Jump to content



AMD Ή INTEL????


Snake

Recommended Posts

Γιατί αποφάσισα να πάρω τελικά Intel P4.Ρώτησα για AMD για να δω τι θα μου προτείνατε.Μήπως κάνω λάθος για τον Intel και τέλικα είναι καλύτερος ο AMD.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Έχω σκληρό 160GB,μνήμη 512 DDR στα 400MHz,κάρτα ήχου creative sound blaster live!.Αυτά. Τι άλλο χρειάζεται να μάθετε?Τι άλλο θα χριαστεί να αναβαθμίσω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snake

Γιατί αποφάσισα να πάρω τελικά Intel P4.Ρώτησα για AMD για να δω τι θα μου προτείνατε.Μήπως κάνω λάθος για τον Intel και τέλικα είναι καλύτερος ο AMD.

Ολα εξαρτωνται απο το τι θες εσυ και ποσα διαθετεις!!!!!

Δε υπαρχει καλυτερος ή χειροτερος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που ήδη έχεις, θα πρότεινα να στήσεις ένα σύστημα, βασισμένο σε Α64.

Δεν χρεάζεται dual channel μνήμη, οπότε τα 512 που ήδη έχεις θα δουλέψουν μία χαρά.

Πάρε λοιπόν μητρική και επεξεργαστή και σιγά σιγά βάλε στο πρόγραμμα αγορά κάρτας γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε μου καλέ και αγαπημένε! Επιτέλους μπόρεσα να σου στείλω απάντηση! Είδα το θέμα με τα μαγικά............. ΕΜΕΙΝΑ ΑΦΩΝΟΣ! :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: ΜΗΠΩΣ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ? :alien: :alien: :alien: :alien: :alien: ????????????????????????

Τέλος πάντων! Εγώ σε συμβουλεύω να πάρεις την Asus! Είναι όντως πάρα πολύ καλή! Και εγώ μάλλον αύτη θα πάρω. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΥΤΗ Η ΣΕΛΙΔΑ. :jump::T::jump::T::jump::T:

Τα λέμε. Γειά

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να σου προτεινουμε καλυτερα ολοκληρωμενες λυσεις μεχρι τα 500 που διαθετεις για την ωρα?

Δεν νομιζεις οτι θα ηταν καλυτερα? για να μην ψαχνεσαι κι εσυ με διαφορετικα πραγματα.

O/C θα κανεις καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα έχω πάνω από 500, δηλαδή γύρο στα 900.Αυτα που σκέφτομαι να πάρω είναι μια μητρική και ένας επεξεργαστής. Θα ήθελα να μου προτείνετε μια ολοκληρωμένη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω έναν Intel P4 3.4 και μια μητρική ASUS P4C800 E-DELUXE?Γιατί πιστεύω πως η κάρτα μου θα αντέξει ακόμα κάνα χρόνο μέχρι να βγουν παιχνίδια με μεγαλύτερες απαιτήσεις. Εσείς τι πιστεύετε??????

Link to comment
Share on other sites

H 5600 είναι στα τελευταία της, εδώ η 9600pro δεν σηκώνει FarCry και Hitman3. Πάρε μια 9800pro η ακόμα και XT αφου ενδιαφέρεσαι για παιχνίδια. Τώρα για AMD η P4. Εγώ θα σου έλεγα άν πάρεις AMD τελικά να πάρεις τον 64άρη. Όποιον και να πάρεις πάντως θα μείνεις ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση μη δώσεις τα λευτά σου για τον 3.4. Πάρε έναν P4 2.8 ή το πολύ 3.0 με Hyper Threading και 800FSB αλλά με πυρήνα northwood. Αν σου πασάρουν κανένα 3.06 μην επηρεαστείς γιατί το FSB είναι στα 533 και τα 60ΜΗz παραπάνω δεν συγκρίνονται με το 800άρι FSB. Αν σου πασάρουν κανένα με πυρήνα presscot επίσης απόριψέ τον μιας και καταναλώνει πάρα πολύ και θέλει και πολύ καλύτερη ψύκτρα. Από mobo κοίτα μάλλον καμιά ASUS με το 865. Επίσης καλλές θεωρώ και τις MSI αλλά μετά από αντίθετοι άποψη μερικών κρατάω επιφυλάξεις. Οι Abit μάλλον δεν σε ενδιαφέρουν αν δεν ασχοληθείς με over clocking. Από μνήμη κράτα προς το παρόν αυτή που έχεις. Για κάρτα γραφικών από Radeon 9800pro μεριά. Μην πάρεις XT επειδή είναι απλώς λίγο υπερχρονισμένες σε σχέση με τις pro πράγμα που μπορείς να κάνεις και εσύ. Έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για τις Power color επειδή είναι σχετικά καλές με αρκετά καλλή τιμή. Δεν θα σου πρότεινα κάπια FX λόγω θερμοκρασιών, θορύβου (σε αρκετές υλοποιήσεις) και κατανάλωσης. Στα benchmarks συνήθως χάνουν από τις ATI αλλά και άμα τις περνάνε η διαφορά είναι πολύ μικρή. Ελπίζω να βοήθησα :) .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από An4RCHy

:blink: :sick: :dots:

Φίλε An4RCHy, για κάποιο λόγο δεν προσπαθείς να ταιριάξεις με το πνεύμα του TheLab.

Αν δεν σου κάνει, πολύ απλά ψάξε για κάτι άλλο, αν αποφασίσεις να παραμείνεις όμως, άλλαξε στυλάκι γραφής διαφορετικά θα μας αναγκάσεις να σε απομακρύνουμε.

Φιλικά,

RootX

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.