Jump to content



GPU μεχρι 150 ευρω?


giorgos_cupra

Recommended Posts

Γεια σας παιδες.Ξερω οτι υπαρχουν πολλα θεματακια με τον αναλογο τιτλο και κατανταει καπως κουραστικο,αλλα αν δεν απευθυνθεις σε φιλαρακια την δυσκολη στιγμη,σε ποιον θα απευθυνθεις??:innocent:

Λοιπον,εχουμε και λεμε...Σημερα μου καηκε η 8800gt που ειχα και παμε για αλλη.Μεχρι 150 ευρω γιατι το pc αυτη τη στιγμη ειναι στη τελευταια θεση της λιστας προτεραιοτητων.

Οθονη 17" crt με αναλυση 1024x768,δεν χρησιμοποιω παραπανω.PC: E8400/2x1gb team xtreem μνημες/psu enermax 500w.

Xρηση....Χμ...Games και εξομοιωτες μοντελων

Thank you in advance guys!:flower:

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι καπως το θεμα οτι πολλα παιχνιδια πλεον ειναι optimised για nvidia.Βεβαια δεν ειμαι και αρμοδιος για να μιλαω,γιατι εχω μεινει εκτως εξελιξεων 3-4 χρονακια

Link to comment
Share on other sites

150€ για αναλυση 1024χ768...??

κοιτα.........., αν υπαρχει προθεση στο ΑΜΕΣΟ μελλον να αλλαξεις οθονη, παιρνεις αυτη

VGA :: ATI Radeon HD6850 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Club 3d) - Visionstudio.gr

αν, ομως, εχεις την η^ι8ι@ προθεση, να μεινεις με αυτη την οθονη, παρε μια 5670, σαν αυτη

VGA :: ATI Radeon HD5670 Passive 1GB DDR3 PCI-E VGA Dual DVI HDMI (XFX) (HD-567X-ZHH3) - Visionstudio.gr και ησυχαζεις!

και ασε τα optimized η οχι παιχνιδια. μια δυνατη καρτα παιζει τα παντα!

Link to comment
Share on other sites

150€ για αναλυση 1024χ768...??

κοιτα.........., αν υπαρχει προθεση στο ΑΜΕΣΟ μελλον να αλλαξεις οθονη, παιρνεις αυτη

VGA :: ATI Radeon HD6850 1GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Club 3d) - Visionstudio.gr

αν, ομως, εχεις την η^ι8ι@ προθεση, να μεινεις με αυτη την οθονη, παρε μια 5670, σαν αυτη

VGA :: ATI Radeon HD5670 Passive 1GB DDR3 PCI-E VGA Dual DVI HDMI (XFX) (HD-567X-ZHH3) - Visionstudio.gr και ησυχαζεις!

και ασε τα optimized η οχι παιχνιδια. μια δυνατη καρτα παιζει τα παντα!

Θα σε παρακαλουσα την αποψη σου για τις προθεσεις ΜΟΥ,να την κρατησεις για τον ευατο σου!Ποσο μαλλον τους χαρακτηρισμους και μιλα καλυτερα γιατι δεν με ξερεις κι απο χθες

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι καπως το θεμα οτι πολλα παιχνιδια πλεον ειναι optimised για nvidia.Βεβαια δεν ειμαι και αρμοδιος για να μιλαω,γιατι εχω μεινει εκτως εξελιξεων 3-4 χρονακια

GTX460 τότε.

Link to comment
Share on other sites

Στην αναλυση που σκοπευεις να παιξεις, μεγαλυτερο ρολο εχει η ισχυς του επεξεργαστη (Ghz κυριως) οποτε και μια 6670 να βαλεις με 80Ε θα εισαι ενταξει. Τωρα για nvidia και optimized games αυτα ειναι μουφες, δεν υφισταται τετοιο πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο καταλαβες απο οσα ειπα? συγχαρητηρια!:clap:

Το πιασαμε φιλε οτι για τοσο χαμηλη αναλυση αρκει και χαμηλοτερων επιδοσεων καρτα!Δεν ειναι κ πυρηνικη φυσικη!

