Jump to content



Περι συμβολαίου ενοικίασης σπιτιού


junior-21-

Recommended Posts

Πριν 2 χρόνια είχα κάνει διετές συμβόλαιο για ενοικίαση σπιτιού. Έληξε στις 1/8/2011. Μου ζητά ο ιδιοκτήτης να κάνουμε νέο αλλά επειδή δεν δέχεται να μειώσει το ενοίκιο ούτε ευρώ, του είπα οτι είτε θα βρω αλλού είτε θα αγοράω, οπότε δεν θα κάτσω πολύ ακόμα (ούτε μέχρι τέλος του χρόνου). Μού είπε ότι τότε να μην κάναμε συμβόλαιο. Εγώ όμωςρωτώ: είμαι καλυμένος? Πρέπει να κάνουμε συμβόλαιο? έστω για 3-4 μήνες? Άμα δεν κάνω, θα έχω θέμα να περάσουν οι αποδείξεις του ενοικίου του χρόνου στην εφορία? Και γενικώς, υπάρχει άλλο πρόβλημα? Γνωρίζει κανείς? :thank_you2:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Αν δεν κάνεις συμβόλαιο δεν περνάει στην εφορία. Γνώμη μου, δεν αξίζει. Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα και τα ενοίκια έχουν γίνει ανταγωνιστικά και δεν σε συμφέρει να "κρύψεις" από την εφορία τόσα έξοδα, είναι συνήθως μερικά χιλιάρικα το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

για 3-4 μηνες δεν αξιζει. και κανενας δεν δεχεται να κανει για τοσο λιγο...

μεινε χωρις μεχρι να βρεις σπιτι, και φυγε.

αυτοε χωρις συμβολαιο, απλα δεν θα εχει να δινει φορο, παλι κερδισμενος ειναι.

και εσυ δεν θα μπορεις να γλιτωσεις τιποτα.

δεν ξερω πως ειναι εκει οι τιμες, παντως σαλονικα εχουν πεσει αισθητα...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις συμβόλαιο δεν περνάει στην εφορία. Γνώμη μου, δεν αξίζει. Έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα και τα ενοίκια έχουν γίνει ανταγωνιστικά και δεν σε συμφέρει να "κρύψεις" από την εφορία τόσα έξοδα, είναι συνήθως μερικά χιλιάρικα το χρόνο.

Αφού το μόνο που καταθέτεις στην εφορία είναι οι αποδείξεις που δεν αναγράφουν συμβόλαιο, και το ίδιο κάνει και ο ιδιοκτήτης (δηλώνει εισόδημα από ενοίκιο) χωρίς να αναφέρει συμβόλαιο, γιατί να σταματήσει να κόβει απόδειξη κάθε μήνα?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε βρίσκω το λόγο να μην κάνεις. Άλλωστε το συμβόλαιο είναι απλά μια υπογραφή και μια κατάθεση στην εφορία του. Δεν είναι κόπος ή κάτι δύσκολο. Παλαιότερα ήταν, γιατί δεν υπήρχε τυποποιημένο έντυπο και έπρεπε να τα βρουν οι δικηγόροι κλπ.

Εγώ θα σου πρότεινα να υπογράψεις κι αν έχει αντίρρηση για το μικρό διάστημα της μίσθωσης, κάνε για ένα χρόνο και φύγε όποτε θέλεις. Δηλώνεις αδυναμία πληρωμής ενοικίου με προθεσμία 2 μηνών και φεύγεις κύριος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το μόνο που καταθέτεις στην εφορία είναι οι αποδείξεις που δεν αναγράφουν συμβόλαιο, και το ίδιο κάνει και ο ιδιοκτήτης (δηλώνει εισόδημα από ενοίκιο) χωρίς να αναφέρει συμβόλαιο, γιατί να σταματήσει να κόβει απόδειξη κάθε μήνα?

Προσωπικά απλά αναγράφω το νουμεράκι στη δήλωση, δεν έχω αποδείξεις.

Για αυτό δεν υπάρχει το συμβόλαιο;

Είναι νόμιμο να νοικιάζεις χωρίς συμβόλαιο; Αν ναι, γιατί το κάνει όλος ο κόσμος; :p

Και το συμβόλαιο, γιατί περνάει από την εφορία για να εγκριθεί; :p

Γενικές απορίες Ελληνικής γραφειοκρατίας

Link to comment
Share on other sites

Αν ανανεώσεις συμβόλαιο και φύγεεις πριν λήξει την πάτησες. Σε κυνηγάει χαλαρά. Μετά τη λήξη μπορείς να μείνεις όσο θές αρκεί να συμφωνείτε και οι 2. Πάντως έχεις τυπικά το δικαίωμα έστω για 6 μήνες.

