Jump to content



ερωτηση πληρωμης απο εξωτερικο


kuza

Recommended Posts

Γεια σας

θελω να ρωτησω θελω να αγορασω μια υπηρεσια απο το εξωτερικο.Εγω εχω μονο εναν λιγαριασμο στην εθνικη(οχι πιστωτικες).Η υπηρεσια λεει κατω τους τροπους πληρωμης:

Payments.png

Γινεται να γινει η συναλλαγη?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πήγενε σε μια οποιαδήποτε τράπεζα και βγάλε μια προπληρωμένη πιστωτική κάρτα (κατά προτίμηση Visa) και κάνε τις online αγορές σου με αυτήν,οποιασδήποτε μορφής έμβασμα έχει τραπεζικά έξοδα που θα θές να αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Πήγενε σε μια οποιαδήποτε τράπεζα και βγάλε μια προπληρωμένη πιστωτική κάρτα (κατά προτίμηση Visa) και κάνε τις online αγορές σου με αυτήν,οποιασδήποτε μορφής έμβασμα έχει τραπεζικά έξοδα που θα θές να αποφύγεις.

το εκανα σημερα.Απο την πειραιος.Αλλα το δεν μπορουσα να μπω με winbank δεν ειναι διαθεσιμο.Ξερεις πως θα συνδεσω την καρτα?ΑΠο που θα παρω τον κωδικο που θελει to paypal?

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις στο Paypal. Κανεις συνδεση της καρτας με τον λογαριασμο σου στο paypal και το paypal για να εξακριβωσει αν ειναι οντως δικια σου, σε χρεωνει ενα μικροποσο. Στον λογιαριασμο της καρτας που θα σου ερθει στο τελος του μηνα θα εχει στις χρεωσεις ενα ποσο χρεωμενο και ονομα θα λεει *paypal*xxxx. Αυτο το xxxx ειναι ο κωδικος του paypal. Αν η καρτα σου εχει και web banking, κερδιζεις πολυ χρονο γιατι δεν χρειαζεται να περιμενεις ποτε θα ερθει ο λογαριασμος για να δεις τον κωδικο, logαρεις(που λεν και στο χωριο μου) στον λογαριασμο σου και στις κινησεις θα δεις τον ιδιο κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα σημερα.Απο την πειραιος.Αλλα το δεν μπορουσα να μπω με winbank δεν ειναι διαθεσιμο.Ξερεις πως θα συνδεσω την καρτα?ΑΠο που θα παρω τον κωδικο που θελει to paypal?

Αν έχεις web-banking και ξέρεις το IBAN του παραλήπτη μπορείς να κάνεις μεταφορά μόνος σου με λίγα έξοδα, από

€ 0,8 έως € 2 θα σε χρεώσει νομίζω.

Τώρα για το PayPal η χρέωση για το "registration" είναι κάπου στα € 3 και άν δέν θές να περιμένεις να σου έρθει ο λογαριασμός τηλεφώνησε τους και ζήτα να σου πούν το κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις web-banking και ξέρεις το IBAN του παραλήπτη μπορείς να κάνεις μεταφορά μόνος σου με λίγα έξοδα, από

€ 0,8 έως € 2 θα σε χρεώσει νομίζω.

Τώρα για το PayPal η χρέωση για το "registration" είναι κάπου στα € 3 και άν δέν θές να περιμένεις να σου έρθει ο λογαριασμός τηλεφώνησε τους και ζήτα να σου πούν το κωδικό.

αυτα τα λεφτα θα παρει αυτοματα ή θα τα βαλω εγω?Τηλεφωνο στην τραπεαζα θα παρω?Σορυ ειμαι τελειως ασχετος.

Link to comment
Share on other sites

Οι τρόποι πληρωμής που θα βγάλουν τα λιγότερα έξοδα είναι 2

1. Στέλνεις το ποσό μέσω web-banking απο την τραπεζά σου στην τράπεζα του εξωτερικου με μια μικρή χρέωση. Για να το κάνεις αυτό πρέπε να γνωρίζεις το ΙΒΑΝ του παραλήπτη, κάνεις log sto web banking σου και απο εκεί θα έχει επιλογές για το πώς θα στείλεις τα λεφτά.

