Jump to content



Πρόβλημα με αργό ίντερνετ..


kolofagos

Recommended Posts

Λοιπόν λαμπίτες, χρειάζομαι την βοήθεια σας,σε μια σκέψη που με βασανίζει εδω και 2 μέρες...

Επειδή,απο τότε που ήρθα πέραμα,δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος απο την ταχύτητα, θέλω να μάθω αν γίνεται τίποτα να καλυτερεψω τα πράγματα,γιατί....

Πρώτα απ ' όλα, τα στατιστικά μου..

W8zcq.png

Αν και δεν κατέχω μία απο τέτοια,με λίγο σερτς που έκανα, αυτα τα νούμερα δεν είναι και τα καλύτερα....

Ή κάνω λάθος?:o

Το ρούτερ μου είναι αυτο το άσπρο το BaudTec που μου έδωσε ο ΟΤΕ..

Η γραμμή είναι μέχρι 24... (εδω γελάμε :p)

Για αρχή σκέφτηκα, μήπως έγινε κάνα μπέρδεμα στο ρούτερ,τωρα με την αλλαγή γραμμής...

Αλλα δεν ξέρω τίποτα για να βγάλω άκρη..

Γι αυτό σκέφτηκα, μήπως αγόραζα ένα καινούριο μπας και έβλεπα βελτίωση...

Τέλος, η αλλαγή παρόχου θα ήταν καλή λύση??

Κάτι άλλο δεν κατάφερε να σκεφτεί το φτωχό μου μυαλουδάκι.. :fist:

Ευχαριστώ για την προσοχή σας :p

*Αν χρειάζεται τίποτα παραπάνω να σας πω,εδω είμαι..ρωτήστε! :smoke:

Link to comment
Share on other sites

SNR margin και line attenuation ειναι λιγο χαλια...αυτο που μπορεις να κανεις πριν πας σε ενα καλο ρουτερ(που θα βελτιωσει λιγο την κατασταση) ειναι να ρωτησεις κανεναν στην περιοχη τι ταχυτητες εχει...αν ειναι μια απο τα ιδια τοτε δεν μπορεις να κανεις και πολλα.αν αλλαξεις παροχο δοκιμασε κανεναν με αλλο δικτυο,οχι αλλον με το ιδιο που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γνωρίζω και πολλά ατομα απο εδώ..και αυτά τα λίγα δεν έχουν ίντερνετ.

Όταν λες πάροχο με άλλο δίκτυο, έχεις κάποιον στο μυαλό σου να μου προτείνεις?

Γιατι δεν τα γνωρίζω και πολύ, μιας και δεν πολυασχολούμε με αυτα...δυστυχώς...

Και κάτι άλλο..ένα "καλό" ρούτερ όπως λές, σε τι τιμές κυμαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Eννοεις η γραμμή τηλεφώνου?

Αν αυτό εννοείς, τοτε νομίζω πως ήδη είναι στην πρώτη γραμμή. γιατι δεν έχει και πολλές το σπίτι,1 στο χωλ, και απο 1 στα δωμάτια..και εγώ το έχω στο χωλ

Συγχωρεσε με αλλα όπως είπα δεν κατέχω μια απο τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

kolofagos θα πάμε καμιά μέρα για καφέ και θα τα πούμε ....

αλλά μέχρι τότε πάρε ένα τηλ τον ΟΤΕ και πες του ότι συγχρονίζεις πολύ χαμηλά ...

ίσως ξέχασαν να πατήσουν το 24 mode (κλασικός ΟΤΕ) για δες το ...

(σήμερα μην πάρεις τηλ είναι Κυριακή)

Link to comment
Share on other sites

Απλα κοιταξε ποιος παροχος εχει στην περιοχη σου ιδιοκτητο δικτυο και δεν χρησιμοποιει του οτε...αν και δεν νομιζω να παιζει :p

Θα το ψάξω.... αν και για να πω την αλήθεια, δεν μου γεμίζουν το μάτι κατι τέτοιοι παροχοι....τους ψιλο φοβάμαι :p

kolofagos θα πάμε καμιά μέρα για καφέ και θα τα πούμε ....

αλλά μέχρι τότε πάρε ένα τηλ τον ΟΤΕ και πες του ότι συγχρονίζεις πολύ χαμηλά ...

ίσως ξέχασαν να πατήσουν το 24 mode (κλασικός ΟΤΕ) για δες το ...

(σήμερα μην πάρεις τηλ είναι Κυριακή)

ΟΚ, θα τους πάρω τηλ και θα τους το πώ..

Tωρα...τι είναι αυτο το 24 mode?:tomato:

To θέμα ειναι οτι το παληκάρι έχει και υψηλό attenuation.

