Jump to content



Λάθος συνδεσμολογία router?


demykou

Recommended Posts

Καλησπέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής για το πρόβλημα που αντιμετωπίσω.Εσω ενα router speedtouch και προχθές που είχε έρθει κάποιος τεχνικός μου είπε οτι η συνδεσμολογία που μου είχαν κάνει ήταν τελείως λάθος γι'αυτό και είχα χαμηλή ταχυτήτα στο internet.Πιστεύω όμως παρ'οτι βγάλαμε το ενα καλώδιο που υπήρχε της επιστροφής απο την πρίζα τηλεφώνου σε μια απο τις 3 υποδοχές του spliter πάλι έχω πρόβλημα.

Τώρα η σύνδεση έχει ως εξής:Απο την πρίζα τηλεφώνου φεύγει ενα καλώδιο που πάει στο dsl του router.Στις 2 πράσινες υποδοχές του router έχω βάλει σε μια γραμή το fax με το ένα νούμερο kαι στην άλλη ενα spliter που πάνω έχει το άλλο νούμερο στην μια υποδοχή,στην άλλη έχουν βάλει το καλώδιο του συναγερμού που συνδέετε με τηλεφωνικό κέντρο και στην τρίτη υποδοχή υπήρχε το καλώδιο που έιπα πια πάνω που μου έβγαλε ο τεχνικός που μου είχαν βάλει για να έχω και στα άλλα δωμάτια τηλέφωνο.Τώρα που το βγάλαμε όμως δεν έχω τηλέφωνο στα μέσα δωμάτια παρά μόνο το κεντρικό που υπάρχει επάνω στο router.Τι θα πρέπει να κάνω για να έχω τηλέφωνο και μέσα και να είναι σωστά συνδεδεμένο?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα 3πλό διαχωριστή ή ένα ακόμα διπλό για να συνδέσεις τα τηλέφωνα και του υπόλοιπου σπιτιού. Αλλά από τη στιγμή που οι γραμμές είναι πάνω στο dsl modem σου δε νομίζω ότι σου προκαλούσαν αυτές θέμα στην ταχύτητα. Η ταχύτητα της adsl σύνδεσής σου έχει να κάνει με το τι συνδέεται πάνω στη γραμμή που σου έρχεται από το δημόσιο δίκτυο και έτσι όπως τα περιγράφεις έχεις πάνω μόνο το modem.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα 3πλό διαχωριστή ή ένα ακόμα διπλό για να συνδέσεις τα τηλέφωνα και του υπόλοιπου σπιτιού. Αλλά από τη στιγμή που οι γραμμές είναι πάνω στο dsl modem σου δε νομίζω ότι σου προκαλούσαν αυτές θέμα στην ταχύτητα. Η ταχύτητα της adsl σύνδεσής σου έχει να κάνει με το τι συνδέεται πάνω στη γραμμή που σου έρχεται από το δημόσιο δίκτυο και έτσι όπως τα περιγράφεις έχεις πάνω μόνο το modem.

Καλησπέρα.Εχεις δίκιο.Ετσι είναι οι γραμές γιατί τελικά κατάλαβα πως αυτό που είχα δεν είναι splitter αλλά ενας διαχωριστής ο οποίος είναι πάνω στο ρούτερ και έχει πάνω και το καλώδιο του συναγερμού που έχουμε βάλει γιατί τον έχουμε συνδεδεμένο σε τηλεφωνικό κέντρο.Σήμερα λοιπόν πήγα και πήρα κι'εγώ αυτό το splitter κι'ενω έχω κάνει τη σύνδεση σωστά δεν μου δουλεύει η μια απο τις 2 γραμμές.Ενώ μόνες τους πάνω στο ρούτερ δουλεύουν όταν βάζω το splitter η μια δεν δουλεύει.Η άλλη δουλεύει γιατί έτσι κι'αλλιώς μπαίνει στο ρούτερ.Μήπως γνωρίζεις τι μπορεί να φταίει?Μου είπαν οτι ίσως έχει να κάνει με την καλωδίωση αλλά τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά τη συνδεσμολογία σου, θα πρέπει οι τηλεφωνικές συσκευές και ο συναγερμός να πέφτουν πάνω στο dsl modem σου, όχι παράλληλα με αυτό. Ίσως αν έκανες ένα σχεδιάγραμμα να ήταν πιο σαφές.