Δεν σημαινει ομως οτι επειδη παρεχεις καποιες πληροφοριες σου δινει το δικαιωμα να προσβαλεις κιολας!Και συνεχιζεις και ειρωνευσε....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα φιλε μου

εγω προτεινω φιλε μου να ψαξεις για καμια μεταχειρισμενη 4850-4870 μεχρι 50 ευρω

θα παιζεις τα παιχνιδια υπερανετα

Ειναι κριμα να πεταξεις παραπανω λεφτα εφοσον εισαι αναλυση 1024χ768

Ακομα και μια 8800GT θα σε καλυψει πιστευω

Οποτε πιστευω να παρεις μια απο αυτες και θα σου μινουν λεφτα στην τσεπη , δεν εποχες για σπαταλες χρηματων

Link to comment
Share on other sites

Η 8800GT ήταν overkill έτσι και αλλιώς για αυτήν την ανάλυση! Οπότε κινήσου σε μία μεταχειρισμένη 4850,4870 με budget 50 - 60 ευρω και πολύ είναι! Οτιδήποτε παραπάνω αφού δεν σκοπεύεις να αλλάξεις οθόνη είναι σαν να καίς τα λεφτά σου!

Link to comment
Share on other sites

1024χ758 και θέλεις να παίζεις και παιχνίδια το 2011; :confused:

Και 100 ευρώ να διαθέσεις για μια πολύ απλή tft θα είναι 3 φορές καλύτερη και δε θα θέλει ένα γραφείο μόνη της για να την ακουμπήσεις. Πέτα την παλιά να κάνεις και χάρη στα μάτια σου...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πάρεις μία μεταχειρισμένη, π.χ. μία 9600GT, θα σου πάει κανά 30-40άρι.

Με τα ρέστα (100+ €) πάρε μία TFT οθόνη της επιλογής σου. Είναι κρίμα να δώσεις 150 ευρώ για κάρτα γραφικών που δεν χρησιμοποιείς ούτε καν στα μισά. Ίσως είναι προτιμότερο να αλλάξεις την οθόνη σου, θα γλυτώσεις χώρο στο γραφείο σου, θα κερδίσεις σε ποιότητα απεικόνισης, είναι καλύτερη για τα μάτια σου και θα κερδίσεις και σε κατανάλωση ρεύματος.

@Εξυπνόπουλοι: Μπορεί να έχετε δίκιο σε ένα θέμα, αλλά δεν σας δίνει το δικαίωμα να μειώνετε το συνομιλητή σας προκειμένου να μεγαλώσει το εγώ σας.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ήθελα να προσθέσω και εγώ εχθές, αλλά για κάποιον λόγο δεν είχα ίντερνετ! Με budget 150 ευρώ, παίρνεις μία μεταχειρισμένη του βεληνεκούς της 9600GT ή ακόμα και 4870 με λίγο ψάξιμο στα 50 ευρώ, και με τα υπόλοιπά 100 παίρνεις κάτι τέτοιο (ok 112 αλλά κατάλαβες που το πάμε) και βλέπεις το φώς το αληθινό!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πάρεις μία μεταχειρισμένη, π.χ. μία 9600GT, θα σου πάει κανά 30-40άρι.

Με τα ρέστα (100+ €) πάρε μία TFT οθόνη της επιλογής σου. Είναι κρίμα να δώσεις 150 ευρώ για κάρτα γραφικών που δεν χρησιμοποιείς ούτε καν στα μισά. Ίσως είναι προτιμότερο να αλλάξεις την οθόνη σου, θα γλυτώσεις χώρο στο γραφείο σου, θα κερδίσεις σε ποιότητα απεικόνισης, είναι καλύτερη για τα μάτια σου και θα κερδίσεις και σε κατανάλωση ρεύματος.

@Εξυπνόπουλοι: Μπορεί να έχετε δίκιο σε ένα θέμα, αλλά δεν σας δίνει το δικαίωμα να μειώνετε το συνομιλητή σας προκειμένου να μεγαλώσει το εγώ σας.