Aυτο υπάρχει κάποιος τρόπος να διωρθωθεί? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Μα το attenuation το υψηλο νομιζω σημαινει οτι εισαι μακρια απο dslam.μαζι με την πολυ καλη ποιοτητα των καλωδιωσεων,εχει ως αποτελεσμα αυτο.και δυστυχως αυτο δεν διορθωνεται παρα μονο αν αλλαξεις παροχο(δεδομενου οτι θα εχει καλο δικτυο αυτος).αλλιως συμβιβαζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Μα το attenuation το υψηλο νομιζω σημαινει οτι εισαι μακρια απο dslam.μαζι με την πολυ καλη ποιοτητα των καλωδιωσεων,εχει ως αποτελεσμα αυτο.και δυστυχως αυτο δεν διορθωνεται παρα μονο αν αλλαξεις παροχο(δεδομενου οτι θα εχει καλο δικτυο αυτος).αλλιως συμβιβαζεσαι!

Τα dslam για όλους τους παρόχους ειναι στο ίδιο αστικό κέντρο και ο βρόχος (καλώδιο) περνάει από το ίδιο ΚΑΦΑΟ. Συνεπώς, αν δεν είναι πρόβλημα του παρόχου στον κόμβο με αλλαγή παρόχου δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Το attenuation είναι αρκετά υψηλό, όμως και το συγκεκριμένο modem επειδή το έχω είναι χάλι μαύρο. Το speedtouch thomson 585v7 στην ίδια γραμμή μετράει 2-3 db κάτω το attenuation σε μένα. Τέσπα, λογικά αν εχεις δοκιμάσει φιλτρα και εσωτερική καλωδίωση πάρε τον παροχό σου να το ελεγξει. Με το attenuation που έχεις ο συγχρονισμός θα πρέπει να ειναι κοντά στα 7-8 Mbps. Επίσης εχεις πολύ χαμηλό snr. 6.3 db ειναι πολύ χαμηλό και ειδικά με ΟΤΕ που έχει target snr πάνω από 8 και συνήθως στα 10-11.

Το ότι πληρώνεις για γραμμή εως 24 δεν λέει κάτι. Από το attenuation προκύπτει υψηλή εξασθένιση του σήματος και άρα χαμηλή ταχύτητα λόγω απόστασης/κατάστασης καλωδίωσης απο το αστικό κέντρο εώς το σπίτι σου. Πάρε τους ενά τηλ. όμως και δήλωσε το πρόβλημα για να το κοιτάξουν και απο τη μεριά τους.

Link to comment
Share on other sites

Mε 42 attenuatin και SNR 6 μια χαρά είσαι αν δεν εχεις αποσυνδέσεις και σου κρατάει τη γραμμή σταθερά.Η γραμμή λειτουργεί κοντά στο όριο..

Δεν αξίζει να πάρεις καλύτερο router γιατι δεν θα δεις βελτίωση σε αυτά τα νούμερα.. διότι έχουν να κάνουν με παράγοντες που δεν τους καθορίζεις εσυ.. (πχ αποσταση απο DSLAM, καλωδιώσεις).

Σε οτι πάροχο και να πας εκεί που μένεις αυτά θα είναι τα ίδια πανω κάτω..

Αν μπορείς να πας σε μικρότερο πακέτο πιο οικονομικό απο το "εως 24" κάντο..

Μην σπας το κεφάλι σου περαιτέρω.. απλά μένεις μακρυά απο το Α/Κ της περιοχής σου.. Get used to it! :p

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτο του λεω να παει σε παροχο με δικο του δικτυο.μπας και το dslam ειναι πιο κοντα και δει διαφορα.

Και των εναλλακτικών παρόχων τα DSLAM είναι στο ίδιο σημείο με του πΟΤΕ.

Όπως επίσης η γραμμή ( καλωδιακά ) δεν αλλάζει.

Αν είσαι μακριά από το DSLAM, είσαι άτυχος, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Μόνο αλλαγές modem & settings, αλλά από αυτά το αποτέλεσμα είναι 1-2 άντε 3Mbps ( αν υποθέσουμε ότι πας από το πιο σκράπα modem/router σε ένα πάρα πολύ καλό για "δύσκολες" γραμμές modem/router ).

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λόγια να τους πάρω ένα τηλ να τους ενημερώσω, και αν γίνεται κάτι καλώς..

Αν όχι...

Όσο για αποσυνδέσεις και τέτοια..όχι,μια χαρά τα πάει..

Και ping χαμηλό έχω..μόνο η ταχύτητα μου τα χαλάει..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το Baudteq είναι μούφα σαν Router και δίνει 2-4db παραπάνω attenuation.

Ένα Router όπως τα Speedtouch θα συγχρονίσει ελαφρώς καλύτερα και πιο σταθερά.

Τώρα αν ψάχνεις την απόλυτη σταθερότητα και μεγαλύτερη ταχύτητα που μπορείς να κερδίσεις παίρνεις ένα Netgear DGN2000 - DGN2200.

Αυτά τα παραπάνω από το θέμα Router.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.