Jump to content



Χρειάζεται ακόμη floppy για RAID driver?


neuromancer

Recommended Posts

Θα στήσω προσεχώς νέο PC με Η67 chipset, win7/64 pro και 3άδα δίσκων σε RAID5. Εξακολουθεί να υπάρχει ανάγκη για floppy drive για τη φάση που η εγκατάσταση λέει Press F6 κτλ για να βάλει κανείς τους drivers της Intel για το RAID?

Τα win είναι "μαμίσια" χωρίς slipstream και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

ακόμη ειμαι στην αγορά των εξαρτημάτων.... θέλω floppy ή όχι?

όταν 'εβαλα 7/64 στο PC της υπογραφής είχα βάλει αλλά εκει είχα floppy

στις νεες μάνες που δεν 'εχουν ide δεν μπαίνει floppy παρά μόνο USΒ-floppy

Link to comment
Share on other sites

Καλού κακού ας έχεις τους οδηγούς σε κάποιο USB stick (floppy? Πού το θυμήθηκες; ). Εγώ θα έλεγα πάντως ότι θα χρειαστείς τους οδηγούς μιας και η μητρική κυκλοφόρησε μετά την δημιουργία των win7.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε, για Windows 7 μιλάμε, από φλασάκι τα τραβάς και τελείωσε τι να το κάνεις το Floppy ? To floppy το χρησιμοποιύσαμε στα π.Χ. που δεν έβλεπαν φλασακι....άντε και σε κανένα bios update.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει με ή χωρίς usb flash disk η εγκατάσταση θα προσωρήσει επιτυχώς.

Απλώς για να περάσεις από την αρχή τον τελευταίο οδηγό του raid controller πέρασέ τον σε ενα usb flash και στο menu επιλογής σκληρού δίσκου προς εγκατάσταση επέλεξε εγκατάσταση του οδηγού αυτού πρώτα και μετά τον σκληρό δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

H εγκατάσταση όχι δεν χρειάζεται floppy και ούτε έχει πουθενά να πατήσεις F6. Αυτό ήταν στα win2k και XP.

Οι drivers από την άλλη ακόμα λέγονται F6:

http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20216&ProdId=2101〈=eng&OSVersion=Windows%207%2C%2064-bit*&DownloadType=

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω vista 32bit και θα περάσω 7ρια 64bit.

raid 0 οι δίσκοι μου και θέλω τα partition να μείνουν ως έχουν. Απλά στο c που έχω τώρα τα vista θέλω να περάσω τα 7ρια.

Υπάρχει περίπτωση να μου ζητάει drivers στην εγκατάσταση;

Και γενικότερο ερώτημα: Οταν θέλει drivers raid controller συμφέρει να βάζεις της microsoft που έχουν τα 7ρια ή θα πρέπει να βρω του controller της μητρικής;

Gigabyte p35-ds4 η μητρική με Intel ICH9R

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.