Jump to content



Τo TAGAN 480W μου ζεματαει!! Βοηθεια!


fanisk

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Πραγματικά DJD έχεις δίκιο.. αλλά η διάφορα εδώ είναι ότι ο fANiS_K δε θα το πάει πίσω ελαφρά τη καρδιά.. θα μπορούσε να το είχε πάει πίσω από την πρώτη στιγμή και όμως άνοιξε θέμα, μήπως και βρεθεί λύση.

Η αλήθεια είναι ότι αν του συμβαίνει αυτό που είχα παρατηρήσει εγώ τότε έχει κάθε λόγο να ανησυχεί

Απλά εγώ το έχω συνηθίσει (αφού είδα ότι αντέχει και ότι δεν ανεβαίνει άλλο η θερμοκρασία του).

Πάντως δε ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά τώρα πια δεν είναι καυτό αλλά απλά αρκετά ζεστό σαν να πιάνεις το κούτελο κάποιου με υψηλό πυρετό λέτε να θέλει ασπιρίνη? :p:laughing:

Link to comment
Share on other sites

@Chosen Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα

Τι υπονοείς ότι είμαστε τόσο τούβλα εγώ και fANiS_K που με λίγο «χλιαρό» τροφοδοτικό χαλάσαμε τον κόσμο χωρίς λόγο?

Ε ναι λοιπών δε ξέρω αν εσύ το θεωρείς φυσιολογικό αλλά εγώ δε περίμενα ένα τόσο ισχυρό τροφοδοτικό να ζεσταίνεται με το τόσο αστείο φορτίο του υπολογιστή μου.

Τέλος πάντων ελπίζω κάποια μέρα (ουτοπία) να συναντηθούμε σε κανένα LAN party με το PC μου στα χέρια για να καταλάβεις τι εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα συμφωνω με τα γραφομενα σου...αλλα το θεμα ειναι οτι το Tagan διαφημιζεται σαν ενα ισχυρο(ειναι!) αθορυβο(ειναι!) και σχετικα κρυο(γκουχου...γκουχου...)..

Εγω το πηρα για καλυτερο απο το Chieftec του Πλαισιου(ειναι αρκετα καλο για τις δυνατοτητες του!)

Και δεν το αποφασισα με "ελαφρα τη καρδια" γιατι εκαιγε απο την αρχη...

Του Αριστου(του φιλου του kaynd) γιατι ΔΕΝ καιει?

Οχι δεν ζεματαει...δεν καιει!?

Οπως ειπε και ο kaynd θα μπορουσα να το παω πισω απο τη πρωτη στιγμη...

Αλλα δεν το πηγα γιατι σκεφτηκα..

1.Καινουριο ειναι ΜΗΠΩΣ στρωσει αργοτερα...

2.Να μη ταλαιπωρηθουν τα παιδια του HAC με "στειλτο πισω" στην αντιπροσωπεια, "περιμενε να σου φερουμε καινουριο" κλπ κλπ

Επισης δεν μου αρεσει το γεγονος οτι του Αριστου -οπως λεει- ειναι μια χαρα και δεν καιει..κι εμενα ΒΡΑΖΕΙ...

Επισης εχω αλλο τροφοδοτικο(το chieftec) σε περιπτωση που μου δωσουν τα παιδια του HAC(?)καποιο αλλο...

Ισως καταφερω να παω αυριο..

ΥΓ:Παιδια και Κωστα DJD(μιας και εισαι γειτονοπουλο!) ας ερθετε στο σπιτι μου, να κερασω καφε, να κανουμ οτι θελετε...και να πιασετε το ΚΟΥΤΙ μου...οχι το τροφοδοτικο...

Αν καταφερετε να αφησετε το χερι σας για 5-10 δευτερολεπτα θα κανω τουμπες...

Αν δεν καταφερω να απω αυριο, οποιος θελει και μενει κοντα, να κανονισουμε να ερθει και να το δει απο κοντα...και να το πιασει να δειτε αν ειναι ή οχι καυτο...