Δεν είναι θέμα εξυπνόπουλου. Αλλά είναι ανάποδο και αυτοκαταστροφικό ο άλλος να επιμένει πως θέλει να αγοράσει νέα gpu για να βγάζει τα μάτια του στο γραμματόσημο για οθόνη. Δε γίνεται να κάνουμε προτάσεις στο όριο του παραλόγου με το γάντι για να μην ακούσει ο άλλος μια συνολικά σωστότερη άποψη και ξυπνήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε το μήνυμά μου. Αναφέρθηκα στον προσωπικό χαρακτηρισμό και την μείωση στο χαρακτήρα του thread starter.

Μπορείς να πεις την άποψη σου, χωρίς να πεις "μα καλά, είσαι λαλάκας; δεν ξέρεις τι σου γίνεται, από που κατέβηκες, κλπ".

Να μάθετε να δίνετε επιχειρήματα αντί για καντήλια για να πείσετε ότι η άποψη σας είναι η σωστή.

End of story.

Link to comment
Share on other sites

Που τα είδες τα καντήλια...επειδή εν ολίγοις του λέμε να μην επιμένει στην εντελώς ασύμφορη και παράλογη επιλογή του; Τι να κάνω, post για τις εξελίξεις στις οθόνες τα τελευταία 10 χρόνια που έχει χάσει - αλλά κατά τα άλλα ξέρει να κοιτάζει για την τελευταία τουμπανο-gpu ;! Περισσότερο μας κοροϊδεύει αυτός μου φαίνεται, παρά εμείς...Τα επιχειρήματα τα δώσαμε...

Και δεν τον είπαμε και καμπούρη στο κάτω κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Που τα είδες τα καντήλια...επειδή εν ολίγοις του λέμε να μην επιμένει στην εντελώς ασύμφορη και παράλογη επιλογή του; Τι να κάνω, post για τις εξελίξεις στις οθόνες τα τελευταία 10 χρόνια που έχει χάσει - αλλά κατά τα άλλα ξέρει να κοιτάζει για την τελευταία τουμπανο-gpu ;! Περισσότερο μας κοροϊδεύει αυτός μου φαίνεται, παρά εμείς...Τα επιχειρήματα τα δώσαμε...

Και δεν τον είπαμε και καμπούρη στο κάτω κάτω...

Κατσε,ποιος σου ειπε οτι εχω χασει τις εξελιξεις?Μια εκφραση που λεει "δεν μου καιγεται καρφι" την ξερεις?Δεν δινω λεφτα για οθονη ουτε και για το pc γενικοτερα.Αν δεν καιγοταν η 8800 δεν θα αλλαζα.Θα μου πεις γιατι δινεις 150 τοτε για gpu που δεν σου χρειαζεται?Γιατι αυτο ειναι το ελαχιστο που θα εδινα για gpu,τι να κανουμε τωρα?

Και αν θα επαιρνα οθονη δεν θα επαιρνα κατι κατω απο 500-550 ευρω.Γιατι?Γιατι ετσι.

500 ευρω προτιμαω να τα δοσω,για την ασφαλεια απο το αμαξι,για να δηλωσω τα ακινητα που εχω κτλπ κτλπ.Ναι βλεπεις δεν ημαστε ολοι φοιτητες χωρις ευθυνες.

Και οταν λεω παιζω games,εννοω κανα 2ωρο την εβδομαδα αν βρω τον χρονο.

O Jpavly μια χαρα τα λεει!Αλλο να πεις γνωμη μου ειναι να παρεις μια οθονη της προκοπης ή παρε μια οθονη γιατι αυτη δεν κανει για πουθενα, και αλλο "αν εχεις την η^ι8ι@ προθεση".Εμμεσως με αποκαλει ηλιθιο!Get it?

Anyway,δεν υπαρχει λογος να συνεχιστει το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Λάθος του αυτού που έγραψε "η^ι8ι@ προθεση", λάθος σου κι εσένα που δεν ακούς αυτούς που σου λένε να μοιράσεις το ποσό σε 50+100 και λες ότι θα μείνεις με τη 17αρα CRT γιατί για οθόνη πρέπει να ξοδέψεις πάνω από 500.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.