Jump to content


Adata ddr2 - πρόβλημα με συχνότητα Mhz


theosdor

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω τις παρακάτω μνήμες:

ADATA 4GB (2X2GB) DDR2 PC2-6400 VITESTA EXTREME SERIES 800MHZ DUAL CHANNEL KIT - RAM - E-SHOP.GR

Ανοίγωντας το πρόγραμμα everest παρατήρησα την παρακάτω εικόνα:

ramn.jpg

Οι μνήμες είναι ρυθμισμένες σε 4-4-4-12 και 1:1.00

Είναι η ιδέα μου ή δουλεύουν μόνο με 400Mhz αντί για 800Mhz??

Το σύστημά μου είναι αυτό:

TFT:LG 20" L206WTQ-SF

ΜΟΒΟ:ABIT IP35 PRO

CPU : Q9400 Quad Core @3,4GHz (OC)

RAM :2X2 GB ADATA 800+

VGA: ATI Radeon 5770HD

W-D 640GB AAKS sata2..

DVD-RW: LG

THERMALTAKE TOUGHPOWER 700W

και τρέχω windows 7 x32 service pack 1

Πείτε μου τι άλλες πληροφορίες χρειάζεστε ή κάποιες ρυθμίσεις των bios.

Επίσης,μήπως θα μπορούσα να τις ρυθμίσω σε 1066Mhz??

Link to comment
Share on other sites

Σε 1:1 ειναι απ' οτι βλεπω. Ο Q9400 ειναι στα 3.4GHz οπως βλεπω στην υπογραφή σου ή 3.2;

Aπο οτι ειδα σε μια φωτο απο IP35 Pro BIOS σου λεει και την ταχυτητα της μνημης αμεσα οταν πειραξεις το ratio και το FSB στην ιδια οθονη, αρα εκει θα βεβαιωθεις.

Για 1066 που λες ειχα μαζεψει παλια κατι νουμερα με Vitesta Extreme 800+ μπας και τα δοκιμαζα:

Με Gigabyte P35 DQ6 και Q9450 καποιος επαιζε σε (5:8) 333:533(1066MHz μνημης) 5-5-5-12@2.1volt

Σε Χ38 Rampage Formula και Q6700 αλλος ειχε σε 2:3 800MHz mem 3-3-3-6@2.1volt

Στα 900MHz κοντα πιανουν ανετα αυτες οι μνημες... Η ευθυνη και η αποφαση δικη σου φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

Ο Q9400 είναι στα 3,4GHz (425x8).

Βάσει του Everest,δεν μπορώ να καταλάβω τελικά στα πόσα MHz δουλεύουν!!!! :confused:

Σε αναλογία 4-4-4-12 μου δουλεύουν σε 266MHz όπως γράφει??

Μήπως να κοιτάξω κάπου αλλού???

και επίσης εκτός από την ρύθμιση 1:1.00 που μπορώ να την αλλάξω σε κάποιες άλλες, και τελικά να μην ανοίγει το pc,

δεν ξέρω πως αλλιώς να πειράξω τις ram.

Τις δουλεύω στα 2Volt.

Link to comment
Share on other sites

Να μια τυχαία φώτο που βρήκα στο internet(Δεν είναι δικιά μου):

http://images.anandtech.com/reviews/motherboards/abit/ip35-pro/ip35biosOC.jpg

Βάζοντας στο δικό μου PC την επιλογή 1:1.00 μου γράφει:

- DRAM Speed (CPU : DRAM) 1:1.00 (DDR2 : 850)

Οπότε κρατάω αυτό σαν απάντηση,πως τελικά ανέβηκαν και λίγο τα MHz των ram με

το συνολικό overclocking και ξεχνάω αυτά που είδα στο Everest??

Σε τι άλλες διατάξεις μπορώ να ρυθμίσω αυτές τις ram??

Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες όπως π.χ 5-5-5-18, 4-4-4-12, 7-7-7-23 ή ο καθένας πειραματίζεται??

Εγώ βέβαια δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ τι σημαίνουν τα (tWR), (CR), (tRC)

ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε κρατάω αυτό σαν απάντηση,πως τελικά ανέβηκαν και λίγο τα MHz των ram με

το συνολικό overclocking και ξεχνάω αυτά που είδα στο Everest??

Σε τι άλλες διατάξεις μπορώ να ρυθμίσω αυτές τις ram??

Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες όπως π.χ 5-5-5-18, 4-4-4-12, 7-7-7-23 ή ο καθένας πειραματίζεται??

Εγώ βέβαια δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ τι σημαίνουν τα (tWR), (CR), (tRC)

Φυσικα και θα εμπιστευτεις αυτο που βλεπεις ως συχνοτητα στο μGuru(BIOS) παρα το Everest. Βασικα μπορεις να ανεβασεις λιγο-λιγο το FSB(το External Clock που φαινεται στη φωτο)

μεχρι εκει που θα δεις ασταθεια στο συστημα με Prime95 και memtest. Φυσικα θα θες να κρατηθεις κοντα στο 4-4-4-12 οσο αυξανεις το External Clock και κατα προεκταση τις υπολοιπες

συχνοτητες που θα επηρεαστουν απο τις ρυθμισεις σου(CPU : DRAM, voltage). Οπως φαινεται το External Clock σου εχει ανεβει αρκετα απο 333 default σε 425(φυσιολογικα επιπεδα overclock βεβαια)

ενω οι μνημες απο 800 σε 850 μολις. Πιθανως να τις εχεις σε 4-4-4-12@2.0volt, σωστα; Ισως παιξουν στα ακριβως ιδια και στα 1.9volt

