Jump to content



4890: Αλλαγή ή αναβάθμιση?


apostolis159

Recommended Posts

To 4pino στην μητρική που έδειξε ο αποπάνω είναι για "εξτρα" τροφοδοσία ρεύματος στις PCI-PCIexpress θύρες τις μητρικής. Στην περίπτωσή σου δεν χρειάζεται να συνδέσεις τίποτα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply
ακυρο μπερδευτηκα.ναι βαλε τοτε αλλο ενα στο πλαι να βαζει αερα.θα δεις διαφορα στον επεξεργαστη γιατι θα ριχνει κρυο αερα κατευθειαν στη ψυκτρα.

Έβαλα αλλο ένα 80αράκι κάτω, αλλα ειναι μόνιμα στις 3000 rpm(ρυθμίζει απο bios φού το σύνδεσα στο sys_fan ετσι?)

img4538j.jpg

To 4pino στην μητρική που έδειξε ο αποπάνω είναι για "εξτρα" τροφοδοσία ρεύματος στις PCI-PCIexpress θύρες τις μητρικής. Στην περίπτωσή σου δεν χρειάζεται να συνδέσεις τίποτα εκεί.

Λοιπόν το σύνδεσα κ αυτό. Δεν υπάρχει περιπτωση να θέλει παραπάνω ρευμα η vga και γι αυτο να κολλάνε όλα?

Link to comment
Share on other sites

To 4pino στην μητρική που έδειξε ο αποπάνω είναι για "εξτρα" τροφοδοσία ρεύματος στις PCI-PCIexpress θύρες τις μητρικής. Στην περίπτωσή σου δεν χρειάζεται να συνδέσεις τίποτα εκεί.

Γιατί να μην το χρειάζεται; :...:

Και τα 2 τα fan τα έχεις βάλει να βάζουν αέρα να υποθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αλλο ένα 80αράκι κάτω, αλλα ειναι μόνιμα στις 3000 rpm(ρυθμίζει απο bios φού το σύνδεσα στο sys_fan ετσι?)

Λοιπόν το σύνδεσα κ αυτό. Δεν υπάρχει περιπτωση να θέλει παραπάνω ρευμα η vga και γι αυτο να κολλάνε όλα?

Άλλες υποδοχές της μητρικής υποστηρίζουν έλεγχο στροφών και άλλες όχι. Δες αν στην υποδοχή φαίνεται αριθμός για να δεις μετά από το bios αν υποστηρίζεται.

Η κάρτα σου δεν θέλει αλλαγή. Φαντάζομαι το 99% των games σε dx9/10-ακόμα και το metro-θα τα τρέχεις αέρα.

Αν σε ενοχλεί το fanακι χαμήλωσε τις στροφές μέχρι εκεί που να μην ξεπερνάς τους 80C στο witcher 2. Είναι ασφαλείς αυτές οι θερμοκρασίες για το χρόνο που κρατάμε μια κάρτα.

Για 6850 μην το σκέφτεσαι. Τρώει χώμα ακόμα και σε dx11 από την παλιά 5850 oc. Μόνο 6950 και πάνω που και πάλι δεν συμφέρει. Αν περιμένεις λίγους μήνες με τα λεφτά της 6950 θα πάρεις ανώτερο μοντέλο από τη νέα σειρά.

Υ.Γ: Όσο για τα φαν, καλό είναι να βγάζουν αέρα από το κουτί αντί να βάζουν. Δεν ακούγεται σωστό εξ'αρχής, αλλά όταν τα φαν βάζουν αέρα και το airflow είναι μειωμένο και υπάρχει κίνδυνος για στάσιμα ρεύματα ζεστού αέρα* μέσα στο κουτί.

Για παν ενδεχόμενο κάνε ένα τεστ με στάνταρντ στροφές ανεμιστήρα κάρτας σε κάποιο burn test και σύγκρινε θερμοκρασίες.

*Έχει να κάνει με το ισοζύγιο εισερχόμενου και εξερχόμενου αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλες υποδοχές της μητρικής υποστηρίζουν έλεγχο στροφών και άλλες όχι. Δες αν στην υποδοχή φαίνεται αριθμός για να δεις μετά από το bios αν υποστηρίζεται.

Η κάρτα σου δεν θέλει αλλαγή. Φαντάζομαι το 99% των games σε dx9/10-ακόμα και το metro-θα τα τρέχεις αέρα.

Αν σε ενοχλεί το fanακι χαμήλωσε τις στροφές μέχρι εκεί που να μην ξεπερνάς τους 80C στο witcher 2. Είναι ασφαλείς αυτές οι θερμοκρασίες για το χρόνο που κρατάμε μια κάρτα.

