Jump to content



Samsung 830 ssd


techman

Recommended Posts

Τον Οκτωβριο ερχεται ο Samsung 830 ssd, 6Gbps, 2.5inch, 7mm.

Benchmarks:

Read 520MB/s

Write 400MB/s :T:

Random Read 75000 IOPS

Random Write 36000 IOPS

Controller με 3 cores, 256MB DDR2 cache

64GB, 128GB, 256GB and 512GB capacities, going upwards 800€ for the 512GB SSD

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

[MENTION=2414]gaig[/MENTION] Τι εννοείς υπολείπεται; στο read 4κ qd32 ειναι το γρηγοροτερο ssd στον κοσμο!

Στο write 4κ qd32 μπορει να ειναι πισω αλλα αν αναλογιστεις οτι εχει την γρηγοροτερη ταχυτητα sequential στον κοσμο στο crystaldiskmark δεν νομιζω να υπολειπεται κανενος ssd.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2414]gaig[/MENTION] Τι εννοείς υπολείπεται; στο read 4κ qd32 ειναι το γρηγοροτερο ssd στον κοσμο!

Στο write 4κ qd32 μπορει να ειναι πισω αλλα αν αναλογιστεις οτι εχει την γρηγοροτερη ταχυτητα sequential στον κοσμο στο crystaldiskmark δεν νομιζω να υπολειπεται κανενος ssd.

αυτο εννοω..

χμμμ... σε random βλεπω με μικρα QD υπολειπεται αρκετα..
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε και για μας τους ασχετους...

Με τον 810 εχεις 2 επιλογες ας πουμε για να 256gb

1) αγοραζεις retail version με 450 ευρω ή

2) αγοραζεις oem version με τα μισα σχεδον λεφτα.. πχ Samsung 2.5" 256 GB SSD (SATA3.0 ) Hard Drive OEM New! | eBay

Εγω τον δικο μου τον αγορασα 320$ μαζι με τα μεταφορικα και λειτουργει επι 9 μηνες αδιακοπα....και θα λειτουργησει αλλους 99 μηνες γιατι ειναι samsung οχι ocz....:p:P:P.

img1933b.jpg

img1934um.jpg

Εννοειται το ιδιο θα κανω και με τον 830 στα 512gb ,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Από USA; Τελωνείο δεν πλήρωσες;
να πα να γ..εις.. :hehe::p

Thanks για το tip πάντως! Από τελωνείο τι παίζει;

Επειδη πολλοι εχουνε απορια για το τελωνειο...κανω quote μηνυμα μου που εστειλα σε καποιον αλλον χρηστη που με ρωτησε σχετικα.

Ελπιζω να σας λυθουνε οι αποριες

=========

Αυτο που δεν θες αν παρεις κατι απο usa ειναι να μην πληρωσεις τελωνειο.

Για να μην σε πιασει τελωνειο υπαρχουνε ορισμενα τρικ

1)Η αποστολη γινεται μονο με usps(τα ελτα των ΗΠΑ) ποτε με ιδιωτικα courier fedex/ups ακομη και 30ευρω να παρεις κατι ups/fedex θα σε χρεωσουνε 100ευρω μινιμουμ κατα την παραλαβη.

2)τα δεματακια που παραγγελνουμε για να μην σταματησουνε τελωνειο θελουμε να περασουνε απαρατηρητα.Αν ειναι καμια lcd 30αρα ειναι λιγο δυσκολο αλλα ενας ssd που στελνετε σε κουτακι λιγο μεγαλυτερο απο τσιγαρα με 200γρ βαρος πολυ δυσκολα θα σταματησει για ελεγχο (για επιβολη τελων δηλαδη)και αυτο οχι γιατι οι τελωνειακοι βαριουνται να τσεκαρουνε οπως λενε σε διαφορα topics αλλα απλα επειδη τα μικρα δεματακια ταξιδευουνε μαζι με την αλληλογραφια-τα γραμματα δηλαδη- και τα γραμματα δεν Περνανε ΠΟΤΕ τελωνειο.Μονο τσ δεματα.

