Jump to content



Ας κάνουμε το Εργαστήρι καλύτερο!


Recommended Posts

Εγώ τη βλέπω κανονικά την υπογραφή σου.

Αυτή δεν ειναι ;

Επεξεργαστης: AMD FX-8350, Μητρικη: Gigabyte GA-990XA-UD3 (Rev. 1.x), Μνημη: 16 GB Kingston Ram, Καρτα Γραφικων: Gigabyte GV-N66TOC-2GD, Δισκοι: INTEL X25-M SSD, OCZ-VERTEX4 SSD, 2 x SAMSUNG Spinpoint F3 1TB, Western Digital WD Blue 640GB (external). Καρτα ηχου: ASUS Xonar Essence ST. Κουτι: CoolerMaster Gladiator 600. Οθονες: Dell U2311H, Dell U2412M. Windows 7 64bit Home Premium.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη βλέπω κανονικά την υπογραφή σου.

Αυτή δεν ειναι ;

Ναι, ναι, ακριβως, ευχαριστω πολυ, τωρα μολις φανηκε! :)

Παιδια, συγνωμη να ρωτησω κατι? Απαντω σε μυνηματα αλλα οι απαντησεις μου δεν φαινονται στα απεσταλμενα μου.

Λαμβανονται αυτα τα μυνηματα που στελνω?

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
2 συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, συγνωμη να ρωτησω κατι? Απαντω σε μυνηματα αλλα οι απαντησεις μου δεν φαινονται στα απεσταλμενα μου.

Λαμβανονται αυτα τα μυνηματα που στελνω?

Ευχαριστω.

Όταν στέλνεις ένα μήνυμα, υπάρχουν επιπλέον επιλογές στο κάτω μέρος της σελίδας. Τσέκαρε αυτή που λέει "Αποθήκευση αντιγράφου".

post-27-1416077374,9465_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

όπως είδατε μερικοί, άλλαξε το gmail και πλέον έχει βάλει κάτι tabs...Εκεί αυτόματα κάποια mail (π.χ. από μαγαζιά ή από το facebook) πάνε στο αντίστοιχο tab (promotion, social αντίστοιχα)...

Αν και υπάρχει Tab forum δεν πηγαίνουν εκεί τα mail του Lab...Υπάρχει αυτή η δυνατότητα να είναι marked τα Mail ότι είναι από forum ώστε να πηγαίνουν εκεί αυτόματα χωρίς να βάλουμε εμείς κάποιο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

να κάνω κι εγώ μια πρόταση, σχετικά με τον χώρο των αγγελιών.

Εφόσον:

"Το TheLab.gr δεν έχει κανένα απολύτως όφελος από τις αγοραπωλησίες των μελών του. Το TheLab.gr απλά προσφέρει το μέσο για να πραγματοποιηθούν και σε καμία περίπτωση δεν επωφελείται."

&

"Το TheLab.gr όχι μόνο δεν έχει καμία συμμετοχή στις αγοραπωλησίες των μελών του αλλά απαλλάσσεται από τυχόν διαφωνίες, αντιδικίες, ζημίες και αξιώσεις που μπορούν να λάβουν χώρα μεταξύ των μελών."

για ποιο λόγο είναι επιτρεπτό το "να πουλήσετε την κάρτα που κερδίσατε σε διαγωνισμό" αλλά όχι το "να υπερτιμήσετε το προϊόν που προλάβατε να πάρετε μισοτιμής από το στοκ κάποιου μαγαζιού"? Είτε θα αποκλείεται εντελώς η αισχροκέρδεια, όπως εσείς ονομάζετε τα παραπάνω, είτε όχι. Όπως στέκεσαι τυχερός στο διαγωνισμό, άλλο τόσο τυχερός μπορείς να σταθείς στην ευκαιρία που πρόλαβες στην έκθεση ενός μαγαζιού. Και για τους καχύποπτους, όσο κονέ μπορεί να έχει κάποιος και να αγοράζει παλιά προϊόντα σε προνομιακή τιμή, άλλο τόσο μπορεί να έχει σε διαγωνισμούς (εντός κι εκτός εισαγωγικών).

Υ.Γ. "Υπάρχει περίπτωση να σας ζητηθούν αποδεικτικά στοιχεία από την Δ.Ο. του TheLab και στην περίπτωση που δεν είναι ικανοποιητική η απόδειξη της συναλλαγής, να κατεβεί η αγγελία." Άλλο και τούτο...

