Jump to content



Τι ανεμιστήρες να βάλω στο κουτί μου ?


MindOracle

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αλλάξω τους ανεμιστήρες στο κουτί μου και να προσθέσω επίσης και άλλους για να έχω και καλύτερο Air-Flow.

Καταρχίν έχω το εξής κουτί .

CASE :: Sharkoon Rebel9 Economy Middle Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

Υποστιρίζει:

Μπροστά : 1Χ120

Πίσω : 1Χ120

Πλαινό : 2Χ120

Οπότε μιλάμε για 4 ανεμιστήρες.

Μέσα τώρα έχω 1 μπροστά και έναν πίσω.Αλλά είναι και παλιοί ,και δεν ξέρω κάν τι εταιρία είναι , ευχαριστημένος δεν μπορώ να πω οτι έχω μείνει απλά δεν είχα σκοπό εώς τώρα να τους αλλάξω.

Σκέφτομαι να βάλω 4 τέτοιους ...

CoolerMaster SickleFlow Blue LED Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

Τους έχει κανείς ? Υπάρχει κάποια γνώμη για επίπεδα θορύβου, και ροή αέρα θα γίνει καλό Air Flow η όχι ?

Επίσης το καλύτερο στήσιμο σε Air-Flow με όλους τους ανεμιστηρες στο συγκεκριμένο κουτί πιο είναι ?

Απο μπρόστα να τραβάει αέρα μέσα

Απο πίσω να βγάζει τον αέρα

και το πλαινό να βάζουν και αυτά μέσα αερά και τα 2 ?

:p

Link to comment
Share on other sites

Οι CM που προτείνεις δεν είναι άσχημοι, αν και σε HAF932 που έβαλα μία τετράδα κάνανε λίγο φασαρία. Αυτό βέβαια μπορεί να οφείλεται στο κουτί, καθώς, ως γνωστόν, το 932 είναι πολύ διάτρητο.

Στο ανεμιστήρες, γενικά, ισχύει η αρχή "πολύ airflow = πολλές στροφές = πολύς θόρυβος" και θα πρέπει να βρεις μια χρυσή τομή airflow/θόρυβο. Γενικά, όσο μεγαλύτερος είναι ο λόγος αυτός, τόσο το καλύτερο.

Τώρα για το setup σου, αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις φρέσκου αέρα, θα έλεγα να μην δουλέψεις τους πλαινούς και να αφήσεις μόνο τον εμπρός και τον πίσω (εισαγωγή - εξαγωγή).

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αλλάξω τους ανεμιστήρες στο κουτί μου και να προσθέσω επίσης και άλλους για να έχω και καλύτερο Air-Flow.

Καταρχίν έχω το εξής κουτί .

CASE :: Sharkoon Rebel9 Economy Middle Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

Υποστιρίζει:

Μπροστά : 1Χ120

Πίσω : 1Χ120

Πλαινό : 2Χ120

Οπότε μιλάμε για 4 ανεμιστήρες.

Μέσα τώρα έχω 1 μπροστά και έναν πίσω.Αλλά είναι και παλιοί ,και δεν ξέρω κάν τι εταιρία είναι , ευχαριστημένος δεν μπορώ να πω οτι έχω μείνει απλά δεν είχα σκοπό εώς τώρα να τους αλλάξω.

Σκέφτομαι να βάλω 4 τέτοιους ...

CoolerMaster SickleFlow Blue LED Fan - 120mm - Case Fans - plaisio.gr

Τους έχει κανείς ? Υπάρχει κάποια γνώμη για επίπεδα θορύβου, και ροή αέρα θα γίνει καλό Air Flow η όχι ?

Επίσης το καλύτερο στήσιμο σε Air-Flow με όλους τους ανεμιστηρες στο συγκεκριμένο κουτί πιο είναι ?

Απο μπρόστα να τραβάει αέρα μέσα

Απο πίσω να βγάζει τον αέρα

και το πλαινό να βάζουν και αυτά μέσα αερά και τα 2 ?

:p

εχω 8 απο αυτους αθορυβοι δεν ειναι τους καταλαβαινεις αλλα δεν ειναι κατι πολυ ενοχλιτικο

επεισης αλλαζοντας τους ανεμυστηρες μην περιμενεις να δεις μεγαλη διαφορα (στη καλυτερη να κερδισεις 2 βαθμους - που και αυτο δυσκολα)

Για μενα καλυτερα να δεις για μια ψυκτρα γιατι οι ανεμηστηρες (4ις) κοστιζουν και 34 ευρω αρα πιστευω οτι αν θες να δεις διαφορες καλυτερα να κοιταξεις για μια ψυκτρα για το cpu - αναλογα παντα και με το τι εχεις τωρα -

Link to comment
Share on other sites

Τους CM τους δοκιμασα στο δικο μου κουτι και κάθετα δεν εκαναν φασαρία οριζόντια μου έπαιρναν τα αυτιά. Επειδη τους ηθελα για top exhaust τους επεστρεψα...

