Jump to content



Corsair h80 πριν & μετα ?


ktiniatros69

Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα!

Εχω ενα δευτερο συστημα το οποιο αποτελειται απο τα παρακατω hardware

Case:Thermaltake Tsunami,PSU:Enermax 495W,M/B:ASUS P5E WS Professional,CPU:Intel Core 2 Duo 3.00 GHZ LGA775 + Corsair cooling hydro series H80,RAM:Kingston(4X1GB)DDR2 1066MHz,VGA:Asus EAH6850 DC/2DIS/ 1GD5, HDD:WD 250GB SATA2+1*500GB, Monitor: Eizo S1911 LCD

Τωρα το προβλημα μου: Πριν βαλω την υδροψυξη της Corsair ειχα θερμοκρασιες 60-65°C και βαζοντας την πιστευα οτι θα κατεβει αρκετα,αλλα τα παρακατω αποτελεσματα δειχνουν οτι κατι δεν παει καλα

Σ΄αυτη την φωτο μετρηθηκε με τους ανεμηστηρες να διωχνουν τον αερα προς τα εξω

http://img718.imageshack.us/img718/1075/corsairk.png

και εδω προς τα μεσα

http://img594.imageshack.us/img594/6364/corsair1.png

Τι μπορει να φταιει ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Σωτήρη και χρόνια πολλά (και κυρίως καλά).

Η διαφορά είναι απόλυτα λογική αφού στην πρώτη περίπτωση χρησιμοποιείς τον ήδη θερμό αέρα στο εσωτερικό του κουτιού και τον ρίχνεις στην ψύκτρα ενώ στη δεύτερη περίπτωση χρησιμοποιείς αέρα από έξω που είναι σαφώς ψυχρότερος.

Νομίζω παλαιότερα η Corsair (τουλάχιστον στα πρώτα της μοντέλα) έλεγε ότι η τοποθέτηση έπρεπε επιβεβλημένα να είναι από έξω προς τα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!

Εχω ενα δευτερο συστημα το οποιο αποτελειται απο τα παρακατω hardware

Case:Thermaltake Tsunami,PSU:Enermax 495W,M/B:ASUS P5E WS Professional,CPU:Intel Core 2 Duo 3.00 GHZ LGA775 + Corsair cooling hydro series H80,RAM:Kingston(4X1GB)DDR2 1066MHz,VGA:Asus EAH6850 DC/2DIS/ 1GD5, HDD:WD 250GB SATA2+1*500GB, Monitor: Eizo S1911 LCD

Τωρα το προβλημα μου: Πριν βαλω την υδροψυξη της Corsair ειχα θερμοκρασιες 60-65°C και βαζοντας την πιστευα οτι θα κατεβει αρκετα,αλλα τα παρακατω αποτελεσματα δειχνουν οτι κατι δεν παει καλα

Σ΄αυτη την φωτο μετρηθηκε με τους ανεμηστηρες να διωχνουν τον αερα προς τα εξω

http://img718.imageshack.us/img718/1075/corsairk.png

και εδω προς τα μεσα

http://img594.imageshack.us/img594/6364/corsair1.png

Τι μπορει να φταιει ?

Tι ψυκτρα ειχες πριν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Ευχαριστω Μιχαλη για τις ευχες σου και να εισαι παντα καλα & καλες δουλειες!

Η αρχικη ψυξη ηταν αυτη που ειχε η Intel στο κουτι της

Παρολο που γυρισα τους ανεμιστηρες προς τα μεσα ,πριν λιγο εβαλα ενα game fps (combatarms)για να δοκιμασω και ανεβασε θερμοκρασιες γυρω στο 75-78

ειναι λογικο,η μηπως εχει να κανει με το κουτι ?

Εχει εναν ανεμηστηρα 120 μπροστα και με οχι καλη εξοδο αερα εκτος και ανοιξεις την πορτα & αλλον ενα 90 στο πλαινο παραθυρο που τον εβγαλα λογο corsair

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στη 2η φωτό έχει συχνότητα επεξεργαστή 2170ΜΗz?????

