον αφορα τη μεταφορα του αυτοκινητου στην Κυπρο, γνωριζετε τι με συμφερει? (θαθελα να βαλω και πραματα μεσα)

-μεταφορικη? (ποια?)

-να το φορτωσω ο ιδιος στο salamis (η καποιο αλλο που κανει δρομολογια ελλαδα-κυπρο) κ να το παραλαβω μετα Κυπρο

-κατι αλλο..?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας..

δηλαδη λετε να παω κατευθειαν στο υπουργειο να κανω τη μεταβιβαση να εχω την αδεια και αυθημερον?

τωρα οσον αφορα τη μεταφορα του αυτοκινητου στην Κυπρο, γνωριζετε τι με συμφερει? (θαθελα να βαλω και πραματα μεσα)

-μεταφορικη? (ποια?)

-να το φορτωσω ο ιδιος στο salamis (η καποιο αλλο που κανει δρομολογια ελλαδα-κυπρο) κ να το παραλαβω μετα Κυπρο

-κατι αλλο..?

Η μεταβίβαση, αν παρεβρίσκονται στο υπουργείο και οι 2 πλευρές γίνεται επιτόπου.

Η πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική, εφόσον έχεις ασφαλίσει το αυτοκίνητο (πρέπει για να κυκλοφορήσεις) βγαίνει την ίδια μέρα, το αργότερο την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Απλά η πράσινη κάρτα είναι για Ε.Ε. οπότε αν είναι να πας εκτός Ε.Ε. πες το στην ασφαλιστηκή γιατί ίσως να χρειάζεσαι και κάποιο επασφάληστρο ή κάτι.

Για Ε.Ε. είσαι καλυμμένος 100% (το έχω κάνει και ξέρω να σου πω).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.