Για 6850 μην το σκέφτεσαι. Τρώει χώμα ακόμα και σε dx11 από την παλιά 5850 oc. Μόνο 6950 και πάνω που και πάλι δεν συμφέρει. Αν περιμένεις λίγους μήνες με τα λεφτά της 6950 θα πάρεις ανώτερο μοντέλο από τη νέα σειρά.

Υ.Γ: Όσο για τα φαν, καλό είναι να βγάζουν αέρα από το κουτί αντί να βάζουν. Δεν ακούγεται σωστό εξ'αρχής, αλλά όταν τα φαν βάζουν αέρα και το airflow είναι μειωμένο και υπάρχει κίνδυνος για στάσιμα ρεύματα ζεστού αέρα* μέσα στο κουτί.

Για παν ενδεχόμενο κάνε ένα τεστ με στάνταρντ στροφές ανεμιστήρα κάρτας σε κάποιο burn test και σύγκρινε θερμοκρασίες.

*Έχει να κάνει με το ισοζύγιο εισερχόμενου και εξερχόμενου αέρα.

Λεει μονο SYS_FAN απο διπλα. Ειναι τετραπινο μικρο ασπρο. Στο bios το βλέπει και δειχνει στροφές, αλλα δεν βρίσκω τρόπο να τις ρυθμίσω..

Προς το παρόν, με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε οτιδήποτε έχω δοκιμάσει(μετρο δεν έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια, αλλά το witcher 2 παει 45-60 frames άνετα). Και τη θερμοκρασία που λες δεν θυμάμαι να την πέρασε κάποια φορά, ούτε καν να την έφτασε. Και βεβαια θα περιμένω, ερχεται BF3!!!:dance3:

Απλά για να χω το κεφάλι μου ήσυχο έλεγα να δώσω και το 30αρακι για την accelero τωρα που είναι καλοκαιρι. Δεν αξίζει λες?

Θα δοκιμάσω με τα φαν και το μεσα-εξω και θα ενημερώσω κ εδώ. Κατάλαβα τι εννοείς για τα ρευματα του ζεστού αέρα. Burn test ποιο? Δεν ξέρω απ αυτά εγώ(noooooob!:shout:)! Και όταν λες με στανταρντ στροφες, εννοεις και με στοκ ρολογια?

Link to comment
Share on other sites

τα φαν στα πλαγια οπωσδηποτε θα βαζουν αερα.οπως και το μπροστινο.τωρα βαλε και το 4πινο δεν χανεις τιποτα.και ειπαμε,ενα καλο καθαρισμο στη ψυκτρα,παστα και αν θες λιπανε λιγο και τον ανεμιστηρα της καρτας γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

τα φαν στα πλαγια οπωσδηποτε θα βαζουν αερα.οπως και το μπροστινο.τωρα βαλε και το 4πινο δεν χανεις τιποτα.και ειπαμε,ενα καλο καθαρισμο στη ψυκτρα,παστα και αν θες λιπανε λιγο και τον ανεμιστηρα της καρτας γραφικων.

Πάντως και παλι κόντα στο μισάωρο bf2 κολλησε το συμπαν και πατησα το μαγικό ρεσετ.(έχω και φωτο απο το osd του everest) Τα φουρφουρια τα εχω να βάζουν, να μη δοκιμάσω καν να τα βάλω αλλιώς, να βγάζουν?

Και τον ενα τον ανεμιστήρα που είναι controlled πως το ρυθμίζω απο bios? τον βλεπει αλλα δεν βρήκα πως ρυθμίζει. Υπάρχει τρόπος να τον ρυθμίζω μεσα απ τα win, ωστε να μην είμαι μεσα-εξω στο bios?

80mm στις 3000rpm μου έχει κάνει το κεφάλι καζάνι! :p

Link to comment
Share on other sites

@apostolis

Το τετράπινο είναι pwm τύπου. Ρυθμίζει τις στροφές για το φαν της cpu, ανάλογα με τη θερμοκρασία που μετράει(τσιπ όχι πυρήνων). Ίσως γι'αυτό να είναι κολλημένο στις 3000 στροφές. Τρίπινα λευκά δεν υπάρχουν;

Αν έχεις καλή εισαγωγή αέρα από μπροστά τα fan εξαγωγής μπορεί να σε βοηθήσουν περισσότερο. Είναι διαπιστωμένο από πολλούς ότι η εξαγωγή είναι αυτή που μετράει περισσότερο και μάλιστα ειδικά τα μπροστινά φαν είναι περιττά(εφόσον υπάρχει άνοιγμα μπροστά βέβαια) για cpu, gpu.

Στάνταρντ στροφές εννοώ να ορίσεις μέσω κάποιου προγράμματος(π.χ. msi afterburner) φιξ στροφές για την κάρτα γραφικών και να μετρήσεις θερμοκρασία κάρτας(μέση) πριν και μετά την αλλαγή στα φανς αφαιρώντας θερμοκρασία δωματίου. Σκέψου ότι με τα πλαϊνά να εξάγουν γλιτώνεις και τη σκόνη.

