Jump to content


The Hackintosh Thread


racer

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Πάω να κατεβάσω ένα torrent και μου βγάζει ένα κόκκινο βέλος, αν και λέει "downloading" δεν κατεβάζει. Το ίδιο γίνεται και με άλλον client. Το πρόβλημα λύνεται αν μπω στο net με ethernet, αλλά το PC τώρα βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο. Με WiFi θέλω να κατεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους! Έχω λάπτοπ το ΗP 2136 ev και 8έλω να βάλω το Μac Os.Μόνος μου δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.Μ'ηπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει ? Το μηχάνημα φοραει ι5 και 320 Μ 1 γίγα GeForce κάρτα γραφικών.Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν γίνεται να σε βοηθήσει κανένας, αν δεν βοηθήσεις εσύ πρώτα τον εαυτό σου :)

Πρέπει να μάθεις τα πάντα για το hardware σου και μετά να δεις στις λίστες συμβατότητας αν είναι συμβατά. Αφού είναι συμβατά, θα κατεβάσεις τα kexts που αντιστοιχούν στο hardware σου. Σου προτείνω να κατεβάσεις το iaktos dvd.

btw αν δεν έχεις ιδέα από unix εντολές, απλά μην το δοκιμάσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

λοιπον παλικαρια ειδα στο youtube αυτο το βιντεο [ame=http://www.youtube.com/watch?v=C7UfNmL4si8]Mac OSX 10.6.3 on mini PC Gigabyte Atom 525 - YouTube[/ame] και επειδη εχω ενα κατεβαστιρη με αυτην την μητρικη με 2g μνημη GIGABYTE - Motherboard - BGA 559 - GA-D525TUD (rev. 1.x) μου μπηκαν ιδεες ξερω οτι μπορει να γινουν τα νευρα μου σμπαραλια γιαυτο και θελω την βοηθεια σας ,

εσεις πια μεθοδο εγκαταστασης θα κανατε , και πια εκδοση OS ;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ειναι λίγο παίδεμα να βρείς τις ρυθμίσεις για να σου τρέξουν στην αρχή αλλα με αρκετες δοκιμές και έρευνα αν είναι συμβατου τυπου μπορεί να τρέξει. Εγώ εχω βάλει στο δικο μου με Intel i3 - Asrock p55 Pro - Nvidia GTS 450.

Τωρα φοβάμαι να κάνω αναβάθμιση μην τρέχω παλι χεχε

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που χρησιμοποιεί hackintosh για καιρό να μου πει κατά πόσο είναι "σταθερά" για καθημερινή χρήση? Επειδή το σκέφτομαι σοβαρά να στήσω ένα "macPro" τύπο μηχάνημα θα ήθελα όποιος έχει ήδη περασμένα τα Hackintosh να μου πει αν θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν σαν κύριως λειτουργικό? Αλλιώς να πάω σε linux.

Υπόψιν δεν ρωτάω αν είναι ευκολή η εγκατάσταση του λειτουργικού ή για συμβατότητες hw (να είναι καλά ο οδηγός του Tonymacx86 για αυτο), αλλά ένα hackintosh σύστημα μπορεί να χρησιμοποιήθει για day-to-day work, που ή σταθερότητα και αξιοπιστία είναι σημαντική...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχεις συμβατό συστημα , μια χαρα σταθερά είναι. Απο εκει και περα το αν θα σε καλύπτει σαν λειτουργικό να το έχεις αποκλειστικά και μόνο ειναι άλλη ιστορία. Εγω κάνω επεξεργασία βιντεο - εικόνας και ήχου μερικες φορες γιατι εχει καποια προγραμματάκια πολύ βολικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα δουλευει μια χαρα

asus maximus v formula

i7 3770k

corsair dominator 2133hz 8g(διαβαζει1333hz)

