Jump to content



Πού κάνουμε RMA τις μητρικές MSI στην Ελλάδα;


pol77

Recommended Posts

Καλημέρα στους συνφορουμίτες και το προσωπικό του thelab.gr.

Έχω στα χέρια μου την μητρική MSI H55M-E33 που κέρδισε η αδερφή μου στο Χριστουγεννιάτικο διαγωνισμό του thelab.gr.

Χτες ήρθε η ώρα της να κατέβει από το ράφι που διακοσμούσε τόσο καιρό και να τοποθετηθεί σε νεοκατασκευασθέν μηχάνημα. Δυστυχώς μας προέκυψε DOA.

Θυμάμαι από τα Χριστούγεννα ότι τα παλικάρια του εργαστηρίου είχαν πει ότι η μητρική έχει εγγυηση κατ' ευθείαν από την MSI κι έτσι έψαξα στη σελίδα της MSI για διαδικασία RMA.

Δυστυχώς RMA κάνει μόνο σε Η.Π.Α. και Καναδά ενώ στην Ευρώπη δέχεται επιστροφές μόνο μέσα από το κανάλι των μεταπωλητών της. Βρίσκω λοιπόν στη σελίδα τους ότι αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι η

Alman

Address: Ortansias 23 GR-13677 Acharnai, Athens, Greece

Telephone: +302102409150

Fax: +302102409155

και τους τηλεφωνώ αλλά με ενημέρωσαν ότι αυτοί καλύπτουν μόνο τα laptops της MSI.

Ξέρει κανείς να μου πει ποιος καλύπτει τις μητρικές; Είναι κρίμα να πεταχτεί.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις ενα τηλεφωνο στην oktabit μηπως μπορουν να σε εξυπηρετησουν?

Την Oktabit τη γνωρίζω μια και είμαι συνεργάτης τους. Απ' όσο ξέρω όμως δέχονται επιστροφές μόνο σε όσα πουλάνε οι ίδιοι, με το τιμολόγιο αγοράς. Αν τη μητρική την έχει προσφέρει η oktabit, τότε ναι, θα την αλλάξουν πιστεύω, αλλά άν την έχει προσφέρει άλλη εταιρεία;

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να μου πει κάποιος από το thelab.gr ποια εταιρεία προσέφερε τη συγκεκριμένη μητρική για να επικοινωνήσω μαζί τους.

Ευχαριστώ, αλλά το απ' ευθείας RMA καλύπτει μόνο Η.Π.Α. και Καναδά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αν θες μου στέλνεις τον αριθμό του serial κι θα σου στείλω σε pm διεύθυνση ολλανδίας μαζί με τον κωδικό RMA να το πακετάρεις κι να το στείλεις χωρίς παρελκόμενα και manual μονο την mobo

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αν θες μου στέλνεις τον αριθμό του serial κι θα σου στείλω σε pm διεύθυνση ολλανδίας μαζί με τον κωδικό RMA να το πακετάρεις κι να το στείλεις χωρίς παρελκόμενα και manual μονο την mobo

Σε ευχαριστώ, θα δω το serial και θα στο στείλω με πρώτη ευκαιρία.

Αλλά πώς θα το κάνεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά η μητρική αντικαταστάθηκε με νεότερο μοντέλο χάρις στην παρέμβαση των παραγόντων του TheLab. Η καθυστέρηση οφείλεται κυρίως σε καθυστερήσεις εκ μέρους MSI, μάλλον λόγω καλοκαιριού. Η νέα μητρική εστάλη τελικα ταχυδρομικώς στο σπίτι μου χωρίς καμία χρέωσή μου.

Θέλω να ευχαριστήσω τον DJD και τον Αλέξη για τη βοήθειά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Τελικά η μητρική αντικαταστάθηκε με νεότερο μοντέλο χάρις στην παρέμβαση των παραγόντων του TheLab. Η καθυστέρηση οφείλεται κυρίως σε καθυστερήσεις εκ μέρους MSI, μάλλον λόγω καλοκαιριού. Η νέα μητρική εστάλη τελικα ταχυδρομικώς στο σπίτι μου χωρίς καμία χρέωσή μου.

Θέλω να ευχαριστήσω τον DJD και τον Αλέξη για τη βοήθειά τους.

Εχουμε και λεμε, μια msi e45 880 gma η οποία είπε γεια και κοιμήθηκε (πολυ λογικο γιατι με το κυκλωμα τροφοδοσιας της msi ολο το ιντερνετ εχει βουηξει στο RMA με τους ενεργοβορους phenom), από τοτε ο μόνος τροπος να παρει μπρος,όχι

να λειτουργήσει κανονικά, απλα να παρει μπρός το σύστημα διχως post και bootαρισμα είναι να μην συνδεσεις το 4πινο στη μητρικη.

