Jump to content



Iphone4 + wind service+ χαλασμενο ακουστικο= ΤΡΑΓΙΚΟΙ


ison

Recommended Posts

Πηγα στα κεντρικα της Κηφισιας.

Μιλησα με την υπευθυνη εκει η οποια σε εντονο υφος μου ειπε

α) Τo που ποιος κανει το service ειναι αγνωστο το στελουν στο τεχνικο τμημα (λεωφορως αθηνων 106) και εκει αν δεν ειναι κατι το οποιο επιδιορθωνεται ευκολα (?) το στελνουν "αλλου". Αρχικα μου ειπε οτι το sevice το κανει η ιδια η wind αλλα μετα τις ξεφυγε και μου ειπε οτι οντως τα στελνουν καπου.

β) Αυτο το καπου ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ....οπως επισης και το γεγονος οτι στο "service" της Wind ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ τηλεφωνο (...απλα ελεος) ολα γινονται μεσω εξυπηρετησης πελατων.

γ) Μου προτεινε να παρω το κινητο πισω και να το παω εγω για service οπου θελω!! Τις λεω μα ετσι δεν θα χασω την εγγυηση...μου λεει τι να σας κανω αφου δεν δεχεστε οτι σας λεει το service.

δ) Κατα την αποψη της υγρασια ειναι κοινο φαινομενο...μου ειπε μαλιστα οτι αποκλειεται να μην το εχω ξεχασει καποια φορα στο αυτοκινητο μεσα με ζεστη.

ε) Σε αιτημα μου να δω την ζημια ο ιδιος και αυτη αρνηθηκε "γιατι ετσι δουλευει το service" ειτε δεχεσε οτι σου πουν ειτε το παιρνεις και φευγεις κοινος.

ζ) Σε αιτημα να μου πει που ειναι το service για να παω να παρω το κινητο μου η απαντηση της ηταν οτι ΜΟΝΟ απο την wind Μπορει να σταλει το κινητο και μετα να παω να το παρω απο το καταστημα.

η) Τις ειπα για αναφορες στο internet για το προβλημα του ακουστικου και οτι η apple τα αλλαζει με αλλο κινητο...με αποτελεσμα πιο κατω στην συζητηση να μου πει οτι μπορει να με βοηθησει το internet οταν παρω το κινητο πισω για να το φτιαξω μονος μου.

θ) Τις εδειξα τις φωτο και της ειπα οτι δεν αποδεικνυουν τιποτα για το οτι αυτο ειναι το κινητο μου και γελωντας μου ειπε οτι "τι θελετε να πειτε οτι το service λεει ψεματα?" ...αν ειναι δυνατον παιρνουμε σαν ΣΙΓΟΥΡΟ οτι το service ειναι αλανθαστο.

Βγαλτε τωρα συμπερασμα εσεις.

Το πως κρατησα την ψυχραιμια μου δεν λεγετε. Ειδικα με την ασχετη υπευθυνη.

ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ.

Οταν της ειπα οτι η apple κανει αντικατασταση κινητου σε περιπτωση βλαβης σαν την δικια μου μου ειπε το θεικο οτι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ Η APPLE ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. Την ρωτησα που το στηριζεται και μου λεει ελατα να σας δειξω.

Μου δειχνει ΜΕΣΑ στο συστημα της wind οτι δεν δεχεται αντικατασταση επιτοπου με αλλο κινητο η WIND για DOA μετα τις τρεις ημερες...κοινως παει για service.

Αυτη ηταν η αποδειξη της!! (προφανως DOA δεν ηξερε τι σημαινει.)

Τι να πω δεν ξερω τι θα κανω στο τελος ...εχω δουλεια οικογενεια και τρεξιματα με εχουν εκνευριση απιστευτα και δεν εχω κινητο για 20 μερες++.

Ποσο ξεφτιλες μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

κανε ρε παιδι μου την αναφορα σου εσυ στο ΚΕΠΚΑ ,συνηγορο καταναλωτη ,ΙΝΚΑ κλπ.Και τιποτα να μην κερδισεις,τουλαχιστον στον επομενο που θα τα κανουν αυτα ,θαναι υποψιασμενες οι αρχες...Η ακομα καλυτερα ,με το ονοματεπωνυμο σου και χωρις βρισιες ,δημοσιευσε την ιστορια αραουντ δε ιντερνετζ...Και να δουμε τοτε πως θα αλλαξει γνωμη η γουιντ.Ελεος δηλαδη με την υγρασια,στην Αθηνα ζουμε ,οχι μεσα στο πουσι καμμιας πορνοσταρ...

Link to comment
Share on other sites

Ηδη η ιστορια υπαρχει σε 3-4 forum που παρακολουθω.

Αυριο θα κατσω να γραψω ετσι για το γαμωτο που λενε γιατι ξερω οτι δεν θα βγαλω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

iPhone 4 Dock Connector (GSM/AT&T) (821-1093-A) - iFixit

Αν είχαι πρόβλημα το μικρόφωνο μία η άλλη θα έπρεπε να αλλάξουν και το dock είναι σετάκι....

