Jump to content



Εγκατάσταση κλειστού κυκλώματος παρακολούθησης σε σπίτι.


alexis2044

Recommended Posts

Καλησπέρα,

για να μη χαλάσω το θέμα του παιδιού με τις κλειδαριές, ανοίγω νέο θέμα, επειδή σκέφτομαι να το κάνω εδώ και λίγο καιρό, έτσι πως ανεβαίνει η εγκληματικότητα και θέλω απόψεις.

Το σπίτι έχει περασμένες καλωδιώσεις για το κύκλωμα και σκέφτομαι να παραγγείλω κάτι τέτοιο:

1vJldJdk.jpg

SecurONE Outdoors Edition - Complete Surveillance Kit (H264 DVR + 4 Weatherproof IP Cameras + 500GB HDD)

και να το εγκαταστήσω μόνος μου.

Υπάρχει κανείς με εμπειρία επί του θέματος;

Το τελωνείο από κει πόσο θα κοστίσει περίπου;

Με 500GB σκληρό πόσο καιρό θα μπορεί να γράφει;

Επίσης βλέπω έχει έξοδο ethernet με webinterface, πράγμα πολύ θετικό, εφόσον το στήσω και μπορώ να μπαίνω από οποιοδήποτε σημείο μέσω ιντερνετ να βλέπω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα παρόμοιο στο μαγαζί εδω και ~3 χρόνια... Δεν έχει πάθει το παραμικρό και έχει όντως και web interface.

Θα χρειαστείς να κάνεις σε κάποιον ddns εγγραφή μιας και για να παίξει θέλει κάποιου ειδους σταθερή IP.

Ανάλογα την ποιότητα, τα 500GB (τοσο εχω κ στο δικό μου) γράφω σε υψηλή ποιότητα @ 15fps περίπου 10 ημέρες, τις οποίες κάνει loop (σβήνει την 10 και γράφει την τρέχουσα).

Πολύ προσοχή θέλει το τροφοδοτικό για τις κάμερες, καθώς θα παίζει 24/7 και ζεσταίνεται σε σημείο που έχω αλλάξει μέχρι στιγμής 2 (τελικώς κατέληξα να βάλω τροφοδοτικό απο PC και έχω το κεφάλι μου ήσυχο).

Θα σου έλεγα πως υπάρχουν μαγαζιά εδω που μπορούν να χτυπήσουν τιμές. Επίσης κοίτα οι κάμερες σου να έχουν CCD Sony και να είναι ευρυγώνιες.

Απο εδώ είχα πάρει το δικό μου, άψογος και σε ταχύτητα κ σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα παρόμοιο στο μαγαζί εδω και ~3 χρόνια... Δεν έχει πάθει το παραμικρό και έχει όντως και web interface.

Θα χρειαστείς να κάνεις σε κάποιον ddns εγγραφή μιας και για να παίξει θέλει κάποιου ειδους σταθερή IP.

Ανάλογα την ποιότητα, τα 500GB (τοσο εχω κ στο δικό μου) γράφω σε υψηλή ποιότητα @ 15fps περίπου 10 ημέρες, τις οποίες κάνει loop (σβήνει την 10 και γράφει την τρέχουσα).

Πολύ προσοχή θέλει το τροφοδοτικό για τις κάμερες, καθώς θα παίζει 24/7 και ζεσταίνεται σε σημείο που έχω αλλάξει μέχρι στιγμής 2 (τελικώς κατέληξα να βάλω τροφοδοτικό απο PC και έχω το κεφάλι μου ήσυχο).

Θα σου έλεγα πως υπάρχουν μαγαζιά εδω που μπορούν να χτυπήσουν τιμές. Επίσης κοίτα οι κάμερες σου να έχουν CCD Sony και να είναι ευρυγώνιες.

Απο εδώ είχα πάρει το δικό μου, άψογος και σε ταχύτητα κ σε όλα.

Sony CCD εχουν και αυτές που κοιτάω, και έχουνε δικά τους τροφοδοτικά από ότι είδα τέτοια (δες κάτω γωνία αριστερά):

2vJl82ot.jpg

Επίσης το πακέτο περιλαμβάνει σε αυτή τη τιμή και τον 500αρη δισκο, που δεν έχω δει να δίνουνε στα ελληνικά καταστήματα. Το δικό σου σετ είχε σκληρό μέσα;

Μπορείς μήπως να πεις ποιο είχες πάρει;

Link to comment
Share on other sites

...έτσι πως ανεβαίνει η εγκληματικότητα και θέλω απόψεις....

Από όσο γνωρίζω, δε μπορείς να κάνεις τίποτα όσον αφορά στην εγκληματικότητα από την πλευρά των στοιχείων. Για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις video θα πρέπει να πάρεις άδεια από την Αρχή και να έχεις ταμπέλες έξω από το χώρο σου που να λέει ότι βιντεοσκοπείται βάση του Νόμου ΧΧΧΧ.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω, δε μπορείς να κάνεις τίποτα όσον αφορά στην εγκληματικότητα από την πλευρά των στοιχείων. Για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις video θα πρέπει να πάρεις άδεια από την Αρχή και να έχεις ταμπέλες έξω από το χώρο σου που να λέει ότι βιντεοσκοπείται βάση του Νόμου ΧΧΧΧ.

Αυτες οι ********* μας εχουν φαει στην Ελλαδα..

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη χωρίς να θέλω να στην χαλάσω, λόγο δουλειάς έχω δει πάρα πολλά βίντεο από κάμερες που μπαίνουν και ρημάζουν χώρους... το μόνο που θα δεις είναι 2 με 5 νταγλαράδες να μπαίνουν με κουκούλες ή κράνη και σίγουρα κάποιος να έχει ένα όπλο στην ζώνη του, δίπλα από την αγκράφα... Οι κάμερες είναι λιγότερο αποτρεπτικές από έναν συναγερμό...

Επίσης, για να δεις μια ικανοποιητική εικόνα που να διακρίνονται χαρακτηριστικά προσώπου κτλ χρειάζεσαι πολύ ακριβές κάμερες (λόγο ανάλυσης) και αντίστοιχο DVR που να είναι 4CIF/D1 ανά κανάλι (όχι για όλα μαζί)... με μικρότερες αναλύσεις απλά βλέπεις τι γίνεται στον χώρο σου, χωρίς λεπτομέρειες... αυτός ο εξοπλισμός είναι ακριβώς και αυτός χρησιμοποιείται σε εφαρμογές που θες να βρεις στοιχεία από τα χαρακτηριστικά κάποιου...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγω με τον φιλο jaco εχουν δει και εμενα τα ματια μου απιστευτα πραγματα καθοτι ειναι και η δουλεια μου αυτη! Μπορεις να κοιταξεις και στο tridimaselectronis.gr αν θυμαμαι καλα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.