3)Επειδη ομως η γκαντεμια παραμονευει παντου καλο ειναι να φροντιζεις ωστε ακομη και σε μικρα δεματα να μην συμβει η στραβη...δηλαδη δεν θες εξω απο το πακετακι με τον ssd να γραφει δηλωμενη αξια 350$ οσο τον αγορασες δηλαδη..και αυτο για 2 λογους...1)αν ο τελωνειακος παρει στα χερια του τον φακελο λεμε αν και δει 350$ θα τον στειλει κατευθειαν για δασμολογικα τελη γιατι αν δεν κανω λαθος για δεματα ανω των 150 ευρω πληρωνεται φπα 23% επι της τιμης>Δεν μου εχει τυχει ποτε αλλα μπορει να γινει (υποθετω)

2)Ενα δεματακι που γραφει απο εξω 350$ αξια ειναι ισως δελεαρ για πολλα ατομα που θα περασει απο τα χερια τους.....ειπαμε θελουμε να περναμε παντα απαρατηρητοι οχι μονο απο τους τελωνειακους αλλα και απο τους ταχυδρομους.

Αρα τι κανουμε??Λεμε στον πωλητη να γραψει στο πακετακι μειωμενη αξια την μιση πχ η 90$ 100$ max και να το τσεκαρει ως gift.Ετσι με τιποτα (βαζω το χερι μου στην φωτια)δεν θα πληρωσεις τελωνειο ,αλλα και κανενας υπαλληλος δεν θα ασχοληθει μαζι του.Οι περισσοτεροι πωλητες θα το κανουνε αν το ζητησεις αλλα μου εχει τυχει και περιπτωση να μου το αρνηθουνε γιατι μου ειπανε οτι ειναι παρανομο και δεν κανουνε τετοια>Εγω τον δικο μου τον αγορασα 320$ και ο πωλητης μου το εστειλε δηλωμενο 99$ σαν gift>Μου το εφερε ο ταχυδρομος στην δουλεια και δεν πληρωσα τιποτα αλλο.

Γενικα με το τελωνειο για hong kong /usa παιζουνε τα εξης

Δεμα μεσαιου μεγαλου ογκου/μικρης αξιας

1)Αν εχετε δεμα μεγαλου μεσαιου ογκου που δεν μπορει να σας το φερει ο ταχυδρομος αλλα θα πατε να το παρετε οι ιδιοι θα πληρωσετε 3.75 ευρω περιπου σαν εξοδα παραστασης παραλαβης ακομη και αν το δεμα γραφει πανω gift η 20 δολλαρια συνολικη αξια,

2)Αν εχετε δεμα μεγαλου/μεσαιου ογκου που δεν μπορει να σας το φερει ο ταχυδρομος με δηλωμενη αξια ας πουμε 300ευρω(δεν ειμαι σιγουρος απο ποιο ποσο και πανω χρεωνουνε τελη) πχ θα πληρωσετε 1000% τελωνειο κατα την παραλαβη

3)Αν εχετε δεματακι μεγεθους ssd η αλλο σχετικου ογκου με δηλωμενη αξια 300ευρω 99% δεν θα πληρωσετε τιποτα ισως εξοδα παραλαβης 3.75 στον ταχυδρομο αν το πακετακι ειναι συστημενο.

4) Αν εχετε δεματακι μεγεθους ssd η αλλου σχετικου ογκου με δηλωμενη αξια 100$ 100% δεν θα πληρωσετε ουτε εξοδα παραλαβης .

Ολα τα παραπανω τα λεω με βαση την δικη μου εμπειρια με πανω απο 100 αγορες απο usa(usps) και hong kong(hk Air post)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη πολλοι εχουνε απορια για το τελωνειο...κανω quote μηνυμα μου που εστειλα σε καποιον αλλον χρηστη που με ρωτησε σχετικα.

Ελπιζω να σας λυθουνε οι αποριες

=========

Αυτο που δεν θες αν παρεις κατι απο usa ειναι να μην πληρωσεις τελωνειο.

Για να μην σε πιασει τελωνειο υπαρχουνε ορισμενα τρικ[...]

Ευχαριστούμε για Tελωνείο guide uber post :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.