Jump to content



έχω ένα .txt αρχείο ,αλλά μου το βγάζει στα αρλαμπουρνέζικα ?


Guest

Recommended Posts

Καλησπέρα

έχω το εξής πρόβλημα,έχω σκληρό δίσκο εξωτερικό είχα κάποιααρχεία μέσα σε .txt αλλά προσαπθω'να τα ανοιξω στο LInux αλλα δεν τα καταφερα,οτι και εαν εψαξα....

Πως μπορω να τα διορθωσω? :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα ειχες μεσα στο txt; Αν ναι αλλαξε το encoding. Αν παλι δεν σου παιζει, τοτε το πιο πιθανο ειναι οτι εχουν γινει corrupted.

cat file.txt

Και γω θεωρώ ότι κάποιο θεματάκι με το encoding παίζει όπως λέει παραπάνω και ο φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα βρίσκεις τι encoding έχει με την

file yourfile.txt

και μετά μετατρέπεις με

iconv --from-code=ISO-8859-1 --to-code=UTF-8 iso.txt > utf.txt

στις παραπάνω εντολές πρέπει φυσικά να αλλάξεις τα ονόματα των αρχείων καθώς και τις παραμέτρους της iconv.

Link to comment
Share on other sites

cannot open `birthday.txt' (No such file or directory)

άνοιξα το terminal ,και το έγραψα αυτό αλλά δεν το βρίσκει .Ίσως γιατί το έχω στο Desktop ?

στο συγκεκριμενο δηλαδη θα γραψω μετα


iconv --from-code=ISO-8859-1 --to-code=UTF-8 iso.txt > utf.txt ?

Link to comment
Share on other sites

δίαβασε και λίγο πιο κάτω λέω οτι έγινε το convert αλλά πάλι αλλαμπουρνέζικα...

και αφού το encoding είναι απο μονο του UTF-8 το ξανακανω UTF-8 ? ΓΙΑΤΊ αυτό έδειξε το filename.:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το αρχειο με τον Kate. Εκει σιγουρα απο οτι θυμαμαι μπορεις να πειραξεις το encoding και να βαλεις greek iso. Αν και παλι στα βγαλει αλαμπουρνεζικα τοτε δεν μπορεις να κανεις κατι.

Link to comment
Share on other sites

το έκανα πάλι πατάτες,μπήκα απο Dual boot Πίσω στα 7άρια,το έγραψα στα Greeklish ευτηχώς ήταν μικρό κείμενο και τέλος.Ας ελπίσω να μην το ξανα αντιμετοπίσω...

αλλά εάν γίνει πάλι εκτός απο το Kate,τι αλλο μενει ?:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο δύσκολο:

iconv --from-code=UTF-8 --to-code=ISO-8859-7 old.txt > new.txt

Με ένα googlάρισμα το βρίσκεις.

Και στο Kate πας tools->encoding και επιλέγεις αυτή που παίζει. Εμένα κείμενο ελληνικών utf8 το άνοιξε αμέσως χωρίς να πειράξω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις τίποτα απόρρητο στο αρχείο ανέβασέ το σε κάνα rapidshare να δοκιμάσουμε να το ανοίξουμε, έτσι από περιέργεια και μόνο. Αλλιώς δημιούργησε ένα αρχείο με τον ίδιο τρόπο που δημιούργησες αυτό γράφοντας μέσα βλακείες, άλλωστε το encoding θέλουμε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο Linux πας στον επεξεργαστή κειμένου και μετά κάνεις File--->Open και επιλέγεις σαν κωδικοποίηση την Ελληνική(Windows-1253). Tότε θα το δεις κανονικά. Μετά χωρίς τίποτε άλλο κάνεις Save as και επιλέγεις σαν κωδικοποίηση την Τρέχον Locale (UTF-8) και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.