Υ.Γ.2 Προτού ορμίσετε να με φάτε ορισμένοι, να σας πω ότι δεν γράφτηκα μέλος με μοναδικό σκοπό να χρησιμοποιώ το χώρο αγγελιών του thelab και αυτό φαίνεται στο post counter, έπειτα από 18 μήνες. Μια οπτική πλευρά εκφράζω για μια εν δυνάμει αλλαγή προς το καλύτερο, σε αυτό το αξιόλογο webiste.

Link to comment
Share on other sites

Το να κερδίσεις μια κάρτα σε διαγωνισμό, γίνεται 1 φορά στα 10 χρόνια, και στην τελική μπορεί να μην την χρειάζεσαι. Γιατί να μην μπορεί να την πουλήσει κάποιος σε προνομιακή τιμή και να επωφεληθεί και αυτός αγοράζοντας κάτι άλλο με τα χρήματα αυτά, αλλά και αυτός που αγοράζει την καρτα, που ουσιαστικά θα πάρει αχρησιμοποίητη κάρτα σε καλή τιμή?

Δυστυχώς όμως δεν γίνεται το ίδιο και με τις προσφορές καταστημάτων, αφού αρκετοί στο παρελθόν μπαίναν στο μαγαζί, αγόραζαν όλα τα κομμάτια που ήταν σε προσφορά, και μετά πουλάγαν στα forums σε 2πλάσιες τιμές. Αυτό είναι ανήθικο και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να το στηρίξει το TheLab. Μάλιστα και αρκετά μαγαζιά γνωρίζοντας το πρόβλημα, περιορίζουν τα κομμάτια που μπορεί να αγοράσει κάποιος από προσφορά (πχ 2 κομμάτια ανά άτομο)

Όσον αφορά τα αποδεικτικά στοιχεία, αν υπάρχει η υπόνοια ότι κάποιος αισχροκερδεί ή παρανομεί με οποιονδήποτε τρόπο, τότε θα του ζητήσουμε στοιχεία, γιατί πρέπει να είμαστε και εμείς καλυμμένοι. Και το βασικότερο...

Να σας υπενθυμίσω ότι η πρόσβαση στις αγγελίες είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα. Η Δ.Ο. έχει όλη την δύναμη να αποφασίζει το μέλλον των αγγελιών καθώς και το μέλλον των χρηστών τους. Είναι υποχρέωση σας να δίνετε εξηγήσεις όπου σας ζητούνται κι είναι δικαίωμα της Δ.Ο. να τις ζητάει όποτε επιθυμεί και να τις κρίνει όπως επιθυμεί.

Το κέντρο του TheLab δεν ήταν ποτέ, ούτε πρόκειται να γίνουν οι αγγελίες. Προσπαθούμε να κρατήσουμε τις αγγελίες όσο πιο καθαρές γίνεται, σύμφωνα με την δική μας ηθική. Όποιος δε συμφωνεί, μπορεί κάλιστα να συμμετέχει στο υπόλοιπο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Το να κερδίσεις μια κάρτα σε διαγωνισμό, γίνεται 1 φορά στα 10 χρόνια, και στην τελική μπορεί να μην την χρειάζεσαι. Γιατί να μην μπορεί να την πουλήσει κάποιος σε προνομιακή τιμή και να επωφεληθεί και αυτός αγοράζοντας κάτι άλλο με τα χρήματα αυτά, αλλά και αυτός που αγοράζει την καρτα, που ουσιαστικά θα πάρει αχρησιμοποίητη κάρτα σε καλή τιμή?

Γιατί δεν θα 'πρεπε ποτέ να είχε δηλώσει συμμετοχή, εφόσον το προϊόν του ήταν κάτι αχρειάστο με σκοπό, αν κι εφόσον το κερδίσει να βγάλει λεφτά έτσι. ΑΥΤΟ είναι αισχροκέρδεια.