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το κινητο φορτιζε κανονικα και το εβλεπε μια χαρα το pc. Πως ειναι δυνατον να εχει οξειδωθει το dock connector και να εχει χαλασει ΜΟΝΟ το μικροφωνο. Το λογικο θα ηταν να μην λειτουργουσε συνολικα και οχι αποσπασματικα-επιλεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι στην αρβατο κλαφτα χαραλαμπε!ειχα καλη εμπειρια και εγω απο εκει.θα σου βγαλουν οτι εχει υγρασια και το πισι και δεν στα βγαζει καλα με τις αντικαταστασεις της απλ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ison , έπρεπε κατευθείαν να ζητήσεις να μιλήσεις με τον υπεύθυνο του service. Ο τεχνικός δε φταίει σε τίποτα.Ο τεχνικός βλέπει το πρόβλημα , το αναφέρει ,το δείχνει στον προϋστάμενο του και εκείνος αποφασίζει τι "μαγείρεμα" (γιατί μαγείρεμα γίνεται γιατί όπως φαίνεται είναι γνωστό πρόβλημα) θα γίνει, aka να πληρώσει ο πελάτης για την λαλακία της apple ή της κάθε apple...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το κινητο φορτιζε κανονικα και το εβλεπε μια χαρα το pc. Πως ειναι δυνατον να εχει οξειδωθει το dock connector και να εχει χαλασει ΜΟΝΟ το μικροφωνο. Το λογικο θα ηταν να μην λειτουργουσε συνολικα και οχι αποσπασματικα-επιλεκτικα.

Και το dock να είχαι χαλάσει και να ήταν μια χαρά το μικρόφωνο πάλι θα τα άλλαζαν και τα δύο, είναι στο ίδιο τσιπάκι...

Απλά μπορεί να σου έδωσαν αυτή την απάντηση <<έχει πιάσει υγρασία>> γιατί τους λείπουν 160ε όπως και σου ζήτησαν για ανταλακτικό των 30ε..... Αυτές οι πρακτικές μου θυμίζουν το service nokia που ότι κινητό και αν πήγαινες το βγάζανε ότι έχει πιάσει υγρασία ακόμα και για αναβάθμιση λογισμικού.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ison , έπρεπε κατευθείαν να ζητήσεις να μιλήσεις με τον υπεύθυνο του service. Ο τεχνικός δε φταίει σε τίποτα.Ο τεχνικός βλέπει το πρόβλημα , το αναφέρει ,το δείχνει στον προϋστάμενο του και εκείνος αποφασίζει τι "μαγείρεμα" (γιατί μαγείρεμα γίνεται γιατί όπως φαίνεται είναι γνωστό πρόβλημα) θα γίνει, aka να πληρώσει ο πελάτης για την λαλακία της apple ή της κάθε apple...

Βρε και με την καθαριστρια του service να μιλουσα ευχαριστημενος θα ημουν. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να μιλησεις ΓΕΝΙΚΑ με το service ...ειτε αυτος ειναι προισταμενος ειτε ειναι τεχνικος ειτε ειναι στο κυλικειο...αυτο ειναι ενα απο τα τραγικα της υποθεσης...

Διαβαζω και στο νετ με αυτη την υγρασια ειναι πραγματικα τρομακτικο ποσες ιστοριες εχω βρει-καταγγελιες με την δικαιολογια 'εχει υγρασια' για διαφορες συσκευες (απο κινητα μεχρι pda-gps-ρολογια)...που ζουμε ρε αδερφε τελικα στην Ελλαδα η στο τροπικο του Αμαζονιου?

Καλα για το iphone απλα δεν το συζητω....το ανταλλακτικο κανει απο ifixit 30 δολλαρια περιπου αντε να πω και αλλα 30-40 για εργασια και αυτοι το χρεωνουν 152€. Ολα τα ανεπισημα service μου ειπαν απο 70-80e για αντικατασταση. Και αυτο που με βιδωνει ειναι κατα 99% ενας απο αυτους εχει το τηλ μου και μου βαζει και καπελο 70ε ελεω wind.

Link to comment
Share on other sites

Και το dock να είχαι χαλάσει και να ήταν μια χαρά το μικρόφωνο πάλι θα τα άλλαζαν και τα δύο, είναι στο ίδιο τσιπάκι...

Απλά μπορεί να σου έδωσαν αυτή την απάντηση <<έχει πιάσει υγρασία>> γιατί τους λείπουν 160ε όπως και σου ζήτησαν για ανταλακτικό των 30ε..... Αυτές οι πρακτικές μου θυμίζουν το service nokia που ότι κινητό και αν πήγαινες το βγάζανε ότι έχει πιάσει υγρασία ακόμα και για αναβάθμιση λογισμικού.....

Το εχω καταλαβει αυτο...εκεινο που με παραξενευει ειναι πως γινεται να εχει οξειδωθει το dock (δειτε και την φωτο) και να εχει επηρεαστει ΜΟΝΟ το μικροφωνο...λογικα και το ιδιο το dock θα επρεπε να δυσλειτουργει.

Ειλικρινα αν τελικα παρω πισω το τηλ θα παω με το laptop να κανω ενεργοποιηση στο itunes...ετσι και μια στο εκκατομυριο δεν μου το βλεπει πραγματικα δεν ξερω τι θα κανω...

Οπως ειπα εστειλα επιστολη στην wind ....μπας και πεσω και σε κανα καλο χριστιανο και δει το θεμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.