Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Διοικητική αναστολή λειτουργίας των ΤΕΙ Πέμπτη και Παρασκευή- Με παραιτήσεις απειλούν οι πρόεδροι-Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΟΔΟΥ - Esos.gr - Τα πάντα για την παιδεία

Να ανασταλούν διοικητικά τα ΤΕΙ (σ.σ όχι εκπαιδευτικά, δηλαδή τα μαθήματα να γίνουν κανονικά)

Όλα τα ΤΕΙ.

Δεν θα καταλάβουμε και τίποτα,έτσι και αλλιώς η διοίκηση των ΤΕΙ,αν όχι όλων,των περισσοτέρων,είναι μόνιμα σε αναστολή...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ κριμα τοσα αει να λειτουργουν πιο καλα και απο καλοστημενες επιχειρησεις

με καθηγητες που νοιαζονται και πολλα απο τα τει, κυριως τεχνολογικων εφαρμογων

αναφερω, να εχουν τοση σαπιλα διοικητικα-λαμογιο-καθηγητικα που μονο κοψιμο απο κορμο σωζει τη ριζα.

Χρειαζονται ουσιαστικες αλλαγες.

Ολα αυτα που γινονται απο το να αυτι μπουκαρουν και απταλλο βγαινουν...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ κριμα τοσα αει να λειτουργουν πιο καλα και απο καλοστημενες επιχειρησεις

με καθηγητες που νοιαζονται

Αυτό πρέπει να πάει στα ανέκδοτα section..

Οχι, και τα ΑΕΙ έχουν προβληματα, ΑΕΙ έχουν χρεωκοπήσει ή ήταν πολύ καιρό στα πρόθυρα χρεωκοπίας (κάποια τμήματα στο Ρέθυμνο για παράδειγμα), δεν πληρώνουν καθηγητές ή τους διώχνουν γιατί δεν έχουν να τους πληρώσουν, η άθλια γραφειοκρατία βασιλεϋει σε πολλούς τομείς της λειτουργίας τους και μόνο απροβλημάτιστα δεν είναι.

Για ρώτα εδώ πόσοι έχουν πάρει τα βιβλία τους στην ώρα τους και χωρίς ταλαιπωρία.

Για ρώτα πόσοι τρώνε τσάμπα στις σχολές τους, και πόσο καλό είναι το φαγητό αυτό.

Για ρώτα πόσοι έχουν τις απαραίτητες υποδομές στις σχολές τους.

Το τμήμα υπολογιστών που ήμουν στην Κρήτη, είναι σε προκάτ κτήρια μαζί με το μαθηματικό και το τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών τα τελευταία 20+ χρόνια, παλιότερα ήταν και άλλα τμήματα εκεί που μετακόμησαν όμως τα τελευταία χρόνια.. Κάθε χρόνο ακούγεται ότι θα μεταφερθούν σε 1-2 χρόνια, από το 2004 που μπήκα το άκουγα.. Ίσως αυτό να αληθεύει από φέτος (δηλαδή ίσως να μεταφερθούν τον Σεπτέμβρη του 2012 δεδομένου ότι πλέον φτιάχνουν τους εξωτερικούς χώρους).

Αλλά ξέρεις ποιο είναι το αστείο? Από χείλη καθηγητή (που ήταν στην επιτροπή υλοποίησης του έργου) πριν 2-3 χρόνια, τα λεφτά υπήρχαν, αυτό που δεν υπήρχε ήταν η οργάνωση, πρακτικά, για να το πω όσο πιο απλά μπορώ, κανείς δεν πήρε τον εργάτη να του πει, "πήγαινε και δούλεψε στο κτήριο".

Όσο για τους καθηγητές, υπάρχουν καθηγητές που νοιάζοντε πραγματικά πολύ, και είναι πολύ καλοί σε αυτό που κάνουν και άλλοι που δεν νοιάζοντε καθόλου, ένα πράγμα θα πω, πέρασα μάθημα (αρκετά ενδιαφέρον και πιασάρικο για τα σημερινά δεδομένα, αν και δεν το έβλεπα έτσι τότε), με καλούτσικο βαθμό, ΧΩΡΙΣ να έχω δει από κοντά τον καθηγητή ποτέ!