Δυστυχώς όμως δεν γίνεται το ίδιο και με τις προσφορές καταστημάτων, αφού αρκετοί στο παρελθόν μπαίναν στο μαγαζί, αγόραζαν όλα τα κομμάτια που ήταν σε προσφορά, και μετά πουλάγαν στα forums σε 2πλάσιες τιμές. Αυτό είναι ανήθικο και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να το στηρίξει το TheLab. Μάλιστα και αρκετά μαγαζιά γνωρίζοντας το πρόβλημα, περιορίζουν τα κομμάτια που μπορεί να αγοράσει κάποιος από προσφορά (πχ 2 κομμάτια ανά άτομο)

Αν είχαν τη δυνατότητα να τα αγοράσουν όλα, ή πολλά με σκοπό να πετύχουν καλύτερες τιμές, αυτό είναι κάτι που δεν αφορά κανέναν μας, έτσι δεν είναι; Και πόσο μάλλον, δε, όταν για αυτές τις τιμές που τα δίνουν υπάρχουν αγοραστές. Αισχροκέρδεια, για παράδειγμα, συμβαίνει στο γήπεδο, όταν σε sold out αγώνα αγοράζεις το εισητήριο 200% πάνω απο την αναγραφόμενη.

Αν μου επιτρέπεις, να δανειστώ τον τρόπο σκέψης σου: Το να πετύχεις ένα προϊόν που σου κάνει απόλυτα σε "σκοτωμένη" τιμή, γίνεται 1 φορά στα 10 χρόνια. Γιατί λοιπόν τις υπόλοιπες 9, αν μπορεί κάποιος να μην πάρει κάτι άλλο, να το πουλήσει σε προνομιακή τιμή -χαμηλότερη από τους υπόλοιπους- και να αγοράσει κάτι άλλο με τα χρήματα αυτά, αλλά και ο αγοραστής του προϊόντος να είναι ευχαριστημένος που πήρε προϊόν με ΝΟΜΙΜΗ απόδειξη/εγγύηση σε πολύ χαμηλή τιμή;

Όσον αφορά τα αποδεικτικά στοιχεία, αν υπάρχει η υπόνοια ότι κάποιος αισχροκερδεί ή παρανομεί με οποιονδήποτε τρόπο, τότε θα του ζητήσουμε στοιχεία, γιατί πρέπει να είμαστε και εμείς καλυμμένοι. Και το βασικότερο...

Αν θέλετε να είστε πλήρως καλυμμένοι, τότε κλείστε το χώρο των αγγελιών, διαφορετικά 100% καλυμμένοι δεν θα είστε ποτέ. Το να παριστάνει ο Χ τον διώκτη οικονομικού εγκλήματος, είναι λίγο "κάπως". Άλλωστε, μου θυμίζει τους υπαλλήλους security σε μεγάλα μαγαζιά, που κάθονται στην είσοδο και ζητάνε από τον κόσμο τo παραστατικό αγοράς και ανοίγουν τις τσάντες με τα ψώνια. Μόνο οι στολές, σας λείπουν στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Να σας υπενθυμίσω ότι η πρόσβαση στις αγγελίες είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα. Η Δ.Ο. έχει όλη την δύναμη να αποφασίζει το μέλλον των αγγελιών καθώς και το μέλλον των χρηστών τους.

Σαφώς και πολύ καλά κάνει.

Είναι υποχρέωση σας να δίνετε εξηγήσεις όπου σας ζητούνται κι είναι δικαίωμα της Δ.Ο. να τις ζητάει όποτε επιθυμεί και να τις κρίνει όπως επιθυμεί.

Όχι, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος για τίποτα.

Το κέντρο του TheLab δεν ήταν ποτέ, ούτε πρόκειται να γίνουν οι αγγελίες. Προσπαθούμε να κρατήσουμε τις αγγελίες όσο πιο καθαρές γίνεται, σύμφωνα με την δική μας ηθική. Όποιος δε συμφωνεί, μπορεί κάλιστα να συμμετέχει στο υπόλοιπο φόρουμ.

Κέντρο μπορεί να μην είναι, ή να μην θέλετε να είναι. Είναι όμως αδιαμφισβήτητα ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του thelab και η unfair λειτουργία του, από όποια πλευρά, δημιουργεί αρνητικό αντίκτυπο, πρωτίστως σε εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θα 'πρεπε ποτέ να είχε δηλώσει συμμετοχή, εφόσον το προϊόν του ήταν κάτι αχρειάστο με σκοπό, αν κι εφόσον το κερδίσει να βγάλει λεφτά έτσι. ΑΥΤΟ είναι αισχροκέρδεια.

Στους διαγωνισμούς δεν κληρώνεται μόνο ένα δώρο. Συνήθως δίνονται πάνω από 10.

