Jump to content



Samsung 830 ssd


techman

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Πάντως απ'ότι βλέπω σε απόλυτα νούμερα είμαι καλά αλλά σε boot time είμαι χάλια.. Είχα 66 sec!! και μόλις έκανα disable τους JMICRON και MARVELL έπεσα στα 55 sec αλλά και πάλι μαύρα χάλια!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να επισυνάψει το αρχείο που μετράει το boot ή να υποδείξει που βρίσκεται? Γιατί εγώ χρησιμοποιώ ένα scriptάκι από αλλού, αν κ δεν νομίζω να δω τραγικές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να επισυνάψει το αρχείο που μετράει το boot ή να υποδείξει που βρίσκεται? Γιατί εγώ χρησιμοποιώ ένα scriptάκι από αλλού, αν κ δεν νομίζω να δω τραγικές διαφορές.

Υπαρχει στο αντιστοιχο session του forum.

http://www.thelab.gr/metriseis-and-apotelesmata-yperxronismon/boot-up-time-challenge-62029.html

Κατω κατω, στο πρωτο post, boot timer..

~60sec παντως, ειναι τραγικο boot time, ακομη και για μηχανικο σκληρο δισκο, ποσο μαλλον για ssd,κατι δεν παει καλα..

Φαντασου οτι πριν απενεργοποιησω τους JMICRON και MARVELL, ακομη και τα ~12sec που εκανα, μου φαινοταν πολλα για τον 830:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι τραγικό και δεν ήταν πάντα έτσι, αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς έκανα/πέρασα και έφαγε φρίκη.

Ευχαριστώ για το λινκ! :)

Μετά από μάχη με τα startup progs, τον task scheduler και το BIOS έπεσα στα ~25 αλλά καμμία σχέση στα <10 που έχετε.. Anyway, είναι μια πρόοδος!

post-15582-1416077165,2388_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

-Καλησπέρα παιδιά,έχω και εγώ τον samsung 830 128Gb και έχω τα παρακάτω νούμερα.

μπορεί κάποιος να μου πει τι μπορεί να φταίει;

έχω μητρική Z77 και έγινε clean install στο λειτουργικό,ο δίσκος είναι σε sata 3

post-20797-1416077200,4658_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Jax σε έμενα αναφέρεσαι;αν ναι θα το δοκιμάσω από τρίτη που θα γυρίσω σπίτι,τι οδηγοί είναι αυτοί?

Στάλθηκε από το GT-S5830 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Για σένα ήταν το λινκ. Είναι οδηγοί για τον SATA controller της μητρικής, γιατί τώρα δουλεύεις με τους default της Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Με 62GB χρηση απο τα 238GB .... απο Ghost χωρις Secure Erase...... Ολα βιαστηκά δηλαδη ;)

Ολα τα C States = Disable

Υ.Γ. = [MENTION=51]jax7480[/MENTION] Ζάχο παρε και ενα screenshot απο τον Corsair Neutron GTX ;) Φιλαρακι ....του "εχω πιει το ΑΙΜΑααααα ...... απο την μερα παραλαβης του εχει να δει secure erase και format..... στο screen ειναι με 50% χωρητικοτα και κατα-ταλαιπωρημενος.....χαχαχχαχαχα

post-981-1416077213,6841_thumb.png

post-981-1416077213,7304_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.