Jump to content




PClord

Recommended Posts

καλημέρα συμφορουμίτες..!

μόλις χτες έστησα ένα forum phpbb 3.0.9 στο site της δουλειάς μου..

το ζήτημα είναι πως δεν ξέρω και πολλά και δεν υπάρχει περιθώριο για ψάξιμο οπότε χρειάζομαι οδηγίες κάποια συγκεκριμένα πραγματάκια.. :)

1)Στο forum δεν πρέπει να μπορούν να εγγραφούν νέοι χρήστες

2)Να υπάρχουν κάποια threads που θα είναι ανοιχτά προς όλους

3)Πώς αλλάζουμε το Logo του Forum? (phpbb) σκέφτηκα να τροποποιήσω το default logo (photoshop) και να το αντικαταστήσω με το logo που είναι μέσα στο style folder (ανεβασμένο στον ftp)..

Αυτά προς το παρών,ευελπιστώ να απαντήσει κανείς..! :p

thnx εκ'των προτέρων παίδες..! :)

Link to comment
Share on other sites

1)τι εννοεις δεν μπορουν να γραφτουν(τρεχεις και αλλη πλατφορμα μαζι?)?

2)εχεις θεσει δικαιωματα στις ομαδες μελων ανα κατηγοριες?

3)για το logo θα βρεις την φοτο που εχεις τωρα, θα κανεις προβολη εικονας, θα δεις το dir και θα την αντικαταστησεις με μια δικια σου, προσοχη στις διαστασεις.

Οτι αλλο θες πες.

Link to comment
Share on other sites

1)τι εννοεις δεν μπορουν να γραφτουν(τρεχεις και αλλη πλατφορμα μαζι?)?

Δεν είπε "δε μπορούν", είπε "να μην μπορούν" :)

Από όσο καταλαβαίνω θέλει να είναι κλειστό forum και να μην εγγράφεται όποιος θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε "δε μπορούν", είπε "να μην μπορούν" :)

Από όσο καταλαβαίνω θέλει να είναι κλειστό forum και να μην εγγράφεται όποιος θέλει.

Ακριβώς αυτό φίλε..! :)

Θα μπουν μόνο 4-5 άτομα ως Διαχειριστές και έπειτα στο forum θα μπαίνουν μόνο threads,δείτε το ως ένα τρόπο ανάρτησης ανακοινώσεων,αυτό θέλω στην ουσία..! ;)

kuza,

2) με αρκετό ψάξιμο στον πίνακα διαχείρισης το βρήκα και το έκανα και αυτό..! :p

3) οπότε ώρα για photoshoping..! ;)

thnx για τα άμεσα replies παίδες..!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό φίλε..! :)

Θα μπουν μόνο 4-5 άτομα ως Διαχειριστές και έπειτα στο forum θα μπαίνουν μόνο threads,δείτε το ως ένα τρόπο ανάρτησης ανακοινώσεων,αυτό θέλω στην ουσία..! ;)

kuza,

2) με αρκετό ψάξιμο στον πίνακα διαχείρισης το βρήκα και το έκανα και αυτό..! :p

3) οπότε ώρα για photoshoping..! ;)

thnx για τα άμεσα replies παίδες..!

Δεν ξερω αν υπαρχει επιλογη αλλα μπορεις να κανεις edit στο αντοιστιχο αρχειο(αφου μπουν οι admin), και να το πετυχεις ευκολα.Αν θες βοηθεια να μου πεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει επιλογη αλλα μπορεις να κανεις edit στο αντοιστιχο αρχειο(αφου μπουν οι admin), και να το πετυχεις ευκολα.Αν θες βοηθεια να μου πεις.

Μέχρι στιγμής το έχω φέρει στα μέτρα μου,αυτό με το οποίο έχω φάει πακετάκι είναι το logo,το έχω βρει στα αρχεία του theme,είχα σκοπό να το κάνω edit με photoshop αλλά είναι .gif και λογικά δεν μπορώ να αλλάξω την κατάληξη γιατί μέσα από τον http κώδικα το καλεί ως .gif... :X:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής το έχω φέρει στα μέτρα μου,αυτό με το οποίο έχω φάει πακετάκι είναι το logo,το έχω βρει στα αρχεία του theme,είχα σκοπό να το κάνω edit με photoshop αλλά είναι .gif και λογικά δεν μπορώ να αλλάξω την κατάληξη γιατί μέσα από τον http κώδικα το καλεί ως .gif... :X:

καταρχην καλυτερα να τρεξει σε gif.Και να σου πω, ακομα jpg να ειναι νομιζω δεν θα υπαρχει προβλημα.Αν και δεν εχω εξετασει το php αρχειο που κανεις upload, αν βαλεις το αρχειο κανονικα και πειραξεις το html θα εισαι οκ.Αλλα θυμισου καλυτερα gif, τι σε δυσκολευει, καντο gif!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλυτερα να τρεξει σε gif.Και να σου πω, ακομα jpg να ειναι νομιζω δεν θα υπαρχει προβλημα.Αν και δεν εχω εξετασει το php αρχειο που κανεις upload, αν βαλεις το αρχειο κανονικα και πειραξεις το html θα εισαι οκ.Αλλα θυμισου καλυτερα gif, τι σε δυσκολευει, καντο gif!

Το θέμα μου είναι πως είναι πιο εύκολο να πειράξεις .jpeg από .gif...! και μέσα στο html λογικά στο κομμάτι που το καλεί αναφέρεται ως logo.gif π.χ. αν εγώ το κάνω jpeg θα πρέπει να το αλλάξω και να το κάνω logo.jpg..

κάποια στιγμή θα το κοιτάξω το θεματάκι,προς το παρών κοιτάω να το σενιάρω και να τρέχει σωστά...! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.