Έπιασα μόνο το κτηριακό 3 σχολών και τους καθηγητές τους δικούς μου, χωρίς να βάλω πολιτική μέσα, και βγήκαν προβλήματα.. Αν πιάσω και άλλα, και αναφέρω και τις πολιτικές μεθοδευσεις, δεν θα τελιώσω ποτέ..

Αλλά για να βάλω και το πολιτικό πλαίσιο μέσα, έτσι λίγο για να τσιγκλίσω εδώ μέσα, πες καλύτερα "καλοκουρδισμένη μηχανή" όχι, "καλοστημένη επιχείρηση", πρώτον γιατί δεν υπάρχουν πολλές τέτοιες επιχειρήσεις στην Ελλάδα να πάρουν παράδειγμα, δευτερον γιατί στα πλαίσια της "Ελευθερης και Δωρεάν Παιδείας, τα Ιδρύματα ΔΕΝ θα πρέπει να λειτουργούν σαν επιχειρήσεις.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

Kαλα δεν ειπα ολα ειπα τοσα. Ειναι λιγο μοιραια η ειδικοτητα του

κομπιουτερα γενικα. Αλλα αν ρωτησεις σε οικονομικους διοικητικους κτλπ

μιλαμε οι απαιτησεις τους και τα παραπονα τους ειναι σε γελοιους τομεις.

Οσο για το αν ειναι επιχειρηση κτλπ, προσωπικα θα προτιμουσα να μπουν χρηματοδοτες

2-3 επιχειρησεις και εχουν αργησει να μπουν στα πιο πολλα. Με απαιτηση μονο το παραγωμενο εργο να πηγαινει σε αυτους. Δηλαδη να μην αλλαξει κατι απο αποψη

πληρωμης απο φοιτητες συνεισφορας κτλπ.

Με τη δικαιολογια της εκπαιδευσης τα τρωνε οι καθηγητες με τη διοικηση και μεις

μενουμε...να χρωσταμε μαθηματα χωρις λογο....χιλιοειπωμενα θα μου πεις, αλλα οκ..παραπονα ειναι και καποτε πρεπει να γινει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Διοικητική αναστολή λειτουργίας των ΤΕΙ Πέμπτη και Παρασκευή- Με παραιτήσεις απειλούν οι πρόεδροι-Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΟΔΟΥ - Esos.gr - Τα πάντα για την παιδεία

Να ανασταλούν διοικητικά τα ΤΕΙ (σ.σ όχι εκπαιδευτικά, δηλαδή τα μαθήματα να γίνουν κανονικά)

Όλα τα ΤΕΙ.

Δεν θα καταλάβουμε και τίποτα,έτσι και αλλιώς η διοίκηση των ΤΕΙ,αν όχι όλων,των περισσοτέρων,είναι μόνιμα σε αναστολή...

σε μερικά παίζει να ανασταλούν και τα μαθήματα !!! αύριο θα ξέρουμε ...

εγώ αυτό που έμαθα σήμερα όχι απο παρατάξεις και δεν συμμαζεύεται είναι ότι μέσω των ομολόγων εκεί που είχε 11εκατομύρια απόθεμα το ΤΕΙ Αθήνας σε μια νύχτα έγινε 1 εκατομμύριο ...

τώρα αν θα γίνει μάθημα σε μας είναι 66,6% ότι δεν θα γίνει και 33,4% ότι θα πραγματοποιηθούν τα μαθήματα αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο αύριο θα μάθουμε

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έχουνε χρήματα τα ιδρύματα είναι γνωστό και φαίνεται από την κατάσταση που επικρατεί εδώ και καιρό.

Απλά τώρα φαίνεται να δέχονται άλλο ένα χτύπημα.

Να δούμε πόσο θα αντέξουν.

Η γενική απόφαση όπως και να έχει ξεκάθαρη και κάνει λόγο για αναστολή διοικητικής λειτουργίας.

Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι της διοίκησης του κάθε ιδρύματος εάν θα το κλείσει εντελώς ή θα ακολουθήσει την απόφαση για αναστολή στην διοίκηση και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα δεν ειπα ολα ειπα τοσα. Ειναι λιγο μοιραια η ειδικοτητα του

κομπιουτερα γενικα. Αλλα αν ρωτησεις σε οικονομικους διοικητικους κτλπ

μιλαμε οι απαιτησεις τους και τα παραπονα τους ειναι σε γελοιους τομεις.

