Jump to content



Κλοπή domain


cacofonix

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πριν μερικούς μήνες δεν ανανέωσα το domain μου, και κάποιος έξυπνος το κατοχύρωσε. Αν δεν έχει κατοχυρώσει την επωνυμία της επιχείρησης στο υπουργείο εμπορίου, μπορώ να το πάρω πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μιλάς για επιχείρηση με κατοχυρωμένο λογότυπο και σλόγκαν.

Αυτό είχε γίνει για το what'up και είναι ακόμα στα δικαστήρια για αυτό μετά από 6 χρόνια.

Δεν δικαιολογείσαι να μη ανανεώσεις το domain σου ακόμα και να έχει περάσει η ημερομήνια λήξης έχει δικαιώμα εντός 15 ημερών να το ανανεώσεις

Για να το ανανεώσε άλλος σημαίνει ότι πέρασε μήνας αρά για ποια κλοπή μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν δικαιολογείσαι να μη ανανεώσεις το domain σου ακόμα και να έχει περάσει η ημερομήνια λήξης έχει δικαιώμα εντός 15 ημερών να το ανανεώσεις

Για να το ανανεώσε άλλος σημαίνει ότι πέρασε μήνας αρά για ποια κλοπή μιλάμε?

Αν δεν θες να βοηθήσεις, μην συμμετέχεις στο θέμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μια βασική ερώτηση γιατί αλλιώς το θέμα σου δεν έχει νοήμα

Λήγει το domain δεν το ανανεώνεις.

Λήγει η περιόδος χάριτος ούτε το τότε

ΠΟιος είναι ο λόγος που το θες τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, μας κοροϊδεύεις; Αν δεν έχεις να πεις κάτι χρήσιμο, μην απαντάς.

Edit: Τώρα που το ξαναβλέπω, είχα δηλώσει 2 email accounts, το email όμως πήγε μόνο στο παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Τη χρηστικότητα πως την ορίζεις?

Τα καλά και συμφέροντα των θεμάτων υμών και μόνον εεε?

Όχι φίλε μου όταν εκθέτεις ένα θέμα προς δημόσια συζήτηση και με ένα τόσο βαρύγδουπο τίτλο τότε οφείλεις να δέχεσαι όλες τις απόψεις και φυσικά να είσαι διατεθειμένος να δεχτείς κριτική σε περίπτωση που αποδεδειγμένα έχεις λανθασμένη θέση των πραγμάτων...

εδιτ: Το έχεις δηλώσει παντού και στον υπεύθυνο τεχνικών και στον ιδιοκτήτη? Κια για ποια εταιρεία κατοχύρωσης μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

ότι και να κάνεις, δεν μπορείς να το πάρεις πίσω.

από την στιγμή που έληξε και το έκανε ο άλλος νόμιμα register, δεν υπάρχει τίποτα να διεκδικήσεις.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις 2 χρόνια μπας και "ξεχάσει" και αυτός να ανανεώσει το domain.

So simple.

Υ.Γ. Άκου εκεί κλοπή!!! :shout:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μιλάς για επιχείρηση με κατοχυρωμένο λογότυπο και σλόγκαν.

Όχι, μιλάω για άλλη περίπτωση.

ότι και να κάνεις, δεν μπορείς να το πάρεις πίσω.

από την στιγμή που έληξε και το έκανε ο άλλος νόμιμα register, δεν υπάρχει τίποτα να διεκδικήσεις.

Λάθος. Μπορεί.

Για να το δούμε αναλυτικά. Κάποια στιγμή στις αρχές του 1990, ο πΟΤΕ κατοχύρωσε το yellowpages.gr. Αρχικά είχε στήσει εκεί το Χρυσό Οδηγό. Επειδή όμως δεν τους άρεσε το domain name, δεν το ανανέωσαν και πήραν το xo.gr που έχουν και τώρα. Μια εταιρία, η Globo Technologies, αγόρασε το yellowpages.gr, αφού πλέον ήταν ελεύθερο κι έστησε μια Α.Ε. που ονομαζόταν YellowPages και έστησε ένα μεγάλο μηχανισμό αναζήτησης πάνω στο site.

Επειδή λοιπόν ο πΟΤΕ είδε τον ανταγωνισμό να έρχεται, ζήτησε δικαστικά το domail και το ΠΗΡΕ! Το πήρε από μια εταιρία που είχε ξεκάθαρα το δικαίωμα να το έχει, το πήρε από μια εταιρία που το αγόρασε νόμιμα αφού ο πΟΤΕ το πέταξε στα σκουπίδια, το πήρε από μια εταιρία που μεταπουλούσε και subdomains σε >12.000 μικρές εταιρίες (πχ automoto.yellowpages.gr, mitsosmarket.yellowpages.gr, κλπ) με αποτέλεσμα και οι 12.000 αυτοί πελάτες να βρεθούν στο δρόμο μαζί με τα sites που είχαν χτίσει και φυσικά όλη την πελατεία τους που ένα πρωί μπήκε στο yellowpages.gr και δεν έπαιζε.

Το χειρότερο δε είναι, ότι ο πΟΤΕ ποτέ δε χρησιμοποίησε το domain αυτό και το πήρε απλά για να κόψει τον ανταγωνισμό!

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω την εξής ερώτηση.

Εντάξει, δεν είδες το e-mail.

Αλλά το site κάθε πότε το επισκέφτεσαι ?

Γιατί αν το νοιάζεσαι όπως δείχνεις ότι νοιάζεσαι για το domain δεν μπορεί να μην είχες μπεί έναν ολόκληρο μήνα να έβλεπες ότι αντί για την index page σου άνοιγε index page "Domain parked" και αργότερα "Domain expired".

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Βασίλη, αυτό δεν είναι απαραίτητο. Κι εγώ έχω αγοράσει κάποια domains για μελλοντική χρήση, ή είναι αχρησιμοποίητα μέχρι να τελειώσω με το development. Κι εγώ, αν δεν προσέξω τα emails, δε θα θυμηθώ να τα ανανεώσω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.