Γιατι εχει ενεργοποιημενο το Energy Saving.

Παντως εγω με παρομοιο συστημα και τον ιδιο επεξεργαστη με stock ψυκτρα και ενεργοποιημενο το Energy Saving εχω 40C idle και 52C load. Οποτε μαλλον φταει το κακο airflow του κουτιου σου.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που οι 75 με 80 βαθμοί είναι εντός των ορίων θερμοκρασίας cpu, μου φαίνονται αρκετοί.

Εδώ, δεν πρέπει να παραβλέψουμε ότι οι παλαιότερης τεχνολογίας επεξεργαστές ανεβάζανε γενικώς μεγαλύτερες θερμοκρασίες.

Αν είσαι σίγουρος ότι block και θερμοαγώγιμη πάστα έχουν τοποθετηθεί σωστά τότε είναι και θέμα απόδοσης της Η80, αλλά αυτό μόνο χρήστες της μπορούν να μας διαφωτίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μαλλον φταει το κακο airflow του κουτιου σου.

Παρολο που γυρισα τους ανεμιστηρες προς τα μεσα ,πριν λιγο εβαλα ενα game fps (combatarms)για να δοκιμασω και ανεβασε θερμοκρασιες γυρω στο 75-78

Δηλαδή, δεν έχει να κάνει με το κουτί και το airflow.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Να κανω και μια διορθωση στα παραπανω καθως μπορει να σχηματιστει λαθεμενη αποψη

Το game fps (combatarms) δεν ειναι εγκατεστημενο στο σκληρο ουτε παιζει μεσω dvd αλλα μεσα απο σελιδα ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα :mobile1:

Μετα απο ψαξιμο και αφου εβγαλα την corsair διαπιστωσα οτι παταγε μονο στην μια πλευρα και ετσι της περασα νεα παστα και την ξανατοποθετησα,αλλα με τους ανεμιστηρες να διωχνουν αντι να εισαγουν και κανοντας καποιες μετρησεις πηρα τα εξης αποτελεσματα

Με την επιλογη στο 1(χαμηλες στροφες)

ImageShack

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Δηλαδη να το αφησω μ' εναν ανεμιστηρα και να βαζει?

Ειχα βαλει και τους δυο να βαζουν και αναψαν και τα υπολοιπα μεσα

μηπως θα ηταν καλυτερα να βγαζει και γινεται να αποσυνδεσω μονο το καλωδιο η θα πρεπει παλι ξηλωμα?

Link to comment
Share on other sites

εγω το εβαλα στην αρχη με ενα να βαζει.

μετα εκανα δοκιμη με 2ο να βγαζει (τιποτα) να βαζει(τιποτα καλο)

κατελυξα στην ηρεμια του ενα να βαζει και αφησα γιατι βαριομουνα πανω αλλα κλειστο των αλλο(καλυτερα να βγει)

κανε δοκιμες αλλα για μενα σωστο ειναι να βαζει μιας και ετσι περνει κρυο αερα και οχι ζεστο.βαλε το 12" στο πλαι να βγαζει αερα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εξαρτάται απ' την κατάσταση που επικρατεί στο εσωτερικό του κουτιού του καθενός.

Εγώ την έχω με push-pull να εξάγει τον αέρα, κάτι που θεωρώ ότι είναι και το πλέον ενδεδειγμένο.

Αν διαβάσετε τα reviews αναφέρουν ότι με αυτόν τον τρόπο (να εξάγεται ο αέρας) ναι μεν χάνεις 1-2°C, αλλά μειώνεται ο θόρυβος.

Έχω τον 2500Κ στα 45*100 με 1.36V και ~40°C @ idle, ~65°C με prime95 και ~70-75°C με LinX 0.6.4 και όλ' αυτά με αυξημένη θερμοκρασία δωματίου (τουλάχιστον 30°C).

Έχω όμως και μια reference 6870 που εξάγει κι αυτή αέρα απ' το κουτί, το οποίο είναι το HAF X.

