Jump to content



Αναβάθμιση από ASUS 4870X2...


lightg3

Recommended Posts

Χαιρετώ,

εχω μια ASUS 4870X2 και θέλω να ανεβάσω τις επιδόσεις αλλά και να ανέβω και σε DirectX έκδοση.

Τι προτείνετε να πάρω?? Κάτι σε single card ή crossfire?? Και αυτά γύρω στα 250Euro..

Έχω 1000W τροφοδοτικό και μια μητρική της ASUS με επεξεργαστή Core i7 αλλά του πρότους που είχαν βγεί.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα μια καρτα και δυνατη παντα

παρα 2 σε crossfire

πανε σε 6950

εαν μπορεις πανε και σε 6970

εαν πας σε 6950 υπαρχει πιθανοτητα να ναι και απο αυτες που ξεκλειδωνουν

οπου και να πας παντως καλα ειναι

Παντως εγω θα σου προτεινω να πας εδω

Gainward GeForce GTX480 1536MB | Skroutz.gr

16 ευρω παραπανω δν πιστευω πως ξεφευγεις απο το budget σου

Αυτα απο μενα και καλες αγορες:mobile1:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το παρακάτω σύστημα...

VGA: ASUS EAH4870X2/HTDI/2 (αυτή θέλω να αλλάξω)

MoBo: ASUS P6T Deluxe

CPU: Intel Core i7 (x58)

RAM: Kingston 6GB

PSU: 1000W

Monitor1: Samsung 245B+ (ανάλυση που παίζω 1920Χ1200 - η μεγαλύτερη της)

Monitor2: LG 1915S (ανάλυση 1280Χ1024) σε μερικά παιχνίδια όταν θέλω να βλέπω τίποτα tips για ques ή σε προγράμματα video editing)

Τι λέτε λοιπόν...

Πού μπορώ να βρώ site που να λέει για το ξεκλείδωμα καρτών, και αν το κάνω θα χρειαστώ και διαφορετική ψύξη?

Link to comment
Share on other sites

η εκδοση 480 της Gainward δεν νμζω να κανει θορυβο οπως βλεπεις ειναι με καλη ψυχτρα οπου μοιαζει αθορυβη οπως αυτε της accelero xtream

χωρις να βαζω το χερι στην φωτια για αυτο που λεω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

έχετε καμία μάρκα στο νού σας?

εγώ μέχρι τώρα με το σύστημα που έχω, MoBo και VGA, από την ASUS είμαι ευχαριστημένος και σκέφτομαι να πάρω πάλι ASUS κάρτα γραφικών..

Είδα ότι στην ASUS υπάρχουν τρεις 6950.. μία με 1GB και 2 με 2GB αλλά από αυτές η μία είναι γομαράκι και έχει μεγάλη ψύκτρα...

εσείς τι προτείνετε???

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την ψυκτρα the bigger, the better αυτο ειναι νομος. Αλλα στους καιρους που ζουμε μετραει περισσοτερο το value for money.

ASUSTeK Computer Inc. - Graphics Cards- ASUS EAH6950 DCII/2DI4S/1GD5

Super Alloy Power technology delivers 15% Performance boost, 2.5 longer lifespan, 35C cooler operation :o

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 6950 2 GB που να ξεκλειδώνει. Από προσωπική πείρα είναι η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή για hi-end κάρτα.

Μακριά από 480 !!! Η Gainward που προτείνει ο φίλος είναι σαν να βάζεις ένα θερμοσίφωνα λόγω του custom cooler που δεν βγάζει όλο τον αέρα έξω. 150W-200W καυτού αέρα μέσα στο κουτί θα σου ανεβάσουν θερμοκρασίες δίσκων, τροφοδοτικού κλπ με απρόβλεπτες συνέπειες.

Ξεκλείδωτη 6950 άλλωστε έχει τις ίδιες επιδόσεις με την 480 με την μισή κατανάλωση (130W αντί 270W PowerColor HD 6870 X2 2 GB Review - Page 25/31 | techPowerUp)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου χωρίς όμως να έχω ακολουθήσει τις εξελίξεις με τους πιο τελευταίους drivers.