Link to comment
Share on other sites

Επισης ναι αν δεν βρουν τιποτα, θα δωσω και 30 για τα μεταφορικα και τη ταλαιπωρια...

Αλλα θα τους φερω και το κουτι για να δουν αν λεω αληθεια, αν καιει, και αν οντως υπαρχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Sorry... Αλλα...

Καλα ρε παιδια δεν σας πειραζει οτι Ζεσταινετε λιγο...

Λετε οτι ενταξει αφου δεν κινδυνευει το τροφο.

Το γεγονος οτι ΑΝΕΒΑΖΕΙ γενικα τη θερμοκρασια εντος κουτιου...ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ??

Τι διαλο...μονο το τροφοδοτικο εχετε μεσα στο κουτι σας ?

Δηλαδι φανατασου να το βαλεις μεσα στο νεο κουτι της LIAN LI to V1100 οπου θα ειναι διπλα στα HDD kai κατω απο τη μητρικη......παλι δεν θα πειραζει ??

Μηπος το ριμαδι το Tagan ειναι μαπα ??

Μηπος εχει καποιο σοβαρο design flaw ??

Μηπος ηταν καλυτερα τα ENERMAX που επι τοσο καιρο που τα εχουμε η ειχαμε ΔΕΝ εχει γινει τετοια συζητηση ??

Time to move on........

;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα . μάπα το Tagan δεν είναι.

Δίνει πολύ καλές τάσεις , κλπ...

Μερικά κομμάτια έχουν αυτό το ... temp "πρόβλημα".

Ο λόγος άγνωστος.

Απλά θα πρότεινα να σταλθούν e-mail στην εταιρία σχετικά με αυτό το πρόβλημα , και από εκεί και πέρα βλέπουμε.

Υ.Γ. Δεν είναι ωραίο να θερμαίνεται τόσο πολύ το τροφοδοτικό ( πρωτίστος πέφτει η απόδοσή του , δεύτερον ανεβάζει την γενική θερμοκρασία του κουτιού ... )...

Τουλάχιστον βάλτε κανά 2 ανεμιστήρες γύρω του , να βγάζουν έξω αέρα...

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου το Tagan, δεν είναι κρύο, αλλα δεν είναι ουτε κάν ζεστό μετά απο 20 ώρες συνεχής λειτουργίας και με αρκετό SETI. Απο τη στιγμή που ζεσταίνεται τόσο πολύ χωρίς κάποιο λόγο (πχ δεν δουλεύει ο ένας ανεμιστήρας, ή η είσοδος του αέρα είναι μικρή/περιορισμένη κλπ) θα το πήγαινα πίσω χωρίς συζήτηση. Απο τη στιγμή που έχεις κι άλλο καβάτζα, μη το σκέφτεσαι.

Φίλε Κώστα (DJD), θα διαφωνήσω εν μέρει μαζί σου. Νομίζω οτι και εσύ και εγώ εχουμε αγοράσει τα πάμπολλα πράγματα απο διάφορα μαγαζιά και ξέρουμε πόσο σημαντικό είναι να έχεις καλή υποστήριξη. Δε μιλαω για το HAC, τα παιδιά εκει ξέρουν ποσα πράγματα έχω αγοράσει απο εκεί (και συνεχίζω να αγοράζω) αλλά γενικά. Εαν ενα τροφοδοτικό ειναι ελλατωματικό, τοτε θα πρέπει να επιστραφέι. Και αφου έχει παρατηρηθέι και σε άλλους, δε νομίζω οτι χωράει συζήτηση. Μόνο και μόνο η αύξηση της θερμοκρασίας, είναι (για μένα) μεγάλο μειονέκτημα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και συμφωνώ μαζί σου ότι άπαξ κι έχει πρόβλημα πρέπει να επιστραφεί. Το σχόλιο μου ήταν γενικής φύσεως γύρω από το πόσο εύκολα λέει ο ένας στον άλλον πήγαινε το πίσω και πάρε άλλο. Και εξ'αρχής είπα ότι δεν έχει να κάνει συγκεκριμένα με τον FanisK και το HAC :)

Link to comment
Share on other sites

To Tagan βρισκεται εκει που ηταν και το Chieftec...