Εγώ παντως σου λέω να μείνεις στην 4890 και αν μπορείς να αποφύγεις και τον έξτρα ανεμιστήρα.

Τώρα κλοκαρισμένη την έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες σου είναι μια χαρά.

Η 4890 είναι επίσης μια χαρά κάρτα. Εχω gtx285 (ίδια δύναμη) και παίζω σε 1920Χ1080 παραπάνω από ικανοποιητικά ολα τα παιχνίδια που κυκλοφορούν εκεί εξω.

Η γνώμη μου είναι να μην αναβαθμιστείς ακόμη, αλλά και να μην επενδύσεις άλλο στη συγκεκριμμένη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

@apostolis

Το τετράπινο είναι pwm τύπου. Ρυθμίζει τις στροφές για το φαν της cpu, ανάλογα με τη θερμοκρασία που μετράει(τσιπ όχι πυρήνων). Ίσως γι'αυτό να είναι κολλημένο στις 3000 στροφές. Τρίπινα λευκά δεν υπάρχουν;

Αν έχεις καλή εισαγωγή αέρα από μπροστά τα fan εξαγωγής μπορεί να σε βοηθήσουν περισσότερο. Είναι διαπιστωμένο από πολλούς ότι η εξαγωγή είναι αυτή που μετράει περισσότερο και μάλιστα ειδικά τα μπροστινά φαν είναι περιττά(εφόσον υπάρχει άνοιγμα μπροστά βέβαια) για cpu, gpu.

Στάνταρντ στροφές εννοώ να ορίσεις μέσω κάποιου προγράμματος(π.χ. msi afterburner) φιξ στροφές για την κάρτα γραφικών και να μετρήσεις θερμοκρασία κάρτας(μέση) πριν και μετά την αλλαγή στα φανς αφαιρώντας θερμοκρασία δωματίου. Σκέψου ότι με τα πλαϊνά να εξάγουν γλιτώνεις και τη σκόνη.

Εγώ παντως σου λέω να μείνεις στην 4890 και αν μπορείς να αποφύγεις και τον έξτρα ανεμιστήρα.

Τώρα κλοκαρισμένη την έχεις;

Τρίπινα λευκά να το συνδέσω ε? θα ρίξω μια ματια, πρεπει να έχει 1...

Όταν λες να αποφύγω τον έξτρα ανεμιστηρα τι εννοεις? Και θα έμενα έτσι κι αλλιώς η απορία μου ηταν αν αξιζει να της βάλω την accelero twin turbo αντι της εργοστασιακης, η όχι.

Κλοκαρισμενη λιγο απο catalyst στα 910/1040(stock 850/975) και το φαν μόνιμα στο 45 η 50 %.

Επειδή η ΑΤΙ/AMD είχε ένα θέμα με τους drivers και παγώματα στο bfbc2 πες μας και ποια έκδοση catalyst έχεις.

Σε άλλο game σου κάνει παγώματα;

Έχω 11.5b hotfix + cap4. Προβληματα βγάζει σε bfbc2, lego pirates(:p) και μια φορα στο witcher 2. Στο black ops ολα κομπλε, 90 frames μόνιμα και χωρις κολληματα. Αυτα έχω τώρα εγκατεστημένα.

Απο βδομαδα είμαι για φορματ. Υπάρχει περιπτωση να διορθωθει το πρόβλημα?(το φορματ θα γίνει ουτος η αλλος, έχει προγραμματιστει:p)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί με catalyst και bfbc2 οι 11.5b hotfix + cap4 ήταν η καλύτερη επιλογή για πιο καινούριους ας απαντήσει κάποιος άλλος γιατί δεν γνωρίζω.

Εφόσον έχεις προγραμματίσει φορματ μαζί με default clocks + καλό καθάρισμα + αλλαγή θερμοαγώγιμης πάστας πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά που είχα ασχοληθεί με catalyst και bfbc2 οι 11.5b hotfix + cap4 ήταν η καλύτερη επιλογή για πιο καινούριους ας απαντήσει κάποιος άλλος γιατί δεν γνωρίζω.

Εφόσον έχεις προγραμματίσει φορματ μαζί με default clocks + καλό καθάρισμα + αλλαγή θερμοαγώγιμης πάστας πιστεύω ότι θα λυθεί το πρόβλημά σου.

Λογικά έχεις δίκιο. Θερμοαγωγιμη ποια να πάρω? Απο πλαισιο/e-shop κατα προτιμηση, μη παραγγέλνω ισα για μια παστα τωρα.

