Jump to content



Official "Πανεπιστήμιο & Τριτοβάθμια Εκπαίδευση" thread (UniLab)


hayabusa

Recommended Posts

Χαχαχαχα

28900+ υπογραφές είδαν τα παλικάρια κα κάλεσαν σε συγκέντρωση.. Αποτυχία πλήρης.. Αν καλούσαν στα προπύλαια στις 7 το πρωί, μετά το κλαμπ, περισσότερο κόσμο θα είχαν.

Link to comment
Share on other sites

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/8271979.pdf

Παράγραφος 9

Εξεταστικές περίοδοι Φεβρουαρίου και Ιουνίου 2014

Οι φοιτητές των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων έχουν τη δυνατότητα να εξεταστούν στην εξεταστική περίοδο του Φεβρουαρίου και Ιουνίου 2014 σε όλα τα μαθήματα που οφείλουν, ανεξάρτητα εάν αυτά διδάσκονται σε χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο.

Τωρα κατα πόσον θα ισχύσει θα δούμε .....

Link to comment
Share on other sites

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bbb19498-1ec8-431f-82e6-023bb91713a9/8271979.pdf

Παράγραφος 9

Εξεταστικές περίοδοι Φεβρουαρίου και Ιουνίου 2014

Οι φοιτητές των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων έχουν τη δυνατότητα να εξεταστούν στην εξεταστική περίοδο του Φεβρουαρίου και Ιουνίου 2014 σε όλα τα μαθήματα που οφείλουν, ανεξάρτητα εάν αυτά διδάσκονται σε χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο.

Τωρα κατα πόσον θα ισχύσει θα δούμε .....

Τι έχει να γίνει...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα. Ήμουν μέλος επειδή νόμιζα ότι κάνουμε κάτι καλό.

Ε ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΑΝΟΥΝ αλλά ΕΝΝΙΑ ΚΑΚΑ γίνονται στο παρασκήνιο!

ήμουν μέλος παράταξης κ τα έχω δει κι από μέσα όσα λέω.. από πολύ μέσα:o

Kαι ως γνωστόν, ΟΛΟΙ είναι ίδιοι, οπότε "Έξω οι παρατάξεις".. Τους κάφρους καθηγητές που πράττουν ανάλογα με τα πολιτικά τους πιστευω, ποιος θα τους πετάξει έξω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι ΟΛΟΙ ίδιοι. Κάνουν απλά διαγωνισμό για το ποιος κάνει πιο πολύ κακό.

Αν βγουν οι παρατάξεις από τα πανεπιστήμια, θα μείνουν μόνοι κ ξεκρέμαστοι οι καθηγητές.

Να γίνουν κρίσεις καθηγητών, να λειτουργήσει σωστά η αξιολόγηση κι όποιος καθηγητής έχει πάρει τη θέση με λάθος τρόπο, να πηγαίνει σπίτι του. Με απόφαση που θα πρέπει να παίρνεται εντός μιας εβδομάδας. Μετά μόνο με ΑΣΕΠ να διορίζονται νέοι καθηγητές και με βάση τις σπουδές και το έργο τους.

Έχουμε λαμπρό επιστημονικό προσωπικό και πάει όλο έξω. Ε να δημιουργηθούν λόγοι ώστε να μείνουν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι ΟΛΟΙ ίδιοι. Κάνουν απλά διαγωνισμό για το ποιος κάνει πιο πολύ κακό.

Αν βγουν οι παρατάξεις από τα πανεπιστήμια, θα μείνουν μόνοι κ ξεκρέμαστοι οι καθηγητές.

Να γίνουν κρίσεις καθηγητών, να λειτουργήσει σωστά η αξιολόγηση κι όποιος καθηγητής έχει πάρει τη θέση με λάθος τρόπο, να πηγαίνει σπίτι του. Με απόφαση που θα πρέπει να παίρνεται εντός μιας εβδομάδας. Μετά μόνο με ΑΣΕΠ να διορίζονται νέοι καθηγητές και με βάση τις σπουδές και το έργο τους.

Έχουμε λαμπρό επιστημονικό προσωπικό και πάει όλο έξω. Ε να δημιουργηθούν λόγοι ώστε να μείνουν εδώ.

Δεν είναι έτσι, οι γνωστές 2 παρατάξεις την έχουν δει πελατολόγειο, "Ψήφισε με για να σου κάνω αυτό", οι άλλες δεν πάνε έτσι, δεν υπόσχοντε πράγματα για τους φοιτητές και αντίστοιχα στις εκλογές δεν λένε "κάναμε αυτό και κάναμε το άλλο". Η παράταξη που υποστήριζα (τουλάχιστον όταν ήμουν εκεί, γιατί πλέον δεν παρακολουθω στενά) ήταν και κατά της ανάθεσης, του στυλ "Ψήφισε με για να σου λύσω το πρόβλημα".