Αν είχαν τη δυνατότητα να τα αγοράσουν όλα, ή πολλά με σκοπό να πετύχουν καλύτερες τιμές, αυτό είναι κάτι που δεν αφορά κανέναν μας, έτσι δεν είναι; Και πόσο μάλλον, δε, όταν για αυτές τις τιμές που τα δίνουν υπάρχουν αγοραστές. Αισχροκέρδεια, για παράδειγμα, συμβαίνει στο γήπεδο, όταν σε sold out αγώνα αγοράζεις το εισητήριο 200% πάνω απο την αναγραφόμενη.

Αυτό που λες γίνεται μόνο στα μεγάλα παζάρια των ανατολικών χωρών. Δεν νομίζω αν πας στο πλαίσιο και τους πεις θέλω 5 κάρτες, να στις δώσουν μισοτιμής. Αυτό που περιγράφω εγώ είναι για προσφορές ξεστοκαρίσματος, ή για καλοκαιρινές προσφορές λίγων κομματιών.

Αν μου επιτρέπεις, να δανειστώ τον τρόπο σκέψης σου: Το να πετύχεις ένα προϊόν που σου κάνει απόλυτα σε "σκοτωμένη" τιμή, γίνεται 1 φορά στα 10 χρόνια. Γιατί λοιπόν τις υπόλοιπες 9, αν μπορεί κάποιος να μην πάρει κάτι άλλο, να το πουλήσει σε προνομιακή τιμή -χαμηλότερη από τους υπόλοιπους- και να αγοράσει κάτι άλλο με τα χρήματα αυτά, αλλά και ο αγοραστής του προϊόντος να είναι ευχαριστημένος που πήρε προϊόν με ΝΟΜΙΜΗ απόδειξη/εγγύηση σε πολύ χαμηλή τιμή;

Κάθε καλοκαίρι γίνεται σίγουρα, και περιστασιακά σε διάφορες άλλες περιόδους. Επίσης το να πουλάς σε μεγαλύτερη τιμή από αυτήν που γράφει η ΝΟΜΙΜΗ απόδειξη σου, είναι παράνομο.

Αν θέλετε να είστε πλήρως καλυμμένοι, τότε κλείστε το χώρο των αγγελιών, διαφορετικά 100% καλυμμένοι δεν θα είστε ποτέ. Το να παριστάνει ο Χ τον διώκτη οικονομικού εγκλήματος, είναι λίγο "κάπως". Άλλωστε, μου θυμίζει τους υπαλλήλους security σε μεγάλα μαγαζιά, που κάθονται στην είσοδο και ζητάνε από τον κόσμο τo παραστατικό αγοράς και ανοίγουν τις τσάντες με τα ψώνια. Μόνο οι στολές, σας λείπουν στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Εμείς θεωρούμε ότι μια χαρά καλυμμένοι είμαστε, και για αυτό δεν έχουμε αντιμετωπίσει ποτέ έως τώρα κάποιο πρόβλημα. Δεν παριστάνουμε κανέναν διώκτη οικονομικού εγκλήματος. Απλά θέλουμε στο μαγαζάκι μας, τα πράγματα να γίνονται ηθικά και νόμιμα. Όπως ο ιδιοκτήτης μπαρ δεν θέλει να πωλούνται ναρκωτικά στο μαγαζί του. Δεν κλείνει το μαγαζί, απλά παίρνει μέτρα προστασίας.

Όποιος είναι καθαρός, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Όπως αν στο μαγαζί δεν έχεις κλέψει τίποτα, δείχνεις ευχαρίστως την απόδειξή σου στον security. Αν έχεις κάνει μπινιά, πουλάς τσαμπουκάδες.

Όχι, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος για τίποτα.

Και εμείς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αφήσουμε την αγγελία του.

Κέντρο μπορεί να μην είναι, ή να μην θέλετε να είναι. Είναι όμως αδιαμφισβήτητα ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του thelab και η unfair λειτουργία του, από όποια πλευρά, δημιουργεί αρνητικό αντίκτυπο, πρωτίστως σε εσάς.

Νομίζω ότι στην μεγαλύτερη πλειοψηφία των μελών της κοινότητας, αρέσει ο διάφανος τρόπος λειτουργίας των αγγελιών. Και φυσικά οι περιπτώσεις που έχει γίνει στραβή είναι μηδαμινές, σε σχέση με τον όγκο των αγγελιών.

