Jump to content



Project "VS-DESK" Γραφείο-Δωμάτιο


vellamos

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

απο μονος μου δεν μπορω να δω αν λειτουργει η γειωση. με καποιο τροπο?

edit:

η γειωση λειτουργει.εβαλα το πολυμετρο στην γειωση και στο καλοριφερ(το γυρισα σε ωμ) και η ενδιξη απο 1 πηγε 0

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχει πρόβλημα η γείωση του σπιτιού. Γράφεις παραπάνω ότι εμφανίζεται τάση σε μη γειωμένο αντικείμενο , αυτό δεν σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η κεντρική γείωση , σημαίνει ότι , πρώτον πρέπει να βρεις την διαρροή αποσυνδέοντας μία-μία συσκευές και δεύτερον να γειώσεις το μεταλλικό σου γραφείο-pc. Μπορεί να έχεις και στατικό ηλεκτρισμό σε μη γειωμένο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν χτύπησε ουδέτερο και γείωση μπορεί να εμφανίζεται τάση όταν η γραμμή δίνει ρεύμα κάπου (όταν έχεις κατανάλωση) και αναλόγως το κατά πόσο έχουν επαφή. Αν υπάρχει διαρροής στον πίνακα , πρέπει να πέσει. Αν έχει χτυπήσει φάση-ουδέτερο ή γη τότε έχεις βραχυκύκλωμα και πέφτει αμέσως η ασφάλεια στον πίνακα , ή και ο διαρροής . Δεν το νομίζω , αλλά ένα μέτρημα στις βίδες δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ηταν πολυ απλο.απλα το καλωδιο του ups ειχε προβλημα και μολις εβαλα αλλο σταματησε.οποτε συντομα θα υπαρχει ενα γενικο update για το σταδιο που βρισκομαι και το τελικο σταδιο που δεν αργει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει η πιθανότητα να τρύπησε κάποιο καλώδιο με τις βίδες που έχει το σύστημα για στήριξη στον τοίχο;

Θα εριχνε το ρελε του πινακα.

Ξερω που σου λεω .....εχω τρυπισει καλωδια σε τοιχους σε τοποθετιση A/C:hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σε ολους. το project εχει μπει στο ψυγειο μιας και περιμενω ακομα την αντλια(απο που να ερχεται??). ετσι μην μπορωντας να συνεχισω με το γραφειο και να τελειωσω επιτελους με αυτο, ειπα να αρχισω το αλλο μισο του project.αυτο ειναι μια βιβλιοθηκη 2 κομματιων που θα ειναι δεξια και αριστερα απο το κρεβατι.αυριο θα παω για τα σιδερα

και θα αρχισω τις κολλησεις.εχετε να προτεινετε καποια αλλαγη στο σχεδιο?

post-14585-1416075914,712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το προφανες ισως ...οτι δεν θα ανοιγει το παραθυρο φουλ αν ειναι με φυλλα (αν και οπως φαινεται ειναι συρομενο μεσα στο τοιχο).

Επισης φανταζομαι οτι ειναι ρυθμιζομενα τα ραφια σε υψος?

Προσωπικα θα αφηνα και ενα "καναλι" να περναει μεσα σε περιπτωση που θελεις στο μελλον κρυφο φωτισμο.

Πορτες θα βαλεις η μπα?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 4 weeks later...

καλημερα παιδια. το project εχει φτασει σε καλο σημειο μονο που εδω και καποιο καιρο με ταλαιπωρει ενα προβλημα που μου εχει σπασει τα νευρα.εχω φτιαξει την υδροψυξη και ενω ολα κυλουσαν ομαλα με καλες θερμοκρασιες ενα βραδυ ακουσα ενα τρομερο θορυβο απο την αντλια και θερμοκρασιες πολυ μεγαλες(σε δωματιο με 23, εχω 45 με 63 και με παιχνιδια 70-φευγα μεχρι που κλεινει το pc).εχω την hydor l30. απο οτι διαβασα δεν ειναι και η καλυτερη.

το προβλημα ειναι οτι ενω ακομα τραβαει με μεγαλη πιεση,απο την εξοδο του κυκλωματος δεν βγαζει πολυ υγρο και με καθολου πιεση. ισα που "τρεχει" μια κλωστη.οι σωληνες που εχω ειναι φ15. μηπως φταιει αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να σταματήσεις τη λειτουργία του συστήματος και να ανοίξεις την αντλία να δεις μήπως την άκουσε το impeller.

15mm είναι η εξωτερική διάμετρος ή η διαθέσιμη εσωτερική ?

Link to comment
Share on other sites

το impeller καλο το βλεπω. οι σωληνες ειναι 8mm εσωτερικη διαμετρος. οσο για την αντλια την λυση για το θορυβο την βρηκα. αμα την βυθισω σε νερο τοτε σταματαει ο θορυβος

Link to comment
Share on other sites

τωρα που εβγαλα την φτεροτη απο τον αξονα της παρατηρησα οτι το πλαστικο και απο τις 2 μεριες εχει παραμορφωθει.δεν ειναι τελειος κυκλος. επισεις εχει και μερικα κενα..

θελω να μου προτεινετε μια αντλια με ενα δοχειο μαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλημερα παιδια. μετα απο πολυ καιρο ενα μικρο update για την κατασταση την οποια βρισκομαι.

δεν εχει προχωρησει πολυ το θεμα λογο κρισης και προτεραιοτητων αλλα μιας και δεν αργει να τελειωσειειπα μεχρι τα χριστουγεννα να το εχω τελειωσει.

αγοραστηκε μια μεγαλυτερη οθονη οπως επισεις και μια μικροτερη. η παλια λογω διακοπης ρευματος αφησε πνευμα. η μικρη(22") ειναι μια turbox led και η μεγαλη lg(42") full hd 1080. επισεις αγοραστηκε ενα splitter για την μικρη οθονη γιατι καμια φορα χρειαζομαι να συνδεσω κανενα πυργο και να μην κοθομαι να βαζω - βγαζω καλοδια.

ImageShack

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.