Jump to content



Αναβάθμιση adsl και χειρότερο Ping


Occultist

Recommended Posts

Γεια χαρά μάστορες,

Πρόσφατα αναβάθμισα τη γραμμή ote connex από 2mbit σε (και καλά) 24mbit. Συνήθως κλειδώνει κάπου στα 10-μπορεί και παρακάτω, ανάλογα τα κέφια του...

Το bandwidth με καλύπτει και έτσι -στα 10mbit- ΑΛΛΑ έχω ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ (πολύ χειρότερο) ping από ότι είχα με τη 2mbit γραμμή.

Μπορώ να κάνω κάτι να το βελτιώσω; Καμια ρύθμιση στο router κλπ; :hm:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σε βάλανε σε interleaved mode ( είναι το default profile στις 24άρες εδώ και κάμποσο καιρό ).

Πάρε τηλ στο 121(?) { στις βλάβες, δεν θυμάμαι αν είναι αυτό το νούμερο } και πες τους ότι θέλεις να σε βγάλουνε από το interleaved mode στο ADSL και να σε βάλουνε σε Fast Path.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα στο 121 με κάποιον αρκετά εξυπηρετικό τεχνικό και τους είπα να το περάσουν fast path και να γίνουν και ενέργειες και για το ping και τη σταθερότητα της γραμμής γενικά. Μου είπε να περιμένω τηλέφωνο αύριο και θα περάσουν και τεχνικοί για το dslam.

Για να δούμε...:...:

Link to comment
Share on other sites

Συγγώμη για το ψιλοthreadjack: τα όσα ειπώθηκαν περί interleaved και fast path ισχύουν και για τις υπόλοιπες εταιριές; ( forthnet, hol κτλ; )

Λογικά ναι ( σε όλες τις εταιρίες έχουνε πρόσβαση στο DSLAM και μπορούνε να γυρίσουνε την γραμμή σε ότι mode & depth θέλουνε, μπές στο modem σου και δες σε τι mode είσαι, τα περισσότερα το γράφουνε στα στατιστικά, είτε στο web configuration menu είτε μέσω console [ telnet ], εναλλακτικά μπορείς να κάνεις ping π.χ. το in.gr αν το πρώτο hop ( node ) είναι πάνω από 5-10ms είσαι σε interleaved mode ), τώρα αν από μαμάς σε βάζουνε σε interleaved mode δεν είναι στάνταρ, ούτε απαραίτητα το ίδιο για όλους, σε κάποια DSLAM μπορεί να έχουνε σαν default fast path και στις 24άρες.

Link to comment
Share on other sites

Συγγώμη για το ψιλοthreadjack: τα όσα ειπώθηκαν περί interleaved και fast path ισχύουν και για τις υπόλοιπες εταιριές; ( forthnet, hol κτλ; )

Forthnet ειναι by default Interleaved αλλα αν το ζητησεις πας σε Fastpath. HOL επισης by default Interleaved αλλα δεν δινουν Fastpath. Μαλιστα το παιζουν και κινεζοι και δεν ξερουν τι ειναι (σε "τεχνικο" μιλαγα). lol...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το γύρισαν σε fast path τελικά, αλλά η βελτίωση είναι μικρή. Εξακολουθώ να έχω σχετικά μεγάλο ping -ανά διαστήματα- και περισσότερα dc από όσα θα έπρεπε...

Το σίγουρο είναι ότι, αν εξαιρέσεις τα μεγάλα torrents που κατεβαίνουν πολύ γρηγορότερα, σε online games ήμουν πολύ καλύτερα με τη 2άρα.

Έχω απογοητευτεί...:weep:

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε μια στατιστικά γραμμής από το router, και μερικά manual pings ( Start -> Run -> cmd ) [ εννοείται δίχως να κατεβάζεις τίποτα από το internet, και ειδικά όχι torrents )

ping www.in.gr
ping www.multiplay.co.uk
ping www.serverox.net
ping k-play.de

Link to comment
Share on other sites

Annex Mode

:

ANNEX_A

Downstream Upstream

SNR Margin

:

8.7 9.9 db

Line Attenuation

:

25.8 17.5 db

Data Rate

:

9321 677 kbps

router firewall disabled

spi enabled

quos deactivated

auto sync up

www.in.gr

Ping statistics for 212.205.126.32:

Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:

Minimum = 6ms, Maximum = 8ms, Average = 6ms

www.multiplay.co.uk

Ping statistics for 85.236.96.68:

Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),

Approximate round trip times in milli-seconds:

Minimum = 52ms, Maximum = 53ms, Average = 52ms

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα ping που έδειξες μέχρι στιγμής.

Η ταχύτητα της σύνδεσης σου όμως δεν συναύδει με τα στατιστικά.

Είτε το router σου λέει ότι να ναι, είτε κάτι δεν πάει καλά με την γραμμή σου/ηλεκτρολογικά του σπιτιού ή το router.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις το ρουτερ επάνω στην γραμμή χωρίς σπλίτερ και τα συναφή; Δοκίμασε να το συνδέσεις και στην κεντρική πρίζα του σπιτιού σου να δεις για αποσυνδέσεις κλπ. Πιο ρούτερ έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το router είναι συνδεδεμένο μόνο του στην τηλεφωνική γραμμή.

Router είναι ένα baudtec που δίνουν με το connex.

Έτσι μου έρχεται να βάλω πάνω το παλιό sagem που είχα με τη 2 άρα και με είχε βγάλει ασπροπρόσωπο, αλλά δεν ξέρω πόσο σηκώνει μεγαλύτερη ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια από τα baudtec που δίνανε δεν ήτανε και... τέρατα σταθερότητας.

Οπότε καλό θα ήταν να κάνεις μια δοκιμή με άλλο router για αρχή.

Βάλε μια πάνω το sagem και δώσε και από αυτό στατιστικά γραμμής :)

Link to comment
Share on other sites

Στο sagem ναι και είναι enabled. Παραδόξως, όση ώρα έχω το sagem (κανα 3 ωρο...) δεν είχα ούτε ένα dc (με το άλλο θα είχα σίγουρα 1-2+) και οι τόνοι rubber banding φαίνεται να εξαφανίστηκαν εντελώς...Κρατάω μια πισινή μήπως είναι θέμα κωλοφαρδίας, και θα τσεκάρω και αύριο.

Πάντως μάλλον το router έφταιγε...

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ με το bautec του οτε, γι'αυτο σε ρώτησα πιο ρουτερ έχεις. Δοκίμασε το sagem 2-3 μέρες να δεις πως θα πάει. Αν προσανατολίζεσαι για νέο ρούτερ θα σου πρότεινα να δεις κάποιο Netgear που ειναι βράχος από θέμα σταθερότητας.

Link to comment
Share on other sites

Στο bauteck δες αν έχει firmware upgrade για τα d/c και άλλα προβλήματα που μπορεί να λύνει. Από το upload σου κάτι δεν μ`αρέσει...μπορείς να το βάλεις στο κεντρικό πριζάκι του σπιτιού σου και να μας πεις τιμές;(σαλόνι/χωλ αναλόγως τη δομή του σπιτιού) Επίσης να υποθέσω δεν έχεις καλούμπα τηλεφωνικό καλώδιο;

Link to comment
Share on other sites

Στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα δε μπορώ να το βάλω γιατί είναι στην άλλη άκρη του σπιτιού. Το τωρινό καλώδιο είναι γύρω στα 4m.

edit : όντως το router έφταιγε μόρτες:p Θα κρατήσω το sagem και θα χαρίσω το ρημάδι baudtec σε κανα οχτρό lol

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.