Jump to content



Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ CASE RAIDMAX SCORPIO 868-668


jdrogas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από prokopas

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά ότι το 2ο ειδικά είναι ολόϊδιο το Chieftec από το Πλαίσιο.

Το 1ο νομίζω ότι είναι μικρό και δεν θα σε βολέψει ακόμα και δεν βάλεις υδρόψυξη.

Αφού λες ότι τα Thermaltake δεν σε ενδιαφέρουν γιατί είναι ακριβά (αν και θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τις τιμές τους στο e-shop.gr) θα σου πρότεινα αυτό το κουτί ( Casetek 1018 Black) που είναι ακριβώς ίδιο με το Xaser III V1000A στο εσωτερικό του και αρκετά πιο ευρύχωρο από το 1ο κουτί που σκέφτεσαι να αγοράσεις.

casetec.jpg

produktbild_gross.gif

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=1042

Να σε ρωτησω τι μαρκα ειναι το κουτι στη φωτο για να βρω περισσοτερες πληροφοριες.Σημειωτεον οτι δεν εχει πλαινο καπακι με φαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Λοιπον επειδη βλεπω οτι κανεις δεν με παροτρυνει να το αγορασω κι ισως εσεις ξερετε καλυτερα γαιτι εγω ειμαι ασχετος με τα κουτια προτεινετε μου κατι σε λογικη τιμη δεν με ενδιαφερουν τα μπιχλιμπιδια κι αν παιζει ρολο στο μεγεθος και η κυκλοφορια του αερα ασ παρω μεγαλο και δεν με ενδιαφερει το τροφοδοτικο και τα φαν γιατι εχω αρκετα αρκει να εχει θεσεις να τα βαλω.Μεχρι 80+φπα το ανωτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιαννη, ωραίο το κουτί (το δεύτερο) και όντος ειναι ίδιο με το chieftec που έχω εγώ αν και λίγο μεγαλύτερο :

myPC_14_resize.jpg

Εδώ είναι το link για το κουτί μου στο πλαισιο (99+ΦΠΑ με τροφοδοτικό 340W)

Εγώ έχοντας και την εμπειρία απο το κουτί μου, οπως σου είπα είναι λίγο στενό, θα σου πρότεινα να πάρεις κουτί που οι δισκοι μπαίνουν καθετα με τα καλώδιά τους να βγαίνουν στο πλαί του κουτιού. Πρέπει να είναι πολύ πιο βολικά γιατί αφήνουν περισσότερο χώρο για το m/b.

Τέλος τα 95+ΦΠΑ μου φαίνονται πάρα πολλά για το πρώτο κουτί. Μη κοιτάς τιμές στη checkmate είναι φαρμακείο στα περισσότερα προιόντα (σε όσα έχω ψαξει εγω ειναι πολύ πιο ακριβή).

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, το site της ίδιας της Casetec θα έχει τις σωστές διαστάσεις.

Για περισσότερες φωτογραφίες για το κουτί, ψάξε στο Google τις λέξεις: casetek 1018 review και thermaltake xaser III V1000 review (το thermaltake xaser III είναι ακριβώς το ίδιο κουτί με εξαίρεση τα χρώματα και το παράθυρο)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα προτεινα χαλαρα το Herolchi 6A19.

Και σε μαυρο. 2 12 αρηδες, ενας να βαζει και ενας να βγαζει σε πολυυυυ χαμηλες στροφες...καλη ροη και γυρω στα 40+ΦΠΑ σε μαυρο που το ειχα παρει εγω.

Εχει μεχρι και ελαστικες ροδελες στους δισκους για τυχον κραδασμους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Εγω παντως θα προτεινα χαλαρα το Herolchi 6A19.

Αυτό το κουτί έχω κι εγώ...Πραγματικά πολύ καλό και σε ΠΟΛΥ λογική τιμή!Αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις κάτι extreme (υδρόψυξη εξ ολοκλήρου μέσα στο case π.χ.) θα σε καλύψει απόλυτα με το χώρο του!

Link to comment
Share on other sites

jdrogas σχετικά με τους ανεμιστήρες στο πλαί του κουτιού υπάρχουν δύο θέσεις στο "μπλε πλαστικό" που βλέπεις στη photo.

Όπως σου λέει και ο georgeadams το κουτί είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο εσωτερικά με το Thermaltake Xaser V1000A μόνο που το Casetek έρχεται "άδειο" χωρίς ανεμιστήρες και τροφοδοτικά.