Επίσης 11.5b + cap4 είναι η καλυτερη επιλογή αυτη τη στιγμη για witcher 2, οποτε εχω 2 σε 1, αφου ως γνωστων συνηθως δουλευει ενα παιχνιδι και τα αλλα γιοκ!:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί εκτενέστερα με τις πάστες αλλά εφόσον δεν πας για τρελό oc προτείνω να πάρεις μία οικονομική. Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη.

Υ.Γ. Αφού θα μπεις στον κόπο προτείνω να αλλάξεις πάστα και στον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί εκτενέστερα με τις πάστες αλλά εφόσον δεν πας για τρελό oc προτείνω να πάρεις μία οικονομική. Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη.

Υ.Γ. Αφού θα μπεις στον κόπο προτείνω να αλλάξεις πάστα και στον επεξεργαστή.

Αν διαβάσεις παραπάνω, σκοπεύω και σε cpu cooler(γενικα μια μικρη αναβαθμισουλα coolers-ram ~150€) οπότε θα αλλάξει και αυτη η παστα. Απο oc, αν κάνω θα έιναι λιγο (μεχρι ~3 απο 2.6) οπότε δεν θελω κατι πολύ εξειδικευμένο πιστέυω.

Οσο για το gpu cooler, δεν αξίζει να το πάρω τελικά ε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σου ξαναλεω να το βαλεις στο αυτο το ανεμιστηρακι.κανε ενα φορματ κανε αυτα με τους ανεμιστηρες καθαρισε την και αν παραμεινει το προβλημα εδω ειμαστε!

και νομιζω οτι δεν αξιζει να παρεις cooler για αυτη την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το φανακι σε 3πινο, αλλα και πάλι δουλευει φουλ! Δεν παιζει ρυθμιση ε? Απο βιος δεν είδα κατι..:nothing:

Edit: Αν αφήσω τον ανεμηστήρα στο auto, πιανει ~60 σε idle, ειτε με στοκ ρολογια είτε οχι.:hm:

Edit 2: Με φαν στο αυτο (ειχε φτασει μέχρι 43%) χτυπησε 82 στο witcher 2 πριν λιγο! Επρεπε να ρίξω απο πανω τπτ αυγα & μπεικον να φαω και πρωινο!:p

Link to comment
Share on other sites

@petrossortep..

Απο την στιγμη που εχει προβλημα με τις θερμοκρασιες/θορυβο πως αποριπτεις την πιο κρυα-αθορυβη 6850 με το σκεπτικο οτι ειναι χειροτερη απο την 5850 oc??

Και δεδομενου οτι απο αυτην που εχει (περα του οτι καλυπτεται) θα δει σχεδον χ2 ta frames... και επισης overclock-αρεται.

Δεν λεω σε καμμια περιπτωση οτι ειναι καλυτερη απο την 5850 ..αλλα οκ...

@apostolis159

Το oc που εχεις κανει στην καρτα δεν σου αποδιδει τιποτα..

ΠΕρισσοτερο ψυχολογικο ειναι..Ουτε 4% δεν ειναι σε αυξηση και η οποια αυτη σπανια μετφραζεται σε 4% αυξηση επιδοσεων..

Που σημαινει οτι αν καπου βγαζεις 30fps χωρις oc τοτε με oc θα πας το πολυ 31.

Οποτε η πας για παραπανω -ισα ισα να βγαλεις μερικα fps παραπανω και να κανεις πιο ευχαριστο ενα παιχνιδι ή δεν κανεις oc ..και μειωνεις την ταση που χρειαζεται η gpu.(bios καρτας ή μεσω προγραμματος).

Νομιζω παιρνει 1.313 ...και μπορει να δουλεψει με μικροτερη.

Για τις θερμοκρασιες ..δοκιμασε με atitray tools να ορισεις σε ποιες θερμοκρασιες θα δουλευει % το ανεμηστηρακι.Μολις βρεις τα νουμερα που σε βολευεουν -ως προς τον θορυβο-θερμοκρασιες τα περνας στο bios.

Αν ενδιαφερεσαι για κατι απο τα παραπανω πες να γραψω περισσοτερα..(να μην γραψω κατεβατο αδικα).

Υ.Γ

Η καρτα δουλευει και 1000gpu-1200mem...που ειναι στο περιπου ενα 15% παραπανω.

Προφανως θα θες αλλη ψυκτρα για την καρτα για κατι τετοιο...και οχι ...δεν χρειαζεται το 4πινο molex στην μητρικη για το εχτρα ρευμα..

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ

και οχι ...δεν χρειαζεται το 4πινο molex στην μητρικη για το εχτρα ρευμα..

Αυτό αναφέρθηκε και παραπάνω αλλά χωρίς αιτιολογία. Θα σε παρακαλούσα αν δεν σου κάνει κόπο να μας δώσεις μία εξήγηση, γιατί κάποιοι έχουμε διαφορετική γνώμη, ίσως και λανθασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.