Jump to content



Aποτυχία bios update σε asus blitz formula


sakis0000

Recommended Posts

Mετα απο χρηση του προγραμματοσ τησ asus update για αναβαθμιση του bios μεσα απο τα windows σε μια ASUS BLITZ FORMULA που δεν ολοκληρωθηκε επιτυχως ,η μητρικη δεν ανοιγει.:hang3: Ουτε post δειχνει ουτε φυσικα μπαινει στο bios, κανει μονο επανεκκηνισεις. παντα εκανα bios update μεσω δισκετας αλλα δεν ξερω βαρεθηκα αυτην την φορα και την πληρωσα.....:wall:

Eχω κανει clear cmos αλλα παλι τιποτα, εχω βγαλει μνημες, δοκιμασα και αλλη καρτα γραφικων ακομα και παλια pci.

Απο οτι διαβασα στο manual η μητρικη υποστηριζει την λειτουργια asus crash free bios utility 3,αλλα δυστηχως επειδη την αγορασα μεταχειρισμενη δεν εχω το cd-dvd τησ που εχει το αντιστοιχο προγραμμα..παρακαλω αν το εχει καποιος (πιστευω οτι και σε αλλα cd support της asus υπαρχει).ας το ανεβασει ή ας μου το στειλει με mail (sakis0000@yahoo.gr)....εψαξα στην asus αλλα δυστηχως δεν βρηκα κατι.

Φυσικα αν υπαρχει καμια αλλη ιδεα ....δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
χρειαζατε ειδικο κολλητηρι για να αφαιρεσεις το τσιπ και να το ξανακολλησεις. Εχεις καποιον γνωστο τεχνικο που να εχει?

Η δουλειά μπορεί να γίνει με 1002 τρόπους κι εργαλεία, το θέμα είναι να το κατέχεις ( εσύ ή αυτός που θα κάνει την εργασία αυτή ).

Είτε με hot air gun, είτε με κανονικό απλό κολλητήρι και solder wick, κολλητήρι + σολντερίνι + τρόμπα ( desoldering pump ).

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω συναδελφο που εχει σταθμο κολλησης-αποκολλησης με θερμο αερα!το δικο μου ειναι καλο αλλα εγινε διαγραφη και θελει ξανα προγραμματισμο!οποτε χρειαζομαι ενα προγραμματισμενο chip ! βρηκα στην γερμανια αλλα δεν ξερω αν αξιζει η ολη ιστορια!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλύτερα να μην προσπαθήσεις να αποκολλήσεις το chipακι.

κατα 99% θα αχρηστεύσεις τη μητρική.

ψάξτο λίγο καλύτερα με επαναφορά από usb φλασακι.ίσως κάτι δεν έκανες σωστά στη διαδικασία.

την έχω πάθει κι εγώ και μόνο αυτός ο τρόπος είχε επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλύτερα να μην προσπαθήσεις να αποκολλήσεις το chipακι.

κατα 99% θα αχρηστεύσεις τη μητρική.

Από πού κι ως πού?

Αν ξέρεις να κολλάς/αποκολλάς δεν αχρηστεύεις τίποτα απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Από πού κι ως πού?

Αν ξέρεις να κολλάς/αποκολλάς δεν αχρηστεύεις τίποτα απολύτως.

σίγουρα είναι εύκολο ν'αλλάξεις πχ έναν πυκνωτή ή μία δίοδο σε μια πλακέτα,

αλλά ν'αλλάξεις τέτοιο ολοκληρωμένο σε μητρική δεν είναι και ό,τι πιο ασφαλές.

από τη στιγμή που υπάρχει και τρόπος να επαναφέρει το bios χωρίς να μπλέξει με κολλήσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι εύκολο ν'αλλάξεις πχ έναν πυκνωτή ή μία δίοδο σε μια πλακέτα,

αλλά ν'αλλάξεις τέτοιο ολοκληρωμένο σε μητρική δεν είναι και ό,τι πιο ασφαλές.

Τα BIOS EEPROMs είναι αρκετά μεγάλα, με μεγάλα pins και καλές αποστάσεις μεταξύ των pins.

Και ένας μετριότατος στις κολλήσεις ηλεκτρονικός το κάνει για την πλάκα του με ένα απλό κολλητήρι.

Θες κάτι δύσκολο για αρχάριους/μέτριους ? Βάλε τους να αποκολλήσουνε και κολλήσουνε σε άλλη θέση πολύ μικρά SMD π.χ. σαν την αντιστασούλα που αλλάζαμε στις πρώτες X58 μητρικές για να ανεβαίνει το PCI-Express BUS Clock.

Άλλωστε δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Υπάρχουνε άτομα που το κάνουνε αυτό έναντι μικρής αμοιβής.

από τη στιγμή που υπάρχει και τρόπος να επαναφέρει το bios χωρίς να μπλέξει με κολλήσεις κλπ.

Μα δεν λέμε να προτιμήσει την λύση κόλλησης/αποκόλλησης, αλλά αν δεν λειτουργήσει κανένας από τους τρόπους "επαναφοράς" της mobo δεν έχει άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλύτερα να μην προσπαθήσεις να αποκολλήσεις το chipακι.

