Jump to content



Προβλημα τροφοδοτικου η μητρικης;


Tomahawk

Recommended Posts

Εχω ενα προβλημα με μια μητρικη ASUS M488A EVO USB3. Πριν την αλλαξω δεν ειχα κανενα προβλημα,

πριν αποσυνδεσω την παλια ομως μου εκανε ενα τσαφ το τροφοδοτικο (cm real power m700) και τωρα φοβαμαι μηπως εχει

προβλημα το τροφοδοτικο και μου καιει τη μητρικη. Υπαρχει καποιος ευκολος και φθηνος τροπος για να εξακριβωσω οτι οφειλετε τοτροφοδοτικο; Την μητρικη θα την παω 2η φορα για αλλαγη αναγκαστηκα, θα δοκιμασω βεβαια και με αλλο τροφοδοτικο αλλα δε νομιζω να δουλεψει.

Διαβασα ενα θεμα σε αλλο φορουμ και καταλαβα πως μαλλον φταιει το τοροφοδοτικο γιατι το αλλο παιδι εχει τα ιδια συμπτωματα με μενα. Ενω ολα δειχνουν να δουλευουν κανονικα δεν ακουγονται καθολου μπιπ και δεν εχω εικονα.

Εσεις τι προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η μητρική φταίει, το τροφοδοτικό αν κάνει τσαφ δεν ανάβει ξανά στο 99% των περιπτώσεων.

Μπορείς να κάνεις jump start το τροφοδοτικό με ένα καλωδιάκι χωρίς να είναι συνενδεμένο πουθενά και με ένα πολύμετρο να μετρήσεις όλες τις γραμμές. Απλό και εύκολο τσεκάρισμα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WoIMkx6Uuzg]YouTube - How to jump start your power supply unit![/ame]

Link to comment
Share on other sites

Για 2η φορά η μητρική πρόβλημα; Πολύ γκαντεμιά ρε γαμώτο...

Μάλλον θα τη κατεβάσω παρέα με τον επεξεργαστή και τη ψύκτρα για να δοκιμάσω και με το άλλο τροφοδοτικό

(thermaltake toughpower 600w).

Ξέρετε μήπως μπορώ να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω ή μόνο αντικατάσταση; Η αγορά έγινε 2/4 και η αντικατάσταση το περασμένο Σάββατο.

Η μητρική είναι αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Σκατα... Μολις ειδα οτι ενα pin του επεξεργαστη εχει στραβωσει τελειως. Εχει ακομη 2 χρονια εγγυηση απο το Πλαισιο, παιζει να περαστει εγγυηση η παμε για αλλο επεξεργαστη;

Link to comment
Share on other sites

Ηταν κι αλλα στραβωμενα, τα ισιωσα αλλα ενα ειχε "τσακισει", δεν ισιωνε σωστα και κοπηκε.

Να περαστει εγγυηση δεν υπαρχει περιπτωση ε; Παμε για αλλο επεξεργαστη; :(

Link to comment
Share on other sites

πωσ τα καταφερες ετσι φιλε?:wall: μπα εγγυηση οχι ...το πρωτο πραγμα που θα κοιταξουν θα ειναι τα Pins!βαλτον πανω ομωσ μηπωσ και δουλεψει:p ποτε δεν ξερεις!τι επεξεργαστης ειναι?αν σκεφτεσαι για μεταχειρισμενο εχω εναν 6core amd1055τ box ,7 μηνων με αποδειξη εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ ξέρω πως τα κατάφερα ρε γμτ και να πω οτι έχω κάνει αυτή τη δουλειά μια και δυο φορές...

Για στείλε μια τιμούλα για τον επεξεργαστή!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα έναν X4 640.

Τελικά φταίει το τροφοδοτικό, το σύνδεσα και εδώ Αθήνα και έπεσε ο γενικός μόλις τον άνοιξα.

Δοκίμασα και με το Thermaltake Toughpower που έχω και δούλεψε απροβλημάτιστα!

Παω μάλλον για πιστωτικό 115Ε...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία πράματα!!! Πάλι καλά στο τροφοδοτικό είχα εγγυηση...

Δευτέρα-Τρίτη θα ξέρω σταντε!

Έχεις καμια προταση? Αν και επειδή θέλω κάτι αθόρυβο και modular με βλέπω για το 700αρι Silent!

Link to comment
Share on other sites

καλό φαίνεται !εχει 5 χρονια εγγυηση και 700watt και silent...μια χαρα!!!αντε να τελιωνουν τα προβληματα σου!!:dance3:να τον ευχαριστηθεις:fun: ο παλιοσ επεξεργαστης που του εγινε κηδεια ποιος ηταν?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.