Jump to content



Τo TAGAN 480W μου ζεματαει!! Βοηθεια!


fanisk

Recommended Posts

Εχμμμ ναι προσπάθησε να ηρεμήσεις κι εγώ είχα πάθει ανά ταράκουλο αλλά το συνήθισα. Και εμένα θερμαίνεται πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε τροφοδοτικό έχει περάσει από το κουτί μου αλλά εντάξει δεν έχει πρόβλημα και επίσης η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει με τίποτα πάνω από εκείνο το σημείο

Παρ όλα αυτά... αν το χαρτάκι της εγγύησης σου είναι οκ δώσε το πίσω έστω και για μια έστω προαιρετική αλλαγή και εγώ αυτό ήθελα να κάνω τότε αλλά δυστυχώς το χαρτάκι της εγγύησης είναι κομμένο στο δικό μου για άγνωστο λόγο

Να και το θέμα που είχα ανοίξει αν θεωρείς ότι μπορείς να βοηθηθείς από αυτό δες το

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=2916&highlight=tagan

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kaynd

… και εγώ αυτό ήθελα να κάνω τότε αλλά δυστυχώς το χαρτάκι της εγγύησης είναι κομμένο στο δικό μου για άγνωστο λόγο…

Νομίζω ότι είχαμε απάντηση σχετικά με το κομμένο χαρτάκι.... όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε απάντηση σύμφωνα με το Στράτο η εγγύηση ισχύει ακόμα

Αλλά εγώ τότε ήδη είχα πάει το PSU στο Στράτο και το είχα πάρει πίσω αφού το είχε δοκιμάσει και δούλευε κανονικά, κι επίσης τότε δεν ίσχυε η εγγύηση λίγες μέρες μετά ήρθε η επίσημη απάντηση στο Στράτο που έλεγε ότι τελικά ισχύει η εγγύηση. Αλλά εγώ δεν είχα χρόνο και επίσης δεν είχα όρεξη να ζαλίσω εντελώς τα παιδία του HAC με ένα τροφοδοτικό το οποίο κατά τη γνώμη τους δεν είχε πρόβλημα.

Και αφού ακόμα λειτουργεί έστω και ζεστά το κράτησα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο - οπως μπαινουμε στο δεξι γραφειο! - (δεν ξερω ποιος ειναι ο Στρατος :o ) με διαβεβαιωσε οτι τα χαρτακια "κοβονται" απο το μηχανημα του εργοστασιου οταν κλεινουν..ή κατι τετοιο δεν θυμαμαι και "για αυτο μας εχουν στειλει τα χαρτακια για τις εγγυησεις"...ετσι μου ειχε πει..

Θα βαλω πανω στη κασα του τον αισθητηρα του aerogate II να δω..

Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι το γεγονος οτι -ακομα και τωρα που ειμαι μονο στο internet..αν θεωρειται idle αυτο..- ζεματανε τα ΠΑΝΤΑ..

Αφου αν πλησιασω το προσωπο μου κοντα με πιανει δυσπνοια - δεν εχω κανενα προβλημα υγειας! - απο το ζεστο αερα...

Φυσικα για full δεν εχω δοκιμασει ακομα..γιατι θα παρω καμια φωτια:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

μια ερώτηση... τα output watt δεν εξαρτώνται και από την θερμοκρασία του psu?

Σαφέστατα, ορισμένοι κατασκευαστές αναφέρουν και την πτώση της απόδοσης ανάλογα με την αύξηση της θερμοκρασίας.

Αν θεωρητικά οι ανεμιστήρες του tagan παίρνουν μπροστά σε φορτίο, τότε μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα.... Εκτός και αν η Tagan έχει ανακαλύψει καμμία άλλη πατέντα που εμείς αγνοούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Βουδα, οσο πιο ζεστο ===> περισσοτερα watt?

Μα ουτως ή αλλως για να παραγει εργο μια μηχανη πρεπει να ζεσταθει(πχ. η λαμπα)...αρα για να βγαλει το μεγιστο φορτιο θα παραμεινει κρυο? Δεν νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

μα όπως έχουν τα πράγματα δεν έχεις άλλη επιλογή τώρα... άσε τα θεωρητικά...