Ένα πολύ καλό review που είχα διαβάσει για το Xaser είναι:

http://www.thetechlounge.com/review.php?directory=thermaltake_xaser_iii&page=1

Link to comment
Share on other sites

Φιλε προκοπα τελικα με επεισες ειδα το review και διαβασα οτι ειναι αντιγραφη του cs 1018 και εκει μεσα ειχε και link για το συγκεκριμενο και αρκετες φωτο.Φαινεται πολυ καλο ποιοτικα μου αρεσε αυτη η καινοτομια για τους δισκους στο πλαι ειναι σε λογικη τιμη εγω εχω ηδη καλο τροφοδοτικο και 6 φανακια που θα χρειαστουν οποτε πιστευω πως ειμαι καλυμενος και τις επομενες μερες θα το παραγγειλω γιατι τωρα φευγω ταξιδι.Τωρα να δουμε ποσο θα κοστσει η courier γιατι βλεπεις ειμαι επαρχια.Αληθεια με το κτελ στελνει το hacshop θα τους παρω να ρωτησω.Παντως ευχαριστω πολυ με βοηθησατε ολοι αρκετα να μην πεσω σε καμια λουμπα και μετα θελω να ξαναγοραζω κουτι.Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τελικα πηρα τηλεφωνο στο hacshop και εχει συνεργατη στη σπαρτη αυριο θα περασω απο κει να το παρω τεταρτη θα κανω την αλλαγη και θα σας πω εντυπωσεις.Φυσικα στην ιδια τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε jdrogas δεν το έλεγες ότι είσαι από Σπάρτη. Πατριώτες είμαστε. Ελπίζω να κατάλαβες πιο μαγαζί εννοούσαν στη Σπάρτη. Επί της Παλαιολόγου, στο ύψος του Elysse (εστιατόριο) δεξιά επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε κάνω να αλλάξεις γνώμη αλλά κοίτα και αυτό αν και είναι λίγο μεγάλο PlusView1000AMG -EUΕίναι τις Antec και σήμερα το είδα live μου φάνηκε πολύ καλό και γι'αυτο και το παρείγγηλα

Link to comment
Share on other sites

Eλα φιλαρακι δεν ειμαι απο σπαρτη αθηναιος ειμαι γεννημα θρεμα χαιδαριωτης αλλα μενω απο το 1990 καλαματα.Λογω της δουλειας μου ταξιδευω καθε εβδομαδα σε ολη τη λακωνια αυτη τη στιγμη που γραφω ειμαι μονεμβασια και αυριο θα μεινω σπαρτη.Κι εγω νομιζα το μαγαζι που λες αλλα τελκα δεν ειναι αυτο ειναι ενα αλλο στη διοσκουρων παντως να ξερεις πατριωτης νιωθω με ολους τους λακωνες γιατι ειναι καλα παιδια κι εγω τη μιση μου ζωη ειμαι στη λακωνια.Τωρα κατι αλλο ασχετο λεω να παρω και το frame 3.5 rheobus black για να μπορω να κοντρολλαρω τα φαν τι αποψη εχεις θα ηθελα να βλεπω και θερμοκρασιες αλλα παμε πολυ ψηλα κι εχω ματωσει το τελευταιο διμηνο βλεπε tagan 480,ocz pc 4000 golden 1gb-kit,sp 94,3 enermax αι τωρα κουτι αστα θα μας χωρισει η γυναικα στο τελος και δεν θα μπορω να της πω και κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Το το rheobus που λες είναι μια χαρά (το έχω πάνω στο κουτί). Το μόνο αρνητικό του ότι πρέπει να φτάξεις αντάπτορα γιατί έχει τα μικρά βύσματα για να συνδέσεις τους ανεμιστήρες.

Δεν λέει τώρα για ένα panel να μείνεις στους πέντε δρόμους μονάχος με το pc σου ;-)

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο που μου λες δεν υπαρχει προβλημα γιτι απο τους εξι που εχω οι τεσσερις τολαχιστον εχουν μικρα βυσματα.Διαβασα σε ενα review οτι μπορεις να συνδεσειςκαι δυο φαν αρκει να μην ειναι πανω απο 13βατ και τα δυο.Το χεις δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα πηγα και ειδα απο κοντα το casetek 1018 που μου προτεινατε.Τι τερας ειναι αυτο απλο και ομορφο επαθα πλακα και φυσικα οπως σας ειχα αναγγηλει το αγορασα μαζι με ενα πανελακι 3.5 fan controller rheobus μαζι με δυο προεκτασεις για τα φαν συνολο 135 ευροπουλα.Αυριο το στησιμο και μετα οι εντυπωσεις με θερμοκρασιες και αλλα.Φιλε προκοπα αμα δεις το μαγαζακι του τυπα εδω στην πατριδα σου θα παθεις πλακα μιλαμε για στοκ σε κατι πραγματα κουφαθηκα ocz,rheobus,akasa,enermax,casetek,thermalright,thermaltake,coolermaster,muskeeter,tagan,qtec και αλλα πολλα ωραια πραγαματακαλη προσπαθεια και θα τον προτιμησω σε επομενες αγορες μου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.