2. Κάνεις PayPal όπως λέει ο Kosmos για να το κάνεις αυτό θα χρειαστείς πιστωτική κάρτα που όπως είπες έχεις μια prepayed. Κάνεις register στο Paypal, αυτοί για να δούν αν πράγματι είσαι εσύ ο κάτοχος της πιστωτικής σου ζητούν ένα 5ψήφιο κωδικό που θα τυπωθεί στον λογαριασμό της πιστωτικής σου, για την κίνηση χρεώνεσαι γύρω στα € 5. Για δείς το κωδικό τώρα θα πρέπει να έχεις στα χέρια σου το λογαριασμό που μπορεί να κάνει και ένα μήνα να εκδωθεί. Για να μήν περιμένεις, μπορείς να καλέσεις την τράπεζα σου και να τους ζητήσεις να σου πούν αυτό το 5ψήφιο. Την prepayed πρέπει να την "φορτώσεις" εσύ με χρήματα πρίν κάθε αγορά σου.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου πρότεινα με τίποτα να κάνεις μεταφορά χρημάτων στη δική τους τράπεζα.

Κατά αυτόν τον τρόπο, ΔΕ σε καλύπτει κανείς και δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ τρόπο να πάρεις τα χρήματά σου πίσω αν κάτι πάει στραβά, από απάτη, μέχρι να χαθεί το πακέτο.

ΜΟΝΟ Paypal. Βγάλε μια προπληρωμένη και χρησιμοποίησέ τη όπου περνάει το Paypal.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου πρότεινα με τίποτα να κάνεις μεταφορά χρημάτων στη δική τους τράπεζα.

Κατά αυτόν τον τρόπο, ΔΕ σε καλύπτει κανείς και δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ τρόπο να πάρεις τα χρήματά σου πίσω αν κάτι πάει στραβά, από απάτη, μέχρι να χαθεί το πακέτο.

ΜΟΝΟ Paypal. Βγάλε μια προπληρωμένη και χρησιμοποίησέ τη όπου περνάει το Paypal.

αυτο εχω κανει.Αλλα εχω προβλημα, δεν μπορω να κανω login στο winbank, λεει οτι το συτημα δε ειναι διαθεσιμο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο εχω κανει.Αλλα εχω προβλημα, δεν μπορω να κανω login στο winbank, λεει οτι το συτημα δε ειναι διαθεσιμο.

Αφού το e-banking σου κολλάει να πας είτε σε κατάστημα είτε σε ΑΤΜ για να "φορτώσεις" τη prepayed σου.

Αυτό που λέει ο Wizard παραπάνω ισχύει, σε περίπτωση οποιουδήποτε κολλήματος (απάτης κλπ) αν γίνει μεταφορά χρημάτων η τράπεζα δεν έχει κανένα ρόλο πέρα της συναλλαγής (δλδ να φτάσαν σωστά τα λεφτά κι όχι να παρέλαβες εσύ προϊόν) οπότε ...

Επίσης κάτι που ξέχασα να σου πώ πρίν είναι οτι μέσω e-banking δέν μπορείς να στείλεις χρήματα παντού π.χ. USA μπορεί να στο κόψει καθώς και έχεις περιορισμό ποσού σε κάθε μεταφορά (το οποίο είναι αρκετά μεγάλο βέβαια και δέν πρόκεται να το πιάσεις ποτέ απλά το αναφέρω).

Νομίζω ότι έχεις κάνει τα εύκολα δύσκολα.

1. βάλε € 5 στη prepayed σου, άν θυμάμαι καλά το paypal θέλει είτε € 5 είτε € 3 για την ενεργοποίηση

2. κάνε account στο paypal, το registration είναι πολύ εύκολο αλλά θέλει να έχεις τα χρήματα μέσα

3. πάρε τηλέφωνο στη τράπεζα σου για να σου πούν το κωδικό να το ενεργοποιήσεις (αναγράφεται δίπλα στη περιγραφή της χρέωσης απο το paypal). Λογικά ο υπάλληλος θα ξέρει τι να σου πεί , θα το έχει ξαναδεί δλδ

4. δές το ακριβές ποσό που θές για τη συναλλαγή σου , μαζί με μεταφορίκα κλπ κλπ

5. φόρτωσε τη prepayed σου με τα αντίστοιχα και "μετέφερε" στο paypal και κάνε την αγορά σου.

Επίσης ανάλογα το site και την τράπεζα ενδέχεται κάποιες κάρτες, ακόμα κι αυτές με πιστωτικό όριο, να μήν περνάνε, εξαρτάται απο τις δικλείδες ασφαλείας που έχει η κάθε τράπεζα.

Κάνε τις διαδικασίες βήμα βήμα και πές που κολλάς για να βοηθήσουμε :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.