Επίσης τα έξοδα που περνάνε για το ενοίκιο στην εφορία είναι πολύ λίγα. Δληαδή όσο και να δηλώσεις θα υπολογιστούν ας πούμε 500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανανεώσεις συμβόλαιο και φύγεεις πριν λήξει την πάτησες. Σε κυνηγάει χαλαρά.

Δεν του κάνει απολύτως τίποτα. Δηλώνει "αδυναμία καταβολής μισθώματος" και φεύγει, αρκεί να το κάνει 2 μήνες πριν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω από τις λιγοστές γνώσεις μου και ακούσματα είναι όπως τα λέει ο Διονύσης.

Δηλαδή έχοντας υπογράψει συμβόλαιο και φύγεις πριν την λήξη αυτού αν θέλει ο ιδιοκτήτης μπορεί να σε κυνηγήσει δικαστικώς.

Τώρα αν θα το κάνει, και τι ποσό θα κερδίσει εν τέλει δεν ξέρω.

Ενδεχομένως να μπορείς να διαπραγματευτείς επιπρόσθετο όρο στο συμβόλαιο πως αν π.χ. δεν βγαίνεις οικονομικά πως μπορείς να φύγεις μη πληρώνοντας τίποτα ή ένα μικρό συμβολικό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

αδυναμία καταβολής μισθώματος με τι δικαιολογία; Γιατί αυτό που λέω το έχω μιλήσει με δικηγόρο και δεν το λέω στο κουτουρού.

αυτη ειναι η απορία μου. δεν μπορεις να το αποδειξεις.

καταλαβα τελικά ότι ο μόνος κερδισμένος χωρις συμβόλαιο ειναι αυτος. Μήπως να του λεγα για συμβόλαιο 6 μηνών?

Αφού το μόνο που καταθέτεις στην εφορία είναι οι αποδείξεις που δεν αναγράφουν συμβόλαιο, και το ίδιο κάνει και ο ιδιοκτήτης (δηλώνει εισόδημα από ενοίκιο) χωρίς να αναφέρει συμβόλαιο, γιατί να σταματήσει να κόβει απόδειξη κάθε μήνα?

μεσω ιντερνετ στην φορολογική μου το δηλωσα με το ΑΦΜ αυτου που μου το νοικιαζει. αρα διασταυρωνονται ;)

is Tsakonas around να μας πει και αυτος αν ξερει κάτι????

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι διαφορα και εχω μπερδευτεί.

πχ. αν δεν κανω συμβολαιο, δεν μπορει να με πεταξει αν το θελει?

αν δεν αναεωσει το συμβολαιο αυτος, δεν πρεπει να το δηλώσει στην εφορία? και αν γιναι κατι τετοια, σε περιπτωση που γινει καποιος ελεγχος να διαπιστωθει οτι το σπιτι δεν κατοικείται, δεν θα εχουμε κυρωσεις ολοι?

Link to comment
Share on other sites

απλα να σας αναφερω πως γνωστος μου που ειδε ενα πρωι ενα σπιτι καλυτερο και οικονομικοτερο απο αυτο που νοικιαζε, το εκλεισε ενω ειχε αλλο μισο χρονο συμβολαιο σε αυτο που εμενε. Ο ιδιοκτητης δε δεχθηκε να το σπασει και ετσι ο γνωστος μου απλα εφυγε. Σχεδον 7 χρονια μετα δεν εχει τελειωσει η δικη και μαλλον το πανε για συμβιβασμο να του πληρωσει δηλαδη 2-3 ενοικια και να αποσυρει τη μηνυση. Ελλαδα σου λεει μετα..

Link to comment
Share on other sites

Μιλήστε συμφωνήστε/διαφωνήστε και αφήστε τα συμβόλαια για τόσους λίγους μήνες. Ούτε εσύ έχεις κέρδος στην εφορία ούτε και αυτός (μόνο η εφορία που θα του πάρει το 40% #$@%^* ). Δεν μπορεί να σε πετάξει έξω με το έτσι θέλω αν δεν έχεις συμβόλαιο. Θα πάρει κάποιους μήνες.... Ούτε εσύ δεσμεύεσαι με κανέναν τρόπο. Αλλά όπως είπα...βρείτε τα σας άνθρωποι και μετά αποφασίστε....

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση ακομα. αν κανουμε συμβολαιο ενος ετους και βρω νεο σπιτι και τον ενημερωσω 2 μηνες πιο πριν για να το νοικιασει αλλου, γινεται να σπασει το συμβολαιο απο κοινου? αυτος μου ειπε δεν εχει θεμα να το κανει, απλα νομιζει οτι δεν γινεται :confused:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.