Υπαρχει διαδικασια συγκεκριμενη για το RMA ή να αρχίσω να μπλεκω με το αγαπημένο μας Πλαίσιο;

Link to comment
Share on other sites

Πλαισιο και πριν πας κανενα Lexotanil η Xanax μια MSI Lighting που ειχα παει επειδη ανεβαζε μετα απο καμια ωρα παιχνιδιου θερμοκρασιες και εκανε restart η απαντηση ηταν πως το καλοκαιρι το κανουν πολλες καρτες και οτι φτιαω εγω που παιζω πολυ...για καλη μου τυχη ο ανουσακης προεδρος του ΙΝΚΑ ειχε ερθει να αλλαξει εναν εκτυπωτη και ακουσε την ολη φαση και πηρα πιστωτικο σε 2 λεπτα μεσα αφου φυσικα πηγαν να με πιστωσουν με την τιμη που ειχε η καρτα τοτε και οχι με το ποσο την ειχα αγορασει κατι που δεν ισχυει...σε ερωτηση που της στελνει το πλαισιο η απαντηση ηταν στην MSI... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δε ξερω αν θα μπλεξω, η μητρικη παντως πηγε πισω, συνοπτικες διαδικασιες

αποδειξεων, αν οντως εχει προβλημα θα αλλαχτει και το μονο που μενει για να μην

υπαρχει προβλημα απο τη μερια μου και μπλεκουμε με ινκα ειναι η αντικατασταση με ιδιο μοντελο...μετα τα πιστωτικα και οι καλυτερες/χειροτερες λυσεις δε με καλυπτουν απολυτα.

Αν δια μαγειας τους λειτουργησει τοτε θα αναψω κανα δυο κερακια:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Κλαίω με το λινκ, προφανως και αλλα κομματια στεκονται βραχοι,

αλλα το ποσοστο της msi ειναι βαρβατο.

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Avoxk_HEpJEbdDYyU3BOenBQRWhSdkpKejFwQzBUTXc&hl=en_US#gid=0

ΕΔΙΤ

Αλλαχτηκε με ολοκαινουργια msi 880gma e 45 μεσα σε ζελατινη χωρις να δεχτουν τα παρελκομενα της προηγουμενης μητρικης γιατι τα ειχαν ηδη κρατησει της καινουργιας!

Το πως ομως ειναι σκονισμενη η καινουργια μητρικη και με κολλημενα τα fets με κολληση ερασιτεχνικη δε μπορω να το καταλαβω.

Επισης σημαδια απο κολλα απο αυτοκολλητα σε πολλα σημεια των choke !

Παιδες του πλαισιου κοροιδευετε τον εαυτο σας....

Έγινε επεξεργασία από jiohkor3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπόν θα σας πω γρήγορα μια ιστορία με Msi .

Αγοράζω μια 570 καινούργια από γερμανία . Στους δύο μήνες παραδίνει το πνεύμα της . Επικοινωνία με γερμανούς , μου λένε οι άνθρωποι στείλτην πίσω σε μας ή "μίλα" κατευθείαν για RMA με MSI ολλανδίας (υποθέτω ότι εκεί βρίσκεται το κέντρο τους για Ευρώπη) . Στέλνω mail στην MSI , όσο απαντήσατε εσείς άλλο τόσο απάντησαν και αυτοί , γείωση κανονική . Τελικά την στέλνω γερμανία και μετά από 2 (ΟΛΟΓΡΑΦΩΣ ΔΥΟ ) μήνες έρχται αντικατάσταση , που ήταν μια τρισάθλια κάρτα σε απλό χαρτοκούτι bulk , και με τρεις τόνους σκόνη επάνω . Α , ξεχασα να πω ότι τουλάχιστον η (μεταχειρισμένη )κάρτα που μου στείλανε δούλευε . Από τότε δεν έχω και την καλύτερη των εντυπώσεων για τη συγκεκριμένη εταιρεία .

Άντε γειααααα...

Link to comment
Share on other sites

δεν ακουω και απο εδω και γενικα καλα λογια για rma της μσι....:rant:

καλα ενταξει οσο για το πλαισιο ειναι κλασικο παραδειγμα να κανεις τετοιου ειδους πραγματα... :(:tomato:

Link to comment
Share on other sites

δεν ακουω και απο εδω και γενικα καλα λογια για rma της μσι....:rant:

καλα ενταξει οσο για το πλαισιο ειναι κλασικο παραδειγμα να κανεις τετοιου ειδους πραγματα... :(:tomato:

Τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο δεν έχω παράπονο. Μητρική φίλου που πήραν φωτιά τα μοσφετ έγινε RMA και το ελαττωματικό εξάρτημα αντικαταστάθηκε σε χρόνο ρεκόρ.

Βεβαίως υπεύθυνος για την άριστη συνεννόηση και εξυπηρέτηση ήταν ο [MENTION=9603]firekiller[/MENTION] τον οποίο ευχαριστώ τα μάλα!

Αγορίνα σε ευχαριστώ πολύ :kiss3:

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έιχα αγοράσει μια 270x από amazon και θέλω να την στείλω για rma.
Ποιά είναι η διαδικασία? Εϊναι η καλύτερη λύση να την στείλω στην Γερμανία?
Επικοινώνησα με την msi αλλά δεν βγάζω άκρη.
Θα την δεχτουν χωρίς το αυτοκόλλητο απο την βίδα?
ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις στο προφιλ σου στην Amazon , βρισκεις στο ιστορικο των παραγγελειων σου την καρτα, και εχει επιλογη για να την κανεις RMA. Μετα θα σου δωθουν οι αναλογες οδηγιες απο το Amazon για το RMA. Αλλα αμα εχεις σκισει το χαρτακι το οποιο ακυρωνει την εγγυηση , δεν ειμαι αισιοδοξος πως θα στην αλλαξουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.