Οσο για το αν ειναι επιχειρηση κτλπ, προσωπικα θα προτιμουσα να μπουν χρηματοδοτες

2-3 επιχειρησεις και εχουν αργησει να μπουν στα πιο πολλα. Με απαιτηση μονο το παραγωμενο εργο να πηγαινει σε αυτους. Δηλαδη να μην αλλαξει κατι απο αποψη

πληρωμης απο φοιτητες συνεισφορας κτλπ.

Με τη δικαιολογια της εκπαιδευσης τα τρωνε οι καθηγητες με τη διοικηση και μεις

μενουμε...να χρωσταμε μαθηματα χωρις λογο....χιλιοειπωμενα θα μου πεις, αλλα οκ..παραπονα ειναι και καποτε πρεπει να γινει κατι.

Σε γενικες γραμμες με καλυψε ο [MENTION=2868]Myralis[/MENTION]

Οχι ΤΟΣΑ, μα ΚΑΝΕΝΑ Πανεπιστημιο δεν δουλευει σαν καλοκουρδισμενη επιχειρηση και αυτο ακριβως ειναι το προβλημα τους, γιατι αυτο θελουν αλλα ακομα δεν το εχουν επιτυχει.

Ολα αυτα τα μετρα (με καποια απο τα οποια και εσυ μπορει να διαφωνεεις ή να ενιστασαι) παιρνονται ακριβως για κανουν το Πανεπιστημιο να δουλευει σαν μαγαζι, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Αν η χρηματοδοτιση των Ιδρυματων γινει απο σπονσορες οπως λες, τοτε αυτο σημαινει πως αυτοματα τα Ιδρυματα γινονται υποχειρια των Σπονσορων τους....Οποιος χωνει φραγκα καπου, εχει και απαιτησεις.Δεν το κανει για την ψυχη της μανας του...

Τα ιδρυματα μπορουν να χρηματοδοτηθουν, εαν πολυ απλα αυξηθει το τραγικο ποσοστο του ΑΕΠ που διατιθεται για την παιδια, το οποιο αν δεν απατωμαι ειναι κοντα στο 2.5%-2.8 αυτη τη στιγμη

Αν υπολογισουμε δε οτι το ΑΕΠ εχει μειωθει δραματικα την τελευταια 2ετια, αυτο σημαινει πως τα πραγματικα χρηματα που καταληγουν στην παιδεια ειναι πραγματικα ψιχουλα....

Μιλαμε για 1.2 ΔΙΣ λιγοτερα ευρια για μορφωση...

Δεν κοβουν τους μισθους του παπαδαριου λεω εγω?...:whip:

Ειμασταν στον πατο και εξακολουθουμε να ειμαστε...

Μιλαμε για μια χωρα που δεν μορφωνει τα παιδια της, γιατι ετσι θελουν καποιοι...

Οσο για το ποιοι τρωνε τα λεφτα, αστο...

Οι καθηγητες γενικα και αοριστα δεν τρωνε τιποτα...

Καποιοι καθηγητες (οπως και παντου αλλωστε...) τρωνε τα λεφτα για την ερευνα συνηθως και δεν τα τρωνε μονοι τους, αλλα με τις ευλογιες της πολιτικης εξουσιας και τον εκπροσωπων της στα πανεπιστημια (Κοσμητορες + Πρυτανεις)...

Ή βαζοντας τα παιδια τους και ολο τους το σοι να δουλευουν στο Ιδρυμα, οπως κατα κορον γινοταν (δεν ξερω σε τι βαθμο γινεται πλεον) στο Α.Π.Θ. που ξερω απο πρωτο χερι...

Τωρα αν νομιζεις πως εαν Ιδιωτικοποιηθουν ή εαν χρηματοδοτηθουν απο Επιχειρησεις τα πανεπιστημια, τοτε θα καλυτερεψουν, τι να σου πω...δεν θα ασχοληθω γιατι το εχω κανει εκτενεστατα κατα το παρελθον

Σιγουρα παντως, θα μπορουν να σπουδαζουν ακομα λιγοτεροι απο τους λιγοτερους σε σχεση με πριν απο 10 χρονια, που σπουδαζουν τωρα... :slap:

Παρεπιπτοντως, εγω το Οικονομικο τελιωσα, αλλα δεν ειχαμε γελοια παραπονα και απαιτησεις και αυτο που λες καταδεικνυει την αγνοια που κουβαλας και διαφημιζεις με τα λεγομενα σου...

