Jump to content



Core i5 2300 και ενσωματωμένα γραφικά


dimitris_s

Recommended Posts

Ρε παιδιά, έχω εδώ ένα i5 2300 φρέσκο φρέσκο επάνω σε μια P8H67-M με EFI BIOS, και από τα 4GB RAM μου δίνει usable τα 2.85 γιατί τα υπόλοιπα ~1.2 τα δίνει στην ενσωματωμένη gpu στον sandy bridge.

Έχω φάει τον κόσμο στο BIOS αλλά δε βρήκα πως να του δώσω απλά 128ΜΒ, και να δώσω πίσω τα 1.2 στο σύστημα...

Από που το απενεργοποιώ;

P.S: 32bit w7 σύστημα και εννοείται δε περιμένω να τα κουμαντάρει και τα 4gb, αλλά τουλάχιστον να δει ~3.3 usable που είναι και το σύνηθες.

Link to comment
Share on other sites

Στο manual την μητρικης, στην σελιδα 2-19 λεει οτι στο μενου advanced -> System agent configuration -> iGPU memory μπορεις να επιλεξεις μεταξυ 32, 64, 96 και 128mb ram για την gpu. Εχεις κανει δοκιμες εκει?

Link to comment
Share on other sites

@@

Μου δίνει την επιλογή να ορίσω integrated mem, και μου δίνει 32 έως 128MB. Το έβαλα 32 από τα 128, αλλά αποδέσμευσε 128-32, όχι το υπόλοιπο ~1.2G που μου δεσμεύει.

Ρε σεις, η gpu αυτή είναι που είναι ενσωματωμένη στον πυρήνα του sandy και όχι στο mobo, έτσι;

H67 τσιπάκι, απ' όσο θυμάμαι δουλεύει με την gpu-on-die.

EDIT: Tου πάτησα x64 επάνω και τώρα μου τα βρίσκει κανονικά, βλέπει 3.85GB Ram, και τα υπόλοιπα είναι λογικά της igpu. Ωστόσο ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί με τα x86 έτρωγε τόσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η gpu ειναι στο die του sandy. Η61/Η67 ή Z68 χρειαζεσαι απλα για να μπορεις να την λειτουργησεις.

Αμα βγαλεις ακρη γιατι δεν σου επαιζε με x86 windows ενημερωσε εδω για να μαθουμε και οι υπολοιποι :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχαν φάει σκάλωμα τα windows ;

Στην διαχώριση μνήμης είδες ποσά gb έβλεπε ;

Η εγκατάσταση ήταν φρεσκότατη απ' τα χεράκια μου οπότε δεν παίζει σκάλωμα.

Μέσα από CPU-z έδειχνε ότι η κάρτα γραφικών είχε 1333 MB RAM.

Από GPU-z τώρα μου δείχνει 0MB RAM (:hehe:), ενώ από dxdiag έχω Αpprox. Total Memory 1760MB. :rofl:

Ενώ στο usable RAM έχω 3.85GB.

Komple.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 32 bit σύστημα. Μέγιστο addressing space είναι 4GB. Αυτό σημαίνει ότι όλα τα του bios πρέπει να πέσουν σε αυτό το space.

Όπως φαίνεται το EFI καταναλώνει περισσότερους πόρους από τα απλά BIOS. Ίσως σε EFI το 64bit να είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.