Jump to content


Πως να μπλοκάρω τα τορρεντ από τον ρουτερ.


kemosabe

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που έχω. Στην περιοχή μου μοιραζόμαστε κοινόχρηστο δίκτυο μέσω ενός ρούτερ Sagem 2444. Ανα πάσα στιγμή μπορεί να είναι συνδεδεμένοι σε αυτό από 5 έως 20 άτομα. Το θέμα είναι πως ενώ η σύνδεση είναι θεωρητική 24αρα το μέγιστο που πιάνω είναι 10κβ/δ κάτι που κάνει ακόμα και το σερφάρισμα πολλές φορές αδύνατο. Επειδή έχω ψιλιαστεί πως κάποιοι χρήστες χρησιμοποιούν το δίκτυο για άλλους σκοπούς από αυτούς που δημιουργήθηκε, έψαξα και βρήκα τους κωδικούς του μόντεμ και μπλόκαρα κάποια συγκεκριμένα σάιτ όπως youtube και κάποια τσοντοκάναλα, όσα μπόρεσα δλδ. Αυτό που δεν κατάφερα να κάνω είναι να μπλοκάρω τα τόρεντ. Θα ήθελα να μου πείτε αν κάποιος έχει το συγκεκριμένο ρούτερ, πως θα μπορούσα να το κάνω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν γινεται να τα κλείσεις manual, γιατι υπαρχουν πολλες διαφορετικες πορτες....

Εαν κλεισεις ολες τις πορτες, παιζει να εχεις γενικο προβλημα μετα...

Να μιλησεις για μενα μαζι τους και να βαλεται ενα ωράριο κατεβάσματος, κυρίως τα βραδάκια...

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καποιο υποτυπωδες QoS (γιατι router αυτο δεν το λες) μπορεις να επιλεξεις να εχει πρωτη προτεραιοτητα το ΗΤΤΡ ετσι ωστε να μη σου κολλαει το browsing. Αλλα με τετοιο modemακι δυσκολα θα κανεις περισσοτερα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι εύκολο να περιορίσεις τα torrents. Αυτό συμβαίνει διότι, ακόμη κι αν θέσεις κανόνα στα άτομα στα οποία διαμοιράζεται η σύνδεση, να χρησιμοποιούν μια συγκεκριμένη πόρτα, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να περιορίσεις την εξερχόμενη κίνηση. Η εισερχόμενη κίνηση θα είναι πάντα σε τελείως τυχαία πόρτα.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, και να ελπίζεις ότι θα λειτουργεί σωστά, είναι αυτό που σου είπε ο gaig· να βάλεις σε υψηλή προτεραιότητα τις υπηρεσίες που σε ενδιαφέρουν (http, mail etc)

Link to comment
Share on other sites

Με εναν untangle DNS server μπορείς να κάνεις κάποιες κινήσεις όπως εδώ. Θέλει όμως έναν παλιο υπολογιστή και έναν router πέρα από το router/modem που φαντάζομαι υπάρχει αυτή τη στιγμή.

ΣΣ: Όταν λες "έψαξα και βρήκα τους κωδικούς του μόντεμ" εννοείς δεν τους είχες καν ή είναι απλά οι default; Είναι δική σου η γραμμή και το modem;

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι torrent client λειτουργούν με το UPNP. Αν απενεργοποιήσεις την συγκεκριμένη λειτουργία θα χρειάζεται port forwording για να παίξουν σωστά οι clients. Επίσης αν έχει firewall το ρουτερ σου μπορείς να αφήσεις ανοιχτές τις κλασσικές πόρτες για http,ftp κτλ και να κλείσεις όλες τις άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνει για την περίπτωσή σου, αλλά κοίτα ένα προγραμματάκι όπως το netlimiter ...

