Jump to content



Seagate Momentus XT - 500GB


Jaco

Recommended Posts

Μιας και μου χτύπησε ο δίσκος απ' το laptop, έψαχνα να βρω τον αντικαταστάτη του... Φυσικά η πρώτη σκέψη ήταν ένας ssd, αλλά την ξεπέρασα αμέσως όταν είδα τον τραπεζικό μου λογαριασμό... :hehe:

Επομένως έψαξα να βρω κάτι καλό με τα λεφτά που διέθετα και χωρίς πολύ ψάξιμο κατέληξα στον Seagate Momentus XT με χωρητικότητα 500GB, οπότε έβγαλα και λίγο το άχτι μου στην χωρητικότητα... Στα γρ'ηγορα τώρα. αυτός είναι ένας υβρικός σκληρός δίσκος, δηλαδή συνδυάζει έναν μικρό SSD των 4GB και έναν μαγνητικό δίσκο των 500GB... To firmware του δίσκου αναλαμβάνει να γράφει στον SSD τα αρχεία τα οποία έχουν την πιο συχνή προσπέλαση, δηλαδή είναι ουσιαστικά μια cache μνήμη, η οποία παρόλο που δεν παρέχει ταχύτητα παρέχει πολύ μικρό latency, οπότε σε συνδυασμό με την πυκνότητα του δίσκου και τις 7200rpm να είναι τελικά μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα λύση για laptops που απαιτούν ταχύτητα σε συνδυασμό με χωρητικότητα...

Θα βάλω μερικά benchmarks, αλλά δεν έχω boot times και δεν μπορώ (βαριέμαι) να τα συγκρίνω με τα προηγούμενα... Ωστόσο μπορώ να πω ότι η διαφορά και στα windows και στην fedora δεν είναι μόνο αισθητή, αλλά wtf σε σχέση με πριν...

Το laptop είναι το HP Probook 6550b και ακολουθούν οι μετρήσεις που θεωρώ ότι είναι οι πιο αντιπροσωπευτικές βάση της χρήσης που του κάνω...

Sequential read (512Kb)

YRm7A.png

Random Read

er9yn.png

1Gbps transfer Laptop -> Server

x9aWW.png

1Gbps transfer Server -> Laptop

0bvVn.png

hdparm αρχή και τέλος του δίσκου

/dev/sda1:

Timing cached reads: 5468 MB in 2.00 seconds = 2735.60 MB/sec

Timing buffered disk reads: 316 MB in 3.01 seconds = 105.06 MB/sec

/dev/sda4:

Timing cached reads: 5516 MB in 2.00 seconds = 2759.90 MB/sec

Timing buffered disk reads: 266 MB in 3.02 seconds = 88.14 MB/sec

Θετικά:

  • Μεγάλη χωρητικότητα
  • Πολύ γρήγορος
  • Σχετικά καλή τιμή γι' αυτά που προσφέρει (~100€)
  • NAND (SSD) cache
  • Πολύ γρήγορο boot σε σχέση με αντίστοιχο μηχανικό (win & linux)

Αρνητικά:

  • Λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση
  • Δεν μου τον χάρισαν

Τέλος πάντως όποιος τον έχει στα υπόψη και διστάζει, ας τον πάρει... Νομίζω αξίζει τα λεφτά του...

Link to comment
Share on other sites

Από άλλους χρήστες πάντως έχω δει ότι δεν είναι εντελώς απροβλημάτιστος, πχ σε ΜΒΡ δε γινόταν καν εγκατάσταση το Mac OS. Χαίρομαι που δουλεύει καλά σε 'σένα :)

Link to comment
Share on other sites

Από άλλους χρήστες πάντως έχω δει ότι δεν είναι εντελώς απροβλημάτιστος, πχ σε ΜΒΡ δε γινόταν καν εγκατάσταση το Mac OS. Χαίρομαι που δουλεύει καλά σε 'σένα :)

οχι φιλε μου εγω σε macbook pro τον εχω και δουλευει απροβληματιστα!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν, δεν μπορώ να μετρήσω το πριν γιατί ο δίσκος έχει χτυπήσει και βαρέθηκα να μετρήσω το τωρινό... πάντως η διαφορά μόνο αισθητή... σύμφωνα με τις προσεγγίσεις μου, βάση μνήμης (υπόψη η μνήμη μου είναι πιστοποιημένη κατά UL,CPD και ISO), τώρα είναι γύρω στα 15-20" και πριν ήταν 30-40"...

τον συνιστάτε για desktop παρα κάποιον μηχανικό ?

Δύσκολη ερώτηση... για desktop υπάρχουν σίγουρα καλύτεροι και πιο γρήγοροι δίσκοι, πχ velociraptor (αλλά είναι και πιο ακριβός)... Είναι ιδανικός για laptop λόγο μεγέθους και γι' αυτά που προσφέρει, αλλά παρόμοιες ταχύτητες (όχι όμως σε boot) έχω και με τον wd6400aaks στο desktop με καλύτερη τιμή και περισσότερη χωρητικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.