Jump to content



Samsung 830 ssd


techman

Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply
Samsung 2.5" 128 GB SSD SATA 3.0 Hard Drive OEM NEW! | eBay

αυτος εδω ειναι ο ιδιος σε 128gb?128 ευρω με μεταφορικα ειναι τρελη τιμη..απο εγγυηση ομως?

τωρα δεν ειπαμε βρε οτι δε χαλανε ποτες?? :whip:

αυτος που εδειξες ειναι 3Gbps

Link to comment
Share on other sites

Samsung 2.5" 128 GB SSD SATA 3.0 Hard Drive OEM NEW! | eBay

αυτος εδω ειναι ο ιδιος σε 128gb?128 ευρω με μεταφορικα ειναι τρελη τιμη..απο εγγυηση ομως?

αυτος ειναι....ο συγκεκριμενος πωλητης δινει και 30 μερες δικαιωμα επιστροφης.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις εγγύηση. Για να εκμεταλλευτείς την εγγύηση από oem part πρέπει να το στείλεις μαζί με όλο το μηχάνημα στον oem. Δλδ αν το drive είναι από dell laptop, πρέπει να τον στείλεις μαζί με το laptop στη dell (η samsung δεν θα το δεχτεί). Άρα αφού δεν έχεις το laptop από το οποίο βγήκε το drive, δεν έχεις και εγγύηση.

Όλοι έχουν garbage collector, απλά σε άλλους δίσκους είναι χαλαρό, σε άλλους επιθετικό (όπως οι samsung). Εκεί που μπορεί να φανεί κατευθείαν πόσο καλό garbage collector έχουν ένα drive είναι αν μετά από πολύ γράψιμο (πχ 1 ώρα random writes) αφήσεις τον δίσκο σε λειτουγικό που δεν έχει trim για καποια ώρα idle, πόσο θα επανέλθουν οι ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις εγγύηση. Για να εκμεταλλευτείς την εγγύηση από oem part πρέπει να το στείλεις μαζί με όλο το μηχάνημα στον oem. Δλδ αν το drive είναι από dell laptop, πρέπει να τον στείλεις μαζί με το laptop στη dell (η samsung δεν θα το δεχτεί). Άρα αφού δεν έχεις το laptop από το οποίο βγήκε το drive, δεν έχεις και εγγύηση.

Ευχαριστώ φίλε qbiefox, ωστόσο το γνωρίζω αυτό και αυτός είναι ο λόγος που ρώτησα κιόλας μήπως και παίζει τίποτα άλλο που μου διαφεύγει, απλά δεν φανταζόμουν ότι θα δεχτώ ειρωνία με like από admin. 'Νταξ ΟΚ, καλή καρδιά.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι έχουν garbage collector, απλά σε άλλους δίσκους είναι χαλαρό, σε άλλους επιθετικό (όπως οι samsung). Εκεί που μπορεί να φανεί κατευθείαν πόσο καλό garbage collector έχουν ένα drive είναι αν μετά από πολύ γράψιμο (πχ 1 ώρα random writes) αφήσεις τον δίσκο σε λειτουγικό που δεν έχει trim για καποια ώρα idle, πόσο θα επανέλθουν οι ταχύτητες.

Οπότε στην προκειμένη για Osx αναμένουμε samsung ή χτυπάμε κάποιον sata3 ssd? :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μπορείς να έχεις trim και στο osx. Sandy bridge imac εχεις? Αυτό έχει sata3 στους δίσκους ε? (Δες το από το System profiler). Αν ναι, εγώ θα κοίταγα να πάρω sata3, ειδικά αν θες να πάρεις μεγάλη χωρητικότητα, γιατί θα σου μείνει κίολας.

Η αλήθεια είναι πώς ότι καλό drive (samsung - crucial - sandforce) και να πάρεις, διαφορά δεν θα καταλάβεις. Εγώ πχ δεν γουστάρω sandforce με τπτ. Εγώ θα περίμενα samsung, αξιοπιστία και νούμερα. Κανένας λόγος να μην τον διαλέξεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

(για 256gb) αν κανετε ενα googlarisma αυτό: MZ-7PC256D/EU

θα βγάλει αρκετά site στην ευρώπη που πουλάνε τον sammy.. (ή που θα είναι διαθέσιμος την ημερομηνία που αναγράφουν στο site τους) :T:

αν είναι να κανονίσουμε ομαδική είμαι μέσα :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.