NetLimiter - The Ultimate Bandwidth Shaper

Δεν θα τον βοηθήσει, η ιδέα με αυτό το πρόγραμμα είναι να το εγκαταστήσεις σε έναν υπολογιστή και να περιορίσεις το bandwidth από εκεί

Εφόσον δεν γνωρίζει ποιοι είναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο , και δεν έχει πρόσβαση στους υπολογιστές τους πρέπει να βρει μια άκρη στις ρυθμίσεις του modem ;)

Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο είναι κοινόχρηστο, ξεκλείδωτο και το πληρώνει ο δήμος. Είχε δημιουργηθεί με την προϋπόθεση να χρησιμοποιείται για e-mail και σερφάρισμα αλλά η κατάληξη ήταν άλλη.Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος διαχειριστής και έτσι μετά από συνενόηση με ένα δημοτικό σύμβουλο ανέλαβα εγώ να σώσω την κατάσταση. Ξέρω πως το μντεμ δεν είναι και κανένα της προκοπής αλλά αυτό υπάρχει και με αυτό πρέπει να πορευτώ. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως μετά το ρουτερ υπάρχει ένα switch το οποίο μοιράζει το ιντερνετ σε 2 κεραίες αλλά κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει και από το ρουτερ απ'ευθείας. Ποιος ο λόγος ύπαρξης, δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή θα ήταν η προσφορά που κατέβασε η εταιρία που τα εγκατέστησε!!! Σε ποιό δήμο είναι αν επιτρέπεται?

Επαρχία όπως λέτε στην Αθήνα. χαχαχαχαχα

Πάντως έπεσε πολύ χρήμα για να στηθεί όλο αυτό και απ'ότι είδα τα υλικά είναι όλα ftp.

Link to comment
Share on other sites

Κλειδώνεις τα πάντα σε τοπικό επίπεδο και συνδέονται όλοι σε domain controller που τρέχει Windows Server, με δικαίωμα εκτέλεσης μόνο κάποιου Office προφανώς, κάποιας άλλης εξειδικευμένης εφαρμογής που τρέχει ο δήμος (πρωτόκολλο, ληξιαρχείο, ύδρευση κλπ.), καθώς και κάποιου web browser - όχι του Internet Explorer. Εννοείται πως θα μπλοκάρεις τα διάφορα Avaxhome, Filesonic και όλο το συναπάντημα. Χρειάζεσαι έναν φθηνό Core2Duo με 4GB Ram και έναν 300άρη WD στις 10000στρ., με Windows Server 2008 και 25 άδειες.

Στραβομουτσουνιάσματα, φωνές και τα τοιαύτα στείλτα στο Δήμαρχο, και τελειώνεις το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κλειδώνεις τα πάντα σε τοπικό επίπεδο και συνδέονται όλοι σε domain controller που τρέχει Windows Server, με δικαίωμα εκτέλεσης μόνο κάποιου Office προφανώς, κάποιας άλλης εξειδικευμένης εφαρμογής που τρέχει ο δήμος (πρωτόκολλο, ληξιαρχείο, ύδρευση κλπ.), καθώς και κάποιου web browser - όχι του Internet Explorer. Εννοείται πως θα μπλοκάρεις τα διάφορα Avaxhome, Filesonic και όλο το συναπάντημα. Χρειάζεσαι έναν φθηνό Core2Duo με 4GB Ram και έναν 300άρη WD στις 10000στρ., με Windows Server 2008 και 25 άδειες.

Στραβομουτσουνιάσματα, φωνές και τα τοιαύτα στείλτα στο Δήμαρχο, και τελειώνεις το θέμα.

Καλά αν είναι να κάνει όλο αυτό δεν αγοράζουν καλύτερα ένα άλλο πιο καλό modem/router με 80€-100€ και κλειδώσει απο εκεί το P2P traffic ???

Αυτό που λες είναι πιο "επαγγελματικό" αλλά και ακριβό παράλληλα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως μετά το ρουτερ υπάρχει ένα switch το οποίο μοιράζει το ιντερνετ σε 2 κεραίες αλλά κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει και από το ρουτερ απ'ευθείας.

Αυτές οι κεραίες συνδέονται σε ένα ή δύο access point. Τι μοντέλο είναι το access point? Έχει κάποια ip για να κάνεις login? Λογικά όταν παρέδωσαν το έργο θα πρέπει να σου έδωσαν και κάποιο εγγραφό με την ip διευθυνσιοδότηση του δικτύου, τους κωδικούς πρόσβασης κτλ. Επίσης θα πρέπει να ενημέρωσαν κάποιον υπάλληλο του δήμου πως να παρακολουθεί το σύστημα. Μόνο με αυτές τις πληροφορίες θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη και θα μπορέσουμε κι εμείς εδώ να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.