Link to comment
Share on other sites

Το modem που αναφέρεις ότι έχεις είναι speedtouch και έχει 2 τηλεφωνικές υποδοχές πράσινου χρώματος. Μπορείς να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένος. Μήπως ειναι αυτό της φωτογραφίας; Μήπως έχεις vivodi για πάροχο;

st780_back_g.jpg

Το συγκεκριμένο είναι το thomson speedtouch ST780 και οι 2 τηλεφωνικές γραμμές δίνονται μέσω voip. Σε αυτή την περίπτωση απο την τηλ. πρίζα συνδέεις απευθείας πάνω σε modem. Το modem υποστηρίζει 2 τηλεφωνικές συσκεύες συνδεδεμένες μια σε κάθε πράσινη υποδοχή phone που παρέχει το modem. Διαχωριστής (στα αγγλικά splitter) δεν απαιτείται γιατί δεν χρειαζεται να φιλτραρεις το σήμα που βγαίνει απο αυτές τις υποδοχές. Διακλαδωτής είναι προφανώς αυτό που έχεις συνδεσει. Είναι πολύ πιθανο όμως να μην μπορεί να υποστηρίξει το modem όλες τις συσκεύες ταυτόχρονα συνδεδεμενες. Δοκίμασε να συνδεσεις από μια μονο τηλ. συσκεύη στην καθε υποδοχή και πες μας αν ετσι δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Το modem που αναφέρεις ότι έχεις είναι speedtouch και έχει 2 τηλεφωνικές υποδοχές πράσινου χρώματος. Μπορείς να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένος. Μήπως ειναι αυτό της φωτογραφίας; Μήπως έχεις vivodi για πάροχο;

st780_back_g.jpg

Το συγκεκριμένο είναι το thomson speedtouch ST780 και οι 2 τηλεφωνικές γραμμές δίνονται μέσω voip. Σε αυτή την περίπτωση απο την τηλ. πρίζα συνδέεις απευθείας πάνω σε modem. Το modem υποστηρίζει 2 τηλεφωνικές συσκεύες συνδεδεμένες μια σε κάθε πράσινη υποδοχή phone που παρέχει το modem. Διαχωριστής (στα αγγλικά splitter) δεν απαιτείται γιατί δεν χρειαζεται να φιλτραρεις το σήμα που βγαίνει απο αυτές τις υποδοχές. Διακλαδωτής είναι προφανώς αυτό που έχεις συνδεσει. Είναι πολύ πιθανο όμως να μην μπορεί να υποστηρίξει το modem όλες τις συσκεύες ταυτόχρονα συνδεδεμενες. Δοκίμασε να συνδεσεις από μια μονο τηλ. συσκεύη στην καθε υποδοχή και πες μας αν ετσι δουλεύουν.

Ακριβώς έτσι είναι το ρούτερ μου.Είμαι στην net-eone αλλά απο μέρα σε μέρα θα μεταφερθώ στη cyta.Οσο για την σενδεσμολογία εχει ως εξής.Να διευκρινήσω οτι εχω 2ιπλη τηλεφωνική πρίζα.Στην μια υποδοχή φεύγει ενα άσπρο καλώδιο και πηγαίνει στην ένδειξη dsl που δείχνει το ρούτερ και στην άλλη υποδοχή φεύγει ενα γκρι τηλεφωνικό καλώδιο οπού πηγαίνει στην πράσινη θύρα 1 στην οποία όμως έχουμε βάλει ενα διαχωριστή οπού έχει επάνω αυτό το γκρι καλώδιο στην άλλη θύρα έχει την τηλεφωνική συσκευή και στην άλλη θύρα έχει το καλώδιο του συναγερμού το οποίο είναι σενδεδεμένο με τηλεφωνικό κέντρο.Στην πράσινη θύρα 2 του ρούτερ έχω βάλει απ'ευθείας την 2η τηλεφωνική γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος συνδεσμολογία δηλαδή.