η εγγύηση σου ισχύει κανονικά, το psu δουλεύει κανονικα. απλά για "ψυχολογικούς" λόγους βάλε και ένα ανεμιστηράκι... (λέω εγώ...)

Link to comment
Share on other sites

Αν και όπως σου είπα καλό είναι να το πας πίσω για προαιρετικούς λόγους μην ανησυχείς .. κάνε του ότι νομίζεις η θερμοκρασία δεν πρόκειται να αυξηθεί.. εγώ το δούλευα ταυτόχρονα με το μέγιστο φορτίο του υπολογιστή και με μια τις δυο «σκάλες» μιας 12V λάμπας πυρακτώσεως (από προβολέα αυτοκίνητου) συνολικής ισχύος 120W (μόνο από ένα μόλεξ) και δε ανέβασε τη θερμοκρασία του καθόλου

Και εγώ αυτό το πρόβλημα αντιμετώπιζα με ελάχιστο φορτίο είναι Θέρμο και αναρωτιόμουνα τι θα γινόταν στη φουλ λειτουργία αλλά μετά από πειράματα ξεζουμίσματος κατάλαβα ότι η θερμοκρασία δε αυξάνεται περισσότερο.. (TSCT)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Δηλαδη Βουδα, οσο πιο ζεστο ===> περισσοτερα watt?

Μα ουτως ή αλλως για να παραγει εργο μια μηχανη πρεπει να ζεσταθει(πχ. η λαμπα)...αρα για να βγαλει το μεγιστο φορτιο θα παραμεινει κρυο? Δεν νομιζω...

Η περίπτωση της υψηλής απόδοσης σε συνάρτηση με τη θερμότητα ισχύει μόνο στους κινητήρες του αυτοκίνητου και γενικά μόνο στις θερμικές μηχανές.

Στα ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά μηχανήματα όσο αυξάνεται η θερμότητα πέφτει η απόδοση. (εκτός των πάσης φύσεως θερμαντικών σωμάτων καθώς εδώ η θερμότητα είναι το ζητούμενο).

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα τα πουμε σε μια ωρα...

Μολις γυρισω θα βαλω τον αισθητηρα του aerogate II πανω στη κασα του και θα βαλω και 2 κονσολες να φολνταρουν...

Θα δουμε τι θα γινει..

ΥΓ:Ισως καταφερω το Σαββατο να παω στο HAC να το δουν τα παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τους το πήγαινα απ'την αρχή. Εντάξει δε φταίνε αυτοί αλλά γιατί να την πληρώσεις εσύ αφού με ελάχιστη ταλαιπωρία μπορούν να στο αλλάξουν; Από τη στιγμή που φτιάχνονται σε εργοστάσιο φυσικό είναι να βγαίνουν αρκετά ελλατωματικά μοντέλα όσο αυστηρός και αν είναι ο έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ένα γενικό σχόλιο εδώ που δεν έχει να κάνει συγκεκριμένα με το H.A.C. και εσένα Φάνη. Συνήθως δεν παίρνω το μέρος των καταστημάτων αλλά πρέπει να ακούγεται και η άλλη πλευρά. Μη το παίρνετε τόσο ελαφρά την καρδία το "πήγαινε το πίσω". Αν όντως έχει πρόβλημα φυσικά και να το πας, δεν εννοώ αυτό όμως. Για να το δοκιμάσουν θα χαθούν κάποιες ώρες. Αν όντως βγει προβληματικό θα στο αλλάξουν. Αν δεν βγει όμως προβληματικό, θα δεχθείς την χρέωση του ελέγχου; Θα αρχίσεις να γκρινιάζεις ότι σε χρέωσαν άδικα 15ευρώ. Κι όχι δεν είναι υποχρεωμένοι να ελέγχουν οτιδήποτε τους πηγαίνουν χωρίς χρέωση.

Κι ελάχιστη ταλαιπωρία Μάκη σημαίνει ότι κάποιος πρέπει του δώσει ένα άλλο τροφοδοτικό, να το στείλουν πίσω στην αντιπροσωπεία με δικά τους μεταφορικά και να περιμένουν δυο βδομάδες να τους γυρίσει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.