Βεβαια λογω καποιων αλλαγων δεν εχω τακτοποιησει τα καλωδια...αλλα δεν νομιζω να ευθυνονται για τη τρελη διαφορα θερμοκρασιας...

Και οι 2 ανεμιστηρες δουλευουν οπως εχω παρατηρησει!

post-835-1416070975,5529_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα DJD συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απλά εγώ το λέω επειδή ΖΕΜΑΤΑΕΙ. Αν ζεσταινόταν λίγο εντάξει δεν θα το πήγαινα τόσο εύκολα αλλά αμα ζαματούσε και μάλιστα χωρίς λόγο θα το πήγαινα σίγουρα. Και αν στην τελική δε θέλεις να τους βάλεις σε κόπο πήγαινε πες τους να ενημερώσουν την αντιπροσωπία (δεν ξέρω ποια είναι) και να τους το πας εσύ. Αν τώρα δεν θες να μπαίνεις εσύ σε κόπο δώστο τους για τεστ, σίγουρα θα σου βρούνε οτι άτι δεν πάει καλά έτσι που ζεματάει και τότε θα πρέπει να στο αλλάξουν. Εντάξει προσπαθείς να μην ταλαιπωρηθούν και καλά κάνεις αφού σε εξυπηρετούνε αλλά δεν μπορείς να την πληρώσεις και εσύ. Η Tagan φταίει γι αυτό και πρέπει να ενημερωθεί. Αλλά μέχρι τότε, τι θα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό επειδή επίτηδες (γι αυτό το λόγο) η μία από τις τέσσερις τρύπες είναι λίγο πιο προς το κέντρο. Το πολύ πολύ, ανοίγεις και δυο τρύπες και το βάζεις ή απλώς (αν βέβαια δεν στηρίζεται από τις βίδες) βιδώνεις μόνο τις δυο από τις τέσσερις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Κοίτα DJD συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απλά εγώ το λέω επειδή ΖΕΜΑΤΑΕΙ. Αν ζεσταινόταν λίγο εντάξει δεν θα το πήγαινα τόσο εύκολα αλλά αμα ζαματούσε και μάλιστα χωρίς λόγο θα το πήγαινα σίγουρα. Και αν στην τελική δε θέλεις να τους βάλεις σε κόπο πήγαινε πες τους να ενημερώσουν την αντιπροσωπία (δεν ξέρω ποια είναι) και να τους το πας εσύ. Αν τώρα δεν θες να μπαίνεις εσύ σε κόπο δώστο τους για τεστ, σίγουρα θα σου βρούνε οτι άτι δεν πάει καλά έτσι που ζεματάει και τότε θα πρέπει να στο αλλάξουν. Εντάξει προσπαθείς να μην ταλαιπωρηθούν και καλά κάνεις αφού σε εξυπηρετούνε αλλά δεν μπορείς να την πληρώσεις και εσύ. Η Tagan φταίει γι αυτό και πρέπει να ενημερωθεί. Αλλά μέχρι τότε, τι θα κάνεις;

Συμφωνω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

Σιγά ρε παιδιά, δεν έχεις κανένα πρόβλημα, εμένα το tagan έχει θερμοκρασία εξερχόμενου αέρα 43 βαθμούς σε full load αλλά το έχω σκίσει εδώ και 3 μήνες και δεν έχει πάθει τίποτα. Πολύ απλά έτσι είναι σχεδιασμένο, μην ξεχνάμε ότι έιναι και μαύρο για τον ίδιο λόγο, να απορροφά θερμοκρασία και στο κέλυφός του!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.