Σε γενικές γραμμές το βλέπεις λάθος το πράγμα. Οι αγγελίες είναι μια εξυπηρέτηση προς τα μέλη, για να αλλάζουν εύκολα hardware, και όχι για να βγάζουν κέρδος. Από εκεί και πέρα, αν δεν σου αρέσει ο τρόπος που λειτουργούν, μπορείς κάλιστα να μην τις χρησιμοποιείς. Έχεις κάνει αγοραπωλησίες και ένιωσες ότι δεν είσαι κάπου καλυμμένος? Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να βρεις "γωνία στο δεκάρικο"...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, κανείς δεν είναι υποχρεωμένος για τίποτα.

Όποιος έχει εγγραφεί στο φόρουμ (γενικά σε ένα φόρουμ), είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τους κανόνες του φόρουμ, γιατί αυτό αποδέχθηκε να κάνει όταν γράφτηκε.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Στους διαγωνισμούς δεν κληρώνεται μόνο ένα δώρο. Συνήθως δίνονται πάνω από 10.

Συνήθως.

Αυτό που λες γίνεται μόνο στα μεγάλα παζάρια των ανατολικών χωρών. Δεν νομίζω αν πας στο πλαίσιο και τους πεις θέλω 5 κάρτες, να στις δώσουν μισοτιμής. Αυτό που περιγράφω εγώ είναι για προσφορές ξεστοκαρίσματος, ή για καλοκαιρινές προσφορές λίγων κομματιών.

Ειλικρινά, χειρότερο παράδειγμα από το Πλαίσιο δεν βρήκες? Για όνομα του Θεού. :p

Παρόλαυτα, δεν μίλησα κάπου για καινούρια. Κι εγώ σε stock κομμάτια αναφέρομαι. Αν τύχει και πάρεις 3 stock laptop, το 30% μπορεί να στο κάνει 40%.

Επίσης το να πουλάς σε μεγαλύτερη τιμή από αυτήν που γράφει η ΝΟΜΙΜΗ απόδειξη σου, είναι παράνομο.

Δηλαδή μπορώ ΝΟΜΙΜΑ να (μετα)πωλήσω κάτι χωρίς να εκδόσω παραστατικό? Καινούρια λογιστική είναι αυτή? Εδώ είναι που μπερδεύεσαι. Δεν υφίσταται νόμιμη αγοραπωλησία χωρίς παραστατικό. Το αν είναι ηθικό είναι κάτι άλλο. Η ηθική όμως όσο αφορά το δικό μου σκέλος, άλλο τόσο αφορά και το δικό σου.

Όποιος είναι καθαρός, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Όπως αν στο μαγαζί δεν έχεις κλέψει τίποτα, δείχνεις ευχαρίστως την απόδειξή σου στον security. Αν έχεις κάνει μπινιά, πουλάς τσαμπουκάδες.

Δεν είναι θέμα φόβου, αγαπητέ. Είναι ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να στο ζητήσει. Security είναι, όχι ΣΔΟΕ.

Και εμείς δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αφήσουμε την αγγελία του.

Γεγονός.

Νομίζω ότι στην μεγαλύτερη πλειοψηφία των μελών της κοινότητας, αρέσει ο διάφανος τρόπος λειτουργίας των αγγελιών. Και φυσικά οι περιπτώσεις που έχει γίνει στραβή είναι μηδαμινές, σε σχέση με τον όγκο των αγγελιών.

Ειλικρινά είναι πολύ ωραία και εύκολη η διαδικασία που χρησιμοποιεί το thelab στο κομμάτι των αγγελιών.

Σε γενικές γραμμές το βλέπεις λάθος το πράγμα. Οι αγγελίες είναι μια εξυπηρέτηση προς τα μέλη, για να αλλάζουν εύκολα hardware, και όχι για να βγάζουν κέρδος. Από εκεί και πέρα, αν δεν σου αρέσει ο τρόπος που λειτουργούν, μπορείς κάλιστα να μην τις χρησιμοποιείς. Έχεις κάνει αγοραπωλησίες και ένιωσες ότι δεν είσαι κάπου καλυμμένος? Δεν καταλαβαίνω γιατί προσπαθείς να βρεις "γωνία στο δεκάρικο"...

Αν πρόσεχες καλύτερα το αρχικό μου μήνυμα, θα διάβαζες ότι ΔΕΝ τις χρησιμοποιώ. Οι "γενικές γραμμές" που καθορίζουν ότι το βλέπω λάθος, είναι η θέση η δικιά σας. Δεν θεωρώ ότι το βλέπω λάθος και πίστεψε με μόνο "γωνιά στο δεκάρικο" δεν ψάχνω. Βασικά αν το καλοσκεφτείς δεν διαφωνούμε σε πολλά πράγματα, πέρα από το τι είναι αισχροκέρδεια, όπου προσπαθείς να με πείσεις ότι κάποιος που δεν έχει πληρώσει ΤΙΠΟΤΑ για ένα προϊόν και το πουλάει είναι ηθικός και σωστός, ενώ ο άλλος που πλήρωσε (λίγα στην προκειμένη) είναι ο λάθος και ο ανήθικος.