Αλλά για να μην παρεξηγούμαι, (και αφού πλέον είμαστε στο σωστό thread), προφανώς δεν μου αρέσει η κατάσταση όπως είναι και όπως ήταν , προφανώς θα ηθελα τα πράγματα διαφορετικά, προσωπικά θα ήθελα πολύ διαφορετικό μοντέλο στην συμμετοχή φοιτητών στα όργανα συνδιοίκησης.

Αλλά επίσης, θεωρώ ότι ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν σύλλογοι φοιτητών, και δυστυχώς στην Ελλάδα αυτό σημαίνει ότι θα υπάρχουν και παρατάξεις..

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ όσο δεν πάει. Σε όλα όσα είπες! Γνώμη σου όμως κ τη σέβομαι!

Επειδή για μένα αυτό το θέμα έχει κλείσει, ούτε τα επιχειρήματά μου θα σου πω, ούτε τίποτα. Είδα πολλά κι αυτό μου αρκεί.

1000 φορές να είχα σπουδάσει στο εξωτερικό (δεν είχαν λεφτά οι γονείς μου να με στείλουν).

Link to comment
Share on other sites

βρε είναι σωστό (από όποια πλευρά και να το δεις ) να βάφουν με spray τους τοίχους συνθήματα ???

στο τέλος αυτός που έγραψε το σύνθημα γιατί του είπε η παράταξη χ$στηκε αλλά δεν σκέφτεται ότι μετά για να βάψει τον τοίχο το πανεπιστήμιο θα κόψει από κάποιο εργαστήριο κάποιο ποσό πχ 50 ευρώ, για να βάψει τον τοίχο (δεν μιλάω για έναν τοίχο και όταν πιάσουν μπογιά στα χέρια τους δεν σταματάνε μέχρι να τελειώσει)

Link to comment
Share on other sites

βρε είναι σωστό (από όποια πλευρά και να το δεις ) να βάφουν με spray τους τοίχους συνθήματα ???

Καταδικάζω την βία από όπου και αν προέρχεται *

το πανεπιστήμιο θα κόψει από κάποιο εργαστήριο κάποιο ποσό πχ 50 ευρώ, για να βάψει τον τοίχο

Δεν πάει έτσι, το πανεπιστήμιο δεν μπορεί να κάνει παίρνει χρήματα από κάποιο κομμάτι του προϋπολογισμού και να τα δίνει σε άλλο.

Στην Κρήτη για αυτή ακριβώς την πράξη διώκοντε ένα σωρό καθηγητές.

(Μπορεί κάτι να μην λέω σωστά, αλλά η ουσία παραμένει)

Link to comment
Share on other sites

Καταδικάζω την βία από όπου και αν προέρχεται *

Δεν πάει έτσι, το πανεπιστήμιο δεν μπορεί να κάνει παίρνει χρήματα από κάποιο κομμάτι του προϋπολογισμού και να τα δίνει σε άλλο.

Στην Κρήτη για αυτή ακριβώς την πράξη διώκοντε ένα σωρό καθηγητές.

(Μπορεί κάτι να μην λέω σωστά, αλλά η ουσία παραμένει)

Και εγώ Καταδικάζω την βία από όπου και αν προέρχεται

στην Κρήτη υπάρχουν αξιόλογοι καθηγητές (όπως και σε όλα τα Ιδρύματα)(ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ Ηράκλειο) αλλά ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ κόμμα που φάγανε φάγανε φάγανε και πάει λέγοντας ! παντού φάγανε , άλλοι τα φάγανε πιο συμμαζεμένα και δεν φάνηκε ...

και επειδή μου πέταξες μια λέξη προυπολογισμό* απλά για να μου απαντήσεις και είσαι σωστός ! για να σου απαντήσω και εγώ, σου λέω ότι και εγώ το ίδιο εννοώ αλλά το λέω πιο απλοϊκά για του μπετόβλακες που διαβάζουν το φόρουμ οποιασδήποτε παράταξης που μολύνουν τα πανεπιστήμια μπας και καταλάβουν ότι βάφοντας το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΝΑ ΤΟ ΖΗΜΙΩΝΟΥΝ .

Link to comment
Share on other sites

α. Εγώ δεν καταδικάζω τη βία απ'όπου κι αν προέρχεται.

β. Κάποια στοιχεία για τα ποσά που δίνονται στην έρευνα και την ανάπτυξη στην χώρα μας, και πόσο αποδίδουν:

1. 1486113_1417149565185743_2044287357_o.jpg

Στο διάγραμμα ο χ-αξονας είναι η χρηματοδότηση (σε απόλυτη τιμη) κάθε κράτους στην έρευνα και τη τεχνολογία και ο y-αξονας τα citable documents. δεν συμπεριλαμβανονται (με τη σειρα) οι Γαλλια, Νοτιος Κορεα, Γερμανια, Ιαπωνία, Κίνα, ΗΠΑ λόγω κλιμακας.