Το να μην εχεις αιθουσες να κανεις μαθημα και να στοιβιαζονται 400-500-600 ατομα σε ενα αμφιθεατρο, το να μην υπαρχει στοιχειωδης εξοπλισμος (προτζεκτορες κτλ), το εχεις απαρχαιωμενα συγραμματα απο την δεκαετια του 1980 και ενα σωρο αλλα, μονο γελοια δεν τα βλεπω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Αποψεις κομματοσκυλου σαν να ακουω:hehe:

Απο οσες ασσοε παντειο καποδιστριακα εχω περασει και ακουω ολα στην πενα ειναι.

Εδω μιλαμε για μαφια στις σχολες.

Για διδακτορικους ωρομισθιους και μονιμους με ενα μεταπτυχιακο απο την μικρη μουσουνιτσα.

Εσυ λες για προτζεκτορες στις αιθουσες,συγγραματα και κρυες τυροπιτες....

Απλα θα αναφερω το οτι 1 στους 3 στην ελλαδα σπουδαζει αει-τει, τα συμπερασματα...

Link to comment
Share on other sites

Αποψεις κομματοσκυλου σαν να ακουω:hehe:

Απο οσες ασσοε παντειο καποδιστριακα εχω περασει και ακουω ολα στην πενα ειναι.

Εδω μιλαμε για μαφια στις σχολες.

Για διδακτορικους ωρομισθιους και μονιμους με ενα μεταπτυχιακο απο την μικρη μουσουνιτσα.

Εσυ λες για προτζεκτορες στις αιθουσες,συγγραματα και κρυες τυροπιτες....

Απλα θα αναφερω το οτι 1 στους 3 στην ελλαδα σπουδαζει αει-τει, τα συμπερασματα...

Και εγω σαν να ακουω αποψεις Παπαγαλακιου, αλλα δεν το κανω και θεμα :getlost:

Οταν λες στην πενα τι εννοεις ακριβως, γιατι η αληθεια ειναι πως εχω καμια 4ετια να βρεθω στα πανεπιστημια που αναφερεις οποτε δεν μπορω να ξερω αν εχει γινει καποιο θαυμα :tomato:

Αρα εχεις περασει απο 3 πανεπιστημια και εχεις διαμορφωσει εικονα για την αστειοτητα των προβληματων ολων των Ιδρυματων πανελλαδικα...:fist:

Για ακομα μια φορα επιβεβαιωνεις την αγνοια σου...

Το να κατσει ο καθενας και να αραδιαζει τα προβληματα του εκαστοτε τμηματος δεν εχει κανενα νοημα.

Το θεμα ειναι πως ολα τα τμηματα εχουν προβληματα, αλλα περισσοτρα και αλλα λιγοτερα

Τα κατωθι

Για διδακτορικους ωρομισθιους και μονιμους με ενα μεταπτυχιακο απο την μικρη μουσουνιτσα.

Εσυ λες για προτζεκτορες στις αιθουσες,συγγραματα και κρυες τυροπιτες....

θα ηθελα να σε πληροφορισω πως δεν αποτελουν θλιβερο πλεονεκτημα μονο των ΤΕΙ, αλλο αν εκει ειναι ενδεχομενως πιο εντονο το φαινομενο...Οι διδακτορικοι κατα πλειοψηφια δεν πληρωνονται καν...

Welcome to reality θα σου πω λοιπον...

Οι κρυες τυροπιτες ουδεποτε αναφερθηκαν και το να προσπαθεις να υποβαθμισεις τα λεγομενα μου καθ'αυτον τον αθλιο τροπο ειναι αστειο...

Τωρα αν απλα θελεις να γεμιζεις με ανουσια ποστ τα νηματα στα οποια συμμετεχεις, feel free, αλλα 1/3 Ελληνες να σπουδαζει σε αυτηνεδω την χωρα που ζουμε, το βλεπω μαθηματικα αδυνατο....