Οπότε παίζει κι αυτό το ρόλο του. Αν είχα κάρτα γραφικών που «πετούσε» το ζεστό αέρα στο κουτί, σίγουρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Επίσης, πώς καταλήξατε κάποιοι στο ότι με έναν ανεμιστήρα που εισάγει αέρα στο κουτί είναι καλύτερα από δύο;

Θέλω να πω, δεν είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εξαρτάται απ' την κατάσταση που επικρατεί στο εσωτερικό του κουτιού του καθενός.

Εγώ την έχω με push-pull να εξάγει τον αέρα, κάτι που θεωρώ ότι είναι και το πλέον ενδεδειγμένο.

Αν διαβάσετε τα reviews αναφέρουν ότι με αυτόν τον τρόπο (να εξάγεται ο αέρας) ναι μεν χάνεις 1-2°C, αλλά μειώνεται ο θόρυβος.

Έχω τον 2500Κ στα 45*100 με 1.36V και ~40°C @ idle, ~65°C με prime95 και ~70-75°C με LinX 0.6.4 και όλ' αυτά με αυξημένη θερμοκρασία δωματίου (τουλάχιστον 30°C).

Έχω όμως και μια reference 6870 που εξάγει κι αυτή αέρα απ' το κουτί, το οποίο είναι το HAF X.

Οπότε παίζει κι αυτό το ρόλο του. Αν είχα κάρτα γραφικών που «πετούσε» το ζεστό αέρα στο κουτί, σίγουρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Επίσης, πώς καταλήξατε κάποιοι στο ότι με έναν ανεμιστήρα που εισάγει αέρα στο κουτί είναι καλύτερα από δύο;

Θέλω να πω, δεν είναι λογικό.

πανω κατω εχω τα ιδια με σενα haf 922 και 5870 το τεστ που εκανα αυτο το αποτελεσμα βγηκε αν ειναι καλυτερα η οχι με ενα ανεμιστηρα ηταν τη γινοταν στη πραξη.

ισως λαθος αλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παίδες εξαρτάται απ' την κατάσταση που επικρατεί στο εσωτερικό του κουτιού του καθενός.

Εγώ την έχω με push-pull να εξάγει τον αέρα, κάτι που θεωρώ ότι είναι και το πλέον ενδεδειγμένο.

Αν διαβάσετε τα reviews αναφέρουν ότι με αυτόν τον τρόπο (να εξάγεται ο αέρας) ναι μεν χάνεις 1-2°C, αλλά μειώνεται ο θόρυβος.

Έχω τον 2500Κ στα 45*100 με 1.36V και ~40°C @ idle, ~65°C με prime95 και ~70-75°C με LinX 0.6.4 και όλ' αυτά με αυξημένη θερμοκρασία δωματίου (τουλάχιστον 30°C).

Έχω όμως και μια reference 6870 που εξάγει κι αυτή αέρα απ' το κουτί, το οποίο είναι το HAF X.

Οπότε παίζει κι αυτό το ρόλο του. Αν είχα κάρτα γραφικών που «πετούσε» το ζεστό αέρα στο κουτί, σίγουρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Εγω εχω τον ιδιο ακριβως επεξεργαστη στα 4600 με το ιδιο κουτι (HAF-X) και 2 καρτες σε SLI (αυτες που φυσανε τον αερα μεσα διστυχώς). Η ψυκτρα ειναι η corsair A70 και σε Linx (avx enabled) δεν ξεπερναω τους 71 βαθμους σε χωρο χωρίς κλιματισμό και με το κουτι κλειστό. Ειχα παλιοτερα την Hydro h70 με τις θερμοκρασίες να ειναι στους 69 και την ξήλωσα λογω θορυβου. Γνωμη μου ειναι πως το ψυγειο της corsair ειναι μαπά και το μονο που σκεφτομαι να βοηθούσε τις θερμοκρασίες ειναι να μπορούσε να στερεωθεί το ψυγείο εκτος κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.