(Πηγές: Wikipedia, SCImago Journal Rank (SJR) indicator)

2. F2.large.jpg

Fig. 2. R&D spending by country in 2011 by percent of GDP and percent of population who are scientists and engineers.

The size of the circles show the country's total R&D spending.

(Πηγή: Science Magazine - 15 November 2013 )

γ. Κλείνω με μια περίληψη του Φυσικού:

1462885_10201669779880185_1780721213_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει έτσι, το πανεπιστήμιο δεν μπορεί να κάνει παίρνει χρήματα από κάποιο κομμάτι του προϋπολογισμού και να τα δίνει σε άλλο.

Στην Κρήτη για αυτή ακριβώς την πράξη διώκοντε ένα σωρό καθηγητές.

(Μπορεί κάτι να μην λέω σωστά, αλλά η ουσία παραμένει)

Λάθος και στα δύο. Αφενός τα λογιστικά υπόλοιπα μπορούν να μεταφέρονται μεταξύ κωδικών δαπάνης. Αφετέρου στην Κρήτη δεν διώκονται επειδή μετέφεραν χρήματα μεταξύ διαφορετικών κωδικών. Διώκονται διότι αμφισβητείται η σκοπιμότητα των δαπανών που πραγματοποιήθηκαν σε εφαρμογή αποφάσεων συλλογικών οργάνων με ευθύνη των εγκαλούμενων.

Να σου πω και το χειρότερο; Ό,τι πλεονάσματα δημιουργούνται σε λογαριασμούς για τον "ευπρεπισμό των Ιδρυμάτων" συνήθως εκτρέπονται για τη σίτιση επιπλέον φοιτητών. Οπότε, κάθε φορά που κάποιος επαναστάτης του καναπέ γράφει στους τοίχους, στερεί από κάποιον το δικαίωμα δωρεάν σίτισης.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και το χειρότερο; Ό,τι πλεονάσματα δημιουργούνται σε λογαριασμούς για τον "ευπρεπισμό των Ιδρυμάτων" συνήθως εκτρέπονται για τη σίτιση επιπλέον φοιτητών. Οπότε, κάθε φορά που κάποιος επαναστάτης του καναπέ γράφει στους τοίχους, στερεί από κάποιον το δικαίωμα δωρεάν σίτισης.

μεγάλη παπάτζα. Με αυτή τη λογική αν κάποια στιγμή η δωρεάν σίτιση χαθεί τελείως, η εξήγηση που θα δώσεις θα είναι ότι αυξήθηκαν τα εξοδα για τον "ευπρεπισμό των ιδρυμάτων" λόγω των αυξημένων γκράφιτι στους τοίχους??

πολύ βολική αυτή η επιφανειακή λογική πάντως για να εξηγούμε τι γίνεται γύρω μας. Θυμίζει λογική μπουμπούκου. Αν δεν απολύσω κόσμο θα πρέπει κάποια στιγμή να δώσω συντάξεις

>implying για τη μείωση των συντάξεων ευθύνεται αυτός που δεν έχει απολυθει ακόμα.

Νομίζω ότι την περίοδο που διανύουμε και γίνονται περικοπές απο πάντού είναι πιο ειλικρινές να λέμε ότι για να επιβιώσει η πολιτική του σήμερα (για εμένα μπορεί να είναι οι τραπεζες-βιομήχανοι-ξένοι και ντόπιοι τοκογλύφοι, για άλλους μπορεί να είναι η πατρίδα) γίνονται περικοπές και στην σίτιση πχ, παρά να βρίσκουμε αστεία επιχειρηματα για να δικαιολογήσουμε μία επιμέρους έκφανση της πολιτικής του σήμερα στο χώρο της τριτοβάθμειας.

Οι περικοπές στη σίτιση λοιπόν είναι απλά μία έκφανση-αποτέλεσμα της κατάστασης που επιβάλλεται σε όλη την κοινωνία. Αν αυριο κόψουν πχ τα βιβλία στο γυμνάσιο , θα ισχυριζόμαστε ότι απλά έγινε επειδή τα τελευταία 3 χρόνια οι μαθητές έβαφαν πιο πολύ τις τουαλέτες του σχολείου σε σχέση με πριν 7 χρόνια????:happy2:

δεν ασχολούμαι καν με το θέμα των τοίχων και αν πρέπει να γράφει ο καθένας την παπ@ρια του σε αυτούς. το θεωρώ εντελώς δευτερεύων για αυτή την κουβέντα και σίγουρα όχι δείκτη της ποιότητας ενός ιδρύματος

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι δύσκολο. Ξαναδιάβασέ το προσεκτικά, και θα καταλάβεις ποιος είπε την "παπάτζα"

Το ξαναδιάβασα για να σου κάνω και το χατίρι.