Λοιπόν ... απο την τηλεφωνική πρίζα συνδέεις το τηλεφωνικό καλώδιο πάνω σε υποδοχή dsl στο modem. Με τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιου τελειώσαμε. Ότι υπάρχει συνδεδεμένο πάνω σε αυτές το αποσυνδέεις.

Τηλ. συσκεύες θα συνδέσεις ΜΟΝΟ πάνω στο modem σου στις υποδοχές phone 1 και phone 2. Tις πράσινες υποδοχές οπως τις είπες. Splitter και οτιδήποτε άλλο δεν χρειάζεται σε αυτές τις υποδοχές. Δίνουν μόνο τηλ. υπηρεσίες. Όπως τα γράφεις η υποδοχή phone 2 πρέπει να δουλεέυει ενώ η phone 1 όχι.

Πάνω στην phone 1 δοκίμασε να βάλεις απευθείας τον συναγερμό ή το φαξ για αρχή για να δεις αν δουλεύει. Αν δεις οτι δουλέυει το ρισκάρεις συνδέοντας ενα διακλαδωτή ή απλό Τ(αφ) όπως λέγεται για να πέρνεις απο την μια υποδοχή και να βγάζεις σε 2 το σήμα. λογικά αν η τάση επαρκεί και για τις 2 τηλ. συσκεύες και καλώδια δεν θα έχεις πλέον κανένα πρόβλημα.

Επαναλαμβάνω όμως οτι σε τηλ. πρίζα συνδέεται ΜΟΝΟ το modem. ΟΛΑ τα υπόλοιπα συνδέονται πάνω στο modem και καμιά σχέση δεν εχει πλεόν η τηλ. πρίζα στον τοίχο με τις υποδοχές phone 1,2 του modem.

Link to comment
Share on other sites

Στην phone 1 είναι ο αριθμός του τηλ σου και αν έχεις δύο αριθμούς τότε ο δεύτερος αντιστοιχεί στη phone 2.Δλδ αν έχεις έναν αριθμό στο σπίτι σου τότε χρησιμοποιείς την phone 1 γιατί η 2 θα είναι νεκρή\για άλλη χρήση.Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις πολλές συσκευές στο σπίτι σου τότε και πάλι όλες θα πρέπει να μπουν στο router και όχι στις τηλεφωνικές μπρίζες του σπιτιού!Και συγκεκριμένα θα πρέπει να μπουν όλες με splitter στην phone 1.

Το μόνο καλώδιο που θα φεύγει από την μπρίζα του τοίχου(τηλεφωνική),θα είναι αυτό που θα πηγαίνει στην υποδοχή dsl.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εάν η δεύτερη πρίζα του τοίχου επικοινωνεί εσωτερικά με τις υπόλοιπες του σπιτιού, για να έχει duplex όπως θέλει θα πρέπει να τη συνδέσει κάπως με τις fxs του modem. Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να ζητήσεις τη βοήθεια κάποιου πιο έμπειρου ή κάποιου επαγγελματία να μην ταλαιπωρείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι όπως λέτε εχω συνδέσει τα τηλέφωνα.Απλώς το ενα γκρι τηλεφωνικό καλώδιο βρίσκεται σε μια απο τις 3 θύρες της προέκτασης που έχω βάλει στην πράσινη θύρα 1 του ρούτερ.Δηλαδή απο την πράσινη θύρα 1 του ρούτερ υπάρχει ενας διαχωριστής που πάνω έχει την μια τηλεφωνική συσκευή,τον συναγερμό,και αυτό το γκρι τηλεφωνικό καλώδιο για να εχω και στα μεσα δωμάτια τηλέφωνο.Και εχθές πάντως που το είδε κάποιος γνωστός και μου είπε οτι είναι εντάξει συνδεδεμένα και οτι δεν φταίει αυτό το καλώδιο της επιστροφής για την χαμηλή ταχύτητα που έχω.Και πράγματι όταν το έβγαλα και ξαναμέτρησα την ταχύτητα είδα και πάλι οτι ήταν πολύ χαμηλή γύρω στα 2mbps.

