Jump to content



Τo TAGAN 480W μου ζεματαει!! Βοηθεια!


fanisk

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από jogi

Δεν νομίζω! Για φέρτε ένα link που να το λέει! Watt, ησυχία και κρύο δεν πάνε μαζί

Εχμ, κάποιος εδώ μέσα το είπε. Δεν το ξέρω από πρώτο χέρι...

:whistling :whistling :whistling

Link to comment
Share on other sites

Επισης κατι που εκανα τωρα...στις "ραγες" που υπαρχουν εβαλα 2 θηκες cd ωστε να μην υπαρχει επαφη(εν μερει) του καυτου αερα απο το τροφοδοτικο και επεσα 2 βαθμους στη Mo/Bo και 4 βαθμους στη CPU...

Και εχω βγαλει τα πλαινα καπακια για να μη καει το tagan...φανταστειτε την διαφορα θερμοκρασιας με τα καπακια...εδω φαινεται πως εχει ανεβει η θερμοκρασια γενικα, αφου εχει ανεβει η θερμοκρασια του tagan...

Φυσικα και τις εβγαλα τις θηκες απο εκει...τις εβαλα απλα για να δω διαφορα θερμοκρασιας;)

post-835-1416070976,2059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι μαύρο και απορροφά θερμοκρασία, οπότε λογικό είναι να ζεσταίνετε τόσο αυτό όσο και το κουτί σου. Αλλά στο κάτω κάτω, και τί έγινε που χτυπά 45 βαθμούς? Δεν δουλεύει σωστά? Σου έχει κάνει πρόβλημα? Μήπως στην τελική έτσι είναι σχεδιασμένο να δουλεύει??????

Link to comment
Share on other sites

1. Αποκλείεται επειδή είναι μαύρο να αποροφά τόσο πολύ

2. Έγινε το οτι ζεσταίνει και όλο το άλλο κουτί με αποτέλεσμα να τον κρατάει στο OC

3. Λες να το κάνανε επίτηδες τόσο θερμό από την Tagan;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τόσο ζεστο γιατί είναι ήσυχο (λογικό δεν είναι?) αλλά δεν νομίζω να σε κρατά στο oc, εγώ με το ίδιο το κουτί και τροφοδοτικό όταν πέρασα απο chieftec σε tagan δεν είδα διαφορά στην θερμοκρασία κουτιού. Τέλος πάντων αν θες ντέ και καλά πήγενέ το πίσω να το κοιτάξουν .

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό είναι μεν μαυρο αλλά αυτό δεν εξυπηρετεί πουθενά στη ψύξη του, απεναντίας το χρώμα μονώνει το μέταλλο και αν απορροφά θερμότητα, απορροφά του περιβάλλοντος καθώς από έξω είναι βαμμένο και οχι από μέσα. Ειλικρινά το σασί του τίποτα δεν προσφέρει στη ψύξη μια που από μέσα το περισσότερο είναι μονωμένο με πλαστικό κάλυμμα. Στο σασι μετράει 35-40C και στον ανεμιστήρα εξόδου 40-45C αλλά αερίζεται από παντού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Ειναι τόσο ζεστο γιατί είναι ήσυχο (λογικό δεν είναι?) αλλά δεν νομίζω να σε κρατά στο oc, εγώ με το ίδιο το κουτί και τροφοδοτικό όταν πέρασα απο chieftec σε tagan δεν είδα διαφορά στην θερμοκρασία κουτιού. Τέλος πάντων αν θες ντέ και καλά πήγενέ το πίσω να το κοιτάξουν .

Μάλλον εσένα ήταν καλλό κομμάτι ενώ όπως είπαμε του Φάνη ΖΕΜΑΤΑΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θερμοκρασιες(οχι με το Aerogate II αλλα με το mbm5) με TAGAN-CHIEFTEC στο συστημα της υπογραφης μου με ολα να ειναι default!

Tagan Vs Chieftec

Mobo:38 Vs 31

CPU:44 Vs 38

Οι θερμοκρασιες ειναι οι "μεγιστες" που βγηκαν...δηλαδη σε καθε τεστ αφηνα τον υπολογιστη να σταθεροποιησει τις θερμοκρασιες του...γιατι ειδα και 32-34 στο chieftec!

Οι θερμοκρασιες ειναι για να παρετε μια ιδεα του τι εννοω...

Τωρα το εχω βγαλει το Tagan για να το παω στο HAC και δεν σκεφτηκα νωριτερα να μετρησω και το case στη περιοχη του τροφοδοτικου:tomato:

Επισης κοιταξτε θερμοκρασια εξαγωγης αερα μετρημενο με το Aerogate II ακριβως στο ιδιο σημειο.

post-835-1416070984,3403_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά η τελευταία θερμοκρασία αφορά το Cieftech; Αν ναι τότε έχει όντως μεγάλη διαφορά και αν σκεφτείς οτι το Tagan έχει και δύο ανεμιστήρες... Περιμένουμε αποτελέσματα απ'το καινούριο (αν στο αλλάξουν)...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.