1) πλεόνασμα σε λογαριασμό για "ευπρεπισμο ιδρυμάτων" κατα πάσα πιθανότητα εκτρέπεται για δωρεάν σίτιση.

2) Κάποιοι γραφουν στους τοίχους επιβαρύνοντας το λογαριασμό για ευπρεπισμο των ιδρυμάτων , εξαλείφοντας το εν δυνάμει πλεόνασμα.

3) Συμπέρασμα απο 2) + 1): no pleonasma λογω γκράφιτι , no έξτρα κονδύλι για δωρεάν σίτιση

Αν καταλαβα κάτι λάθος απο τα παραπάνω , συγγνώμη εκ των προτέρων, άνθρωποι είμαστε.

Αν κατάλαβα σωστά επιμένω στο πόστ #1656, μιλάμε για λογική μπουμπούκου.

αλήθεια για το βίντεο που πόσταρε ο [MENTION=9381]papajim[/MENTION] με βάση τον παραπάνω συλλογισμό:

1) πλεόνασμα σε λογαριασμό για "ευπρεπισμο ιδρυμάτων" κατα πάσα πιθανότητα εκτρέπεται για δωρεάν σίτιση.

2) Η κακοκαιρία στην Ξάνθη καταστρέφει το κτίριο της Αρχιτεκτονικης επιβαρύνοντας το λογαριασμό για ευπρεπισμο των ιδρυμάτων , εξαλείφοντας το εν δυνάμει πλεόνασμα.

3) Συμπέρασμα απο 2) + 1): Οι καιρικές συνθήκες αφήσαν τους αρχιτέκτονες νηστικούς.

Link to comment
Share on other sites

Στιγμές-στιγμές ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω αν η αδυναμία κατανόησης ορισμένων είναι προσποιητή ή ειλικρινής. Και δεν ξέρω ποιο από τα δύο είναι το ευνοϊκότερο σενάριο.

Σε κάθε περίπτωση, για το ενδεχόμενο να είναι ειλικρινής η πιο πάνω παράλογη ανάγνωση δύο άσχετων προβλημάτων, διευκρινίζω:

α. Οι φοιτητές στην Ξάνθη ούτως ή άλλως απολαμβάνουν επιδότησης για τη σίτιση. Αν εκεί ακολουθούν όμοια πολιτική με άλλα Ιδρύματα, το αν θα σιτιστούν δωρεάν περισσότεροι από τους ελάχιστους προβλεπόμενους εξαρτάται και από συγκυρίες που δεν μπορούν να ελέγξουν (καιρικά φαινόμενα).

β. Συνήθως ο "ευπρεπισμός" καλύπτει μόνο σοβατίσματα και βαψίματα και σε καμία περίπτωση το υπόλοιπο αυτού του λογαριασμού δεν επαρκεί για να επισκευαστούν τόσο εκτεταμένες καταστροφές. Ακόμη κι αν ετίθετο το δίλημμα, κατά προτεραιότητα θα όφειλαν να επισκευάσουν το Ίδρυμα αντί να σιτίσουν δωρεάν μεγαλύτερο αριθμό φοιτητών.

γ. Τα Πανεπιστήμια έχουν περιέλθει σε δεινή οικονομική κατάσταση εξαιτίας της δραστικής και αδικαιολόγητης περικοπής του προϋπολογισμού τους από το Υπουργείο, αλλά και του απαράδεκτου "κουρέματος" που υπέστησαν οι λογαριασμοί τους, όταν λογίστηκαν πιστωτές του Δημοσίου. Εξ' ου και η αδυναμία αποκατάστασης των καταστροφών. Αν κάποιος νομίζει ότι μουτζουρώνοντας τους τοίχους βοηθάει με κάποιο τρόπο να λυθεί το πρόβλημα, ενδεχομένως να βρίσκει λογικά και τα "συμπεράσματα" του παραπάνω μηνύματος. Σας αφήνω να συνεννοηθείτε μεταξύ σας, γιατί εγώ αδυνατώ.

Προσωπική μου πεποίθηση είναι ότι ακόμη και ένας επιπλέον φοιτητής να σιτιζόταν κάθε χρόνο αντί να μπογιαντίζονται συνθήματα, θα ήταν όφελος για τη φοιτητική κοινότητα, για το κοινωνικό κράτος και για τη δημόσια παιδεία, που απαξιώνεται καθημερινά. Όποιος διαφωνεί, ας βρει ένα κενό ντουβάρι να εκφράσει τη διαφωνία του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.