Jump to content



Αργό file transfer με Wifi (Netfaster IAD 2)


jpavly

Recommended Posts

Έχω 2 PC με Wifi στο σπίτι, απόσταση από το router (Netfaster IAD 2 από HOL) γελοία (ούτε 5 μέτρα), εμπόδιο μόνο μία ξύλινη πόρτα.

Κάνω copy ένα μεγάλο αρχείο (16 GB) και το transfer δεν ξεπερνάει το 1.15MB/s και θέλει 4:30 ώρες.

Στο PC μου έχω ένα USB wifi dongle TP-Link με κεραιούλα, στο HTPC ένα απλό Netgear USB. Τι μπορώ να δω μπας και είναι softwarικό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε μια στιγμούλα με το δίκτυο unencrypted.

Δυστυχώς όταν βάζεις προστασία τα modem/router κόβουνε τις επιδόσεις ( λόγω του πρωτοκόλλου αλλά και λόγω ανεπάρκειας του επεξεργαστή τους ).

Αν θυμάμαι καλά, με Asus 802.11g είχα 3.5MB/s average transfer rate σε πολύ κοντινή απόσταση ( 2-3μ ) δίχως εμπόδια unencrypted και γύρω στα 2.4MB/s με WPA-PSK encryption.

Link to comment
Share on other sites

b/g = 54Mbitsες/Sec αλλά πραγματικά φτάνει τα 20/25Μbit/s (πηγή: δοκιμές σπιτι, http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_access_point#Limitations TCP/IP speed to 20-25Mbits/s)

Διαιρεσέ το με το 2 (2 συσκευές πάνω στο router κατα την μεταφορά) και πήρες ένα 1-1.5ΜΒ/s

Αν μπορέσεις να συνδέσεις τους 2 υπολογιστές adhoc (χωρίς το modem-router) τότε θα πετύχεις μεγαλύτερες ταχύτητες.

Δοκίμασε το ένα PC από τα 2 να είναι συνδεμένο με ethernet πάνω στο modem-router και ξαναμέτρα ταχύτητα.

edit: με πρόλαβε ο chroma

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασε να αλλάξεις και κανάλι στο ασύρματο εάν το ίδιο κανάλι χρησιμοποιούν άλλα γειτονικά ασύρματα δίκτυα. Πάντως μην περιμένεις και τρελή διαφορά γιατί όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω το συνολικό bandwidth μοιράζεται και στους 2 υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.