Αθορυβοι δεν ειναι παντως ειναι και στις 2000 στροφες ειναι και αναλογα το αυτι του καθενα εμενα προσωπικα δεν με ενοχλει (πχ τωρα με τις ζεστες την 6990 τη δουλευω μονιμα στο 70%)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα πάντως με αυτούς eworld.com.gr Ο κόσμος της Πληροφορικής

Max στροφές 1500,83 cfm,έχουν και μειωτήρα στροφών αν σε ενοχλεί ο θόρυβος.Βέβαια έχουν ένα ευρώ περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τέρμα,κάνουν θόρυβο(λογικό).Σε σχέση με αυτούς που είχα πριν,ακούγονται όσο οι άλλοι,στις χαμηλότερες στροφές.Βέβαια,έχουν και το καλωδιάκι που μειώνει τις στροφές,αν δεν έχεις fan controller,και έχουν 100.000 mtbf(mean time before failure

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τους CM τους δοκιμασα στο δικο μου κουτι και κάθετα δεν εκαναν φασαρία οριζόντια μου έπαιρναν τα αυτιά. Επειδη τους ηθελα για top exhaust τους επεστρεψα...

σκεφτομουν να τους αγορασω και εγω αυτους τους ανεμιστιρες για να τους βαλω στο κουτι πανω,πισω,και κατω για να βγαζουν αερα...αλλα η αληθεια ειναι οτι με εκοψες με αυτο που ειπες!

Αυτοι οι Aerocool Shark Blue Edition LED Fan 120mm ειναι καλοι για να τους βαλω να βγαζουν αερα στο κουτι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι Aerocool Shark Blue Edition LED Fan 120mm ειναι καλοι για να τους βαλω να βγαζουν αερα στο κουτι?

Επειδή οι συγκεκριμένοι μου κίνησαν το ενδιαφέρον, καθώς δίνανε 82,6 cfm στα 26,5 dBA μόνο (με λόγο airflow/θόρυβο = 3.12, αρκετά υψηλό), πήρα μια τριάδα για να δοκιμάσω και μετά να τους βάλω στο σύστημα του βαφτιστήρι μου.

Ελλείψει εξοπλισμού μέτρησης του airflow, αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι για την παροχή αέρα που παρήγαν ήταν περισσότερο αθόρυβοι συγκριτικά με άλλους με (θεωρητικά) το ίδιο airflow.

Link to comment
Share on other sites

Στο site γράφει μία λαλακία: rpm/min, το οποίο σημαίνει στροφές ανά λεπτό/ανά λεπτό. Ουσιαστικά σου λέει ότι ο ανεμιστήρας γυρίζει στις 2000 στροφές, πέραν αυτού φυσικά και μπορείς να τις μειώσεις με όποιον τρόπο έχει πρόσφορο...

Link to comment
Share on other sites

Στο site γράφει μία λαλακία: rpm/min, το οποίο σημαίνει στροφές ανά λεπτό/ανά λεπτό. Ουσιαστικά σου λέει ότι ο ανεμιστήρας γυρίζει στις 2000 στροφές, πέραν αυτού φυσικά και μπορείς να τις μειώσεις με όποιον τρόπο έχει πρόσφορο...

το site εννοει "Ταχύτητα Ανεμιστήρα rpm/min" "Ταχύτητα Ανεμιστήρα rpm/minιmum" νωμιζω...

Link to comment
Share on other sites

MindOracle

Πάρ΄τους τους cm.Τους έχω δουλέψει και είναι πολύ καλοί.Το πολύ πολύ να ρίξεις και λίγο τις στροφές τους άμα σε ενοχλούν είτε μέσω μητρικής(bios) είτε με fan controller.

Βασικά πάρε τρεις πρώτα και θα είσαι μια χαρά/Και άμα εσύ δεν καλύπτεσαι κουμπώνεις και τον 4ο(2ο στα πλάγια).

Από κει και πέρα έχω το fan controller της nesteq και είναι πένα.Το έχω πάνω με 8 τέτοιους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.