Jump to content



Sandy Bridge και χαμηλές επιδόσεις CrossfireX


angel_f

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Οπως ειπαν και τα παιδια πιο πισω, αυτες οι διαφορες δεν δικαιολογουνται με την καμια, κατι δεν παει καλα..

Αυτο που μου φαινεται επισης παραξενο ειναι οτι στο heaven 2,1 βγαζεις μικροτερο σκορ απο οτι στο heaven 2,5..

Αν θυμαμαι καλα, στο heaven 2,1 ειναι μεγαλυτερο το σκορ με τα ιδια settings, συγκριση με το heaven 2,5:hmm:

Απο την μεταβαση Χ58->Ζ68, ο σκληρος δισκος που ειχε το λειτουργικο εμεινε ο ιδιος?

Αν ναι, υποθετω εκανες format, ε?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα format περασα τους 11.8 και τα ATI Catalyst Application Profiles 11.8 cap4 , έτρεξα ενα stalker και τα πρώτα αποτελέσματα ηταν κάτω απο 100fps max :o

Απεγκατεστησα τα Application Profiles και τα αποτελέσματα ήρθαν εκει που τα βλέπετε, ενω έκανα uninstall ( με το tool του atiman) 2 φορές τους drivers, δεν άλλαξε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Απο δοκιμές των παιδιών εδώ οι συγκεκριμένες διαφορές υπερ του χ58 είναι αμελητέες...

Βασικα εχει γινει πολυ σοβαρη δουλεια απο τον Billpepa, βεβαια θελει πολυ χρονο να ετοιμαστεί ολο αυτο που οργάνωσε και υλοποίησε αψογα...

Με 2χ580 gtx ηταν μαζι, μια ο ενας (Χ58) μια ο αλλος (Ζ68)

Link to comment
Share on other sites

Nope.

Hyperthreading on, hyperthreading off, μια από τα ίδια :)

Πληροφοριακα,μηπως γνωριζεις, τα 4πυρηνα 920 χωρις ht δεν εκμεταλλευονται οτι χρησιμοποιει το ht on?

Reg cache κτλπ;

Τα επιπλεον δηλαδη οταν ειναι ht off μενουν και αυτα ανενεργα;

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα,μηπως γνωριζεις, τα 4πυρηνα 920 χωρις ht δεν εκμεταλλευονται οτι χρησιμοποιει το ht on?

Reg cache κτλπ;

Τα επιπλεον δηλαδη οταν ειναι ht off μενουν και αυτα ανενεργα;

Το μέρος του επεξεργαστή που είναι "διπλό" για την λειτουργία του hyperthreading δεν κάνει πράξεις ( computations ) αλλά είναι απλοί καταχωρητές ( registers ).

Το αν μένουνε ενεργοί και γίνονται όλοι διαθέσιμοι στον πυρήνα όταν το HT είναι off δεν το ξέρω, και δεν έχω συναντήσει κάποιο documentation από την Intel που να αναφέρεται αυτό.

Και να μένουνε ενεργά, δεν παίζει να βοηθήσουνε το παραμικρό στις επιδόσεις, οπότε δώρον άδωρον.

Μπορείς προσεγγιστικά να δείς τι παίζει, βάζοντας με HT on να τρέξει ένα πρόγραμμα σε έναν φυσικό και έναν λογικό πυρήνα, και έπειτα βάζοντας affinity μόνο στον φυσικό πυρήνα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έβαλες service pack 1 στα windows 7?

Ειδα τρομερή διαφορά στο δικό μου z68.

Με το sp1 κόλλαγαν όλα αισθητά(ανοιγμα αρχείων,internet,χαμηλα fps),οπότε έπαιξε format και εγκατάσταση εκδοσης χωρίς sp1 και όλα ειναι καλα απο τότε.

Link to comment
Share on other sites

Angel μπορει οντως το sp1 να σου κανει νερα αλλα ειμαι της γνωμης να αφησεις για λιγο τα μετροπρογραμματα και να παιξεις κανονικα τα παιχνιδια σου.

Εκει θα δεις και θα μας πεις τις διαφορες που βλεπεις αν υπαρχουν και που.

Στο stalker παντως θυμαμαι τα παιδια (sebastian,alexopus) ειχαν βρει διαφορες. http://www.thelab.gr/intel-epeksergastes/x58-i7-920-sebastian-vs-p67-2500k-90943.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.