Jump to content



Defrag


Nemesis89

Recommended Posts

καλησπέρα. θα ήθελα να ρωτήσω ποιό είναι ένα καλό πρόγραμμα για defrag στους δίσκους (μηχανικούς,SSD,εξωτερικοί)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν τον χρησιμοποιείς ως αποθήκη (το επαναλαμβάνω), δεν χρειάζεται, ακόμη κι αν τα αρχεία είναι πολυκερματισμένα σε ποσοστό άνω του 50%. Όμως, για να γίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να έχουν προηγηθεί πολλές διαγραφές και εγγραφές, και υπό την προϋπόθεση πως ο δίσκος κάποια στιγμή είχε σχεδόν γεμίσει. Πάντως, αν είναι σχετικά αδειανός, δηλαδή ας πούμε, αν είναι γεμάτος κατά 10%, είναι προτιμώτερο να αντιγράψεις τα αρχεία του κάπου αλλού, να φορμάρεις την κατάτμηση (με quick format), και μετά να τα επαναφέρεις. Αυτό συνεπάγεται λιγώτερο χρόνο, και μικρότερη ταλαιπωρία για το δίσκο.

Το defrag είχε έννοια παλιότερα, που οι δίσκοι ήταν και μικροί, και ακριβοί, και αργοί. Σήμερα δεν παρέχει τίποτε περισσότερο από το να βλέπει κανείς κουτάκια στην οθόνη να αλλάζουν χρώμα, (και να ταλαιπωρεί το actuator του δίσκου χωρίς ουσιαστικό λόγο).

Link to comment
Share on other sites

Στους SSD μην κάνεις defrag, τους κάνει κακό αν δεν κάνω λάθος.

Στους υπόλοιπους, ότι να'ναι, π.χ. Defraggler.

Σορρυ για τη σφηνα αλλα το Defraggler ειναι καλο για τους HDD; Ρωταω γιατι δε το εχω χρησιμοποιησει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσα πολλά τα χρόνια που το defragment έχει εδραιωθεί σαν διαδικασία που δεν έχει πολλά μυστικά. Παίρνεις το σπασμένο αρχείο και το ενώνεις. Μην περιμένετε καμία διαφορά επί της ουσίας μεταξύ προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι ο γκαντέμης, αλλά δυο φορές που έχω κάνει ανασυγκρότηση και στις δυο μετά το pc πήγαινε χειρότερα... μάλιστα την μια φορά δεν έβρισκε και κάποια αρχεία, δεν θυμάμαι ποιο πρόγραμμα είχα χρησιμοποιήσει τότε πάντως δεν ήταν τον windows, γενικά δεν πιστεύω ότι προσφέρει πολλά.

Ρίξε μια ματιά εδώ, εδώκαι εδώ, γενικά αν ψάξεις για ssd optimization θα βρεις αρκετά.

μερικά πράγματα που πρέπει να δεις

* Windows Services

* Query and Set Windows 7 TRIM Status

* Experimental TRIM Optimization

* Hibernation Settings

* Use Large System Cache

* Ntfs Memory Usage

* Disable 8.3 Filenames

* Disable Date Stamping

* Disable Boot Tracing

* Windows Prefetcher

* Windows Vista Superfetch

* Windows Indexing Service

* System Restore

* Windows Defrag

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.