Όπως και να 'χει δεν μπορώ να σου επιβάλλω την άποψή μου, όπως ούτε κι εσύ τη δική σου. Ένα σχόλιο έκανα, πάνω σε κάτι που προσωπικά βρίσκω "λάθος". Καλή καρδιά. :)

Υ.Γ. #peste_na_me_fate_me_ta_likes

Υ.Γ.2 Αν το καλοσκεφτείς, σε γενικές γραμμές (αντικειμενικές αυτή τη φορά) κι εδώ τέτοιο παζάρι γίνεται. Απλά είμαστε δυτικοανατολικοί (ή ανατολικοδυτικοί, όπως προτιμάς)

Έγινε επεξεργασία από dBpanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για τίποτα. Σου εξηγώ πως έχει η κατάσταση. Επειδή λοιπόν εμείς οι παλιότεροι έχουμε ζήσει αρκετά σκηνικά καλοθελητών, που ενημερωνόταν για κάποια προσφορά καταστήματος από το forum, τρέχαν στο κατάστημα, αγόραζαν όλο το στοκ, και μετά το πούλαγαν παλι στο forum για να βγάλουν κέρδος, αποφασίσαμε να το απαγορέψουμε. Αν εσένα σε θίγει αυτό, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Εμείς το θεωρούμε ανήθικο και το απαγορεύουμε.

Όλες τις περιπτώσεις και τις εξαιρέσεις δεν μπορεί να τις πιάσει ούτε η ελληνική δικαιοσύνη. Αν εσύ τώρα πιστεύεις ότι θα έπρεπε να καλύπτουμε τα πάντα με τους 10 κανόνες μας, είσαι λάθος. Προσπαθούμε να κάνουμε ότι καλύτερο και πιο δίκαιο, χωρίς να κάνουμε δύσκολη την ζωή της κοινότητας.

ΥΓ: over 'n out

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορώ ΝΟΜΙΜΑ να (μετα)πωλήσω κάτι χωρίς να εκδόσω παραστατικό? Καινούρια λογιστική είναι αυτή? Εδώ είναι που μπερδεύεσαι. Δεν υφίσταται νόμιμη αγοραπωλησία χωρίς παραστατικό.

Says who?

Για βρες μου σε παρακαλώ που ακριβώς αναγράφεται ότι πώληση από ιδιώτη σε ιδιώτη υπόκειται φορολογίας ή είναι παράνομη.

Link to comment
Share on other sites

Says who?

Για βρες μου σε παρακαλώ που ακριβώς αναγράφεται ότι πώληση από ιδιώτη σε ιδιώτη υπόκειται φορολογίας ή είναι παράνομη.

Είμαι 100% βέβαιος για προϊόντα που κάποιος πουλάει σε μεγαλύτερη αξία από αυτήν που πλήρωσε. Και αυτό γιατί έβγαλε κέρδος το οποίο και πρέπει να φορολογηθεί. Άρα κι "εγώ" είμαι παράνομος που αγόρασα stock κάτι €200 και το πουλάω €250, γιατί αυτά τα €50 ΠΡΕΠΕΙ να φορολογηθούν, αλλά και "εσύ" που κέρδισες ένα προϊόν σε κλήρωση (παραστατικό αξίας €0) και το πουλάς €500, ΠΡΕΠΕΙ να φορολογηθείς για αυτά τα €500.

Δεν είμαι βέβαιος όμως ότι ισχύει και για πώληση με αξία μικρότερη της αρχικής αξίας αγοράς. Μάλλον έχεις δίκιο εσύ, σε αυτήν την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει εγγραφεί στο φόρουμ (γενικά σε ένα φόρουμ), είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τους κανόνες του φόρουμ, γιατί αυτό αποδέχθηκε να κάνει όταν γράφτηκε.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Φανταζομαι και εσυ πριν αγορασεις το Nexus 7, διαβασες εξονυχιστικα το ToS ε;

Δεν συμφωνω ή διαφωνω, αλλα το επιχειρημα σου ειναι ακυρο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.