ocz vertex3 120g

evga 760 4g

τις επομενες μερες θα κλοκαρω και την cpu

εχω ξεχασει οτι χρησιμοποιουσα win για 10 χρονια απο τωρα

εχω γινει πλεον itigas46

xaxa

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι. Έχω hackintosh OSX ως κύρια πλατφόρμα εδώ και πάνω από 5 χρόνια. Αν είσαι πρωτάρης στα computer (h/w και s/w) και δεν έχεις ιδέα από Unix μπορεί να δυσφορήσεις κατά την εγκατάσταση, την επιλογή και το σετάρισμα του hardware, την αντιμετώπιση πιθανών προβλημάτων αργότερα. Όσο περισσότερο ψαγμένος είσαι (ή γίνεις στην πορεία) τόσο θα εκτιμήσεις περισσότερο και την πλατφόρμα.

"MacPro" δεν φτιάχνεις εύκολα, εκτός κι αν εννοείς τα φθηνο 4/6πύρηνα overclocked συστήματα που δεν έχουν σχέση με τα 8/12πύρηνα (SMP) Apple MacPro που έχουν οι enthusiasts και οι επαγγελματίες.

Επέλεξε συμβατό hardware αρχικά (LAN, Audio, USB3 είναι εκεί που υπάρχει συνήθως το πρόβλημα), κάνε τη σωστή επιλογή στην κάρτα γραφικών και μην κάνεις αυτόματα update to OSX χωρίς να σιγουρευτείς στα forums ότι δεν υπάρχει κίνδυνος.

Αν έχεις ήδη running OSX μηχάνημα (Apple ή hackintosh), οπότε ήδη ξέρεις τα κατατόπια, η διαδικασία να στήσεις 2ο ή να αναβαθμίσεις είναι απλή και απροβλημάτιστη.

Προσωπικά δεν έχω κάνει "format/επανεγκατάσταση" (μόνο cloning και updating) το βασικό partition του OSX εδώ και 13 χρόνια, και έχω περάσει από Apple PowerPC μηχανήματα, σε hackintosh x86, από PCI Mac κάρτες κάρτες γραφικών σε generic AMD/NVidia PC κάρτες, από μηχανικούς σκληρούς στους τελευταίους SSD κτλ.

Link to comment
Share on other sites

"Unixas" είμαι κατά βάση. ΜacOS έχω στο Macbook pro μου και linux στο τωρινό μου desktop. Aλλά σκέφτομαι να κάνω upgrade κάποια στιγμή στο μελλον (μέσα στους επόμενους 6-8 μήνες) και είμαι μεταξύ του να πάρω rMBP 15" το καλό είτε να κάτσω να φτίαξω μόνος μου πύργο και να βάλω εκεί hackintosh, για αυτό αναρωτιέμαι αν αξιζει να μπω στον κόπο να φτιάξω δικό μου πύργο να ξέρω τουλάχιστον ότι τα hackinosh θα τρέχουν σταθερά. Καλό το linux αλλά είναι κάποια προγράμματα που έχω που είναι μόνο για win/osx και σε win δεν ξαναγυρίζω :p

Αυτό έχω κατά νου σαν "MacPro".

Thanks for the input guys.

Έγινε επεξεργασία από frozen
Link to comment
Share on other sites

"Unixas" είμαι κατά βάση. ΜacOS έχω στο Macbook pro μου και linux στο τωρινό μου desktop. Aλλά σκέφτομαι να κάνω upgrade κάποια στιγμή στο μελλον (μέσα στους επόμενους 6-8 μήνες) και είμαι μεταξύ του να πάρω rMBP 15" το καλό είτε να κάτσω να φτίαξω μόνος μου πύργο και να βάλω εκεί hackintosh, για αυτό αναρωτιέμαι αν αξιζει να μπω στον κόπο να φτιάξω δικό μου πύργο να ξέρω τουλάχιστον ότι τα hackinosh θα τρέχουν σταθερά. Καλό το linux αλλά είναι κάποια προγράμματα που έχω που είναι μόνο για win/osx και σε win δεν ξαναγυρίζω :p