Παρ'οτι αισθανομαι οτι χανω τον χρονο μου, θελω να δω που θες να καταληξεις :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι. crazyant κατεβαζεις εκθεσεις και δε καταληγεις πουθενα.

Ειπα για τις επιχειρησεις αλλα χαθηκε μεσα στον παπυρο.

Το κανεις προσωπικο χωρις λογο.

Κατα κυριο λογο εσυ κραζεις χωρις να αναφερεις καποια λυση.

Ιδιωτικες επιχειρησεις...ειπα την αποψη μου. Δεν την σκεφτηκες απλα την μετεφρασες οπως ηθελες

και την παρουσιασες οπως να ναι. Επισης 1 στους 3 παλι σου λεω σπουδαζουν κατω των 24. Και αυτο γαργαρα.

Φιλε ξεχνα το δεν συζητας. Κραζεις απλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθενας παιρνει οτι θελει και το ριχνει στην συζητηση για να βγει

σωστος. Ολα ξεκινησαν απο ενα αει-τει και βγαινει σιγα σιγα

οτι τα αει υποφερουν σε σχεση με τα τει. Οκ. Εφοσον δεν εχει νοημα δε το

συνεχιζω. Δειχνει ποσο τα σημαντικα διεφθαρμενου τυπου προβληματα υποσκελιζονται απο τα λειτουργικα προβληματα... λογω διαφημισης και επιφανεια-κοτητας.

Δυστυχως αυτα που φαινονται ειναι αυτα που αντιμετωπιζονται, αρα τελικα φαινεται δε

θα καταληξω καπου.:magic:

Link to comment
Share on other sites

σε μερικά παίζει να ανασταλούν και τα μαθήματα !!! αύριο θα ξέρουμε ...

εγώ αυτό που έμαθα σήμερα όχι απο παρατάξεις και δεν συμμαζεύεται είναι ότι μέσω των ομολόγων εκεί που είχε 11εκατομύρια απόθεμα το ΤΕΙ Αθήνας σε μια νύχτα έγινε 1 εκατομμύριο ...

τώρα αν θα γίνει μάθημα σε μας είναι 66,6% ότι δεν θα γίνει και 33,4% ότι θα πραγματοποιηθούν τα μαθήματα αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο αύριο θα μάθουμε

Μολις μιλησα και λενε οτι βγηκε ανακοινωση, δεν εχουμε Πεμπτη-Παρασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Ολα ξεκινησαν απο ενα αει-τει και βγαινει σιγα σιγα

οτι τα αει υποφερουν σε σχεση με τα τει.

Όχι, δεν βγαίνει αυτό, βγαίνει ότι και ΑΕΙ και ΤΕΙ έχουν προβλήματα, ίσως αλλάζει το είδος και η βαρύτητα των προβλημάτων, αλλά το αποτέλεσμα είναι ίδιο, δεν γίνεται σωστά μάθημα.

Και στα 2 (ΑΕΙ-ΤΕΙ) έχουμε υποχρηματοδότηση και κακή διαχείρηση, τόσο χρημάτων όσο και ανθρώπινου δυναμικού.

Τώρα να λέμε ότι στο τάδε ΑΕΙ δεν υπάρχουν αρκετοί προτζέκτορες και δεν μπορούν να κάνουν μαθήματα, ή στο τάδε ΤΕΙ δεν έχουν καθηγητές και δεν μπορούν να κάνουν μαθήματα, δεν έχει νόημα.

Στο ΑΕΙ ο καθηγητής θα μοιράσει σημειώσεις και θα κάνει την καραγκιόζη στον πίνακα για να διατυπώσει αυτα που έχουν τα slides, στο ΤΕΙ, κάποιος άλλος καθηγητής θα κάνει το μάθημα και δεν θα πληρωθεί, ή ο καθηγητής που έκανε το μαθημα θα το κάνει παραμένοντας απλήρωτος.

Το συμπέρασμα είναι το ίδιο, ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΕ ΣΩΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ.

Όλα αυτά σε καμία περίπτωση δεν σημαίνουν ότι και τα ΑΕΙ δεν έχουν σοβαρά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.