Προσωπικα απο καποια στιγμη και μετα λογω benchmark προτιμησα να ανεβαζω συχνοτητες παρα να ριχνω χαμηλα τα timings π.χ. 3-4-3-9 κλπ. Δοκιμασε διαφορα timings τα οποια τελικα προκυπτουν

απο το αν ειναι σταθερο το συστημα, οχι καποια συγκεκριμενα νουμερα(οχι βεβαια επιπεδου 7-7-7-23 που ανεφερες γτ ειναι παρα πολυ ψηλα για DDR2). Ας πουμε 5-5-5-12 ή 5-5-5-15 αν ανεβασεις

κι αλλο τα clock και φυσικα βημα βημα το voltage...Γενικα θα παρει λιγο χρονο και μερικα Stability Test(Linx, Prime95)

Προσοχη στα ratio (CPU : DRAM) μη βαλεις κατα λαθος καποιο π.χ. 1.5 στα 425MHz Ext. Clock και σεταρει τις μνημες στα 1275MHz...

Φυσικα δε θα bootαρει το συστημα τοτε... θα κανει μαλλον reset to default settings...

Link to comment
Share on other sites

Κάθε διαφορετική ρύθμιση που προσπάθησα σε timings και volts μου

έβγαζε σφάλμα το pc και δεν ξεκίναγε.Οπότε θα κρατήσω αυτά αφού τελικά δουλεύουν

στα 850MHz.Απλά είχα προβληματιστεί με το Everest και τις τιμές που έδειχνε.

Βεβαία θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μου δείχνει

ακριβώς κάποιο σκορ για παράδειγμα που πιάνουν ανάλογα τις ρυθμίσεις (όπως π.χ το 3D mark)

Και αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που κάμει test σε συγκεκριμένα μέρη,

μόνο cpu,μόνο vga,μόνο ram Και όλα μαζί τελικά.

Τώρα όσο αφορά τη cpu επίσης δεν θα δοκιμάσω παραπάνω μιας και απο 2,66GHz έχει φτάσει

στα 3,4GHz.Είναι μια καλή τιμή πιστεύω και έχω βρει κάποιες τιμές volt ώστε να είναι και

σταθερό το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι αλλό,βρήκα αυτή τη φώτο στο ίντερνετ με τις ρυθμίσεις μιας τυχαίας ip35 pro στις ram.

Εγώ στα αντίστοιχα έχω:

(tcl): 4

(tRCD): 4

(tRP): 4

(tRAS): 12

Τα από κάτω που είναι auto,τα έχω και εγώ auto,μήπως πρέπει να πειράξω και εκεί τίποτα??

Link to comment
Share on other sites

Οι 800άρες μνήμες ( PC2-6400 ) τρέχουνε στα 400MHz.

Χάρη στην τεχνική DDR ( Double Data Rate ) ΑΠΟΔΙΔΟΥΝΕ σαν να τρέχουνε στα 800MHz ( διότι να το πω απλοϊκά αντί να κάνουνε Input/Output 1 φορά ανά κύκλο κάνουνε 2 ).

Το marketing φυσικά υπερίσχυσε και πλασάρουνε τις μνήμες σαν 800άρες, 1000άρες, και 1200άρες χρησιμοποιώντας την "θεωρητική συχνότητα λειτουργίας που δίνει αυτές τις επιδόσεις" αντί να πούνε την πραγματική συχνότητα στην οποία λειτουργούνε ( δηλαδή 400MHz, 500MHz και 600MHz αντίστοιχα στο παράδειγμα μου ).

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,ευχαριστώ πολύ.Τώρα βέβαια ξαναμπήκα στο τρυπάκι να κάνω λίγο ακόμα overclocking.

Κατέβασα και το 3DMARK vantage.

Μια βασική ερώτηση,ποιες είναι οι μέγιστες επιτρεπόμενες θερμοκρασίες για cpu,vga,motherboard??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να κάνω μια αναβάθμιση στα bios γιατί κάτι μάλλον δεν πάει καλά.

αυτά είναι τα αποτελέσματα του Everest:

vczxvz.png

Και αυτά είναι τα αποτελέσματα απο το 3DMARK:

fsdzvvz.png

Η ΑΤΙ HD5770 με default στα:

gpu clock - 850

memory clock - 1200

δουλεύει σε full load:

gpu clock - 920

memory clock - 1200

Και οι max τιμές είναι:

gpu clock - 945

memory clock - 1445

Link to comment
Share on other sites

A!Μια σημείωση,το 3DMARK που το έβαλα να τρέξει σε extreme mode έτρεξε σε ανάλυση 1920x1200 ενώ η οθόνη υποστηρίζει 1680x1050.Μήπως παίζει και αυτό ρόλο.

θα το ξανατρέξω στην άλλη ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Οι 800άρες μνήμες ( PC2-6400 ) τρέχουνε στα 400MHz.

Χάρη στην τεχνική DDR ( Double Data Rate ) ΑΠΟΔΙΔΟΥΝΕ σαν να τρέχουνε στα 800MHz ( διότι να το πω απλοϊκά αντί να κάνουνε Input/Output 1 φορά ανά κύκλο κάνουνε 2 ).

Το marketing φυσικά υπερίσχυσε και πλασάρουνε τις μνήμες σαν 800άρες, 1000άρες, και 1200άρες χρησιμοποιώντας την "θεωρητική συχνότητα λειτουργίας που δίνει αυτές τις επιδόσεις" αντί να πούνε την πραγματική συχνότητα στην οποία λειτουργούνε ( δηλαδή 400MHz, 500MHz και 600MHz αντίστοιχα στο παράδειγμα μου ).

Σωστος!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.