Jump to content



Κατασκευή htpc βοήθεια


babooni75

Recommended Posts

Θέλω να φτιάξω ένα. Htpc με σκοπό να βλέπω καμία ταινία στην 32αρα και να παίζω και κανενα Warcraft online

Σκέφτομαι να αγοράσω motherboard m-atx 775 έναν intel dual core E5700 3.0 , 2 gb ddr3 1066,320gb sata, 500w psu λέω να βάλω win7 32bit δεν ξέρω όμως τι κάρτα γραφικών να αγωρασω δεν θέλω κάτι που να ξεφεύγει απο τα 60€ και ουσιαστικά το htpc το θέλω για ταινίες κανά warcraft και κανά mame.

Η δεύτερη λύση που σκέφτομαι με κομμάτια που ήδη διαθετω είναι p4 3.2ghz 1,5 gb ddr1 mobo atx με agp psu500 watt hdd 80gb ide αλλα πάλι δεν έχω κάρτα γραφικών

Plz τι προτείνετε γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Παλληκάρι, πετα τα όλα αυτα και αγόρασε το νεο 4πυρηνο επεξεργαστη AMD Llano A8-3850. Eχει ενσωματωμενη κάρτα γραφικών HD 6550 με DX11. Mια μητρική + 1 μνημη και καθάρισες.

Δες τα λινκ για πληροφοριες:

http://www.thelab.gr/amd-epeksergastes/new-amd-fusion-quad-core-igp-apu-94558.html

Newegg.com - AMD A8-3850 Llano 2.9GHz 4MB L2 Cache Socket FM1 100W Quad-Core Desktop APU AD3850WNGXBOX

Link to comment
Share on other sites

Mε κάτι τέτοιο ASUS E35M1-M - - E-SHOP.GR

που είναι cpu+gpu+board μαζί

ή με αυτό που σου προτείνει ο nickmanak και είναι

AMD A6 X4 3650 (s FM1, 2,6 GHz, 4 MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

και

ECS A75F-M2 (s FM1, DDR3, AMD A75 ) - Μητρικές - plaisio.gr

Θα είσαι κομπλέ και χωρίς να δώσεις 1.000€.

Το να αγοράσεις καινούργια υλοποίηση σε socket 775 είναι πεταμένα λεφτά, καλύτερα να κοιτάξεις στις αγγελίες όπου θα βρεις διαμάντια ή στήσε με ότι έχεις, δηλαδή Ρ4 και όποια καρτά agp βρείς.

Link to comment
Share on other sites

Με έκανες ευτυχισμένο μου εφτιαξες την ημέρα :clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Πραγματικά ευχαριστω θα κάνω μηχανιματάκι που θα σφυραει

Η πρώτη πρόταση eshop έχει τον επεξεργαστη πάνω στην board ενσωματομενό ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλουκαρια ένα τροφοδοτικο που έχω γύρω στα 500watt θα φτάσει ; Το μηχανιμα θα εχει ένα sata 320gb θα έχει πάνω και άντε ίσως και ένα DVD γιατί σκέφτομαι να περνάω ότι θέλω μέσα με USB εξωτερικό δίσκο και να δουλεύω iso με deamon tools οπότε ίσως και όχι DVD

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινα 3 αγορες συνολο 240 ευρώ (επεξ. + μητρικη + μνημη). Τα υπολοιπα τα βαζεις απο τον παλιο σου υπολογιστη (κουτι, σκληρο, τροφοδοτ. κλπ) και οταν βρεις χρηματα σιγα σιγα αντικαθιστας τα παλια (βαζεις και 1 ssd πχ).

Αγορασε νεα τεχνολογια για να σου μεινει (μιλαμε για ενσωματωμενη κάρτα, sata 3, usb 3, ram ως 1866, HDMI, Crossfire κλπ). Δεν θα εχει μεγαλη καταναλωση το πι-σι αφου θα λειπει καρτα γραφικων.

Σκεψου το, μη βιαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα 1000€ θα το σκεφτόμουν δεν ζήτησα hi end pc ένα pc να φτιάξω για το σαλόνι να βλέπω καμία ταινία να παίζω κανά mame άντε στο τσακιρ κέφι και κανά wow

απο που προεκυψε ενα χιλιαρικο φιλος??!

και δευτερο και πιο σημαντικο.. ΑΠΟ ΠΟΤΕ η amd εγινε και high end???

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω ένα. Htpc με σκοπό να βλέπω καμία ταινία στην 32αρα και να παίζω και κανενα Warcraft online

Σκέφτομαι να αγοράσω motherboard m-atx 775 έναν intel dual core E5700 3.0 , 2 gb ddr3 1066,320gb sata, 500w psu λέω να βάλω win7 32bit δεν ξέρω όμως τι κάρτα γραφικών να αγωρασω δεν θέλω κάτι που να ξεφεύγει απο τα 60€ και ουσιαστικά το htpc το θέλω για ταινίες κανά warcraft και κανά mame.

Η δεύτερη λύση που σκέφτομαι με κομμάτια που ήδη διαθετω είναι p4 3.2ghz 1,5 gb ddr1 mobo atx με agp psu500 watt hdd 80gb ide αλλα πάλι δεν έχω κάρτα γραφικών

Plz τι προτείνετε γνώμες

κατ' αρχην δεν λες σε τι μπατζετ θα κινηθεις! δεν νομιζω να νομιζεις οτι με 100€ θα παρεις ολα τα παραπανω που αναφερεις? ανεξαρτητως οτι ειναι πλεον αρχαιολογια..!!!

η καλυτερη λυση ειναι αυτη που σου προτεινε ο nickmanak!

η αλλη προταση που σου δινει ο dpolal δεν ειναι αρκετη για gaming!

Link to comment
Share on other sites

η αλλη προταση που σου δινει ο dpolal δεν ειναι αρκετη για gaming!

mame και wow είπε το παλικάρι, ακόμα και αν δεν τον καλύπτει η ενσωματωμένη 6310 της πρώτης λύσης που πρότεινα για το wow βάζει μια λίγο καλύτερη επάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να τον καλυπτει να παιζει ανετα! απο κει και περα, κουβεντα να γινεται.

παντως συμφωνα με τις απαιτησεις του WoW http://us.blizzard.com/support/article.xml?locale=en_US&articleId=21054, νομιζω το Ε350 ειναι οριακο! και μαλιστα, αν παιζει σε μεγαλη οθονη........!

με την αγορα την εξωτερικης καρτας, φθανει στα λεφτα του Llano..!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.