Ναι, πάρε Gigabyte μητρική ή και άλλη για την οποία υπάρχουν forum threads, DSDTs, κτλ και δεν θα έχεις πρόβλημα. Το μηχάνημα θα είναι τόσο σταθερό όσο το hardware που έχεις. Θα έχεις την πολυτέλεια να κάνεις overclocking, watercooling, να επιλέξεις ποιοτικά κουτιά/τροφοδοτικά, να βάλεις δυνατή κάρτα γραφικών, ... Αν θες να τρέξεις OSX και ψάχνεις να βρεις το σωστό hardware για hackintosh είσαι σε καλό δρόμο, αν _ήδη_ έχεις hardware και θες να παρακαλάς στα forums να σε βοηθήσουν με kexts και DSDTs τότε μαλλον όχι.

Αυτό έχω κατά νου σαν "MacPro".

Thanks for the input guys.

Οι μητρικές και οι κάρτες γραφικών είναι το θέμα, τα άλλα είναι του γούστου σου. Δεν είναι απαραίτητο ότι οι gigabyte είναι οι καλύτερες μητρικές, αλλά αν δεν θες να το πολυψάξεις ο οδηγός του tonymacx86 είναι καλός. Όσα λιγότερα extras χρειάζεται για να κάνεις το σύστημα hackintosh-friendly τόσο καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία από gorg
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πάρε Gigabyte μητρική ή και άλλη για την οποία υπάρχουν forum threads, DSDTs, κτλ και δεν θα έχεις πρόβλημα. Το μηχάνημα θα είναι τόσο σταθερό όσο το hardware που έχεις. Θα έχεις την πολυτέλεια να κάνεις overclocking, watercooling, να επιλέξεις ποιοτικά κουτιά/τροφοδοτικά, να βάλεις δυνατή κάρτα γραφικών, ... Αν θες να τρέξεις OSX και ψάχνεις να βρεις το σωστό hardware για hackintosh είσαι σε καλό δρόμο, αν _ήδη_ έχεις hardware και θες να παρακαλάς στα forums να σε βοηθήσουν με kexts και DSDTs τότε μαλλον όχι.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι ρώτησα... Ρώτησα αν τα hackintosh τρέχουν "σταθερά" σε ένα home made σύστημα, καθώς θα χρειαστώ να περάσω και ένα σωρό προγράμματα/ρυθμίσεις και θα τρέχει simulations που μπορεί να πάρουν κάποιες μέρες, οπότε πρέπει να είμαι σίγουρος ότι αξιζει τον κόπο, να μην κρασάρουν δηλαδή τρεις και λίγο. Ξεκαθάρισα ότι θέμα hw/sw δεν χρειάζομαι υποδείξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες τι ρώτησα... Ρώτησα αν τα hackintosh τρέχουν "σταθερά" σε ένα home made σύστημα, καθώς θα χρειαστώ να περάσω και ένα σωρό προγράμματα/ρυθμίσεις και θα τρέχει simulations που μπορεί να πάρουν κάποιες μέρες, οπότε πρέπει να είμαι σίγουρος ότι αξιζει τον κόπο, να μην κρασάρουν δηλαδή τρεις και λίγο. Ξεκαθάρισα ότι θέμα hw/sw δεν χρειάζομαι υποδείξεις.

Ναι, και σε που απάντησα ότι είναι δοκιμασμένα σταθερά όσο και ένα κανονικό Mac, εφόσον ΚΑΙ το hardware που έχεις δεν είναι για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

για σταθεροτητα θα σας πω μετα απο 2 εβδομαδες αλλα προς το παρων τρεχουν κανονικα σε προγραμματα επεξεργασιας φωτογραφιας βιντεο,παιχνιδια πολυ καλυτερα απο το συστημα με τον 980 που ειχα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.