Jump to content



8800gt@Q6600 και αναβάθμιση.


GnG1416003205

Recommended Posts

Κατα τη γνωμη μου υπαρχουν δυο εναλλακτικες.

1) Παιρνεις i5 2500K (αν εισαι OCer) + μια Gigabyte GA-Z68X-UD3P-B3 + ψαχνεις για ακομα μια 4850 για CF ΣΥΝΟΛΟ <400€

2) Πας για 6870 και αναγκαστικα κοβεις απο CPU και MB για να φτασουν τα 400€

Οι επιδοσεις σε γραφικα πρεπει να ειναι πολυ κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ΟCer δε με λες αλλά με τον επεξεργαστή που χω δεν γινόταν αλλιώς...

Όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται με μαμά ρολόγια είχα μαμηθεί στα BSODS... Λίγα Hz και ρεύμα παραπάνω κι είμαι stable τόσο καιρό...Don't know...

Tεσπά, κι εγώ προς την πρώτη πρόταση σου λέω να πάω, ειδικά αν με άλλη μια 4850 κάνουμε δουλειά..Δε κυνηγάω τα τρελά γραφικά αλλά να μπορέσω να σταθώ κανα χρόνο ακόμα...Και αργότερα παίρνω και gpu που να αξίζει ξέρω γω.. :p

p.s 4850 πουλιούνται ακόμα; :p

Link to comment
Share on other sites

πανε τον επεξεργαστη στα 3,2-3,4 ghz

και παρε καμια 5850 μεταχειρησμενη αμα βρεις

θα σε καλυψει ανετα σε αυτην την αναλυση

απο καινουρια πανε σε 6850

δεν υπαρχει λογος να δινεις λεφτα για 6950 καθως δεν θα αξιοποιησεις την δυναμη της σε αυτην την αναλυση

εδω μια 4870 ακομα καλα κρατει σε αυτην την αναλυση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το σύστημα της υπογραφής, από 4870 -> 6870 είδα ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ διαφορά σε 1680χ1050. Θεωρώ ότι εδώ και κανα 6 μηνο η 4870 έχει αρχίσει και απογοητεύει - κλείσε το ένα κλείσε το άλλο και ειδικά τα φίλτρα...Δε νομίζω ότι ακόμα κρατάει τόσο καλά - και δεν είμαι καν ιδιαίτερα απαιτητικός σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την xigmatek 1283 την έβαλα με arctic silver 5 ,ανέβασα το cpu στα 3.2 και έβαλα και την asus 6850.

Το νιώθω σαν νέο pc με 180 ευρώ.

ωραιος,καλοριζικος!!

με τι ρευμα εισαι 3.2 και τι θερμοκρασιες εχεις εκει load/idle ?

εχουμε ιδιο cpu και με ενδιαφερει η εν λογω ψυκτρα..thanks

Link to comment
Share on other sites

45/55 με 1.3v και 1 12αρι fan.

Πριν αλλάξω ψύκτρα με την stock έπιανα 70(είχα πάνω από χρόνο να αλλάξω πάστα).

Ισχύει ότι η arctic silver θέλει 2-3 μέρες να κάτσει?

Επίσης να πώ ότι το κουτί μου δεν είναι το πιο καθαρό και μέσα στην εβδομάδα θα πέσει φύσημα(περιμένω φυσερό).

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..

εγω με 1,35v @3.2 με scythe infinity σχεδον 6ετιας εχω

idle 50 & load 78-80

βεβαια στο δωματιο εχω σχεδον 29-30 βαθμους αυτες τις μερες με αποτελεσμα system temp 44-45..

ή τα case fans θελουν πεταμα ή το antec p160 ειναι ενα γερικο φουρνακι ή η 5850 πεταει ολο τον αερα μεσα στο κουτι και βραζει ή γερασε η scythe (την οποια καθαρισα και εβαλα νεα παστα πριν κανα μηνα..)

thanks GnG!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..

εγω με 1,35v @3.2 με scythe infinity σχεδον 6ετιας εχω

idle 50 & load 78-80

βεβαια στο δωματιο εχω σχεδον 29-30 βαθμους αυτες τις μερες με αποτελεσμα system temp 44-45..

ή τα case fans θελουν πεταμα ή το antec p160 ειναι ενα γερικο φουρνακι ή η 5850 πεταει ολο τον αερα μεσα στο κουτι και βραζει ή γερασε η scythe (την οποια καθαρισα και εβαλα νεα παστα πριν κανα μηνα..)

thanks GnG!

έχε υπόψη σου ότι το load που σου λέω είναι games κτλ.

Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο stress test που λογικά θα ανεβάσει και άλλο τη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.