Link to comment
Share on other sites

Στην phone 1 είναι ο αριθμός του τηλ σου και αν έχεις δύο αριθμούς τότε ο δεύτερος αντιστοιχεί στη phone 2.Δλδ αν έχεις έναν αριθμό στο σπίτι σου τότε χρησιμοποιείς την phone 1 γιατί η 2 θα είναι νεκρή\για άλλη χρήση.Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις πολλές συσκευές στο σπίτι σου τότε και πάλι όλες θα πρέπει να μπουν στο router και όχι στις τηλεφωνικές μπρίζες του σπιτιού!Και συγκεκριμένα θα πρέπει να μπουν όλες με splitter στην phone 1.

Το μόνο καλώδιο που θα φεύγει από την μπρίζα του τοίχου(τηλεφωνική),θα είναι αυτό που θα πηγαίνει στην υποδοχή dsl.

Λίγη προσοχή βρε παιδιά. Splitter δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να συνδέσει στην υποδοχή του modem. To splitter διαχωρίζει τηλεφωνικό σήμα απο σήμα data για το modem τυπικά έχοντας κάποιο πηνίο και φιλτράρωντας τις συχνότητες πάνω απο 4Khz. Μάλλον διακλαδωτή εννοείται ή πιο απλα κάποιο ταφ. Splitter τοποθετείται μονο στην τηλ. πρίζα που μπαίνει τηλεφωνική συσκεύη με modem για το λόγο αυτό. Επίσης πολλές φορές τυχαίνει το splitter να βραχυκυκλώνει και να δημιουργεί πρόβλημα στη γραμμή. Κάτι τελευταιο. Η πρίζα που έχεις δεν γράφει πάνω ΟΤΕ έτσι; Μια παρτιδα απο πρίζες που έβαζε πριν αρκετα χρόνια ο ΟΤΕ για τηλεφωνική χρήση μονο έχουν πυκνωτή στην πίσω πλευρά το οποίο κάνει θαύματα σε απλές τηλ. γραμμές αλλα σε adsl σου ανεβάζει το attenuation 10 db παρά πάνω με αποτέλεσμα χαμηλότερη ταχύτητα στο internet.

Link to comment
Share on other sites

demykou μηπως μπορείς να μου απαντήσεις σε κάποιες απορίες;;

α) όπως έχεις τώρα την συνδεσμολογία τα τηλέφωνά σου λειτουργούν?

β) υπάρχει τηλεφωνικό κέντρο στο σπίτι ? (κάτι τέτοιο ανέφερες εκεί που λές για τον συναγερμό)

γ) έχεις έναν ή δύο τηλεφωνικούς αριθμούς?(αναφέρεις οτι στην πράσινη 2 θύρα του ρούτερ εχεις βάλει την 2η τηλεφωνική γραμμή τι εννοείς?)

δ) το ρούτερ το συνδέεις στη είσοδο της τηλεφωνικής γραμμής του ΟΤΕ? -έτσι κατάλαβα ερμηνεύοντας την διπλή τηλεφωνική μπρίζα από οπου ενα άσπρο καλώδιο συνδέεται στην dsl και ένα γκρι στη πράσινη θύρα 1-(αλήθεια αυτό το γκρί καλώδιο που συνδέεται στην διπλή τηλεφωνική μπρίζα είναι για να δίνει τηλέφωνο στα υπόλοιπα δωμάτια ή οχι διευκρίνησέ το)

ε) τελικά έχεις υπηρεσία voip ή οχι γιατί εάν δεν έχεις δεν συνδέονται οι τηλεφωνικές συσκευές στις πράσινες θύρες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.