Jump to content



Δεν ανάβει Vol.2 + εγκατάσταση Windows


gregorisvas

Recommended Posts

Καλημέρα..Μετά το vol. 1 πρίν αρκετά χρόνια με μια Abit IP35-Pro, ήρθε η ώρα για τη δεύτερη ταινία της -ίσως- τριλογίας :D .Το λοιπόν..Απο προχθές το pc μου κάνει κάτι κουλά με μπλέ οθόνες λίγη ώρα αφού ανάψει,μπαίνω bios,επαναφέρω defaults και για αρκετή ώρα δουλεύει οκ.Όταν το στρεσάρω όμως -απ' ότι καταλαβαίνω- πετάει μπλέ οθόνη ξανά.

Απο χθές όμως παίζει πολύ επιθετικά η Asus M4A87TD-USB3 αφού ανάβει μεν (ανεμιστηράκια,gpu,σκληροί κλπ) αλλα έως εκεί..No boot, no post, no bios , no beep...

Δοκιμασα τα εξής:

1)Αλλαγή μπαταρίας μητρικής: FAIL

2)Άλλες μνήμες σε ίδια/διαφορετικά slots: FAIL

3)Τις μνήμες μου σε διαφορετικά Slots: FAIL

4)Τη μία μνήμη επάνω μόνο: FAIL

5)Έβγαλα τη GPU: FAIL

6)Έκανα CMOS Reset μέσω jumper: FAIL

και άλλα που ίσως δε θυμάμαι τώρα..

Σήμερα το πρωί που πήγα να το ανοίξω, ως δια μαγείας άκουσα μπίπ,μπήκα bios αλλα όταν setαρα τις ημερομηνίες κλπ κόλλησε και πλέον κάνει πάλι τα ίδια με χθές..Boot,post,bios και μπίπ είναι εκτός..

Η μητρική τα 'παιξε ή παίζει να 'ναι κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα θα ελεγα με ενα check τις μνημες...Αν εχεις αλλο μηχανημα κανε ενα memtest τουλαχιστον ενα 8ωρο να δεις τι θα βγαλει ή μηπως με κανενα live cd στο δικο σου....Δοκιμασε και λιγο τον δισκο παντα σε καποιο αλλο μηχανημα...και προχωραμε απο εκει.Καλο κουραγιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

...και πάω στη συνέχεια του τίτλου..Η μητρική αντικαταστάσθηκε καθώς ήταν τελειωμένη με μία Gigabyte 990X..Πήρα και έναν δεύτερο SSD για RAID0 αλλα δε μπορώ με τίποτα να εγκαταστήσω τα windows..Μένει στο expanding 0% για πάρα πάρα πολύ ώρα..Καμιά ιδέα?Στο manual του mobo έλεγε κάτι για raid drivers κλπ αλλα μου αναγνώρισε το σκληρό (2x40GB και βλέπει 73GB) οπότε δε νομίζω οτι πρέπει να κάνω κάτι..Ιδέες γιατί κολλάει? :( Όλα σε μένα γμτ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.