κατα 99% θα αχρηστεύσεις τη μητρική.

ψάξτο λίγο καλύτερα με επαναφορά από usb φλασακι.ίσως κάτι δεν έκανες σωστά στη διαδικασία.

την έχω πάθει κι εγώ και μόνο αυτός ο τρόπος είχε επιτυχία.

κατ' αρχην σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας!!

δεν ξερω φιλε μου αλλα η δικη μου δεν κανει τιποτα δεν εμφανιζει ουτε ''post'' ουτε και θορυβους ''μπιπς'' κανει!

ακολουθησα και την παρακατω διαδικασια που βρηκα σε αλλο forum και με δισκετα και usb αλλα τιποτα..:wall: και αυτουσιο το ονομα του αρχειου .rom αλλα και μετονομασμενο σε AMIBOOT.ROM:wall: και επισης δοκιμασα και διαφορετικες εκδοσεις....:slap:

Mητρικές που έχουν BIOS της εταιρείας AMI

=========================================

Η AMI έχει αποθηκευμένο κώδικα επαναφοράς BIOS - fail safe emergency recovery - σε τμήμα του BIOS που ονομάζεται boot block και το οποίο δεν διαγράφεται ή επηρεάζεται από την αναβάθμιση.

Έτσι, αν κάτι πάει στραβά, το σύστημα ακολουθεί μια διαδικασία με την οποία είναι δυνατός ο επαναπρογραμματισμός του.

Κατεβάστε την τελευταία έκδοση του BIOS από το site της εταιρείας (ΠΡΟΣΟΧΗ: ελέγξτε ότι είναι συμβατό για τη δικιά σας μητρική και την έκδοσή της) ή από το site του κατασκευαστή του υπολογιστή.

Μετονομάστε το αρχείο σε AMIBOOT.ROM (αυτό είναι το αρχείο που θα ψάχνει αυτόματα να βρει η ρουτίνα αποκατάστασης BIOS)

Αντιγράψτε το αρχείο σε μια κενή δισκέτα (δεν χρειάζεται να είναι δισκέτα εκκίνησης, ούτε χρειάζεται το ειδικό αρχείο για τον προγραμματισμό - flash utility). Αφού τοποθετήσετε τη δισκέτα στο drive, ανοίξτε τον υπολογιστή

Το σύστημα αυτόματα θα πρέπει να προσπαθήσει να διαβάσει από τη δισκέτα (το ενδεικτικό LED του drive θα πρέπει να ανάψει). Αν δεν γίνει αυτό αυτόματα, πατήστε και κρατήστε πατημένα τα πλήκτρα Ctrl-Home για να “αναγκάσετε” το σύστημα να ψάξει για δισκέτα. Ακολουθήστε τις οδηγίες που θα σας εμφανίσει για να προγραμματίσετε εκ νέου το BIOS. Μόλις ακουστούν 4 beeps ή σας εμφανίσει μήνυμα για επανεκκίνηση μπορείτε να βγάλετε τη δισκέτα…

Link to comment
Share on other sites

πολύ περίεργο:(.

κι εγώ κάποτε είχα κάνει τη βλακεία να αναβαθμίσω bios από

windows και απλά το έσβησε χωρίς να το ξαναγράψει, αν και καναδυό

φορές πρίν από αυτό είχε γίνει σωστά.

έχω την εντύπωση επίσης οτι οι επιτυχημένες απόπειρες ήταν σε 32bit windows

ενώ η αποτυχημένη σε 64bit.

τελικά κάπου βρήκα οδηγίες και το επανέφερα από φλασάκι.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα κατω απο win7 64bit εγινε η πατατα!!εγραψε οτι εκανε διαγραφη το παλιο και μετα εβγαλε error writing και εγω εκανα την πατατα να κανω και επανεκκινηση(πιστεψα οτι μεσα απο τα win δεν θα εσβηνε ετσι απλα το πλαιο χωρισ να γραψει το νεο.....αλλα δεν ηξερα.

Link to comment
Share on other sites

ετσι το σκεφτηκα και εγω.αφου θα γινει που θα γινει η δουλεια!!

παλια ετσι ηταν τα bios chips με βαση για να μπορεις ευκολα να το αλλαξεις,τωρα μαλλον οι εταιρειες θελουν περισσοτερη δουλεια στο service...........

Link to comment
Share on other sites

H DFI NF4 σου εδινε και την λαβιδα για να βγαζεις το ολοκληρωμενο..

ενα χρονο την κοιτουσα προσπαθοντας να καταλαβω τι κανει...:p

Βασικά η λαβίδα που δίνανε ήτανε για τα jumper-sets που είχανε μεταξύ των PCI-Express slots για το SLI :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η λαβίδα που δίνανε ήτανε για τα jumper-sets που είχανε μεταξύ των PCI-Express slots για το SLI :D

Μονο με το νυχι εβγαιναν εκεινα ρε.. Το ειχα προσπαθησει με την λαβιδα και δεν μπορουσα να τα πιασω.. :slap:

τεσπα τελος το OT.. :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.