Η 4870Χ2 ήταν κοντά στις επιδόσεις της 5870. Η 6950 αν δεν κάνω λάθος είναι μεταξύ 5870 και 5850, ειδικά σε παιχνίδια που δεν είναι DX11. Θεωρείται αναβάθμιση μια τέτοια κίνηση;

Υγ. Δεν είμαι αρνητικός στο να αλλάξεις κάρτα αλλά θεωρείται αναβάθμιση η 6950 από άποψη καθαρών επιδόσεων.

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα την ανάλυση.

σε παιχνίδια που το crossfire δουλεύει καλά δεν θα δει απογειωτικές διαφορές.

η 6950 πάντως είναι καθαρά πάνω από την 5870 και σε dx9/10. νομίζω κάπου 10% πάνω.... (μπορεί και να έχει ανέβει με τους νέους driver)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ... βλέπω να πηγαίνω στη 6950 με 2GB (της ASUS), αυτό το γομαράκι με την μεγάλη ψύκτρα...

έχω βέβαια κάποιον που ενδιαφέρεται για την προηγούμενη κάρτα μου... αλλά άμα δεν κάτσει μπορώ να την κάνω κάτι στο ίδιο PC???

ξέρω crossfire δεν γίνετε...αλλά κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ... βλέπω να πηγαίνω στη 6950 με 2GB (της ASUS), αυτό το γομαράκι με την μεγάλη ψύκτρα...

έχω βέβαια κάποιον που ενδιαφέρεται για την προηγούμενη κάρτα μου... αλλά άμα δεν κάτσει μπορώ να την κάνω κάτι στο ίδιο PC???

ξέρω crossfire δεν γίνετε...αλλά κάτι άλλο?

Όχι δεν γίνεται να συνυπάρξουν. Δώστην κατευθείαν αν βρήκες!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω και εγω μια Ατι 4870 , και εκανα παραγγελεια μια ΑΤΙ 6950 1gb στα 215 ευρω. πιστευετε εκανα βλακεια και επρεπε να την παρω στα 2 gb? παιζω σε 1080Ρ.

απο την 4870 τι λετε θα καταλαβω διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις τρελή διαφορά από τη μονή 4870, εδώ θα δεί ο φίλος από την 4870χ2

δεν αξίζει η χρηματική διαφορά πάρε την 2gb ώστε να ξαναχρειάεσαι κάρτα στην παρεπόμενη γενιά...

Επίσης παίζει και το ξεκλέιδωμα σε 6970 το οποίο αξίζει πολύ.

η πρώτη που σου στέλνω ξεκλειδώνει μάλλον σίγουρα (φίλος ξεκλέιδωσε 2/2 αλλά 4 μήνες πριν) Sapphire Radeon HD6950 2GB | Skroutz.gr

πιθανώς ξεκλειδώνει και αυτή εδώ Asus Radeon HD 6950 2GB | Skroutz.gr

Προσοχή το ξεκλείδωμα θέλει ψάξιμο, αυτή εδώ π.χ. http://www.skroutz.gr/s/327941/Sapphire-Radeon-HD6950-2GB.html ξέρω ότι δεν ξεκλειδώνει.

Link to comment
Share on other sites

Value for money αυτη την στιγμη ειναι η 6950 2γβ ειδικα αν ξεκλειδωνει αλλα κ η Gtx 480 στην τιμη που εχει παει πλεον μ φαινεται ως η καλυτερη που μπορεις να παρεισ στο μπατζετ που διαθετεις...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν αξίζει να αλλάξεις κάρτα για να δείς ένα 10% παραπάνω. Κάνε λίγη υπομονή και πάρε κάρτα όταν θα βγεί η επόμενη γενιά. Όπως σωστά είπαν και οι υπόλοιποι παραπάνω η 4870Χ2 είναι σαν την 5870 που είναι 10% κάτω απο την 6950. Αξίζει να δώσεις 200+ ευρώ για τόση μικρή διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.